Decree № 63716292, 26.12.2016, Volyn Circuit Administrative Court

Approval Date
26.12.2016
Case No.
803/1795/16
Document №
63716292
Form of legal proceedings
Administrative
State Coat of Arms of Ukraine

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2016 року Справа № 803/1795/16

Волинський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Валюха В.М.,

суддів Андрусенко О.О., Ксензюка А.Я.,

розглянувши в місті Луцьку в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі МВС України, відповідач) про визнання бездіяльності щодо не надіслання Пенсійному фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників МВС України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» для перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправною та зобовязання надіслати до Пенсійного фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників МВС України для перерахунку пенсії ОСОБА_1

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 2010 року ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначено пенсію відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач вважає, що відповідно до частини третьої статті 63 цього Закону має право на перерахунок пенсії із урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Позивач також вважає, що йому, як пенсіонеру органів внутрішніх справ України, повинна бути перерахована пенсія у звязку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України» та в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Проте, на своє звернення до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо проведення перерахунку призначеної пенсії отримав відповідь про те, що повідомлення про перерахунок пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ з Пенсійного фонду України не надходило. На звернення позивача до МВС України із заявою про необхідність направлення до Пенсійного фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні відповідач листом від 29.11.2016 повідомив, що законодавчі підстави для направлення такого повідомлення відсутні, у звязку з чим ОСОБА_1 вважає, що бездіяльність МВС України є протиправною та порушує його право на перерахунок пенсії.

Позивач просить визнати бездіяльність МВС України щодо не надіслання Пенсійному фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників МВС України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» для перерахунку пенсії протиправною та зобовязати відповідача надіслати до Пенсійного фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників МВС України для перерахунку пенсії позивачу.

В поданих до суду письмових запереченнях проти позову від 23.12.2016 № 12/6-5812 (а. с. 26-29) представник відповідача ОСОБА_2 адміністративний позов не визнала та просить відмовити в його задоволенні з тих підстав, що позивачу призначена та виплачується пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як колишньому працівнику органів внутрішніх справ, а постанова Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» не може бути підставою для перерахунку пенсії позивачу, як пенсіонеру із числа колишніх працівників внутрішніх справ, оскільки вказана постанова прийнята до внесення змін до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII та не має зворотної дії в часі.

До судового засідання, призначеного на 16:00 26.12.2016, позивач подав суду заяву про розгляд справи за його відсутності (а. с. 25).

Представник відповідача в судове засідання не прибув з невідомих суду причин, хоча відповідач належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а. с. 24), клопотань про розгляд справи за відсутності представника чи про відкладення розгляду справи від відповідача на адресу суду не надходило.

Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Згідно із частиною четвертою статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Відповідно до частини шостої статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, оскільки в судове засідання особи, які беруть участь у справі, не прибули, хоча сторони належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, при цьому, від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності, а дану справу можливо розглянути і вирішити на основі наявних матеріалів, тому судовий розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років, що підтверджується пенсійним посвідченням від 01.02.2011 серії ААЄ № 170298 (а. с. 7).

16.11.2016 з метою проведення перерахунку пенсії у звязку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських позивач звернувся із відповідною заявою до МВС України та інформаційним запитом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (а. с. 8-12).

Листом від 24.11.2016 № 801/м-01 Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повідомило позивача, що від Пенсійного фонду України повідомлення про перерахунок пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ не надходило. Крім того, Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області у даному листі зазначило, що постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України» набрала чинності з 02.12.2015, тобто до набрання чинності частиною третьою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції, з огляду на що підстави для здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії колишнім працівникам міліції відсутні (а. с. 13-14).

Крім того, Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, за дорученням керівництва МВС України листом від 29.11.2016 № 22/6-М-2138 повідомив ОСОБА_1 про те, що для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», немає достатніх законних підстав, оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України» прийнята до внесення змін до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII. Тому факт її прийняття не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції. Додатково інформував, що на даний час відсутні нормативні документи, які б урегульовували порядок визначення відповідності посад поліцейських посадам працівників міліції (а. с. 15-16).

Правовідносини щодо порядку та умов перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, в тому числі особам, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, регулюються нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі Закон № 2262-XII), Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII (далі - Закон № 900-VIII) із змінами та доповненнями, що були чинні на день виникнення спірних правовідносин, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі постанова КМУ № 988), постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Порядок № 45).

Частиною першою статті 1 Закону № 2262-ХІІ визначено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального звязку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, законодавством передбачено обовязок перерахунку пенсій у випадку, коли змінюється грошове забезпечення працівників, котрі виконують таку ж саму роботу.

Внаслідок набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII втратив чинність Закон України «Про міліцію», при цьому підлягали ліквідації органи міліції, а така категорія осіб як працівники органів внутрішніх справ для цілей застосування Закону № 2262-ХІІ перестала існувати.

Водночас Законом України «Про Національну поліцію» введено нову категорію осіб - поліцейські, пенсійне забезпечення яких здійснюється за Законом № 2262-ХІІ (статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію»), проте Закон України «Про Національну поліцію» не поширив гарантії соціального захисту на колишніх працівників міліції.

Як наслідок, у подальшому з метою відновлення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ, Законом України № 900-VIII внесено зміни до пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» та статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Так, відповідно до абзацу другого пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» (в редакції Закону № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Разом з тим, Законом № 900-VII статтю 63 Закону № 2262-XII було доповнено новою частиною третьою, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

При цьому, частиною вісімнадцятою статті 43 вказаного Закону (із змінами, внесеними Законом № 900-VII), серед іншого, передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Пунктом 1 Порядку № 45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у звязку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для перерахунку пенсії є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, проведена на підставі рішення Кабінету Міністрів України.

Судом встановлено, що постановою КМУ № 988 підвищено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїм складом відповідає грошовому забезпеченню працівників органів внутрішніх справ, однак є більшим за розміром.

Отже, після прийняття постанови КМУ № 988 відбулася зміна грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, що зумовлює наявність підстав для перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ згідно з Порядком № 45.

Відтак, позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови КМУ № 988.

Відповідно до пунктів 2-3 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзвязку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у пятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у пятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже, нормами Порядку № 45 передбачено такий порядок дій для здійснення перерахунку пенсій: - Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про підстави перерахунку пенсій, тобто про зміну розміру грошового забезпечення; - Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; - Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки.

З системного аналізу вищенаведених норм необхідно дійти висновку про те, що обовязок щодо направлення до Пенсійного фонду України інформації про зміни в грошовому забезпеченні осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тобто колишнім працівникам міліції, покладено на МВС України.

Відповідачем не надано належних та допустимих доказів щодо фактів направлення вказаної інформації до Пенсійного фонду України.

При цьому, суд вважає необґрунтованою позицію МВС України щодо відсутності підстав для направлення Пенсійному фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників органів внутрішніх справ з тих мотивів, що постанова № 988 прийнята до внесення змін до статті 63 Закону № 2262-XII.

Так, в силу приписів частини вісімнадцятої статті 43 Закону № 2262-XII (із змінами, внесеними Законом № 900-VII) передбачено невідкладний перерахунок пенсій в разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

За таких обставин, необхідно дійти висновку, що після набуття чинності внесених Законом № 900-VII змін до Закону № 2262-XII та у звязку зі встановленням для поліцейських згідно з постановою № 988 грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, більших за грошове забезпечення працівників ОВС, призначена колишнім працівникам міліції пенсія підлягала негайному перерахунку.

Таким чином, оскільки позивач має право на перерахунок пенсії, однак МВС України не надало інформацію до Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії працівників міліції у строк, що встановлений Порядком № 45, тому суд дійшов висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, у звязку з чим відповідача необхідно зобовязати надіслати до Пенсійного фонду України відповідне повідомлення.

Водночас суд враховує, що в силу припису пункту 2 Порядку № 45 відповідач був зобовязаний повідомити Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсій без зазначення прізвищ осіб, яких стосується таке повідомлення. Разом з тим, враховуючи завдання адміністративного судочинства та беручи до уваги, що судом захищається лише порушене право позивача, а постанова суду за своїм змістом повинна бути конкретизованою в частині осіб, яких вона стосується, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність МВС України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 № 988 в частині, що стосується ОСОБА_1, та зобовязати МВС України надіслати до Пенсійного фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників МВС України для перерахунку пенсії ОСОБА_1

Згідно із частиною першою статті 94 КАС України (із змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22.05.2015 № 484-VIII, який набрав чинності 01.09.2015) якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, на користь позивача необхідно присудити за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 1102,40 грн., сплачений квитанцією від 09.12.2016 № 6 (а. с. 2), та який згідно із випискою був зарахований до спеціального фонду Державного бюджету України (а. с. 22).

Керуючись статтями 41, 94, 122, 128, 160, 162, 163 КАС України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання Пенсійному фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників Міністерства внутрішніх справ України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» для перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобовязати Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників Міністерства внутрішніх справ України для перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України судовий збір у розмірі 1102 гривні 40 копійок (одна тисяча сто дві гривні сорок копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий суддя В.М.Валюх

суддя О.О.Андрусенко

суддя А.Я.Ксензюк