Decision № 96494248, 21.04.2021, Circuit Administrative Court of Kyiv City

Approval Date
21.04.2021
Case No.
640/15798/20
Document №
96494248
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2021 року м. Київ № 640/15798/20

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А, розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та рішення, скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом:

- визнати протиправними дії та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 24.03.2020 №2600-03-8/39567 про відмову в проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України Про прокуратуру" у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури";

- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 24.03.2020 №2600-03-8/39567 про відмову в проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру", на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 10.03.2020 №21-394зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 про те, що на підставі Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" за відповідною посадою начальника відділу в розмірі - 50.426,60 грн., виходячи з розрахунку 80 відсотків від суми заробітної плати без обмеження максимального розміру заробітної плати та без обмеження граничного розміру пенсії, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугою років ОСОБА_1 відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 10.03.2020 №21-394зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , про те, що на підставі Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" за відповідною посадою начальника відділу, без обмеження її граничного розміру, з розрахунку 80% від суми усіх складових заробітку, яка складає 50426.90 грн., без обмеження граничного розміру пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат;

- допустити негайне виконання постанови суду в межах суми стягнення за один місяць.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.08.2020 відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено здійснювати судовий розгляд адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено строк відповідачу для подання відзиву.

Підставами позову визначено право позивача на перерахунок пенсії на підставі частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" внаслідок збільшення заробітної плати за відповідною посадою прокурора згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" та з урахуванням довідки Офісу Генерального прокурора від 10.03.2020 №21-394зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.

Представником відповідача подано відзив про невизнання позову, оскільки після 13.12.2019, коли було ухвалено Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019, не приймалось нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури, тому відсутні підстави для перерахунку пенсії.

Розглянувши заяви по суті, дослідивши письмові докази, суд установив.

Згідно з пенсійним посвідченням від 22.09.2015 серія НОМЕР_1 № НОМЕР_2 (термін дії довічно) ОСОБА_2 призначено пенсію по інвалідності (ІІ група).

До позову додано довідку Офісу генерального прокурора 10.03.2020 №21-394зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до якої розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 06.09.2017 за відповідною (прирівняною) посадою начальника відділу: посадовий оклад - 8940,00 грн.; надбавка за класний чин/оклад за військовим званням - 2400,00 грн.; надбавка за вислугу років (25 %) - 2235,00 грн.; інші щомісячні надбавки, доплати (надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи у розмірі 99 %) - 13439,25 грн.; премія (60 %) - 16208,55 грн.; матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань 1/12) 3601,90 грн. та 3601,90 грн., разом - 50426,60 грн.

Довідку видано відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури".

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою від 16.03.2020 про перерахунок пенсії на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 10.03.2020 №21-394зп відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури".

Листом від 24.03.2020 №2600-0303-8/39567 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача, що після 13.12.2019 не приймалось нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури, тому відсутні підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Позивачем додано постанову Дарницького районного суду міста Києва від 13.07.2016 справа №753/12703/16-а, якою визнано дії Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві щодо відмови у перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 - неправомірними; зобов`язано Лівобережне об`єднане управління Пенсійного Фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 06.07.2016 №18-1055 про заробітну плату за посадою, яку він обіймав, у зв`язку з виходом на пенсію відповідно до вимог статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", виходячи з розрахунку 80% від середнього заробітку, зазначеного в довідці Генеральної прокуратури України від 06.07.2016№18-1055, та здійснити відповідні виплати з 01.01.2016 без обмеження розміру виплати пенсії.

Цією постановою також установлено, що ОСОБА_1 з 28.02.2012 на підставі статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ призначено та нараховано пенсію в розмірі 80% середнього заробітку.

Згідно з даними Єдиного державного реєстру судових рішень постанова Дарницького районного суду міста Києва від 13.07.2016 справа №753/12703/16-а не оскаржувалась.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.12.2018 справа №640/18216/18: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, оформлене листом від 23.10.2018 №98611/03, про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ у редакції, яка діяла на час призначення пенсії, у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури"; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01.11.2018 перерахунок та виплату пенсії за вислугою років ОСОБА_1 відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ у редакції, яка діяла на момент призначення пенсії, з розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати, яка складає 90952,53 грн., без обмеження її граничного розміру з урахуванням висновків у даній справі.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.03.2019 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.12.2018 справа №640/18216/18 скасовано, в задоволенні позову відмовлено.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 24.02.2020 відмовлено ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.03.2019 справа № 640/18216/18. Зі змісту ухвали апеляційного суду вбачається, що підставою для звернення про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.03.2019 слугувало Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019.

По становою Верховного Суду від 11.11.2020 вказану ухвалу апеляційного суду залишено без змін.

Вирішуючи спір, суд ураховує таке.

Кодексом адміністративного судочинства України встановлено: зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановляння зразкового рішення (пункт 22 статті 4); рішення Верховного Суду у зразковій справі підлягає перегляду Великою Палатою Верховного Суду за правилами перегляду рішень в апеляційному порядку, визначеному цим Кодексом (частина одинадцята статті 290); при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи (частина третя статті 291).

Верховним Судом розглянуто зразкову справу №560/2120/20 за позовом особи про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 12.03.2020 №12 про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 90 % від усіх складових заробітку, зазначених у довідці прокуратури Хмельницької області від 05.03.2020 №18-174, без обмеження її максимального розміру з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Рішенням Верховного Суду від 14.09.2020 у зразковій справі №560/2120/20 позов особи задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 12.03.2020 №12 про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" на підставі довідки прокуратури Хмельницької області від 05.03.2020 №18-174 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Постановою Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021 залишено без змін рішення Верховного Суду від 14.09.2020 у зразковій справі №560/2120/20.

За змістом рішення Верховного Суду від 14.09.2020 у зразковій справі №560/2120/20 ознаками типової справи визначено: позивач - особа, яка отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-VII або Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII; відповідач - територіальні органи Пенсійного фонду України; предмет спору - вимога зобов`язати відповідача перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-VII або статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII; звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії після 13.12.2019.

Судом установлено, що позивачу призначено пенсію 28.02.2012 на підставі статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-VII, він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою від 16.03.2020 про перерахунок пенсії, в зв`язку з відмовою здійснити перерахунок ним подано позов до суду з вимогами про зобов`язання здійснити перерахунок відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII.

З огляду на встановлені обставини та предмет спору, адміністративна справа №640/15798/20 є типовою справою, оскільки відповідає ознакам зразкової справи №560/2120/20.

Вирішуючи зразкову справу №560/2120/20 Верховним Судом у рішенні від 14.09.2020 урахувано таке.

На час призначення позивачу пенсії (28.02.2012) особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ, за змістом якої призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята).

14.10.2014 ухвалено новий Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, частиною двадцятою статті 86 (в первинній редакції) передбачалось, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII та вісімнадцята статті 50-1 Закон України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Розділ XII "Прикінцеві положення" Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у тому числі стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15.07.2015. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

01.01.2015 набрав чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України від 28.12.2014 №76-VIII, яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни: частину вісімнадцяту Закон України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено в новій редакції, за якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України; частину двадцяту статті 86 Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (набрала чинності 15.07.2015) викладено редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

За висновком Верховного Суду, починаючи з 01.01.2015 жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України "Про прокуратуру"; законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України, який упродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Конституційний Суд України за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив Рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019, відповідно до якого визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Вказані положення визнані неконституційними втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Конституційний Суд України в Рішенні від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 установив порядок його виконання: частина двадцята Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, як і у типовій справі, відмовило в перерахунку пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Підставою відмови зазначено постанову від 11.12.2019 №1155 Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів", за змістом пункту 7 якої встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру". Натомість позивач просить здійснити перерахунок пенсії з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанови Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", якою обмежень не містить.

Щодо того, чи є постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанови Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" рішенням про "підвищення заробітної плати прокурорським працівникам".

На думку Верховного Суду, доводи органу Пенсійного фонду України про те, що після набрання чинності Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019 (після 13.12.2019) нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії, є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13.12.2019 норма частини двадцятої статті 86 Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року. Протягом усього періоду дії норми статті 86 Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.

Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача. Реалізація його права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019.

З огляду на такі висновки, Верховний Суд зазначив, що позивач має право на перерахунок його пенсії, відмова в перерахунку пенсії є необґрунтованою.

Твердження відповідача, що для реалізації пенсіонерами права на перерахунок пенсії, визначеного Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (у редакції, що діє з 13.12.2019), обов`язковою умовою є прийняття урядом нової постанови про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, є хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України Рішення від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019 уже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. І така нерівність має усуватись Пенсійним Фондом України шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13.12.2019.

При цьому постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 є чинною, тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення Уряду України є рішенням про "підвищення заробітної плати прокурорським працівникам".

Верховний Суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII на підставі відповідної довідки прокуратури.

Щодо дати, з якої орган Пенсійного фонду України зобов`язаний здійснити перерахунок пенсії, то Верховний Суд вказав, що після тривалої перерви (01.01.2015-12.12.2019) в Україні набрала чинності з 13.12.2019 частина двадцята статті 86 Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, що визначає умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України "Про прокуратуру".

Вирішуючи питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років колишнього працівника прокуратури, Верховний Суд урахував, що: перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії; відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 13.12.2019. Поширення дванадцяти місячного періоду або будь-якого іншого періоду в цьому випадку є неможливим.

Щодо того, у якому відсотковому розмірі відносно заробітної плати підлягають перерахунку пенсії та чи підлягають зазначені пенсії перерахунку без обмеження їх граничного розміру.

Ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657. Відповідно питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок. Верховний Суд зауважив, що відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені. Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, такі позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки є передчасними.

Колегія Верховного Суду наголосила, що період з 01.01.2015 до 13.12.2019 в Україні не було жодного закону чи іншого нормативно-правового акту, який визначав би умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України "Про прокуратуру". Водночас особи, яким пенсія цього виду була вже призначена, продовжували її отримувати в призначеному розмірі (сума виплати не була зменшена), а також мали право змінити вид пенсійного забезпечення (наприклад, звернутися про призначення їм пенсії за віком на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV). Усталена практика Верховного Суду свідчить про безпідставність вимог заявників до органів Пенсійного фонду України про перерахунок їм після 01.01.2015 пенсії на умовах та в порядку, що був визначений частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закон України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ (у редакції до 01.01.2015) та редакції частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, яка фактично набрала чинності лише 13.12.2019. Також безпідставними є вимоги позивачів про перерахунок розміру пенсії на підставі частини вісімнадцятої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ (у редакції, чинній на момент призначення пенсії та визначала умовою перерахунку пенсії за вислугу років працівника прокуратури збільшення заробітної плати за посадою, з якої ця особа звільнялася на пенсію), оскільки зазначена норма ще з 01.01.2015 є нечинною.

Враховуючи наведене, Верховний Суд за результатом розгляду справи №560/2120/20 як зразкової дійшов правових висновків:

з 13.12.2019 особи, яким пенсії призначені відповідно до Закон України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ або Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII мають право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам (зокрема на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657);

такі пенсії перераховуються з 13.12.2019;

вимоги щодо відсотку заробітної плати, з якого відбувається перерахунок пенсії, та вимоги щодо здійснення перерахунку пенсій без обмеження їх граничного розміру, задоволенню не підлягають як передчасні (заявлені на майбутнє).

З огляду на такі правові висновки Верховного Суду в зразковій справі №560/2120/20 підлягають задоволенню позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови листом від 24.03.2020 №2600-0303-8/39567 в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 86 Закону України Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" та в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 13.12.2019 перерахунок пенсії за вислугою років ОСОБА_1 відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 10.03.2020 №21-394зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Щодо вимоги про скасування рішення, то на думку суду відповідачем не приймалось окремого рішення як акту індивідуальної дії, відмова сформульована відповідачем за наслідками розгляду звернення. Разом з тим, задоволення позову в частині визнання протиправними дій відповідача та зобов`язання вчинити дії є достатнім та належним способом захисту позивача в частині визнання протиправною відмови в перерахунку пенсії та зобов`язання здійснити такий перерахунок.

З урахуванням висновків Верховного Суду в зразковій справі №560/2120/20, вимоги про здійснення перерахунку пенсії з розрахунку 80% від суми усіх складових заробітку без обмеження граничного розміру пенсії задоволенню не підлягають, оскільки є передчасними.

Позивач просив допустити негайне виконання постанови суду в межах суми стягнення за один місяць.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 371 негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

На думку суду, вимога задоволенню не підлягає, позаяк судом вирішено спір про перерахунок пенсії з виплатою різниці, водночас судом не вирішувалось питання про суму, яка підлягає стягненню.

Щодо строків звернення до суду, то Верховний Суд в складі колегії Касаційного адміністративного суду в рішенні від 15.02.2018 у зразковій справі №820/6514/17 дійшов висновку, що право на перерахунок пенсії не може бути обмежений будь-яким строком. Подібний правовий висновок зроблено Верховним Судом у постанові від 02.07.2020 справа №280/1931/19. У даному випадку спірні відносини стосуються перерахунку пенсії позивача, тому звернення до суду внаслідок відмови здійснити перерахунок, з урахуванням наведеної судової практики, не обмежується строком.

Крім того, право в позивача на звернення до суду про перерахунок пенсії виникло 13.12.2019, коли було ухвалено Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019, позов подано до суду засобам поштового зв`язку 09.07.2020, тобто в межах шестимісячного строку з урахуванням пункту 2 Розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України, яким під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтею 122 цього Кодексу, продовжувались на строк дії такого карантину. Вказане положення залишалось чинним до 17.07.2020.

Відповідно до частини третьої статті 139 при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Судом установлено, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (пенсійне посвідченням від 22.09.2015 серія НОМЕР_1 № НОМЕР_2 ).

Оскільки сторонами не надано інших доказів понесення судових витрат, такі витрати розподілу та присудженню не підлягають.

Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 86 Закону України Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок пенсії за вислугою років ОСОБА_1 відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 10 березня 2020 року №21-394зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

У задоволені решти позовних вимог відмовити.

Судові витрати розподілу та присудженню не підлягають.

Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16)

Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України від 03.10.2017 №2147-VIII) передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя В.А. Донець