Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Новини

Приросли: Кількість підприємств в Україні збільшилася на 4%, а ФОПів на 2%

20 грудня 2019 р.
Приросли: Кількість підприємств в Україні збільшилася на 4%, а ФОПів на 2%

Український бізнес протягом 2019 року зазнав різнобічного впливу. Як це вплинуло на кількість компаній і ФОПів та які галузі виросли найбільше? Визначили експерти YouControl. 

Нещодавно Світовий банк оприлюднив рейтинг Doing Business-2020 щодо легкості ведення бізнесу. У ньому Україна посіла 64 сходинку зі 190 країн, опинившись між Індією і Пуерто-Ріко. І цей, здавалось би, сумнівний результат є найкращим за всю історію ведення рейтингу з 2005 року. Порівняно з попереднім роком наша країна піднялася на 7 позицій. Зокрема, в Україні покращилася ситуація із реєстрацією власності, захистом міноритарних інвесторів, міжнародною торгівлею тощо. А от з отриманням кредитів, оподаткуванням, забезпеченням виконання контрактів та іншим все стало лише гірше. 

Загалом же на вітчизняний бізнес за рік вплинули і подвійні вибори, і сумна стабільність щодо ведення воєнних дій на Сході. В економічному напрямку одними із головних подій стали ріст ВВП, зміцнення гривні, зниження інфляції. Економічне зростання до кінця 2019 року, за прогнозами НБУ, прискориться до 3,5% (після 3,3% у 2018-го). З іншого боку, цьогоріч спостерігалося падіння обсягів промвиробництва. Все це супроводжувалося прийняттям різних законів, ефект від яких здебільшого відчується уже наступного року. 

Що ж в результаті відбувалося з українським бізнесом протягом 2019 року і що на нього мало найбільший вплив? Кількісні зміни визначили аналітики системи з перевірки контрагентів YouControl, а експерти поділилися власними думками щодо поворотних моментів у діловому середовищі. 

Підприємства: ростуть швидше за ФОПів, лідирує неспеціалізована оптова торгівля

Від початку 2019 року і до листопада кількість підприємств в Україні змінилася в більшу сторону – майже на 37 тис. – і досягла 971 тис. Цей показник визначений на основі даних Держстату про кількість юросіб без урахування некомерційних організаційно-правових форм власності. 

Тож протягом 2019 року створювалося більше підприємств, ніж остаточно припиняло свою роботу. Та була  минулого року одна цікава особливість. У травні 2018 року у статусі припинених опинилося понад 2 тис. компаній, що перевищує середній щомісячний показник за минулий та поточний рік майже вчетверо. Так само наступного місяця (червень 2018 року) був пік відкриття нових компаній, який не повторювався протягом двох років.

Причина, скоріш за все, криється в тому, що з 17 червня 2018 року відбулися деякі законодавчі зміни. Тоді набрав чинності Закон України “Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю”. Відповідно до нових норм, переформатувавшись з акціонерних товариств у товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ), підприємства, зокрема, отримували менше регуляторного контролю і більше свободи щодо корпоративної структури. Тож велика кількість компаній, очевидно, одразу вирішила скористатися такими можливостями: припинити свою діяльність у старій організаційно-правовій формі і перереєструватися в новій. 

До речі, протягом 2019 року теж прослідковувался тенденція до збільшення кількості ТОВ (на 6% з початку року до листопада) і падіння — публічних акціонерних товариств (аж на 14%). 

Підприємства, що відкривалися протягом 2019 року, найчастіше обирали для роботи напрямок неспеціалізованої оптової торгівлі. Майже 13% підприємств зі всіх новостворених поточного року саме такий КВЕД вказали при реєстрації. Також популярною серед підприємств-новачків була робота з нерухомістю – надання в оренду та будівництво. 

Водночас про галузеві тенденції розвитку економіки України може свідчити не лише кількість відкритих підприємств. Те, які сектори є перспективними, говорить, наприклад, схильність банків їх кредитувати. За розрахунками YouControl на основі даних НБУ, найбільший приріст кредитів протягом 10 місяців 2019 року отримали компанії із галузей: 

 1. будівництва споруд (+1,3 млрд грн);

 2. роздрібної торгівлі (+1,2 млрд грн);

 3. логістики і складського господарства (+0,9 млрд грн). 

Якщо ж розглянути не грошове, а відсоткове вираження, найбільший приріст кредитування був у сегментах: 

 1. наукових досліджень та розробок (+19,8%); 

 2. збирання, оброблення й видалення відходів (+12%); 

 3. виробництві автотранспортних засобів (+9,6%). 

“Звісно, приріст виданих банками кредитів – лише один із індикаторів зростання популярності тієї чи іншої галузі. Втім сильна сторона цього показника полягає у тому, що він відображає реальну активність уже діючих підприємств та зацікавленість банків у кредитуванні галузі. Натомість висока кількість новостворених компаній з однаковим КВЕДом часто може свідчити не так про перспективність бізнес-ніші, як легкість реєстрації, відсутність жорстких ліцензійних вимог чи навіть про фіктивний характер численних компаній-однодневок, “транзитерів” чи “оболонок”. Особливо це стосується надто узагальнених основних КВЕДів на кшталт “Оптова торгівля”, – пояснює Роман Корнилюк, кандидат економічних наук, фінансовий аналітик YouControl.

ФОПи: ростуть повільніше, традиційно всіх випереджають програмісти

На початку 2019 року кількість ФОПів в Україні досягала 1,91 млн. Цей показник говорив про зростання масиву фізичних осіб-підприємців на 4% порівняно із початком минулого року. Навряд чи цього року повториться подібний результат, адже від січня до листопада 2019-го кількість ФОПів зросла лише на 42 тис., що відповідає 2%.

Таку загальну кількість ФОПів визначило не лише відкриття, а й припинення роботи підприємців. За 2019 рік зареєструвалося понад 256 тис. нових ФОПів, а закрилося – 213 тис. Серед останніх було 58 тис. тих, хто відкрився лише поточного року, але не зміг втриматися на плаву навіть такий короткий проміжок часу.

Очікувано, найбільший приріст кількості фізичних осіб-підприємців був у напрямку комп’ютерного програмування. Майже 11% зі всіх новостворених ФОПів зареєструвалися саме у цій категорії. Вдвічі менше було ФОПів, що посіли другу та третю сходинки – вони обрали для себе роздрібну торгівлю продовольством у неспеціалізованих магазинах та б’юті-послуги. 

Чому ФОПи так полюбляють напрямок ІТ? Здебільшого через його перспективність та інші очевидні вигоди. 

Незважаючи на всі не надто сприятливі умови, в ІТ-галузі можна спостерігати активне зростання. Це  зумовлено її гнучкістю, можливістю працювати здебільшого на зовнішні ринки, відсутністю жорсткого державного регулювання (останнє невдовзі, на жаль, може змінитися не в кращу сторону). Загалом же Україна розмістилася серед ТОП-5 країн усього світу, які надають найбільше аутсорс-послуг в ІТ-напрямку”, – пояснює Руслан Соболь, голова ГС “Асоціація власників малого та середнього бізнесу”. 

Говорять експерти: як змінився бізнес та що на це вплинуло? 

2019 рік видався складним, але наповнив бізнес певними очікуваннями. Для когось вони виправдалися, хтось навпаки – не розгледів змін на краще.

Руслан Соболь не бачить позитивних зрушень у вітчизняному бізнес-середовищі за поточний рік:

Наразі маємо низхідний тренд у купівельній спроможності та на ринку праці. Закони економіки прив’язані до певних механізмів, зокрема, доступу до вигідних кредитів, позитивного економічного та політичного середовища. У тих умовах, що наразі знаходиться країна, навряд чи варто очікувати стрімкого розвитку чи розширення бізнесу, відкриття нових підрозділів чи освоєння нових напрямків. Поки це не на часі. Наразі завдання скоріше полягає в збереженні того, що є”. 

За словами експерта, ринок перебуває в очікуванні певних дій з боку новообраної влади, профільних міністерств: “Підприємці дуже чекали на чітку стратегію розвитку економіки. На які галузі держава робитиме ставку? Які програми підтримки та розвитку бізнесу будуть імплементовані? Чи буде доступ до вигідного кредитування? І хоча ніби рано робити висновки, але факт в тому, що бачення відсутнє. Бізнес, замість того, аби долучитися до підготовки стратегії, витрачає купу часу на пояснення, чому уже прийняті зміни матимуть негативні наслідки”. 

Однак, як врешті констатував Руслан Соболь, бізнес просто неможливо вбити.

Дмитро Суслов, директор українського “Бітрікс24”, має загалом більш позитивний настрій щодо змін у вітчизняному бізнесі за рік.

Поява в уряді людей, які мають досвід створення власних успішних проектів, – це змога ліквідувати чимало застарілого, що дісталися у спадок ще з радянських часів.  Нині лише початок, і важко передбачити, чи стануть ці зміни системними. Але, сподіваюся, вони будуть такими”. 

І хоча, за словами експерта, особливий сплеск в запуску нового бізнесу не спостерігається, у діловому середовищі відбулися інші якісні зміни: “Зросла підприємницька активність: більшість тих, хто вже має власну справу, чимало роблять, аби розвиватися, вдосконалювати командну взаємодію, робити свій продукт кращим та працювати з клієнтами на більш високому рівні. Наприклад, підприємці почали цікавитися технологіями, розвитком бренду, клієнтським сервісом тощо”.

А от Павло Матіяш, заступник директора з розвитку бізнесу компанії Activitis, зазначив, що покращення в бізнесі відбулися, зокрема, завдяки попереднім законодавчим змінам. Серед них він назвав уже згаданий Закон “Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю”, а також Закон “Про валюту і валютні операції”, спрямований на лібералізацію системи валютного регулювання. 

Треба відзначити що за останні дев'ять кварталів значення індексу ділової активності, який виводить НБУ, не опускалося нижче 115%. А показники вище 100% свідчать про позитивні настрої бізнесу. Другий показник НБУ – індекс очікувань ділової активності, який показує настрої не на перспективу, а "тут і зараз", – також підтверджує позитивний тренд. Однак динаміка з різних галузей неоднакова. Щодо будівництва і послуг значення показників з кожним місяцем зростає. Промисловість показала ріст лише в останньому місяці, а торгівля демонструє негативну динаміку. Основні ризики з боку бізнесу вбачаються в падінні цін, міграції персоналу і скороченні мереж”, – зазначив Павло Матіяш.

Усі експерти сходяться лише в одному: бізнес в очікуванні і на більш глобальні зміни. За словами Дмитра Суслова, швидкість, із якою запроваджуються нововведення, лякає підприємців. Та не все так погано: нові законопроекти, зокрема, в напрямку цифровізації, позитивно вплинуть на ведення бізнесу в Україні в майбутньому.

Однак є законодавчі зміни, які є найбільш обговорюваними. Вони викликають у діловому середовищі здебільшого страх, негатив та навіть ультиматуми. Це так званий “закон про РРО”, що стосується обов’язкового використання касових апаратів. На думку Руслана Соболя, його дія призведе до негативних економічних наслідків і може спричинити те, що підприємництво піде в тінь ще глибше. А от Дмитро Суслов запевнив, що в ньому хоча і є пункти “аж занадто”, але в цілому він сприятиме легалізації електронної комерції і скороченню сірих схем у бізнесі. 

Надійні партнери – секрет успіху бізнесу

Перспективи розвитку бізнесу залежать не лише від зовнішніх умов, а й від того, наскільки підприємства вміють налагоджувати внутрішню роботу, правильно обирати контрагентів та обходити шахраїв. Допоможе працювати ефективно і з меншими затратами часу на перевірку партнерів, клієнтів чи інвесторів функціонал системи YouControl. Зокрема, у нагоді стане Експрес-аналіз, який міститься в досьє кожної компанії чи навіть ФОПа. Він підкаже, на які фактори звернути увагу і ретельніше перевірити, аби не натрапити на токсичного контрагента. 

Перевірити компанію прямо зараз!

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’