Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Ласкаво просимо, або стороннім вхід заборонено: нові санкції РНБО, Канади, США та ЄС

5 квітня 2019 р.
youcontol

В системі YouControl оновлені дані про компанії, що внесені до так званих санкційних списків. Лаконічно пояснюємо, чому це важливо і яким чином може торкнутися особисто вас

19 березня 2019 року Президент України видав Указ № 82/2019 «Про застосування, скасування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» і тим самим ввів в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України про санкції щодо 294 юридичних та 848 фізичних осіб. Міжнародні відомства США, Канади та ЄС також розширили свої санкційні списки.

Кого стосуються санкції?

До санкційних списків в Україні потрапили приватні особи і представники бізнесу, які:

•  були залучені до процесу будівництва транспортного переходу через Керченську протоку;

•  причетні до збройного нападу на українські військові катери, а також до незаконного утримання українських моряків;

•  організовували і сприяли проведенню псевдовиборів на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської областей, Кримського півострова;

•  демонстративно порушували українське законодавство в'їзду/виїзду на тимчасово окуповану територію українського Криму;

•  поширюють видавничу продукцію антиукраїнського змісту;

•  незаконно отримали та використовують музейне зібрання, що належить Україні.

Також санкції застосовуються до керівників Ради Федерації Федеральних зборів РФ, депутатів Державної Думи РФ і чотирьох банків з капіталом держави-агресора.

Крім того, РНБО України ввів обмежувальні заходи відносно декількох фізичних і юридичних осіб, до яких застосовуються санкції в ЄС, США і Канаді.

Міжнародні санкційні списки

Міжнародні списки також оновлені в системі YouСontrol, в тому числі по компаніям, які пов'язані з підприємствами, що потрапили під санкції.

Зокрема, Канада доповнила Положення про спеціальні економічні заходи (Росія) списками фізичних і юридичних осіб з поясненням, що дії Російської Федерації є серйозним порушенням міжнародного миру і безпеки, яке призвело або може призвести до серйозного міжнародної кризи. Санкція торкнулася однієї харківської і однієї кримської компанії, російський засновник яких числиться в даному списку.

Управління з контролю іноземними активами США (OFAC) опублікувало оновлення списків SDAC і SDN (фізичних і юридичних осіб відповідно). Цей підрозділ Міністерства фінансів США займається питаннями фінансової розвідки, плануванням і застосуванням економічних і торговельних санкцій з метою підтримки цілей американської національної безпеки і зовнішньої політики. Оновлення списку OFAC в березні 2019 року містить у переважно компанії на території Кримського півострова, частина з них перереєстровані в РФ і внесені до списку ФНС Росії.

Євросоюз також опублікував перелік осіб, стосовно яких запроваджено обмежувальні заходи у зв'язку з "діями, які підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету і незалежності України".

Навіщо вам знати про склад санкційних списків?

Ми щиро віримо, що ви законослухняно ведете справи і в санкційні списки не потрапите. Але чим більше у вашій компанії контрагентів – тим вище ризик "нарватися" на такого фігуранта. І що тоді?

Контрагенти суб'єкта, до якого (або його засновника/бенефіціара) застосовані санкції (національні або міжнародні), в залежності від їх характеру можуть бути:

•  позбавлені можливості проведення з ним будь-яких транзакцій (в т.ч. розрахунків за укладеними договорами);

•  накликають на себе увагу правоохоронних органів (в залежності від можливої правової кваліфікації такого співробітництва);

•  плямують свою репутацію.

Тобто, уявіть, що ви несете фінансові збитки і отримуєте сумнівний статус тільки тому, що ваш бізнес-партнер виявився під санкціями. Розраховувати на те, що він сам чесно в цьому зізнається, не варто. Тим більше – сподіватися, що цього "не помітять". Комерційні зв'язки з об'єктами санкцій суворо відстежуються українськими контролюючими органами. Залишається тільки один вихід – самостійно перевіряти своїх контрагентів на предмет присутності у санкційних списках.

Як перевірити контрагента під санкціями в YouControl?

Дані актуальних санкційних списків додані до системи YouСontrol. Це означає, що якщо юридична особа або пов'язані з нею фізичні особи присутні у списках – це відобразиться в огляді його досьє. А інструмент "експрес-аналіз" відразу ж зверне вашу увагу на фактори ризику:

Ви також можете докладніше розглянути ці відомості у вкладці "Огляд досьє/Санкції":

Крім списків РНБО і МЕРТ (Міністерство економічного розвитку і торгівлі) України, дані у досьє надходять з офіційних міжнародних списків:

•  Міністерства фінансів США;

•  Європейського Союзу;

•  Зведеного списку санкцій Австралії;

•  Консолідованого списку осіб/організацій, до яких застосовані фінансові санкції Великобританії;

•  Списку санкцій Японії проти РФ у зв'язку з подіями в Україні.

Міжнародні санкції мають різну обмежувальну силу, від обмеження на імпорт певних груп товарів і перекази грошових коштів до повної заборони в'їзду в країни-учасниці і заморозки активів у фінансових установах. Але навіть якщо ваше підприємство не веде ЗЕД безпосередньо, санкції можуть торкнутися ваших контрагентів.

“У разі виявлення фактів застосування міжнародних санкцій до своїх клієнтів банки зобов'язані негайно повідомити про це Державну службу фінансового моніторингу України. А також призупинити здійснення фінансових операцій такого клієнта, якщо види і умови застосування санкцій передбачають це. Таким чином, міжнародні санкції набагато ближче до українського бізнесу, ніж може здатися”, ‒ пояснює Данило Глоба, адвокат і заступник директора з правових питань YouControl.

Так що обачно було б не починати господарських відносин з компанією, яка розташована під санкціями у будь-яких країнах, а не тільки в Україні.

Перевірити компанію просто зараз!