Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

База знань системи Youcontrol

Експрес-аналіз контрагента

Експрес-аналіз контрагента — інструмент, що дозволяє за кілька секунд оцінити ризикованість співпраці з компанією. Аналіз відбувається за 24 основними факторами ризику.

Експрес-аналіз доцільно використовувати для швидкої перевірки стану компанії. Проте обираючи нового контрагента рекомендуємо додатково провести глибоку оцінку ризиків.

Щоб скористатися інструментом, знайдіть необхідну вам компанію у вікні пошуку та відкрийте Картку контрагента на вкладці Досьє.

За замовчуванням відображається коротка версія аналізу — результати перевірки та проблемні місця компанії. Щоб переглянути всю інформацію, треба натиснути на кнопку “Дивитися усі фактори”.

Система самостійно аналізує основні дані про компанію та присвоює відповідне маркування, що залежить від рівня ризику.

Червоним позначаються фактори, що вимагають особливої уваги.

Жовтим — потенційно ризикові фактори.

Чорним кольором система позначає дані, що не викликають підозр.

Сірим — фактори, для оцінки яких недостатньо інформації.

Щоб не заплутатись, в верхній частині інструменту розміщені підказки — що значить відповідний колір та скільки факторів стосуються кожного маркеру.

Фактори, що враховує експрес-аналіз

Правосуб’єктність

Інформація про те, чи веде компанія діяльність або знаходиться в стадії припинення. Основні фактори, що вимагають уваги — це виявлення банкрутів і закритих підприємств.

Фактор №1. Немає статусу юридичної особи — компанія знаходиться в статусі "діяльність припинена", “в стані припинення” або "діяльність не припинена, але свідоцтво про реєстрацію є недійсним", тобто компанія закрита або у неї проблеми з реєстраційними документами.

Фактор № 2. Банкрутство — згідно ЄДР та КГС ВС (Касаційний господарський суд у складі верховного суду) статус "розпочато справу про банкрутство" або "розпочато справу про банкрутство (санація)", тобто компанія вже знаходиться в процесі банкрутства, і не може виконати будь-які договірні зобов'язання.

Фактор №3. Діяльність компанії припинена — компанія знаходиться в статусі "діяльність припинена", іншими словами компанія більше не працює.

Фактор №4. Обмежена компетенція посадових осіб – будьте уважні, хто саме ставить підпис на документах. Якщо повноваження керівників або підписантів юридичної особи обмежені, ризиковано укладати договори на суми з перевищенням розміру такого обмеження.

Санкції

Інформація про знаходження компанії або її власника в одному з семи санкційних списків. Співпраця з такою компанією загрожує вам санкціями з боку державних органів не тільки України, а й усього світу.

Фактор №5. Компанія під санкціями — компанія знаходиться в одному з 7-ми санкційних списків. У випадку роботи з нею державна служба фінмоніторингу накладе санкції на всіх її контрагентів.

Фактор №6. Компанія була перереєстрована в окупованому Криму — це значить, що компанія була перереєстрована за російським законодавством в АР Крим за даними ФНС РФ. Ця обставина несе високі військово-політичні та операційні ризики.

Фактор №7. Компанія торгує з країнами під санкціями — торгівля з країнами під санкціями збільшує ймовірність:  1) потрапляння у санкційні списки через порушення міжнародного законодавства з фінансування тероризму і відмивання коштів; 2) репутаційних ризиків.

Фактор №8. Засновник / учасник / кінцевий бенефіціар — резидент країни під санкціями: компанія належить людині, яка зареєстрована на тимчасово окупованій території АР Крим та інших територіях.  В разі чого домогтися від нього виконання договірних зобов'язань у судовому порядку буде дуже складно.

Кваліфікаційні критерії

Критерії, що стосуються операційної діяльності підприємства. Чи достатньо часу вона існує на ринку? Чи є там співробітники? Чи вистачить статутного капіталу, щоб покрити поточні зобов'язання?

Фактор №9. Недостатній термін існування — зовсім молода компанія (до року існування), у якої немає досвіду роботи або він мінімальний, тобто вона ще не надавала нікому послуг.

Фактор №10. Недостатній розмір статутного капіталу — статутний капітал компанії становить менше 10 000 грн. В критичній ситуації ви можете розраховувати саме на цю суму відшкодування збитків згідно актуальному законодавству і не факт, що у вас буде можливість отримати навіть її.

Ризикові види діяльності

Перевірка компанії ускладнюється, якщо вона має загальні КВЕДи або надто велику їх кількість — неможливо впевнитись, що компанія фактично здійснює таку діяльність за всіма КВЕД.

Фактор №11. Надто загальні основні КВЕДи —  основний КВЕД один з наступних:

46.90 Оптова торгівля

73.20 Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки  

70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування  

74.90 Інша професійна, наукова та технічна діяльність, н.в.і.у.

Наявність настільки неконкретних видів діяльності може містити ризики того, що діяльність контрагента не спрямована на досягнення реальних результатів господарських операцій і має ознаки фіктивності.

Фактор №12. Велика кількість видів діяльності - більше 10 КВЕДів у одній компанії.

Місцезнаходження

Фактори, пов'язані з адресою реєстрації компанії. Залежно від того, де зареєстрована компанія або її власники, буде зрозуміло, в який суд звертатися в разі проблем, а також де фізично шукати представників компанії. Співпраця з компаніями, зареєстрованими в зоні АТО (ООС), АР Крим та деяких інших територіях загалом ризикова.

Фактор №13. Компанія з окупованих територій – фінансові збитки і дестабілізацію бізнесу, а також привернення уваги правоохоронних органів.

Партнерство з контрагентом, розташованим на тимчасово окупованій території, несе репутаційні ризики. Крім того, такий контрагент не може проводити з вами жодні транзакції (в т.ч. розрахунки за укладеними договорами).

Фактор №14. Засновник / кінцевий бенефіціар зареєстрований на території АТО (ООС). Пояснення те ж саме, що у попередньому випадку (фактор №13)

.

Фактор №15. Місцезнаходження в житловому фонді – може свідчити про недостатню платоспроможність контрагента для оренди приміщення відповідного функціонального призначення (офіс, цех, склад тощо). До того ж, може стати підставою для застосування санкцій за порушення трудового законодавства, а також за порушення ліцензійних умов (якщо ними передбачені відповідні обмеження).

Офшор

Це спосіб приховати реальних власників компанії та інструмент податкової оптимізації —  угоди з таким контрагентом будуть залучати пильну увагу фіскальної служби та інших контролюючих державних органів.

Фактор №16. Офшорний статус засновника/учасника —  серед засновників компанії є резиденти офшорних зон або компанії, зареєстровані в офшорній зоні.

Ризикові інституційні зміни

Стабільність роботи контрагента є запорукою успішної співпраці з ним. А часті зміни в установчих документах можуть вказувати на відсутність такої стабільності, а отже – на ризики ділових відносин.

Фактор №17. Часті інституційні зміни – регулярна зміна найменування, структури власності, керівників та напрямів діяльності компанії є підозрілою.

Фактор №18. Зміни в напрямках діяльності – ознака ризиковості згідно вимог НБУ.

Фактор №19. Малий строк діяльності керівника – нетривалий час з дати призначення нового керівника може вказувати на ризики ділових відносин через відсутність досвіду та/чи успішних угод у цього керівника.

Судові рішення

Можуть містити встановлені судом факти, зокрема, щодо: вчинення злочинів/причетності до них (самим суб'єктом, його посадовими/пов'язаними особами тощо); наявності боргу; визнання недійсними правочинів (в т.ч. внаслідок фіктивності); наявності процедур припинення або банкрутства та інших обставин, що вказують на ризик ділових відносин.

Фактор №20. Судові рішення, пов'язані з контрагентом –  можуть дати конкретне уявлення про його способи ведення бізнесу та ризики ділових відносин із ним.

Заборгованість

Борги у контрагента - це привід перевірити його більш пильно та з'ясувати, що стало їх причиною: неуважність бухгалтерії, помилка з боку фіскальної служби або фінансові проблеми компанії.

Фактор №21. Відкриті виконавчі провадження – можуть значно ускладнити/унеможливити ділові відносини з контрагентом, спричинити фінансові збитки і дестабілізацію бізнесу.

Фактор №22. Податковий борг - це ознака або недбалого ставлення до сплати податків, або фінансових проблем. Особливо важливо, якщо податковий борг великий.

Власники невідомі

Згідно законодавства, структура власності компанії має бути прозорою і відображеною в ЄДР. Невизначеність бенефіціарів не дозволяє адекватно оцінити репутаційні ризики від співпраці з контрагентом.

Фактор №23. Відсутність інформації про кінцевих бенефіціарів може свідчити про наявність мотивів щодо приховування структури власності.

Ризикові зв`язки

Господарські операції з нерезидентами, що належать до «офшорної» юрисдикції, можуть підлягати застосуванню відповідних принципів податкового коригування.

Фактор №24. Операції з офшорними територіями можуть стати підставою для особливої ретельності проведення перевірок фіскальними органами у такого контрагента. Також може спричинити перевірки партнерів такого контрагента.

Рекомендуємо також ознайомитись з інструкцією "Як користуватись інструментом «Картка контрагента»".

Перейти до аналізу контрагента!

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’