Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Космічні заробітчани: які компанії України могли би працювати на Марсі?

12 квітня 2019 р.
youcontol

Виходити на міжнародний рівень – це вже несолідно. Масштаби роботи компанії дійсно вражають, якщо вона зазіхає на космос. Представники яких галузей мають найбільше перспектив для успіху поза Землею?

Компанії з усього світу, особливо бізнес-гіганти, завжди шукають шляхи для масштабування, виходу на нові ринки. Конкуренція в багатьох галузях досить висока. Просто пропонувати ринку хороший продукт чи послугу вже замало. Які ж варіанти у підприємств для розширення та захоплення нових ринків збуту? Може, трохи фантастично чи навіть божевільно, але вони мають всі шанси заробляти в космосі. Звичайно, не кожен. На думку членів Всесвітньої Ради з питань космічних технологій, бізнес із п'яти галузей вже в осяжній перспективі може починати підкорювати позаземні простори. Вони говорять про представників сфер транспорту, видобутку, енергетики, будівництва або гостинності. І здавалося б, лише кілька десятиліть тому для нас відкрився простір поза Землею, до чого і приурочений 12 квітня Міжнародний день польоту людини в космос, а зараз взаємодія з ним виходить на зовсім інший рівень.

Перспективи великої бізнес-п’ятірки

Чому ж саме п’ять згаданих галузей мають найбільше перспектив у космосі? Варто розглянути кожну.

Перша – транспорт. Унікальні технології перевезення на основі нових видів палива, створення “супермагістралей”, що будуть поєднувати Землю з іншими точками у Всесвіті, – це буде початком реальної взаємодії людей з космосом. Про перспективність таких планів говорить те, що в індустрію інвестують такі бізнес-генії, як Джефф Безос (Blue Origin), Ілон Маск (SpaceX), Річард Бренсон (Virgin Galactic).

Галуззю, яка має найбільшу потужність на землі, є енергетика. Ринок оцінюється в $8,4 трлн і щороку росте в середньому на 4,1%. Для космосу, який, на думку того ж Джеффа Безоса, зовсім скоро будуть населяти мільйони людей, принципово потрібна енергія. Люди там теж мають якось жити, працювати, пересуватися. Найбільше буде користуватися попитом, звичайно, сонячна енергія, а також отримана хімічним шляхом, хоча для стабільності перебування людей на інших планетах вчені та дослідники намагаються знайти способи виробництва енергії в самому космосі.

Земна гірничодобувна промисловість останні роки згортається. Її фінансовий обсяг впав з $1,6 трлн 2010-го до $714 млрд 2016 року. Однак тренд може піти в зворотній бік, якщо вона вийде на космічний рівень. Добувати корисні ресурси можна буде з небесних тіл, особливо астероїдів і на Місяці. Один із найбільших у світі інвестиційних банків Goldman Sachs у своєму дослідженні говорять, що “хоча психологічний бар'єр для “видобутку” астероїдів високий, фінансові та технологічні бар'єри набагато нижчі”. А уряд Люксембургу настільки вірить в цю ідею, що створив у себе ініціативу “Європейський центр космічних ресурсів”. Вона має займатися дослідженням використання цих ресурсів на благо людства. Спочатку вчені шукатимуть в просторах Всесвіту воду, потім метали для реалізації будівельних проектів і, зрештою, дорогоцінні метали, які можна буде навіть поставляти на Землю.

Четверта перспективна галузь – будівництво. Наразі будівельна індустрія конкурує з енергетичною за титул найпотужнішої. І це суперництво має всі шанси продовжиться в космосі. Перші орбітальні системи будівництва можуть бути розгорнуті вже найближчими роками. А споруджувати конструкції будуть, зокрема, робототехнічні апарати. Цінність будівництва в порожньому неосвоєному просторі важко перебільшити. На інших планетах можна буде створювати заводи, електростанції тощо.

І замикає п’ятірку сфера гостинності. Як космічним туристам, так і людям, що планують працювати у просторах Всесвіту (космонавтам, дослідникам), потрібне укриття та місце для ведення побуту. І мільярдер, власник готельної імперії, Роберт Бігелоу вже активно почав інвестувати та боротися за контракти в цьому напрямку. Є навіть прогнози, що ця галузь в наступному десятиріччі матиме обсяг $37 млрд.

Український бізнес для космосу

Очевидно, що для старту роботи в космосі потрібно чимало ресурсів та інвестицій. Якщо говорити про Україну, то в нас не так багато компаній, які за масштабами діяльності можуть конкурувати з колегами зі США чи Європи навіть на Землі. Та експерти YouControl вирішили проаналізувати, які з підприємств України з перелічених вище п’яти галузей отримують найбільші доходи і все ж мають найбільше шансів вийти не те що на іноземний, а на космічний ринок. Звичайно, обіграти Ілона Маска та інших активних космічних бізнесменів їм буде складно, але погана та компанія, яка не мріє стати міжгалактичною!

Перевізники

У трійку найпотужніших транспортних компаній України входить дві, що займаються залізничними перевезеннями (АТ “Українська залізниця”, ТОВ “Лемтранс”) і одна – авіа (ПАТ “Авіакомпанія “Міжнародні авіалінії України”). І їхня виручка за рік перевищує 100 млрд грн.

Енергетики

Дві з трьох ТОП-компаній, що працюють в енергетиці, – державні (ДП “Енергоринок”, ДП “Енергоатом”). Серед приватних до лідерів змогло пробитися лише АТ “ДТЕК”. Разом вони отримали понад 200 млрд грн виручки за 2017 рік.

Добувачі

У ТОП-3 найбільших добувних підприємств потрапили пов’язані з газом, нафтою та вугіллям недержавні компанії (АТ “Укргазвидобування”, ПАТ “ДТЕК ПавлоградВугілля” та ПАТ “УкрНафта”). За 2017 рік вони згенерували виручку в сумі понад 150 млрд грн.

Читати більше: Володарі надр: ТОП-15 сировинних компаній, виручка яких залежить від надр України

Будівельники

Найбільшу виручку, а відповідно і масштаби роботи, мають компанії, які займаються автомобільними дорогами та будують житло (ТОВ “Шляхове будівництво “Альтком”, ТОВ “Автомагістраль-Південь” та ПАТ “Холдингова компанія КиївМіськБуд”). Хоча ТОП-3 підприємства в будівельній галузі за 2017 рік “напрацювали” лише на суму близько 10 млрд грн.

Готельєри

Дві компанії, що лідирують у цій галузі, – мають одні із найбільш фешенебельних готелів столиці (ТОВ “Готель Менеджмент” та ТОВ “Гранд Менеджмент”). А ще одна –  ПАТ “Нові інжинірингові технології” – надає консалтингові послуги, в тому числі у сфері туризму. Хоча їхня виручка (близько 1 млрд грн) і значна для ринку, порівняно з іншими галузями вони програють.

Коли економіку називають глобальною, обмежуючись нашою планетою і не враховуючи космічні можливості, це вже стає помилковим твердженням. Дійсно глобальною вона стане тоді, коли всі згадані та інші індустрії вийдуть на новий рівень і коли бізнес зрозуміє, що небо – це не межа, а лише старт.

Знайти компанію для польоту в космос!