YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Новини 25 березня 2019 р.

Ми вас бачимо! Новий модуль пошуку зв'язків чиновників із бізнесом

Поділитися:
Ми вас бачимо! Новий модуль пошуку зв'язків чиновників із бізнесом

YouControl випустив новий інструмент “Пов’язані особи”, що допомагає виявити причетність національних публічних діячів до бізнесу. Що це таке і чому це важливо, відповіли учасники прес-конференції “Зв'язок національних публічних діячів із бізнесом”.

Аналітики YouControl, розробляючи новий модуль в системі, виявили понад 8,3 тис. компаній, пов’язаних із національними публічними діячами. До цього переліку потрапили державні та приватні підприємства, згадані у деклараціях та додатково виявлені за допомогою нового інструменту системи YouControl “Пов’язані особи”. Про це, а також про користь розробки для різних сфер йшла мова на прес-конференції “Зв'язок національних публічних діячів із бізнесом”. У заході взяли участь представники YouControl, Незалежної асоціації банків України та представники ОТР-банку та Ощадбанку.

Національні публічні діячі ‒ хто це?

Перелік національних публічних діячів міститься у законі “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”. Відповідно до закону, до них належать фізичні особи, які виконують або виконували протягом останніх трьох років визначені публічні функції в Україні. Наприклад, були на посадах, Президента чи Прем’єр-міністра України, членів Кабміну та їх заступників, генпрокурора, голови та заступників Служби безпеки України, народних депутатів України, керівного складу Національного банку України тощо. Також до переліку національних публічних діячів входять голови та судді Конституційного та Верховного Судів України, вищих спеціалізованих судів тощо. Крім таких високих посад, вони можуть бути керівниками центральних органів виконавчої влади чи підприємств з державною часткою понад 50%. З повним переліком посад, до якого входить кілька десятків пунктів, можна ознайомитися в Законі.

У той же час, за словами аналітика та комплаєнс-офіцера YouControl Юрія Томіна, цей закон має прогалини. Зокрема, реальний і формальний керівник підприємства можуть відрізнятися. Окрім того, національним публічними діячами не вважаються виконуючі обов’язки керівника, головні бухгалтери та керівники юридичних департаментів, хоча мають вагомі повноваження. І ледь не головна проблема полягає в тому, що в Україні відсутній єдиний державний реєстр імен з посадами національних публічних осіб, який ще би оновлювався відповідно до змін.

Звідки інформація?

Новий інструмент аналітичної системи YouControl дозволяє бачити інформацію щодо національних публічних діячів. Вона зібрана з таких основних джерел:

•  Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;

•  Єдиний державний реєстр декларацій НАЗК;

•  База даних Агентства з розвитку інфраструктури фондового ринку України (SMIDA).

Дані нового модулю оновлюватимуться щоденно та автоматично. Окрім зв’язків із національними публічними діячами та їх родичами, він також покаже зв’язок із іншими суб’єктами декларування, які причетні до компанії. Разом з тим запущено алгоритм, який дозволяє встановлювати цей зв’язок навіть з тим бізнесом, про який “забули” чиновники в декларації. Всі ці дані доступні як в системі YouControl, так і через АРІ.

Інформація про зв’язки компанії із національним публічним діячем у новому розділі “Пов’язані особи”

Зв’язки бізнесу з владою: кому і для чого?

На думку CEO та засновника YouControl Сергій Мільмана, зв’язок національних публічних діячів з бізнесом може призводити до серйозної суспільної та економічної шкоди.

“Проблема має декілька аспектів. Перший ‒ корупція в тендерах, коли пов'язані з постачальником посадовці лобіюють інтереси певної компанії. У результаті ми маємо погану якість послуг через відсутність реальної конкуренції або ж ці послуги взагалі можуть не надатися. Другий приклад ‒ коли високосадовцем лобіюються інтереси певного гравця на ринку. Як результат ‒ використання потужних адмінресурсів чи навіть залучення правоохоронців для надання “конкурентних переваг”. І третє ‒ коли зв’язок із національними публічними діячами призводить до зниження стійкості банківської системи. Так відбувається через те, що компанії, які беруть кредит і мають зв’язок із високопосадовцями, через повноваження і вплив останніх не завжди готові віддавати борги”, ‒ пояснив Сергій Мільман.

Усі ці проблеми можна попередити, маючи відомості про зв’язок національних публічних діячів з певними компаніями чи цілими фінансово-промисловими групами. Такі знання допоможуть виявити ризики та вчасно відмовитися від співпраці з потенційно проблемними компанями або ж усвідомлено прийняти протилежне рішення, заздалегідь підготувавшись до можливих проблем. І загалом така інформація може підвищити рівень прозорості українського бізнес-середовища.

“Не може бути прозорого бізнес-середовища, якщо в когось є “супербонуси”, ‒ наголосив CEO та засновник YouControl.

Інструмент для виявлення зв’язків вирішує проблему банків

Водночас один із головних сегментів, де може бути корисним інструмент “Пов’язані особи”, ‒ банківський.

“Банки, з 2014 року, згідно із законодавством та нормативним документами НБУ, повинні виявляти публічних діячів та пов’язаних з ними осіб і подавати інформацію про співпрацю з ними. НБУ та Державна служба фінансового моніторингу суворо слідкує за цим питанням при перевірці банків, завжди звертає увагу, яка в них система перевірки та виявлення таких осіб”, ‒ пояснила Ірина Вахницька, координатор Комітету з питань регуляторної політики та комплаєнс Незалежної асоціації банків України.

За її словами, наразі у банків є потреба в інформації про національних публічних діячів. НАБУ за зверненням представників банківського сектору вивчали ринок і виявили, що інформації багато і вона розпорошена, не актуальна. Тож інструмент, який дозволяє зібрати та проаналізувати відомості про зв’язок бізнесу з національними публічним діячами може стати вирішенням проблеми більшості банків.

“Банки намагаються використовувати різні способи для виявлення національних публічних діячів, але єдиної бази поки немає, тож джерела потрібно шукати власноруч. Це довго і проблематично. Нам потрібно виявити зв’язки до моменту встановлення ділових відносин, інакше це може призвести до штрафів та подальших проблем. Тож нам вкрай потрібна база, що оновлюється онлайн, збирає інформацію з різних державних джерел і відомості з якої можна отримати в один клік. Ми сподіваємося, що новий інструмент від YouControl допоможе нам працювати легше та швидше, і в нас будуть докази, що та чи інша юрособа має зв’язок з національними публічними діячами чи його родичами”, ‒ констатувала Інна Долгова, заступник керівника департаменту фінансового моніторингу ОТР-банку.

Наразі вийшла перша версія інструменту. У подальшому планується удосконалення її алгоритмів та збільшення кількості джерел.

Переглянути, чи ваш контрагент має зв’язки з чиновниками!!

Поділитися:

Читайте також:

Статті 31 грудня 2021 р.

Україна trend-setter відкритих даних Європи: яка роль бізнесу?

Напередодні новорічних свят Європейський портал відкритих даних опублікував результати щорічного дослідження Open Data Maturity 2021. Цього року Україна піднялася на 11 позицій в рейтингу і закріпилася на 6-му місці серед 34 країн Європи, з почесним статусом trend-setter. Рівень зрілості сфери відкритих даних – 94%. Чи все так чудово в Україні з відкритими даними насправді та як бізнес здатен впливати на розвиток цієї сфери ‒ розповів виданню Мind засновник і СЕО YouControl, Сергій Мільман

Новини 10 грудня 2021 р.

YouControl запустив безоплатний інструмент з перевірки учасників закупівель в один клік

З 1 січня 2022 року вступають в силу зміни до Закону України "Про Публічні закупівлі". До уповноважених з публічних закупівель застосовуватиметься персональна відповідальність: від штрафів до позбавлення волі. Для уникнення таких ситуацій, підвищення ефективності тендерних закупівель та здійснення громадського контролю, фахівці YouControl розробили спеціальний інструмент ‒ "Аналіз тендерів".

Новини 9 грудня 2021 р.

"Аналіз тендерів": ідеальний інструмент перевірки публічних закупівель від YouControl

"Аналіз тендерів" – новий безоплатний інструмент YouControl для перевірки учасників тендерів, виявлення несумлінних компаній та проведення чесних та вигідних закупівель.   Ініціатор публічних закупівель має перевіряти учасників на відповідність до вимог закону.  Для належної перевірки потрібна інформація з відкритих та доступних джерел, отримання якої з розрізнених реєстрів займає багато часу.

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’