Decision № 99852326, 24.09.2021, Kharkiv Circuit Administrative Court

Approval Date
24.09.2021
Case No.
520/11602/21
Document №
99852326
Form of court proceedings
Administrative
State Coat of Arms of Ukraine

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

24 вересня 2021 року № 520/11602/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Кухар М.Д.,

при секретареві судового засідання - Койдан Ю.О.,

розглянувши в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАРКІВБУДСЕРВІС" до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ХАРКІВБУДСЕРВІС", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати повністю податкове повідомлення - рішення від 18.06.2021р. №00116350706, форма В4 на суму 516 685,00 грн., податкове повідомлення - рішення від 18.06.2021р. №00116330706 форма Р на суму 1 630 257,50 грн.

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю " ХАРКІВБУДСЕРВІС " витрати по оплаті судового збору у розмірі 22700,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що податкові повідомлення - рішення від 18.06.2021р.: №00116350706, форма В4 на суму 516 685,00 грн. та №00116330706 форма Р на суму 1 630 257,50 грн. - є необґрунтованими та незаконними, а тому підлягають скасуванню.

Позивач звернув увагу на те, що не можна брати до уваги на підтвердження нереальності господарської операції отриману контролюючим органом податкову інформацію, оскільки така інформація містить лише загальну оцінку господарської діяльності контрагентів та їх постачальників, без оцінки їх спільної діяльності, зокрема, щодо реальності здійснення досліджуваних господарських операцій. Зазначає, що податкове законодавство не ставить у залежність податковий облік (стан) певного платника податку-покупця від перебування його контрагента за юридичною адресою, дотримання ним податкової дисципліни та правильності ведення податкового або бухгалтерського обліку. Тобто, у разі підтвердження реального характеру господарських правовідносин, як у даній ситуації, платник не може відповідати за порушення, допущені контрагентами, якщо не буде доведено їх безпосередню участь у зловживанні. Проте, посадовими особами контролюючого органу під час здійснення перевірки таких обставин не встановлено.

Позивач також посилається на ту обставину, що чинне податкове законодавство не ставить в залежність право ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» на формування податкового кредиту від податкового обліку (стану) інших осіб і фактичної сплати контрагентом податку до бюджету. Питання податкового кредиту поширюється тільки на окремо взятого платника податків і не ставить цей факт у залежність від розрахунку з бюджетом третіх осіб.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийнято на законних підставах, а тому не має підстав для їх скасування.

В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначає, що первинні документи, які підтверджують дані податкового обліку платника податків, повинні бути достовірними, тобто відображати дійсний зміст господарських операцій, які впливають на визначення об`єкту оподаткування. Надані позивачем до перевірки первинні документи не відображають реального руху активів між учасниками господарської операції та є недостовірними.

Представником позивача 10.08.2021 року надана відповідь на відзив, в якій позивач з доводами податкового органу, викладеними у відзиві на позов - не погоджується, просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Також представником позивача надані письмові пояснення, в яких позивач посилається на ту обставину, що доводи стосовно відсутності трудових ресурсів та основних фондів, незнаходження за юридичною адресою в контексті висновків про нереальність господарських операцій є лише припущеннями податкового органу та не відповідають принципу індивідуальної відповідальності платника податків

У судове засідання, призначене на 22 вересня 2021 року, прибув представник відповідача.

Позивач, який повідомлявся належним чином про дату та місце судового розгляду справи, у судове засідання не прибув, свого представника до участі у справі не направив. Через канцелярію суду 08.09.2021 року надав заяву в якій просив розгляд справи здійснювати за своєю відсутністю.

Представник відповідача проти вимог заявленого позову заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ХАРКІВБУДСЕРВІС», пройшло передбачену законом процедуру державної реєстрації та набуло статусу юридичної особи з ідентифікаційним кодом 39485251. Взято на податковий облік в органах державної податкової служби 12.11.2014 за № 203514144502, станом на дату складання акту перевірки перебуває на обліку у ГУ ДПС у Харківській області.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ХАРКІВБУДСЕРВІС» є спеціалізованим підприємством у галузі будівельно-монтажних робіт, має ліцензію на господарську діяльність з будівництва об`єктів від 23.04.2018 (електронна).

Основним видом діяльності підприємства є Будівництво житлових і нежитлових будівель (код КВЕД 41.20). Окрім того, товариство займається і іншими видами діяльності.

ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» має у користуванні нерухоме майно на підставі договорів оренди нежитлових приміщень.

На підставі направлень від 23.04.2021 № 5359, №5360, виданих Головним управлінням ДПС у Харківській області, відповідно до п.п.78.1.1, п.п. 78.1.4 п.78.1 ст.78, п.82.2 ст.82 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-УІ (зі змінами та доповненнями) та відповідно до наказу Головного управління ДПС у Харківській області від 29.03.2021 № 2956-П проведена позапланова виїзна перевірка ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС», з питань дотримання вимог податкового законодавства України щодо господарських взаємовідносин ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» (код за ЄДРПОУ 39485251) з ТОВ «РОЛАНД КАПІТАЛ» за вересень 2019 року, з ТОВ «ТРАНСПОЛ» за червень 2019 року, з ТОВ «ГРУПА 7 ЕЛЕМЕНТ» за жовтень 2019 року, з ТОВ «ГЕЛТЕКС ПЛЮС» за листопад 2019 року, з ТОВ «МЕМОРІАЛ ІНДАСТРІ» за грудень 2019 року, з ТОВ «ПАНГАН» за травень 2019 року, з ТОВ "АРКАДАІНВЕСТ» за квітень 2019 року, з ТОВ «ТАСПОМ» за квітень 2019 року, з ТОВ «АРМІДІС» за грудень 2020 року, з ТОВ «АТП 310704» за квітень 2019 року, травень 2019 року, з ТОВ «ЕКСПРЕС АЛЬФА СТАР» за серпень 2020 року, з ТОВ «ПЛАСТАГРУП» за липень 2020 року та подальшої реалізації.

В ході проведення перевірки на адресу ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» складені наступні запити: №б/н від 23.04.2021 по взаємовідносинам з з ТОВ «ТАСПОМ» (код за ЄДРПОУ 42861002) за квітень 2019 року, з ТОВ «АТП 310704» (код за ЄДРПОУ 41340140) за квітень 2019 року, травень 2019 року, з ТОВ «РОЛАНД КАПІТАЛ» (код за ЄДРПОУ 43137748) за вересень 2019 року, з ТОВ «ТРАНСПОЛ» (код за ЄДРПОУ 42474040)за червень 2019 року, з ТОВ «ГРУПА 7 ЕЛЕМЕНТ» (код за ЄДРПОУ 42441586) за жовтень 2019 року, з ТОВ «ГЕЛТЕКС ПЛЮС» (код за ЄДРПОУ 43155809) за листопад 2019 року, з ТОВ «МЕМОРІАН ІНДАСТРІ» (код за ЄДРПОУ 43155919) за грудень 2019 року, з ТОВ «ПАНГАН» (код за ЄДРПОУ40347207)за травень 2019 року, з ТОВ «АРКАДАІНВЕСТ» (код за ЄДРПОУ 42554356) за квітень 2019 року, з ТОВ «АРМІДІС» (код за ЄДРПОУ 42449009) за грудень 2020 року, з ТОВ «ЕКСПРЕС АЛЬФА СТАР» (код за ЄДРПОУ 43256165) за серпень 2020 року, з ТОВ «ІІЛАСТАГРУП» (код за ЄДРПОУ 43265358) за липень 2020 року. Запит вручено особисто керівнику підприємства. Під час проведення перевірки ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» не надано товарно- транспортні накладні з контрагентами які постачали будівельні матеріали.

За результатами перевірки встановлено порушення ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» вимог:

- п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), що призвело до завищення податкового кредиту на загальну суму 1 820 891 гри, що призвело до заниження податку на додану вартість у загальній сумі 1 304 205 грн. в т.ч. у квітні 2019 року у сумі 9 247 грн, у листопаді 2019 року у сумі 331 782 грн., у грудні 2019 року у сумі 511 129 грн, у липні 2020 року у сумі 47 926 грн., у серпні 2020 року у сумі 159 798 грн., у вересні 2020 року у сумі 48 554 грн, у грудні 2020 року у сумі 195 770 грн. та завищення від`ємного значення що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду у загальній сумі 516 685 грн, в т.ч. у червні 2019 року у сумі 398 190 грн., у вересні 2020 року у сумі 118 495 гривень.

За результатами перевірки, Головним управлінням ДПС у Харківській області складено акт від 11.05.2021 року № 7785/20-40-07-06-10/39485251 про результати документальної позапланової виїзної перевірки щодо дотримання ТОВ «Харківбудсервіс» (код за ЄДРПОУ 39485251) податкового законодавства.

Як встановлено під час розгляду справи за період квітень - червень, вересень - грудень 2019 року, липень - вересень, грудень 2020 року ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» задекларовано податкового кредиту по податку на додану вартість у сумі 17 824 142 грн., а саме по періодах: квітень 2019 року задекларовано податкового кредиту по податку на додану вартість у сумі 1 426 693 грн., травень 2019 року задекларовано податкового кредиту по податку на додану вартість у сумі 2 003 859 грн., червень 2019 року задекларовано податкового кредиту по податку на додану вартість у сумі 963 277 грн., вересень 2019 року задекларовано податкового кредиту по податку на додану вартість у сумі 1 136 444 грн., жовтень 2019 року задекларовано податкового кредиту по податку на додану вартість у сумі 1 542 508 грн., листопад 2019 року задекларовано податкового кредиту по податку на додану вартість у сумі 2 274 124 грн., грудень 2019 року задекларовано податкового кредиту по податку на додану вартість у сумі 5 059 553 грн., липень 2020 року задекларовано податкового кредиту по податку на додану вартість у сумі 406 602 грн., серпень 2020 року задекларовано податкового кредиту по податку на додану вартість у сумі 546 603 грн., грудень 2020 року задекларовано податкового кредиту по податку на додану вартість у сумі 1 645 786 грн.

Перевіркою повноти визначення податкового кредиту за перевіряємий період встановлено його завищення за період квітень - червень, вересень - грудень 2019 року, липень - вересень, грудень 2020 року на загальну суму ПДВ 1 820 890 грн.

Не погоджуючись з вищенаведеним актом, ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» надав заперечення до акту від 11.05.2021 р. N° 7785/20-40-07-06-10/39485251, копія яких міститься в матеріалах справи.

Зазначені заперечення були розглянуті податковим органом, за результатами розгляду відповідач вважає висновки акту документальної позапланової виїзної перевірки такими, що відповідають чинному законодавству та залишені без змін.

На підставі акту перевірки контролюючим органом прийняті: податкове повідомлення - рішення від 18.06.2021р. №00116350706 форма В4, податкове повідомлення - рішення від 18.06.2021р. №00116330706 форма Р, якими до Товариства з обмеженою відповідальністю «ХАРКІВБУДСЕРВІС» за порушення вимог законодавства нараховані податкові зобов`язання та штрафні санкції.

Під час проведення перевірки встановлено, що між підприємством ТОВ «ТАСПОМ», («Продавець»), та ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» ("Покупець"), укладено Договір купівлі-продажу №01/04/19-1 від 01.04.2019 про наступне. Продавець зобов`язується поставити Покупцю Товар - будівельні матеріали, а Покупець зобов`язується прийняти Товар від Продавця та оплатити його вартість. Якість Товару повинна відповідати вимогам ДСТУ та інших нормативних документів. Ціни на товар є вільними відпускними і вказуються у Специфікації. Загальна сума Договору становить 689 259 грн., 41коп., у т.ч. ПДВ - 114 876 грн., 67 коп. Договір набуває чинності з моменту його підписання і діє до 31.12.2019.

Відповідно до умов вище вказаних договорів ТОВ «ТАСПОМ» виписано на адресу ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» видаткові накладні. Суми податку на додану вартість за зазначеними податковими накладними включено до податкового кредиту за квітень 2019 року, відображених у ЄРПН, які відповідають даним додатку 5 до податкової декларації з податку на додану вартість та даним декларації з ПДВ за квітень 2019 року у сумі 114 877 грн. Оплату здійснено відповідно до платіжних доручень.

Як встановлено під час розгляду справи, підприємством ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» не надано документів, пов`язаних з транспортуванням придбаного товару, а саме: товарно-транспортні накладні. Не можливо встановити, яким автомобільним транспортом з м. Сум доставлялись будівельні матеріали на адресу ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС». Не встановлено, якими силами робились навантаження та розвантаження товару. Відсутня інформація щодо подальшого зберігання товару.

Відповідач зазначає, що на запит від 23.04.2021 №б/н підприємством не надано документів, щодо подальшого використання будівельних матеріалів в господарської діяльності підприємства.

Крім того, від Головного управлінням ДІІС у Сумській області отримано узагальнену податкову інформацію від 27.09.2019 №24/18-28-54-04-29 щодо ТОВ «ТАСПОМ», а саме: номенклатура та обсяг придбаних та реалізованих товарів ТОВ «ТАСПОМ» вказує про фізичну неможливість здійснення такого об`єму господарської діяльності без наявності допоміжних послуг, таких як транспортування, зберігання, сортування та пакування, складських, офісних приміщень, транспортних засобів, тощо. У ході аналізу встановлено, ТОВ «ТАСПОМ» придбавало: Тушки курчат бройлерів, шоколад у плівках, апельсини, маракуя. крема для ніг, пудри, оселедець та інше; реалізовувало: Будівельні матеріали дорожні знаки.

За відсутності первинної документації, на час складання податкової інформації неможливо підтвердити реальність здійснення господарських операцій з придбання і реалізації товарів, робіт та послуг ТОВ «Таспом», код ЄДРПОУ 42861002 у квітні 2019 року.

У зв`язку із встановленими обставинами податковим органом зроблено висновок про дефектність наданих до перевірки документів, відсутність фактичного руху товарів, а лише вказує на оформлення господарських операцій в паперовому вигляді без їх фактичного здійснення, у зв`язку із чим ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВ1С» порушено ст.198 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755 - VI зі змінами та доповненнями, а саме: завищено податковий кредит за квітень 2019 року у сумі 114 877 грн.

Позивачем до матеріалів справи не надано доказів на підтвердження фактичного руху товарів від ТОВ «Таспом».

Також у перевіряємому періоді позивач мав господарські взаємовідносини з ТОВ «АТП 310704».

Між підприємством ТОВ «АТП 310704» ("Орендодавець") та ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС», ("Орендар"), укладено договір поставки № 01/19 від 01.01.2019 року, за умовами якого Орендодавець зобов`язується передати за плату Орендарю у строкове платне користування, а Орендар зобов`язується прийняти у строкове оплачуване користування механізм та транспорт. Загальна сума оренди є договірної та нараховується по факту використання. Цей Договір підписується сторонами, вважається укладеним та діє до 31.12.2019 включно.

Відповідно до умов вище вказаних договорів ТОВ «АТГТ 310704» виписано на адресу ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» видаткові накладні.

Під час розгляду справи судом встановлено, що ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» не надано додаток до договору від 01.01.2019 року №01/19 «Розрахунок вартості експлуатації машин», тобто не відомо які саме надані машини у експлуатацію та вартість послуг.

На запит від 23.04.2021 №б/н підприємством не надано документів, щодо подальшого використання будівельних матеріалів в господарської діяльності підприємства.

Від ГУ ДПС у Харківській області отримано узагальнену податкову інформацію від 06.08.2019 №№2611 /20-40-57-05-18/41340140 щодо ТОВ "АТП 310704", (код за ЄДРП0У 41340140) за звітний період декларування ПДВ травень 2019 року.

Відповідач в акті перевірки зазначає, що детальним аналізом даних податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН встановлено, ТОВ «АТП 310704» придбавало: Оливу моторну різних виробників, антифриз, гальмівні колодки; реалізовувало: транспортні послуги, послуги перевезення. У той же час у підприємства ТОВ «АТП 310704», лічиться один найманий працівник, що, на думку податкового органу, вказує на нереальність здійснення господарської цільності, т. як, сторонні послуги з придбання трудових ресурсів не придбаватись.

У зв`язку із чим в акті перевірки контролюючим органом зроблено висновок про те, що вищевикладене вказує на дефектність наданих до перевірки документів та на оформлення господарських операцій в паперовому вигляді без їх фактичного здійснення.

Позивачем доказів на підтвердження своїх доводів під час розгляду справи не надано.

Судом встановлено, що у перевіряємому періоді ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» (код за ЄДРПОУ 39485251) в жовтні 2019 року документально оформлено господарські взаємовідносини з ТОВ «ГРУПА 7 ЕЛЕМЕНТ» (код за ЄДРПОУ 42441586) за жовтень 2019 року.

Між підприємством ТОВ «ГРУПА 7 ЕЛЕМЕНТ», іменоване надалі "Виконавець", з однієї сторони, та ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС», («Замовник»), укладено Договір на виконання робіт

від 01.10.2019 №01 /10/2019, за умовами якого Замовник доручає, а Виконавець бере на себе зобов`язання надати послуги з реконструкції Південноміського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) за адресою: м. Південне, вул. Б. Тасуя, 60, Харківька обл. Вартість робіт складає 214 026 грн., у т.ч. ПДВ - 35 672 грн.

Судом встановлено, що між підприємством ТОВ «ГРУПА 7 ЕЛЕМЕНТ» ("Виконавець"), та ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС», («Замовник»), укладено Договір на виконання робіт від 04.10.2019 №04/10/2019 , за умовами якого Замовник доручає, а Виконавець бере на себе зобов`язання надати послуги з реконструкції нежитлового приміщення банку «Україна» для дошкільного навчального закладу: вул. Комсомольська, 35, смт. Близнюки, Харківська обл. Вартість робіт складає 532287,60 грн., у т.ч. ПДВ - 88 714,60 грн. Договір набуває чинності з моменту його підписання і діє до 31.12.2019. Відповідно до умов вище вказаних договорів ТОВ «ГРУПА 7 ЕЛЕМЕНТ» виписано на адресу ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» акти виконаних робіт

В Актах виконання будівельних робіт вказано, які роботи проводилось підрядником: розбирання, зачищення, улаштування. Будівельні матеріали для реконструкцій ТОВ «Харківбудсервіс» придбавав у контрагентів-постачальників, які в свою чергу придбавши товар, відмінний від реалізованого на адресу ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС», що вказує на дефектність наданих до перевірки документів.

Документів , що свідчать про передачу будівельних матеріалів ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» на адресу ТОВ «ГРУПА 7 ЕЛЕМЕНТ» для виконання робіт до перевірки не надано.

Податковим органом зазначається, що не можливо встановити реальність здійснення послуг з реконструкції в один день (25.10.2019р.) за двома різними адресами м. Південне та смт. Близнюки Харківської області, так як у підприємства ТОВ «ГРУПА 7 ЕЛЕМЕНТ» лічиться всього 3 найманих працівника. Послуги з стороннього залучення трудових ресурсів не придбавались.

Судом під час розгляду справи встановлено, що між підприємством ТОВ «ГЕЛТЕКС ПЛЮС» ("Продавець"), в особі з однієї сторони, та ТОВ «ХАРК1ВБУДСЕРВ1С», («Покупець») з іншої сторони, уклали Договір поставки №152 від 01.11.2019, за мовами якого продавець зобов`язується передати у власність Покупця Товар, а Покупець прийняти та оплатити Товар. Кількість та ціна Товару відповідає товаросупроводжувальним документам, а якість повинна відповідати стандартам. Відвантаження здійснюється за видатковою накладною. Ціна Товару встановлюється в національній валюті України. Цей Договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до 31.12.2020.

Відповідно до умов вище вказаного договору ТОВ «ГЕЛТЕКС ПЛЮС» виписано на адресу ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» податкові накладні (стор 15 акту перевірки)

Суми податку на додану вартість за зазначеними податковими накладними включено до податкового кредиту за листопад 2019 року, відображених у ЄРПН, які відповідають даним додатку 5 до податкової декларації з податку на додану вартість та даним декларації з ІІДВ за листопад 2019 року у сумі 162 637 грн.

Оплату здійснено відповідно до платіжних доручень

На запит від 23.04.2021 №б/н підприємством не надано документів, щодо подальшого використання будівельних матеріалів в господарської діяльності підприємства.

Відповідач зазначає, що ТОВ «ГЕЛТЕКС ПЛЮС» з 2020 року не звітує. Наймані працівники відсутні. Відомості про об`єкти оподаткування відсутні. Основні засоби відсутні.

Детальним аналізом даних податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН встановлено, що ТОВ «ГЕЛТЕКС ПЛЮС» придбавало: Чай, пудру, туш, губна помада, олівець для очей, картопля, оселедець, хурма, інжир; реалізовувало: послуги бульдозера, послуги крану, мікросхеми, резистори.

Судом також встановлено, що між підприємством ТОВ «МЕМОРІАН ІНДАСТРІ», («Продавець»), з однієї сторони, та ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» («Покупець») уклали Договір поставки №2020 від 02.12.2019, за умовами якого продавець зобов`язується передати у власність Покупця Товар, а Покупець прийняти та оплатити Товар. Кількість та ціна Товару відповідає товаросупроводжувальним документам, а якість повинна відповідати стандартам. Ціна Товару встановлюється в національній валюті України. Цей Договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до 31.12.2020.

Відповідно до умов вище вказаних договору ТОВ «МЕМОРІАН ІНДАСТРІ» виписано на адресу ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» податкові накладні.

Суми податку на додану вартість за зазначеними податковими накладними включено до податкового кредиту за грудень 2019 року, відображених у ЄРПН, які відповідають даним додатку 5 до податкової декларації з податку на додану вартість та даним декларації з ПДВ за грудень 2019 року у сумі 511 129 грн. Оплату здійснено відповідно до платіжних доручень.

На запит від 23.04.2021 №б/н підприємством не надано документів, щодо подальшого використання будівельних матеріалів в господарської діяльності підприємства.

Від ГУ ДПС у Донецькій області отримано узагальнену податкову інформацію від 17.04.2020 № 205/05-99-54-04/43155919 щодо ТОВ «МЕМОРІАН ІНДАСТРІ» код за ЄДРПОУ 43155919 за звітний період декларування 1ІДВ за грудень 2019 року, січень 2020 року, лютий 2020 року в якій встановлено що підприємство з лютого 2020 не звітує. Наймані працівники відсутні. Відомості про об`єкти оподаткування відсутні. Основні засоби відсутні. Детальним аналізом даних податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН встановлено, що ТОВ «МЕМОРІАН ІНДАСТРІ» відсутня будь-яка інформація про зберігання товарів, відсутня інформація про власні або орендовані фонди, що необхідні для здійснення фінансово- господарської діяльності підприємства. В результаті проведеного аналізу фінансово- господарської діяльності платника податків відповідно до наявних інформаційних баз даних та у зв`язку з відсутністю ТОВ «МЕМОРІАН ІНДАСТРІ» за податковою адресою вбачається проведення транзитних фінансових потоків, спрямованих на здійснення операцій з надання податкової вигоди контрагентам.

Все вищевикладене вказує на дефектність наданих до перевірки документів та вказує на оформлення господарських операцій в паперовому вигляді без їх фактичного здійснення.

ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» порушено ст.198 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755 - VI зі змінами та доповненнями, а саме завищено податковий кредит за листопад 2019 року у сумі 511 129 грн.

В ході проведення перевірки згідно баз даних ГУ ДПС у Харківській області та наданих до перевірки документів встановлено, що ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» (код за ЄДРПОУ 39485251) в травні 2019 року документально оформлено господарські взаємовідносини з ТОВ «ПАНГАН» (код за ЄДРПОУ 40347207) за травень 2019 року.

Між підприємством ТОВ «ПАНГАН», («Продавець»), та ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВ1С», ("Покупець") укладено Договір поставки №0104/19 від 01.04.2019 року, за умовами якого Продавець зобов`язується передати у власність Покупця Товар, а Покупець прийняти та оплатити товар. Кількість та ціна Товару відповідає товаросупроводжувальним документам, а якість повинна відповідати стандартам. Продавець надає Покупцю разом з Товаром товаросупроводжувальні документи. Ціна товару встановлюється в національні валюті України. Відповідно до умов вище вказаних договору ТОВ «ПАНГАН» виписано на адресу ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» податкові накладні.

З повідомлених податковим органом даних вбачається, що підприємство з 2020 року не звітує. Наймані працівники відсутні. Відомості про об`єкти оподаткування відсутні. Основні засоби відсутні. У той же час по підприємству ТОВ «ПАНГАН», відсутня будь-яка інформація про зберігання товарів, а саме: наявність власних або орендованих складських приміщень, угоди зберігання ТМЦ, відомості про місцезнаходження складів, їх площа, власник складських приміщень/орендодавця. В результаті проведеного аналізу фінансово-господарської діяльності платника податків відповідно до наявних інформаційних баз даних та у зв`язку з відсутністю ТОВ «ПАНГАН» за податковою адресою вбачається проведення .

Зазначені обставини вказують на дефектність наданих до перевірки документів та на оформлення господарських операцій в паперовому вигляді без їх фактичного здійснення.

У зв`язку із чим податковим органом зроблено висновок про те, що ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» порушено ст.198 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755 - VI зі змінами та доповненнями, а саме завищено податковий кредит за травень 2019 року у сумі 23 324 грн.

Судовим розглядом встановлено, що між підприємством ТОВ «АРХІТЕКТУРНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «АРКАДАІНВЕСТ», («Виконавець») та ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» («Замовник»), укладено Договір від 05.03.2019, за умовами якого Замовник доручає, а Виконавець бере на себе зобов`язання надати послуги з реконструкції Південноміського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) за адресою: м. Південне, вул. Б.Тасуя, 60, Харківька обл. Вартість робіт складає 916 050 грн., у т.ч. ПДВ- 152 675 грн. Договір набуває чинності з моменту його підписання і діє до 31.12.2019. Відповідно до умов вище вказаних договору ТОВ «АРХІТЕКТУРНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «АРКАДАІНВЕСТ» виписано на адресу ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» податкові накладні.

В результаті проведеного аналізу фінансово-господарської діяльності платника податків відповідно до наявних інформаційних баз даних вбачається проведення транзитних фінансових потоків, спрямованих на здійснення операцій з надання податкової вигоди контрагентам.

Оскільки під час проведення перевірки на запит податкового органу підприємством позивача не надано запитуємих первинних документів, відповідачем зроблено висновок, що ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» порушено ст.198 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755 - VI зі змінами та доповненнями, а саме завищено податковий кредит за травень 2019 року у сумі 152 675 грн.

Під час розгляду справи судом встановлено, що ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» (код за ЄДРПОУ 39485251) в грудні 2020 року документально оформлено господарські взаємовідносини з ТОВ «АРМІДІС» (код за СДРПОУ 42449009) за грудень 2019 року.

Так, між підприємством ТОВ «АРМІДІС» («Виконавець») та ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС», ("Замовник"), укладено Договір на виконання робіт №01/10-21 від 01.10.2020, за умовами якого Замовник доручає, а Виконавець бере на себе зобов`язання надати послуги з реконструкції нежитлової будівлі літ. Б-1 під будівлю побутового обслуговування з офісними приміщеннями по вул. Миколи Міхновського. 21. Вартість робіт складає 419 751,60 грн., у т.ч. ПДВ- 69 958,60 грн. Договір набуває чинності з моменту його підписання і діє до 31.12.2019.

Також, між підприємством ТОВ «АРМІДІС» (Виконавець), та ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» (Замовник), уклали Договір на виконання робіт №01/10-20 від 01.10.2020 , за ямовами якого Замовник доручає, а Виконавець бере на себе зобов`язання надати послуги з реконструкції нежитлової будівлі літ. Б-1 під будівлю побутового обслуговування з офісними приміщеннями по вул. Миколи Міхновського, 21. Вартість робіт складає 754 867.20грн., у т.ч. ПДВ- 125 811,20 грн. Договір набуває чинності з моменту його підписання і діє до 31.12.2019 року.

Відповідно до умов вище вказаних договору ТОВ «АРМІДІС» виписано на адресу ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» податкові накладні. В Актах виконання будівельних робіт вказано, які роботи проводилось підрядником: розбирання, зачищення, улаштування. Будівельні матеріали для реконструкцій ТОВ «Харківбудсервіс» придбавав у контрагентів-постачальників, які в свою чергу придбавали товар, відмінний від реалізованого на адресу ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС», що вказує на дефектність наданих до перевірки документів.

Документів, що свідчать про передачу будівельних матеріалів ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» па адресу ТОВ «АРХІТЕКТУРНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «АРКАДАІНВЕСТ» для виконання робіт до перевірки підприємством позивача не надавалось.

Відповідачем повідомлено суд про те, що від ГУ ДПС у Харківській області отримано узагальнену податкову інформацію від 01.04.2021 року №158/20-40-07-28-10 щодо ТОВ «АРМІДІС» за звітний період декларування ПДВ за грудень 2019 року в якій встановлено, що ТОВ «АРМІДІС» відсутнє за податковою адресою. Відсутня інформація про основні фонди, виробничі потужності, об`єкти оподаткування. Детальним аналізом даних податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН встановлено, що ТОВ «АРМІДІС»: придбавало: Сир, соки, корм для коті в та собак, арахіс, вода, насіння та інш.; реалізовувало: послуги з ремонтів та реконструкції.

Детальним аналізом даних податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН встановлено, що основний постачальник послуг з ремонту ТОВ «АРМІДІС» є контрагент ТОВ «ПРОДУТ МЕГАЗ БУД» (код за ЄДРПОУ 42104460), який в свою чергу придбавав: м`ясо, банки, мигдаль, кпило, печінку.

Податковий орган зазначає, що не відомо, якими трудовими ресурсами та потужностями виконувались роботи по Реконструкція нежитлової будівлі літ. "Б-І" під будівлю побутового обслуговування з офісними приміщеннями по вул. Миколи Міхновського, 21 у м. Харкові.

Під час розгляд справи судом встановлено, що в ході проведення перевірки згідно баз даних ГУ ДГІС у Харківській області та наданих до перевірки документів встановлено, що ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» (код за ЄДРПОУ 394X5251) в серпні 2020 року документально оформлено господарські взаємовідносини з ТОВ «ЕКСПРЕС АЛЬФА СТАР» (код за ЄДРПОУ 43256165) за серпень 2020 року.

Між підприємством ТОВ «ЕКСПРЕС АЛЬФА СТАР» ("Продавець"), та ТОВ «ХАРКІВ БУДСЕРВІС» ("Покупець") укладено Договір поставки №25 від 01.08.2020.

Як зазначає відповідач, підприємством ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» під час перевірки не надано документів, пов`язаних з транспортуванням придбаного товару, а саме: товарно-транспортні накладні, а тому не можливо встановити, яким автомобільним транспортом з м.Маріуполь доставлялись будівельні матеріали та шафи на адресу ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС»; не встановлено, якими силами робились розвантаження та розвантаження товару. Відсутня інформація щодо подальшого зберігання товару. На запит від 23.04.2021 №б/н підприємством не надано документів, щодо подальшого використання будівельних матеріалів в господарської діяльності підприємства.

Суд зазначає, що не надано таких документів і до матеріалів справи.

Як встановлено під час розгляду матеріалів справи, між підприємством ТОВ «ПЛАСТАГРУП» ("Продавець") та ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС», («Покупець») укладено Договір поставки №395/20-7 від 01.06.2020, за умовами якого

Продавець зобов`язується передати у власність Покупця Твар, а Покупець прийняти та оплатити Товар на умовах Договору. Кількість та ціна Товару відповідає товаросупроводжувальпими документами, а якість стандартам. Відвантаження Товарів здійснюється за видатковою накладною. Ціна Товар встановлюється в національній валюті України. Договір набував чинності з моменту його підписання та діє до 31.12.2021. (т. 2 а.с. 22-24)

На виконання вимог укладеного договору були виписані видаткові накладні (т. 2 а.с. 25-32)

Суми податку на додану вартість за зазначеними податковими накладними включено до податкового кредиту за липень, вересень 2020 року, відображених у ЄРПН, які відповідають даним додатку 5 до податкової декларації з податку на додану вартість та даним декларації з ПДВ за липень 2020 року у сумі 62 408 гри., за вересень 2020 року у сумі 119 523 грн.

Однак, на запит від 23.04.2021 №б/н підприємством не надано документів, щодо подальшого використання будівельних матеріалів в господарської діяльності підприємства.

До матеріалів справи позивачем також зазначених документів не надано, як не надано доказів відвантаження (переміщення) Товару.

Крім того, відповідачем зазначається, що з аналізу даних податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН встановлено, що ТОВ «ПЛАСТАГРУП» (код за ЄДРПОУ 43265358) придбавало: Тапочки чоловічі та жіночі, фланець, пластини, емаль; реалізовувало: Екстракт сухий лаванди, олія, балки. Фарби, порошок глинистий глина блакитна Пищ., макуха соняшникова.

У зв`язку із чим , контролюючим органом зроблено висновок про дефектність наданих до перевірки документів та на оформлення господарських операцій в паперовому вигляді без їх фактичного здійснення.

Як встановлено за матеріалами справи, між підприємством ТОВ «РОЛАНД КАПІТАЛ», («Продавець») та ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» («Покупець») укладено Договір купівлі-продажу №173/9 від 05.08.2019 року, за умовами якого Продавець зобов`язується передати у власність Покупця Товар, а Покупець прийняти та оплатити Товар на умовах Договору. Кількість та ціна Товару відповідає товаросупроводжувальними документами, а якість стандартам. Відвантаження Товарів здійснюється за видатковою накладною. Ціна Товар встановлюється в національній валюті України. Цей Договір набуває чинності з моменту його підписання та діє до 31.12.2019. Відповідно до умов вище вказаних договорів ТОВ «РОЛАНД КАПІТАЛ» виписано видаткові накладні.

Проте. як зазначає відповідача, підприємством ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» під час перевірки не надано документів, пов`язаних з транспортуванням придбаного товару, а саме: товарно-транспортні накладні, отже не можливо встановити, яким автомобільним транспортом з м. Запоріжжя доставлялись будівельні матеріали та меблі на адресу ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС». Не встановлено, якими силами робились розвантаження та розвантаження товару. Відсутня інформація щодо подальшого зберігання товару.

На запит від 23.04.2021 №б/н підприємством не надано документів, щодо подальшого використання будівельних матеріалів в господарської діяльності підприємства.

Відповідач повідомив суд про те, що від ГУ ДПС у Запорізькій області отримано узагальнену податкову інформацію від 16.12.2019 №№ 146 /08-01-49-04 щодо ТОВ «РОЛАНД КАПІТАЛ» (код за ЄДРПОУ 43137748) за звітний період декларування ПДВ серпень, вересень 2019 року, в якій зазначено про те, що за результатами аналізу ЄРІІН встановлено нереальність продажу товарів за номенклатурою, відмінною від номенклатури попередньо придбаних товарів/послуг, за відсутності реалізації товару, що придбано, від інших (не задіяних у ланцюгу нереальної поставки) постачальників та нереальності її надання власнім трудовим і виробничим ресурсам. При проведенні аналізу діяльності підприємства встановлено, що операції ТОВ «"РОЛАНЛ КАПІТАЛ» (код за ЄДРПОУ 43137748) з контрагентами (постачальниками та покупцями) по ланцюгу постачання за серпень, вересень 2019р.неможливо підтвердити здійснення операцій, місцезнаходження майна, наявності трудових ресурсів, виробничо-складських приміщень та іншого майна, які економічно необхідні для виконання такого постачання, що свідчить провідсутність необхідних умов для результатів відповідної господарської, економічної діяльності.

Як встановлено за матеріалами справи, між підприємством ТОВ «ТРАНСПОЛ» («Постачальник») та ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» («Покупець»), укладено Договір поставки №01/05/19 від 01.05.2019, за умовами якого Постачальник зобов`язується поставити і передати у власність певний товар, який є невід`ємною частиною Договору, а Покупець зобов`язаний прийняти цей товар та своєчасно здійснити його оплату. Якість товару, що постачають за цим Договором, має відповідати стандартам та сертифікатам. Постачальник гарантує Покупцю. Що поставлений Товар виготовлено точно до Договору. Перерахування грошових коштів на рахунок Постачальника. Поставка здійснюється за рахунок Постачальника за адресою замовника. Даний Договір набуває чинності з моменту його підписання і діє до 31.12.2019.

Відповідно до умов вище вказаного договору ТОВ «ТРАНСПОЛ» виписано на адресу ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» видаткові накладні. Суми податку на додану вартість за зазначеними податковими накладними включено до податкового кредиту за червень 2019 року, відображених у ЄРПН, які відповідають даним додатку 5 до податкової декларації з податку на додану вартість та даним декларації з ГІДВ за червень 2019 року у сумі ПДВ 23 427 грн. Оплату здійснено відповідно до платіжних доручень.

Як встановлено під час розгляду справи, підприємством ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» в ході перевірки не надано документів, пов`язаних з транспортуванням придбаного товару (товарно-транспортні накладні). Отже, не можливо встановити, яким автомобільним транспортом з м. Кременчуг доставлялись будівельні матеріали на адресу ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС». Не встановлено, якими силами робились розвантаження та розвантаження товару. Відсутня інформація щодо подальшого зберігання товару.

На запит від 23.04.2021 №б/н підприємством не надано документів, щодо подальшого використання будівельних матеріалів в господарської діяльності підприємства.

Не надано таких доказів позивачем і до матеріалів справи.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб`єктом владних повноважень в основу оскаржуваних рішень, та як наслідок правомірність визначення позивачу суми грошових зобов`язань на підставі оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, а також суджень, відображених суб`єктом владних повноважень в акті перевірки, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.

Пунктом 135.1 статті 135 Податкового кодексу України базою оподаткування є грошове вираження об`єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу з урахуванням положень цього Кодексу.

Відповідно до пункту 198.1 статті 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій, зокрема, з придбання або виготовлення товарів та послуг (підпункт «а»).

У відповідності до пункту 198.2 статті 198 Податкового кодексу України датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг.

Пунктом 198.3 статті 198 Податкового кодексу України встановлено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи); ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Згідно пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

Пунктом 200.1 статті 200 Податкового кодексу України передбачено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно з п. 201.1 ст. 201 ПК України, платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п. 201.6. ст. 201 ПК України, податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов`язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця.

Згідно з п. 201.10, ст. 201 ПК України, податкова накладна видається платником додатку, який здійснює операції з постачання товарів та послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносять до податкового кредиту, як вийняток з цього правила.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець : товарів/послуг зобов`язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пп. 14.1.171 пп.14.1. ст.14 Податкового Кодексу України» від 02.12.2010 року №2755-УІ, зі змінами та доповненнями «податкова інформація - у значенні, визначеному Законом України "Про інформацію"; в якому визначено «Податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб`єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України.

Відповідно п.74.1 ст.74 Податкового кодексу України вказано, що Податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.

Відповідно до ст. 83 Податкового Кодексу України, для посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок підставами для висновків є: документи, визначені цим Кодексом; податкова інформація; експертні висновки; судові рішення; інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на контролюючі органи.

Встановлення факту нереальності вчинення господарської операції не потребує з`ясування змісту умислу учасників такої операції. Відсутність реально вчиненої господарської операції та, як наслідок, юридична дефектність відповідних первинних документів за змістом пункту 44.1 Податкового кодексу України не дозволяє формувати дані податкового обліку незалежно від спрямованості умислу платників податку - учасників відповідної операції.

Про відсутність факту здійснення господарської операції можуть свідчити, зокрема, такі обставини: результати, відображені у даних податкового обліку будь-кого з учасників господарської операції, фактично не настали внаслідок відсутності відповідних дій будь-кого з учасників такої операції (наприклад, відображення отримання послуг без їх фактичного надання або в разі їх надання іншою особою, ніж та, що вказана у даних податкового обліку чи первинних документах; імітація купівлі товару в особи, яка ніколи його не продавала, тощо).

Порядок надання платниками податків документів визначено статтею 85 Податкового кодексу України.

Відповідно до частини 1 пункту 85.2 статті 85 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки. Такий обов`язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Згідно з пунктом 85.4 цієї статті при проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об`єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).

Посадова (службова) особа контролюючого органу, яка проводить перевірку, у випадках, передбачених цим Кодексом, має право отримувати від платника податків або його законних представників копії документів, що належать до предмета перевірки. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності) (пункт 85.8 Кодексу).

Згідно з п. 14.1.36 ст. 14 Податкового кодексу України, господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

За змістом п. 22.1. ст. 22 Податкового кодексу України, об`єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об`єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов`язує виникнення у платника податкового обов`язку.

Положеннями п. 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Відповідно до пункту 44.3 статті 44 Податкового кодексу України платники податків зобов`язані забезпечити зберігання документів, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов`язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством термінів, але не менш як 1095 днів (2555 днів - для документів та інформації, необхідної для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статей39та 39-2 цього Кодексу) з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а в разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності, та документів, пов`язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, - не менш як 1095 днів з дня здійснення відповідної господарської операції (для відповідних дозвільних документів - не менш як 1095 днів з дня завершення терміну їх дії).

Відповідно до статті 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

З урахуванням частин 1,2 статті 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан та результати діяльності підприємства.

Бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Відповідно до частин 1, 2 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити, якщо інше не передбачено окремими законодавчими актами України: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.

Згідно з пунктом 2.1 та 2.4 "Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року №88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 червня 1995 року за № 168/704, в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин, первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, які містять відомості про господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення. Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов`язань і фінансових результатів.

Первинні документи повинні мати такі обов`язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Як визначено пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Отже, наявність первинних документів під час проведення перевірки є необхідною умовою для підтвердження правомірності формування даних податкового обліку. Обов`язок платника податків зберігати такі первинні документи та надавати їх під час перевірки контролюючому органу кореспондує з обов`язком контролюючого органу здійснювати перевірку на підставі первинних документів. Ненадання платником податків відповідних документів прирівнюється нормами пункту 44.6 статті 44 Податкового кодексу України до їх відсутності. Винятком є випадки виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними чи іншими компетентними органами.

Суд зазначає, що не зважаючи на те, що позивачем надані первинні документи до матеріалів справи, проте позивач не надав жодного доказу та не довів перед судом той факт, що ним були наданні до перевірки контролюючому органу, документи на підтвердження його господарських операцій.

Відповідно до ст. 83 Податкового кодексу України для посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок підставами для висновків є: документи, визначені цим Кодексом; податкова інформація; експертні висновки, надані відповідно до статті 84 цього Кодексу та інших законів України; судові рішення; податкові консультації, інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на контролюючі органи.

Згідно п. 44.6. ст. 44 ПК України, у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.

Виходячи з вищенаведеного, контролюючим органом підставно зроблено висновок в порушення п.198.1, п.198.2, п.198.3 ст.198 п.201.1, п. 201.7 ст.201 Податкового Кодексу України встановлено завищення податкового кредиту на загальну суму ПДВ у сумі 1 820 891 грн. у т.ч. за квітень 2019 року у сумі 329 646 грн., за травень 2019 року у сумі 54 364 грн., за червень 2019 року у сумі 23 427 грн., за вересень 2019 року у сумі 44 759 грн., за жовтень 2019 року у сумі 124386 грн., за листопад 2019 року у сумі 162 637 грн., за грудень 2019 року у сумі 511 129 грн., за липень 2020 року у сумі 62 408 грн., за серпень 2020 року у сумі 192 842 грн., за вересень 2020 року у сумі 119 523 грн., за грудень 2020 року у сумі 195 770 грн.

В ході розгляду справи позивачем не доведена реальність вчинення господарських операцій між ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» (код за ЄДРПОУ 39485251) та вищезазначеними контрагентами - постачальниками з придбання товарів/послуг, оскільки наслідком для податкового обліку є лише фактичний рух активів, а не задекларований на папері, у ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» (код за ЄДРПОУ 39485251) не було підстав для податкового обліку вказаних операцій.

Все вищевказане, також вказує, на порушення ТОВ «ХАРКІВБУДСЕРВІС» направлених на не виконання свого податкового обов`язку, визначеного п. 36.1 ст. 36 п. 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України в частині визначення об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі належним чином складених первинних документів.

Визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків. Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.

В той же час з наданих позивачем документів не можливо встановити реальність господарських операцій у періоді, що перевірявся.

Всі зазначені факти вказують на дефектність наданих до перевірки документів. відсутність фактичного руху товарів, а лише вказує на оформлення господарських операцій в паперовому вигляді без їх фактичного здійснення та ставлять під сумнів реальність здійснення операції з реалізації товарів

Враховуючи той факт, що позивачем під час перевірки та до прийняття рішення контролюючому органу не надано документи на підтвердження господарських операцій, суд приходить до висновку, що контролюючим органом винесені податкове повідомлення - рішення від 18.06.2021р. №00116350706, форма В4 на суму 516 685,00 грн. та податкове повідомлення - рішення від 18.06.2021р. №00116330706 форма Р на суму 1 630 257,50 грн. на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Отже спірні податкові повідомлення - рішення є законними та обґрунтованим, а тому жодних підстав для його скасування не вбачається.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частинами першою та другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є безпідставним та необґрунтованим, а тому суд не вбачає підстав для його задоволення.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАРКІВБУДСЕРВІС" (код за ЄДРПОУ 39485251; вул. Китаєнка, буд. 1, м. Харків, 61020) до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (ЄДРПОУ: 43143704; вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків, 61057) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст. 297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 24 вересня 2021 року.

Суддя Кухар М.Д.