ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2018 року м. ОдесаСправа № 916/1015/18Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Л.В. Поліщук,
суддів К.В. Богатиря, Т.А. Величко,
секретар судового засідання – О.В. Клименко,
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1,
від відповідача: ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Іллічівської філії
на рішення господарського суду Одеської області від 03.08.2018р. (суддя С.Ф.Гут, м. Одеса, повний текст рішення складено 08.08.2018р.)
у справі №916/1015/18
за позовом Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Іллічівської філії
до Казенного підприємства "Морська пошуково-рятувальна служба"
про стягнення 23 640,89 грн.,
встановив:
Державне підприємство "Адміністрація морських портів України" в особі Іллічівської філії звернулося до Казенного підприємства "Морська пошуково-рятувальна служба" та, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просило стягнути 23 426,40 грн. заборгованості, а також 112,44 грн. інфляційних втрат та 102,05 грн. 3% річних.
Позов мотивовано тим, що з метою отримання плати за оформлення приходу та виходу в/з порту Чорноморськ та справляння необхідних портових зборів позивач виставляв відповідачу рахунки. Проте, такі рахунки не були оплачені відповідачем. В обґрунтування позову позивач послався на ст.ст. 525, 526, 529, ч. 2ст. 530, 610 ЦК України.
У відзиві на позов відповідач заперечував проти його задоволення та зазначив, що чинним законодавством не визначено окремих платежів з оформлення входи/виходу суден в/з порту.
Рішенням господарського суду Одеської області від 03.08.2018р. в позові відмовлено з посиланням на відсутність передбачених чинним законодавством платежів за оформлення входу/виходу суден в/з порту та договору, укладеного між сторонами у справі про надання таких послуг з визначенням його істотної умови (вартості цих послуг).
Не погодившись з рішенням суду, Державне підприємство "Адміністрація морських портів України" в особі Іллічівської філії звернулося із апеляційною скаргою, в якій просило рішення скасувати та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити. В апеляційній скарзі скаржник зазначив, що надання послуг з оформлення відходу та приходу судна підтверджується відповідними довідками-рахунками, засвідченими підписами та скріпленими печатками сторін. У вказаних документах зазначена вартість послуг. Направлені відповідачу рахунки по суті є вимогами сплати коштів за дії капітана з оформлення входу та виходу суден відповідача.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просив суд відмовити в її задоволенні, рішення господарського суду Одеської області залишити без змін, пославшись на правомірність і обґрунтованість судового рішення, а також на практику Верховного Суду в аналогічній справі (Постанова Верховного Суду від 08.08.2018р. у справі №916/2152/17).
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального і процесуального права, апеляційна інстанція встановила наступне.
Службою капітана порту Чорноморськ було здійснено оформлення приходу та виходу в/з порту Іллічівськ суден Казенного підприємства "Морська пошуково-рятувальна служба", що підтверджено складеними актами.
З метою отримання плати за оформлення приходу та виходу в/з порту Чорноморськ, а також справляння необхідних портових зборів, позивачем були складені акти виконаних робіт, довідки-рахунки та виставлені рахунки Казенному підприємству "Морська пошуково-рятувальна служба" на загальну суму 23 426,40 грн., а саме:
- рахунок від 20.03.2018р.№3623 на суму 4685,28грн. (судно Сапфір, вхід 20.03.2018р. з 08:00, вихід 20.03.2018р. о 16:30);
- рахунок від 21.03.2018р. №3645 на суму 4685,28грн. (судно ПРК-01, вхід 21.03.2018 з 08:00, вихід 21.03.2018р. о 12:30);
- рахунок від 28.03.2018р. №3988 на суму 4685,28грн. (судно Витязь, вхід 28.03.2018р. з 8:00, вихід 28.03.2018р. о 12:00);
- від 12.04.2018р. №4971 на суму 4685,28грн. (судно ПРК-01, вхід 12.04.2018р. з 08:00, вихід 12.04.2018р. о 18:00);
- від 18.05.2018р. №6659 на суму 4685,28грн. від 18.05.2018р. №6659 на суму 4685,28грн. (судно ПРК-02, вхід 18.05.2018р. з 08:00, вихід 18.05.2018р. о 17:00).
Вказані рахунки направлялись Казенному підприємству “Морська пошуково-рятувальна служба” за послуги портнагляду рекомендованим поштовим повідомленням і були отримані відповідачем.
Відповідач отримані рахунки не сплатив, що стало підставою для звернення позивача до суду з відповідним позовом.
Згідно зі статтею 3 Закону України "Про морські порти України" законодавство про морські порти ґрунтується на Конституції України та складається з цього Закону, Кодексу торговельного мореплавства України, Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Бюджетного кодексу України, Податкового кодексу України, Земельного кодексу України, Водного кодексу України, законів України "Про транспорт", "Про природні монополії" та інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них.
Пунктом 6 статті 1 Закону України "Про морські порти України" передбачено, що морський порт - визначені межами територія та акваторія, обладнані для обслуговування суден і пасажирів, проведення вантажних, транспортних та експедиційних робіт, а також інших пов’язаних з цим видів господарської діяльності.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про морські порти України" принципами функціонування та розвитку морських портів є розмежування адміністративних функцій щодо забезпечення безпеки мореплавства та нагляду (контролю) за безпекою мореплавства і господарської (комерційної) діяльності; забезпечення безпеки мореплавства та господарської діяльності, що провадиться у морському порту.
Статтею 21 Закону України "Про морські порти" визначено, що тарифи на послуги, крім спеціалізованих послуг, є вільними та визначаються договором між суб'єктом господарювання, який надає відповідні послуги, та їх замовником.
В частині першій статті 21 Закону України "Про морські порти України" зазначено: "Тарифи на спеціалізовані послуги, що надаються у морському порту суб’єктами природних монополій, та послуги, які оплачуються у складі портових зборів, підлягають державному регулюванню національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту".
Згідно з ст. 22 Закону України "Про морські порти України" у морському порту справляються такі портові збори: корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний та санітарний. Використання коштів від портових зборів допускається виключно за їх цільовим призначенням. Фінансування утримання гідротехнічних споруд в об’ємах, необхідних для підтримання їх паспортних характеристик, здійснюється за рахунок портових зборів, що справляються у морських портах, де розташовані такі гідротехнічні споруди. Розміри ставок портових зборів для кожного морського порту встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту, відповідно до затвердженої нею методики. Порядок справляння, обліку та використання коштів від портових зборів, крім використання коштів від адміністративного збору, визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах морського і річкового транспорту. Кошти від адміністративного збору використовуються відповідно до закону. Портові збори сплачуються адміністрації морських портів України, крім випадків, визначених цим Законом.
Відповідно до статті 73 Кодексу торговельного мореплавства України (далі – КТМ України) правові, економічні, соціальні та організаційні основи діяльності в морських портах визначаються цим Кодексом та Законом України "Про морські порти України" . До функціонування морських рибних портів застосовуються норми цього Кодексу щодо морських портів з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів".
Статтею 74 КТМ України встановлено, що організація та забезпечення безпеки мореплавства у морському порту покладаються на адміністрацію морських портів України.
Згідно зі статтею 75 КТМ України державний нагляд за безпекою мореплавства у морському порту, на підходах до нього та в суміжних акваторіях здійснюється капітаном морського порту. Межі зони нагляду, на яку поширюються повноваження капітана морського порту щодо здійснення ним державного нагляду за безпекою мореплавства, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері безпеки на морському і річковому транспорті. Державний нагляд за безпекою мореплавства у морських терміналах, розташованих у межах територій та акваторій, відокремлених від основної території та акваторії відповідного морського порту, здійснює окремий підрозділ служби капітана морського порту. Капітан морського порту та служба капітана морського порту діють на підставі положення, яке затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах морського і річкового транспорту.
До функцій капітана морського порту належить, зокрема, оформлення приходу суден у морський порт і виходу з морського порту (стаття 78 КТМ України).
Наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013р. №316 було затверджено Порядок справляння та розміри ставок портових зборів (далі - Порядок справляння зборів №316), а також Порядок обліку та використання коштів від портових зборів (далі - Порядок використання коштів від зборів №316).
Відповідно до Порядку справляння зборів №316 портові збори справляються в морських портах із суден і плавучих споруд, що плавають під Державним Прапором України та іноземними прапорами, за групами згідно з додатком 1 до цього Порядку. Сплата портових зборів у морських портах здійснюється до виходу судна з морського порту.
Порядок використання коштів від зборів №316 регулює питання, пов’язані з обліком та використанням коштів від портових зборів, що справляються в установленому законодавством порядку, та є обов'язковим для застосування усіма суб'єктами господарювання різних форм власності, на користь яких справляються портові збори.
Міністерство інфраструктури України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Отже, визначення ставок портових зборів та послуг, які сплачуються у складі портових зборів, є виключною компетенцією держави. Портові збори установлюються по єдиних тарифах, носять цільовий характер і не можуть використовуватися з іншою метою.
У разі несплати портових зборів, капітан морського порту відмовляє судну у видачі дозволу на вихід з порту (стаття 91 Кодексу торговельного мореплавства України).
Відповідно до пункту 2.1 розділу II Порядку справляння зборів №316, корабельний збір справляється із суден груп А, Б і Г за одиницю умовного об’єму судна (за 1 куб. м об’єму судна) за кожний вхід в акваторію морського порту, операційну акваторію причалу (причалів), а також вихід з акваторії морського порту, операційної акваторії причалу (причалів) за ставками, наведеними у додатку 2 до цього Порядку.
Згідно із пунктом 2.3 розділу II Порядку справляння зборів №316, від сплати корабельного збору звільняються судна груп Д та Е.
Таким чином, оформлення приходу суден у морський порт і виходу з морського порту відноситься до заходів, пов’язаних із забезпеченням безпеки судноплавства на судноплавних шляхах, при цьому, за кожний вхід суден у порт та вихід з порту нараховується та сплачується корабельний збір у розмірі, визначеному Порядком справляння зборів №316.
Процедура оформлення приходу суден у морський порт і виходу з морського порту передбачена Правилами контролю суден з метою забезпечення безпеки мореплавства, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 17.07.2003 №545, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 березня 2004 року за № 353/8952 (далі - Правила №545), та Порядком оформлення приходу суден у морський порт, надання дозволу на вихід суден у море та оформлення виходу суден із морського порту, затвердженим наказом Міністерства інфраструктури України від 27.06.2013 №430, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 липня 2013 року за № 1230/23762 (далі - Порядок №430).
Відповідно до Правил №545 та Порядку №430, оформлення приходу (виходу) в (із) порт (порту) судна та його перевірка (контроль) є заходами, пов’язаними із забезпеченням безпеки судноплавства на судноплавних шляхах.
Вказаними нормативними документами плата за оформлення приходу (виходу) в (із) порт (порту) судна та його перевірку не передбачена.
Водночас, відповідно до Порядку використання коштів від зборів №316 заходи, пов’язані із забезпеченням безпеки судноплавства на судноплавних шляхах, оплачуються коштами від корабельного збору.
Відповідно до Порядку оформлення приходу суден у морський порт, надання дозволу на вихід суден у море та оформлення виходу суден із морського порту №430, оформлення приходу/виходу судна в/із порт(у) здійснюється наступним чином: до початку навантажувально-розвантажувальних операцій (або виходу із порту) усі судна, що прибули/відбувають до/із порту, оглядаються (перевіряються) уповноваженими особами служби капітана морського порту (далі - Служба); уповноважена особа Служби реєструє прихід кожного судна в Журналі реєстрації приходу суден, вихід судна - в Журналі реєстрації виходу суден; прихід та відхід суден, що плавають під Державним Прапором України, підтверджується штампом приходу/виходу, який проставляється на судновій ролі, що повертається капітану судна.
Таким чином, процедура оформлення приходу/виходу судна в/із порт(у) включає в себе як перевірку судна, його документів та реєстрацію кожного приходу/виходу судна в/з порт (у), що здійснюється службою капітана морського порту, так і проставляння капітаном порту відповідного штампа на судновій ролі.
Окрім того, Положенням про капітана морського порту та службу капітана морського порту, яке затверджено наказом Міністерства інфраструктури України від 27.03.2013 №190 (далі – Положення), встановлено порядок діяльності капітана морського порту та служби капітана морського порту в частині здійснення ними нагляду та забезпечення безпеки мореплавства у морському порту, на підходах до нього та в суміжних акваторіях. Капітан морського порту очолює службу капітана морського порту (далі - Служба), яка входить до складу адміністрації морських портів України.
Відповідно до пункту 1.2 Положення капітан морського порту виконує функції, які стосуються здійснення нагляду та забезпечення безпеки мореплавства.
Згідно з п. 2.1.3 Положення капітан морського порту здійснює нагляд за дотриманням вимог щодо порядку заходження суден у морський порт і виходу з морського порту.
Отже, у позивача відсутні підстави для застосування вільних тарифів на послуги з оформлення приходу суден у морський порт і виходу з морського порту, оскільки оформлення приходу суден у морський порт і виходу з морського порту оплачено у складі корабельного збору.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що рішення господарського суду першої інстанції цілком відповідає вимогам чинного законодавства та обставинам справи, а отже його слід залишити без змін, а апеляційну скаргу Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Іллічівської філії – без задоволення.
Керуючись ст.ст. 269, 270, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд –
постановив:
Рішення господарського суду Одеської області від 03.08.2018р. у справі №916/1015/18 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду у випадках і строки передбачені ст.ст. 287, 288 ГПК України.
Повний текст постанови складено 26.09.2018
Головуючий суддя Л.В. Поліщук
Суддя К.В. Богатир
Суддя Т.А. Величко
The court decision No. 76690104, Odessa Commercial Court of Appeals was adopted on 25.09.2018. The procedural form is Economic, and the decision form is . On this page, you will find important information about this court decision. We provide convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find useful information quickly.
This decision relates to case No. 916/1015/18. Legal Entities, which are mentioned in the text of this judgment: