Нарешті це сталося! У кінці лютого Національна поліція поставила крапку в дворічній історії боротьби компанії YouControl за свої права працювати на ринку відкритих даних. Відомство, якому восени справа перейшла від Служби безпеки України (СБУ), закрило її. У постанові Нацполіції від 28.02.2019, зокрема, йдеться про таке:
“Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22016000000000281 від 25.07.2016 за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч.2 ст. 361, ч. 2 ст. 359 КК України закрити у зв'язку із відсутністю складу кримінального правопорушення”.
Нагадаємо, що офіційно розслідування щодо YouControl СБУ розпочала у липні 2016 року. Компанії фактично інкримінували незаконний збут спеціальних технічних засобів, негласне отримання інформації за попередньою змовою групою осіб в інтересах розвідувальних органів РФ, а згодом – ще й несанкціоноване втручання в роботу відкритих держреєстрів. 23 березня 2017 року силовики прийшли до офісу компанії та додому до деяких працівників і їхніх родичів з обшуками. Вони вилучили у них документи, техніку та навіть особисті заощадження.
І це був лише початок, адже вже у січні 2018 року керівнику компанії Сергію Мільману в межах кримінальної справи проти компанії оголосили підозру і застосували щодо нього запобіжний захід у вигляді застави. Завдяки активному захисту адвокатів та публічності правоохоронці не змогли далі фальсифікувати докази проти Сергія Мільмана і врешті Генпрокуратура України вже у лютому закрила провадження щодо нього. Однак, справа, яка стосувалася діяльності всієї компанії, продовжувала розслідуватись. У липні 2018 суд постановив граничний двомісячний строк досудового розслідування. Буквально за тиждень до закінчення цього терміну від СБУ справа перейшла в поліцію, яка, не зв’язана цим строком, продовжила розслідування. Слідчий відділу Дніпровського управління поліції м. Києва через кілька місяців роботи над нею прийняв рішення про повне її закриття.
“Такий результат – це тривала та складна робота як адвокатів, так і піар-відділу компанії. Вагому роль у позитивномі завершенні процесу також зіграла увага ЗМІ до проблеми. Допомогла і небайдужість громадськості й навіть окремих парламентарів, їхня участь в судових засіданнях та публічна підтримка. Окрім цього, протягом усього процесу аж до самого завершення відстоювати права нам активно допомагала Рада бізнес-омбудсмена. Все це в комплексі “дотисло” Головне слідче управління СБУ, в результаті чого здійснення досудового розслідування було доручено Національній поліції. Нацполіція в свою чергу, ретельно проаналізувавши отримані матеріали, не виявила жодних ознак складу злочинів і через це закрила кримінальне провадження. Це вчергове довело, що розслідування щодо YouControl від початку було штучним і безпідставним”, – пояснив заступник директора YouControl з правових питань, адвокат Данило Глоба.
“Перемога, яку ми виборювали протягом двох років, дозволила нам досягти одразу кількох цілей. По-перше, ми захистили свою репутацію. Нас підтримало суспільство, а це означає, що у нас з багатьма свідомими людьми спільні цінності, які ми готовівідстоювати разом. По-друге, ми захистили ідею відкритості даних, які можуть допомогти вирішити багато важливих питань в нашій державі. По-третє, ми довели, що нормативна база у сфері відкритих даних – працює, а суди все ж можуть слідувати букві закону, особливо, якщо процес стає публічним. І четверте – ми на своєму прикладі продемонстрували, що бізнес може в правовому полі захиститися від правоохоронців-мародерів, не йти з ними на компроміси та не задобрювати хабарами”, – запевнив засновник та СЕО YouControl Сергій Мільман.
Також, за словами Сергія Мільмана, шлях до перемоги згуртував багатьох людей, дотичних до боротьби компанії за відкриті дані і чесний бізнес.
YouControl дякує усім за підтримку!
Читайте також:
Статті 31 грудня 2021 р.
Україна trend-setter відкритих даних Європи: яка роль бізнесу?
Напередодні новорічних свят Європейський портал відкритих даних опублікував результати щорічного дослідження Open Data Maturity 2021. Цього року Україна піднялася на 11 позицій в рейтингу і закріпилася на 6-му місці серед 34 країн Європи, з почесним статусом trend-setter. Рівень зрілості сфери відкритих даних – 94%. Чи все так чудово в Україні з відкритими даними насправді та як бізнес здатен впливати на розвиток цієї сфери ‒ розповів виданню Мind засновник і СЕО YouControl, Сергій Мільман
Новини 10 грудня 2021 р.
YouControl запустив безоплатний інструмент з перевірки учасників закупівель в один клік
З 1 січня 2022 року вступають в силу зміни до Закону України "Про Публічні закупівлі". До уповноважених з публічних закупівель застосовуватиметься персональна відповідальність: від штрафів до позбавлення волі. Для уникнення таких ситуацій, підвищення ефективності тендерних закупівель та здійснення громадського контролю, фахівці YouControl розробили спеціальний інструмент ‒ "Аналіз тендерів".
Новини 9 грудня 2021 р.
"Аналіз тендерів": ідеальний інструмент перевірки публічних закупівель від YouControl
"Аналіз тендерів" – новий безоплатний інструмент YouControl для перевірки учасників тендерів, виявлення несумлінних компаній та проведення чесних та вигідних закупівель. Ініціатор публічних закупівель має перевіряти учасників на відповідність до вимог закону. Для належної перевірки потрібна інформація з відкритих та доступних джерел, отримання якої з розрізнених реєстрів займає багато часу.