ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 817/228/14
24 лютого 2014 року
16год. 55хв.
м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Рівненській області
до
Приватного підприємства фірми "Контракт"
про застосування заходів реагування, -
ВСТАНОВИВ :
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Рівненській області звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства фірми "Контракт" про застосування заходів реагування.
Справа розглянута в порядку скороченого провадження.
Ухвалою про відкриття скороченого провадження від 29 січня 2014 року відповідачу було надано десятиденний строк з дня отримання ухвали для подання заперечення. У вказаний строк відповідачем не було подано заперечення на адміністративний позов та заяви про визнання позову.
Давши оцінку доказам у справі, повно і всебічно з’ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що в період з 23.01.2014 по 24.01.2014 відповідно до наказу від 17.01.2014 №17 та направлення №59-Н/01-26 від 20.01.2014 (а.с.11, 12), посадовою особою територіального управління Держгірпромнагляду у Рівненській області проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки приватним підприємством фірмою "Контракт".
Відповідно до вимог ст. 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” №877-V від 05.04.2007 за результатами проведеної перевірки складено акт від 24.01.2014 №06а/05-9 (а.с.6-10), відповідно до якого перевіркою встановлено, що під час виконання робіт на висоті були виявлені порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які несуть загрозу життю працівників, а саме:
1) для отримання права виконувати роботи на висоті роботодавець не зареєстрував у дозвільному органу декларацію відповідності матеріально-технічної бази;
2) до виконання робіт на висоті допускаються працівники без професійного добору відповідно до Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі, без спеціального навчання та перевірки знань з охорони праці відповідно до типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці;
3) для створення безпечних умов під час виконання робіт на висоті роботодавець не забезпечив працівників необхідними випробувальними засобами захисту: страхувальними канатами - синтетичний, бавовняний (пеньковий) або металевий канати (мотузки), призначенні для страхування (тримання) працівника (працівників) від падіння з висоти; запобіжними поясами як засіб індивідуального захисту, визначений для виконання функції тримання працівника на робочому місці під час виконання роботи на висоті.
Відповідно до п.2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 №826 право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки, зокрема, порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.
Пунктом 6 Положення "Про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України", затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 №408/2011, передбачено, що Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Наказом Держгірпромнагляду України від 14.10.2011 №145-к утворено територіальні органи, зокрема, - ТУ Держгірпромнагляду у Рівненській області.
Відповідно до п.3 Положення про Територіальне управління Держгірпромнагляду у Рівненській області, затвердженого наказом Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України від 02.12.2011 №186-к, основними завданнями територіального управління є:
- участь у формуванні та забезпечення реалізації державної політики у сфері промислової безпеки, охорони праці, здійснення державного гірничого нагляду, охорони надр, промислової безпеки у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення;
- здійснення комплексного управління у сфері промислової безпеки, охорони праці, а також контролю за виконанням функцій державного управління охороною праці місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування;
- організація та здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань:
- промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю;
- геологічного вивчення надр, їх використання та охорони, а також використання і переробки мінеральної сировини;
- безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення;
- безпечного проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
- трубопровідного транспорту, функціонування ринку природного газу та діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки та потенційно небезпечними об'єктами.
Відповідно до ст.8 Закону України “Про охорону праці” №2694 від 16.10.2012 на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також роботах, пов'язаних із забрудненням або несприятливими метеорологічними умовами, працівникам видаються безоплатно за встановленими нормами спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту, а також мийні та знешкоджувальні засоби. Працівники, які залучаються до разових робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварій, стихійного лиха тощо, що не передбачені трудовим договором, повинні бути забезпечені зазначеними засобами.
Роботодавець зобов'язаний забезпечити за свій рахунок придбання, комплектування, видачу та утримання засобів індивідуального захисту відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці та колективного договору.
Відповідно до ст.18 Закону України “Про охорону праці” №2694 від 16.10.2012 Працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії.
Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.
На вимогу ст.21 Закону України “Про охорону праці” №2694 від 16.10.2012 роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб’єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. Порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб’єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” №877-V від 05.04.2007, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.5 ст.4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” №877-V від 05.04.2007, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
З урахуванням наведеного позовні вимоги про застосування заходів реагування підтверджуються належними та допустимими доказами, а тому підлягають задоволенню.
Судові витрати, відповідно до статті 94 КАС України, з відповідача не присуджуються.
Керуючись статтями 160-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Застосувати захід реагування у сфері державного нагляду до Приватного підприємства фірми "Контракт" (код за ЄДРПОУ 32124752), а саме: заборонити виконання робіт на висоті, до усунення порушень, виявлених під час перевірки 24.01.2014 та отримання рішення суду про скасування заходу реагування у сфері державного нагляду.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова суду першої інстанції є остаточною, крім випадків оскарження її в апеляційному порядку.
У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Відповідно до п. 8 ч. 6 ст. 183-2 КАС України відповідач зобов’язаний виконати постанову негайно.
Суддя Дорошенко Н.О.
The court decision No. 37458361, Rivne Circuit Administrative Court was adopted on 24.02.2014. The procedural form is Administrative, and the decision form is . On this page, you will find important data about this court decision. We offer convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find necessary data quickly.
This decision relates to case No. 817/228/14. Firms, which are mentioned in the text of this judgment: