№ 61700229, 19.07.2016, Zaporizhya Circuit Administrative Court

Approval Date
19.07.2016
Case No.
808/1981/16
Document №
61700229
Form of court proceedings
Administrative
State Coat of Arms of Ukraine

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2016 року о/об 15 год. 10 хв.

Справа № 808/1981/16

м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., за участю секретаря судового засідання Малої Т.Ю, розглянувши у відкритому судовому засіданні питання щодо поновлення провадження в адміністративній справі за позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області до Приватного підприємства «Наша марка» про стягнення податкового боргу

за участю представників: від позивача – не прибув; від відповідача – не прибув, -

ВСТАНОВИВ:

29 червня 2016 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі – суд) надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - позивач) до Приватного підприємства «Наша марка» (далі – відповідач), в якому позивач просить суд стягнути з рахунків Приватного підприємства «Наша марка» (код ЄДРПОУ 22138130) у банках, обслуговуючих такого платника податків, кошти у сумі 29 663,57 грн. податкового боргу у тому числі: з податку на додану вартість у сумі 11 818,82 грн. (основний платіж, фін. санкції) на р/р 31116029700009, код платежу 14010100, отримувач Державний бюджет Шевченківського району, код отримувача 38025367, банк ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015; з податку на прибуток у сумі 17 844,75 грн. (основний платіж, фін. санкції) на р/р 33115318700009, код платежу 11021000, отримувач Місцевий бюджет Шевченківського району, код отримувача 38025367, банк ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015.

Позовні вимоги обґрунтовані Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі – ПК України) та зазначено, що за підприємством обліковується податковий борг з: податку на додану вартість у сумі 11818,82 грн.; з податку на прибуток у сумі 17844,75 грн. Вказаний податковий борг виник в результаті несплати відповідачем самостійно узгоджених сум податкових зобов’язань, визначених у податкових деклараціях, несплати суми штрафних санкцій, нарахованих податковим органом у податкових повідомленнях-рішеннях, та суми пені, нарахованої позивачем за несвоєчасну сплату відповідачем податкових зобов'язань.

Представник позивача у судове засідання не з’явився, 19 липня 2016 року від нього до суду надійшло клопотання, в якому просить суд розглянути адміністративну справу за відсутності представника податкового органу. На позовних вимогах наполягає.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, клопотань та заяв від відповідача на адресу суду не надходило, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Згідно з частиною 1 статті 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Приватне підприємство «Наша марка» (код ЄДРПОУ 22138130) зареєстроване, як юридична особа 09 грудня 1994 року, що підтверджується копією Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №1001065676 від 23 червня 2016 року.

Станом на час розгляду адміністративної справи у суді за відповідачем обліковується податковий борг у розмірі 29 663,57 грн., який складається з податкового боргу з: податку на додану вартість у сумі 11 818,82 грн.; з податку на прибуток у сумі 17 844,75 грн.

1. Податковий борг податку на додану вартість у сумі 11 818,82 грн. у відповідача виник на підставі наступного.

Судом встановлено, що відповідачем до податкового органу подавались податкові декларації з податку на додану вартість:

№9038484097 від 18 березня 2016 року, згідно якої відповідач самостійно визначив суму податку, що підлягає нарахуванню та сплаті у бюджет за лютий 2016 року на загальну суму 9256,00 грн.;

№9080933430 від 19 травня 2016 року, згідно якої відповідач самостійно визначив суму податку, що підлягає нарахуванню та сплаті у бюджет за квітень 2016 року на загальну суму 8140,00 грн.

Отже, загальна сума податкових зобов'язань за вказаними податковими деклараціями склала 17 396,00 грн.

Крім того, позивачем стосовно відповідача проводились перевірки, та на підставі висновків Актів перевірок винесені податкові повідомлення рішення:

-№0002421503 від 24 грудня 2015 року, яким відповідачу нараховано суму штрафу з податку на додану вартість у розмірі 170,00 грн.;

- №0002391503 від 24 грудня 2015 року, яким відповідачу нараховано суму штрафу з податку на додану вартість у розмірі 4227,67 грн.;

- №00020708301201 від 17 березня 2016 року, яким відповідачу нараховано суму штрафу з податку на додану вартість у розмірі 2130,14 грн.

Загальна сума податкових зобов'язань за вказаними податковими повідомленнями-рішеннями склала 6527,81 грн.

Податкові повідомлення-рішення відповідачем ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржувались, отже є узгодженими.

У зв'язку з частковою сплатою загальна сума податкових зобов'язань за вищезазначеними податковими повідомленнями-рішеннями та податковими деклараціями склала 11 789,92 грн.

Вказана сума у встановлені законодавством строки сплачена не були, у зв’язку з чим набула статусу податкового боргу.

Також судом встановлено, що на підставі статті 129 Податкового кодексу України у зв'язку з несвоєчасною сплатою податкових зобов’язань відповідачу було нараховано пеню в сумі 28,09 грн.

Таким чином загальна сума податкового боргу відповідача з податку на додану вартість складає 11 818,82 грн.

2. Крім того, судом встановлено, що за відповідачем обліковується податковий борг з податку на прибуток у сумі 17 844,75 грн., який виник на підставі наступного.

Судом встановлено, що відповідачем до податкового органу подана податкова декларація з податку на прибуток №9276168070 від 26 лютого 2016 року, згідно якої відповідач самостійно визначив суму податку, що підлягає нарахуванню та сплаті у бюджет за 2015 рік на загальну суму 5 709,00 грн.

Вказана сума у встановлені законодавством строки сплачена не були, у зв’язку з чим набула статусу податкового боргу.

До того ж, на підставі висновків Акту перевірки № 87/22-03/22138130 від 15 вересня 2015 року позивачем 06 жовтня 2015 року винесено податкове повідомлення-рішення №0001462203, яким відповідачу нараховано суму податкових зобов'язань з податку на прибуток у розмірі 10 136,25 грн., у тому числі за основним платежем у розмірі 8109,00 грн., та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 2027,25 грн.

Податкове повідомлення-рішення відповідачем ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржувалось, отже є узгодженим.

У зв'язку з переплатою, наявною на момент виникнення вказаного податкового зобов'язання, залишок суми до сплати за вказаним податковим повідомленням-рішенням склав 10 128,27 грн.

Вказана сума у встановлені законодавством строки сплачена не були, у зв’язку з чим набула статусу податкового боргу.

Також судом встановлено, що на підставі статті 129 Податкового кодексу України у зв'язку з несвоєчасною сплатою податкових зобов’язань відповідачу було нараховано пеню в сумі 2 007,48 грн.

Таким чином загальна сума податкового боргу відповідача з податку на прибуток складає 17 844,75 грн.

Із матеріалів справи судом встановлено, що позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме згідно з положеннями статті 59 ПК України ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області 08 грудня 2015 року була сформована податкова вимога №3532-23 на суму 12 135,75 грн., яка направлена на адресу відповідача засобами поштового зв’язку.

Отже, з огляду на вищевикладене, відповідно до довідок про заборгованість та інтегрованих карток, декларацій, податкових повідомлень - рішень платника Приватного підприємства «Наша марка» загальна сума податкового боргу відповідача з податку на додану вартість складає 11818,82 грн., та з податку на прибуток складає 17844,75 грн., який до теперішнього часу не погашений.

Оцінивши надані документи та матеріали, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Згідно зі статтею 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено обов’язок платників податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пункту 46.1 статті 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Згідно з пункту 49.1 статті 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Пунктом 203.1 статті 203 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно із пунктом 203.2 статті 203 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

У пункті 57.3 статті 57 ПК України зазначено, що у разі визначення грошового зобов’язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов’язаний сплатити нараховану суму грошового зобов’язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

В підпункті 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг – це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

За правилами підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;

б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.

Згідно з підпунктом 129.3.1 пункту 129.3 статті 129 ПК України нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.

Пунктом 129.4 статті 129 ПК України передбачено, що пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Як зазначено у підпункті 14.1.153 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкова вимога – це письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.

Відповідно до приписів пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення. Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Відповідно до пункту 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Відповідно до пункту 59.4 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Вищенаведеним нормативним актом не передбачено направлення податкових вимог в інших випадках.

ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області на підтвердження податкового боргу відповідача з податку на додану вартість у сумі 11818,82 грн., та з податку на прибуток у сумі 17844,75 грн. надано податкові декларації, податкові повідомлення-рішення, податкову вимогу, інтегровані картки Приватного підприємства «Наша марка» із зазначених податків, довідки про заборгованість.

На момент розгляду справи в суді, вказана сума податкових зобов’язань відповідачем не сплачена, заборгованість перед бюджетом не погашена.

Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право зокрема звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Зважаючи на несплату у добровільному порядку відповідачем узгодженої податкової заборгованості ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області звернулась до суду із позовом про стягнення з відповідача зазначеного податкового боргу.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Під час розгляду справи відповідач доказів сплати заборгованості не надав, проти позову не заперечив, доводи позивача не спростував.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позов Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області є доведеним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до приписів частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 11,71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області - задовольнити.

Стягнути з рахунків Приватного підприємства «Наша марка» (код ЄДРПОУ 22138130) у банках, обслуговуючих такого платника податків, кошти у сумі 29663,57 грн. (двадцять дев'ять тисяч шістсот шістдесят три гривні 57 копійок) податкового боргу у тому числі: з податку на додану вартість у сумі 11818,82 грн. (одинадцять тисяч вісімсот вісімнадцять гривень 82 копійки) (основний платіж, фін. санкції) на р/р 31116029700009, код платежу 14010100, отримувач Державний бюджет Шевченківського району, код отримувача 38025367, банк ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015; з податку на прибуток у сумі 17844,75 грн. (сімнадцять тисяч вісімсот сорок чотири гривні 75 копійок) (основний платіж, фін. Санкції) на р/р 33115318700009, код платежу 11021000, отримувач Місцевий бюджет Шевченківського району, код отримувача 38025367, банк ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України –з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Д.В. Татаринов