печерський районний суд міста києва
Справа № 757/59767/24-ц
пр. № 2-4776/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2025 року Печерський районний суд м. Києва у складі:
головуючого - судді Литвинової І. В.,
за участю секретаря судового засідання - Когут Н. В.,
представників позивача: Данилова Ю. В., Драюка І. В., представника відповідача Бабенка А. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Релігійної організації «Єврейська релігійна громада м. Києва» про стягнення коштів,
УСТАНОВИВ:
І. Позиція сторін у справі.
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, у якому просив стягнути з відповідача грошову суму у розмірі 1 628 719, 42 грн, суму виконавчого збору - 162 871, 94 грн, мінімальні витрати виконавчого провадження 300, 00 грн, що разом становить суму - 1 791 891, 36 грн.
Позовні вимоги обґрунтовувались тим, що позивач 17 червня 2022 року, перевозячи на митну територію України з Німеччини через пункт пропуску «Рава-Руська-Хребенне» митного посту «Рава-Руська» Львівської митниці транспортний вантаж «електровелосипеди без акумуляторів» в кількості 100 шт від місця завантаження на території Німеччини до місця призначення (розвантаження) на території України, був притягнутий до адміністративної відповідальності за порушення митних правил за ст. 485 МК України постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 28 серпня 2023 року і присуджено штраф у розмірі 50 % від несплаченої суми митних платежів - 1 628 719, 42 грн. Оскільки вантаж «електровелосипеди без акумуляторів» у кількості 100 шт від місця завантаження на території Німеччини до місця призначення (розвантаження) на території України позивач доставив на адресу відповідача - Релігійної організації «Єврейська Релігійна Громада м. Києва» без жодних застережень щодо перевезення, оформлення митних документів відбувалося саме на підставі довіреності від 08 червня 2022 року, наданої керівником відповідача, позивач переконаний, що збитки, понесені сплатою штрафу і супутніх витрат, має відшкодувати відповідач.
Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву.
ІІ. Процесуальні дії і рішення суду.
17 грудня 2024 року вказана позовна заява надійшла до Печерського районного суду м. Києва, для розгляду якої визначено суддю та передано 19 грудня 2024 року, для вирішення питання про відкриття провадження у справі, згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями.
24 грудня 2024 року ухвалою судді у справі відкрито провадження, для розгляду справи у загальному позовному провадженні.
12 березня 2025 року ухвалою суду закрито підготовче провадження у справі, призначено до розгляду по суті.
Представники позивача позов підтримали і просили задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача позов не визнав, заперечував проти задоволення і просив відмовити, вказавши, що водій ОСОБА_1 неправильно заповнив митну декларацію, вказавши, що перевозить «електровелосипеди без акумуляторів», які є підакцизним товаром, але фактично це були велосипеди гуманітарної допомоги.
Суд, заслухавши обґрунтування представників позивача і заперечення представника відповідача, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов наступних висновків.
ІІІ. Фактичні обставини справи.
ОСОБА_1 працював в ТОВ «Орлан-Транс-Груп» на посаді водія, неодноразово виконував міжнародні та внутрішні перевезення вантажів транспортними засобами підприємства.
Під час виконання чергового перевезення, на підставі генерального (довгострокового) договору № 310522/1 на транспортно-експедиторські послуги від 31 травня 2022 року, транспортного замовлення № 25 від 06 червня 2022 року до договору №310522/1 на транспортно-експедиторські послуги від 31 травня 2022 року, заявки № KIF-143-22 на транспортно-експедиційні послуги від 06 червня 2024 року за маршрутом Німеччина-Україна (отримувач вантажу - Релігійна Організація «Єврейська Релігійна Громада м. Києва») транспортними засобами підприємства НОМЕР_1 / НОМЕР_2 , ОСОБА_1 взяв на себе зобов`язання доставити вантаж, а саме «електровелосипеди без акумуляторів» в кількості 100 шт від місця завантаження на території Німеччини до місця призначення (розвантаження) на території України.
17 червня 2022 року на митну територію України з Німеччини через пункт пропуску «Рава-Руська- Хребенне» митного посту «Рава-Руська» Львівської митниці ОСОБА_1 на адресу Релігійної Організації «Єврейська Релігійна Громада м. Києва» ввіз товари: «електровелосипеди без акумуляторів, в асортименті».
Відповідно до товаросупровідних документів, які слідували разом з товаром (CMR від 14 червня 2022 року № 00533, довіреність від 08 червня 2022 року № б/н, лист від 08 червня 2022 року № б/н), у транспортному засобі переміщувалось 100 одиниць (штук) «електровелосипедів без акумуляторів, в асортименті» загальною вагою - 3 000 кг.
17 червня 2022 року, з метою визнання вказаного вантажу: «електровелосипеди без акумуляторів в асортименті», у кількості 100 штук, загальною вагою - 3 000 кг, гуманітарною допомогою, митному органу для здійснення митних формальностей і митного контролю подано декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою відповідно додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 1 березня 2022 р. №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану», та товаросупровідні документи.
Згідно з довіреністю від 08 червня 2022 року, б/н, наданої керівником Релігійної Організації «Єврейська Релігійна Громада м. Києва», ОСОБА_1 було уповноважено представляти інтереси вищевказаної благодійної організації у митних органах, зокрема: подавати митному органу митну декларацію, а також усі необхідні для здійснення митного контролю та оформлення документи; бути присутнім під час митного оформлення вищевказаного майна; одержувати в митних органах документи, оформленні у зв`язку з цією довіреністю; представляти інтереси директора фонду в усіх установах, підприємствах, організаціях, будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, перед усіма фізичними і юридичними особами з питань, що виникли стосовно вищевказаного майна.
Відповідно до поданої декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою та міжнародної автомобільної накладної CMR від 14 червня 2022 року № 00533, відправником товару зазначено організацію «LIMEBIKE GERMANY GMBH» (Німеччина), отримувачем - Релігійну Організацію «Єврейська Релігійна Громада м. Києва».
Пропуск вищезгаданих товарів здійснено відповідно до абзацу 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 01 березня 2022 року № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07 березня 2022 року № 224 «Про затвердження переліку товарів, що визнаються гуманітарною допомогою без здійснення процедури визнання таких товарів гуманітарною допомогою у кожному конкретному випадку, на період воєнного стану та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань гуманітарної допомоги») - за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1, без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно із Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності вантажі «велосипеди з допоміжним електродвигуном...» класифікуються у товарній підпозиції 871160 (товарні підкатегорії 8711601000 та 8711609000 в залежності від номінальної потужності електродвигунів), для яких встановлено ставку акцизного податку у розмірі 22 євро за 1 штуку (пп. 215.3.7 п. 215.3 ст. 215 ПК України).
При цьому, підакцизні товари не відносяться до гуманітарної допомоги (крім «підакцизних» товарів, вичерпний перелік яких наведений у статті Закону, серед яких товар «велосипеди з допоміжним електродвигуном...» відсутні).
Листом від 10 січня 2023 року № 299/0/2-23/20 Міністерством соціальної політики України підтверджено, що товари, пропуск яких здійснюється відповідно до абзацу першого пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 01 березня 2022 року № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.
На підставі вищевикладеного митні органи прийшли до висновку, що цей товар повинен декларуватися згідно з Порядком заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 651, зареєстрованого в Міністерстві фінансів України 14 серпня 2012 року за № 1372/21684 (із змінами), зі сплатою митних платежів. Згідно з протоколом про порушення митних правил № 0029/126000/23 від 20 березня 2023 року, складеним державним інспектором оперативного відділу № 1 управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Координаційно-моніторингової митниці Держмитслужби Камишевої О. І., встановлено, що зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 485 Митного кодексу України.
Постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 28 серпня 2023 року у справі № 761/18656/23, що набрала законної сили на підставі постанови Київського апеляційного суду від 29 листопада 2023 року, ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення митних правил за ст. 485 МК України, так як він діяв на підставі довіреності від 08 червня 2022 року, б/н, наданої керівником Релігійної Організації «Єврейська Релігійна Громада м. Києва», за відсутності підстав для декларування велосипедів гуманітарною допомогою та за відсутності законних підстав для набуття права на пільги із сплати митних платежів під час ввезення на митну територію України товару: «електровелосипеди без акумуляторів в асортименті» у кількості 100 штук загальною вагою - 3000 кг, подав 17 червня 2022 року митному органу декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (відповідно додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 01 березня 2022 року №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану»), чим вчинив протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів.
Відповідно до розрахунку митних платежів загальна сума митних платежів, які необхідно було б сплатити, становить 3 257 438, 84 грн (з яких ввізне мито - 992 879, 13 грн, акциз - 66 854, 70 грн, ПДВ - 2 197 705, 02 грн). Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, суд вирішив стягнути з ОСОБА_1 штраф у розмірі 50 % від несплаченої суми митних платежів, а саме: 1 628 719, 42 грн.
На виконання постанови Шевченківського районного суду міста Києва від 28 серпня 2023 року, 16 січня 2023 року Корюківським відділом державної виконавчої служби у Корюківському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо позивача відкрито виконавче провадження № 73838981 про стягнення з 1 628 719, 42 грн. На карткові рахунки накладено арешт. У межах виконавчого провадження № 73838981, на підставі ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження», винесено постанову про стягнення з позивача виконавчого збору у розмірі 162 871, 94 грн та витрат на проведення виконавчих дій у розмірі 300, 00 грн.
ІV. Позиція суду та оцінка аргументів учасників розгляду.
Відповідно до ст. 239 Цивільного Кодексу України правочин, вчинений представником, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов`язки особи, яку він представляє.
Згідно з ст. 1007 Цивільного Кодексу України довіритель зобов`язаний видати повіреному довіреність на вчинення юридичних дій, передбачених договором доручення. Довіритель зобов`язаний відшкодувати повіреному витрати, пов`язані з виконанням доручення.
Відповідно до статті 15 ПКУ платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їхні відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з ПКУ або податковими законами, і на яких покладено обов`язок зі сплати податків та зборів згідно з ПКУ.
Згідно з підпунктом 212.1.2. статті 212 ПКУ платником акцизного податку є особа - суб`єкт господарювання, яка ввозить підакцизні товари (продукцію) на митну територію України.
Згідно з довіреністю від 08 червня 2022 року, б/н, наданої керівником Релігійної Організації «Єврейська Релігійна Громада м. Києва», ОСОБА_1 було уповноважено представляти інтереси вищевказаної благодійної організації у митних органах, зокрема: подавати митному органу митну декларацію, а також усі необхідні для здійснення митного контролю та оформлення документи; бути присутнім під час митного оформлення вищевказаного майна; одержувати в митних органах документи, оформленні у зв`язку з цією довіреністю; представляти інтереси директора фонду в усіх установах, підприємствах, організаціях, будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, перед усіма фізичними і юридичними особами з питань, що виникли стосовно вищевказаного майна.
Позивач ОСОБА_1 , який діяв на підставі довіреності від 08 червня 2022 року № б/н, наданої керівником Релігійної Організації «Єврейська Релігійна Громада м. Києва» Азманом Й. І., за відсутності законних підстав для набуття права на пільги із сплати митних платежів під час ввезення на митну територію України товару: «електровелосипеди без акумуляторів в асортименті» у кількості 100 штук загальною вагою - 3 000 кг, подано 17 червня 2022 року митному органу декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (відповідно додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 01 березня 2022 року № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану»), чим вчинено протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів у розмірі 3 257 438, 84 грн. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 485 Митного кодексу України.
Статтею 487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
За змістом ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Як передбачено частиною четвертою статті 82 ЦПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Переміщення вказаного вантажу здійснювалось громадянином України ОСОБА_1 на транспортному засобі комерційного призначення реєстраційний номер НОМЕР_1 / НОМЕР_2 , перевізник ТОВ «ОРЛАН-ТРАНС-ГРУП» (ЄДРПОУ 30221264, вул. Жмеринська, буд. 30, м. Київ, 03134).
17 червня 2022 року, з метою визнання згаданого вантажу: «електровелосипеди без акумуляторів в асортименті», у кількості 100 штук, загальною вагою - 3 000 кг, гуманітарною допомогою, громадянином України ОСОБА_1 митному органу для здійснення митних формальностей і митного контролю подано декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою відповідно додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 01 березня 2022 року № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану», та товаросупровідні документи.
Відповідно до поданої декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою та міжнародної автомобільної накладної CMR від 14 червня 2022 року № 00533, відправником товару зазначено організацію «LIMEBIKE GERMANY GMBH» (Німеччина), отримувачем - Релігійну Організацію «Єврейська Релігійна Громада м. Києва», декларант - ОСОБА_1 , товар, що перевозиться - «електровелосипеди без акумуляторів в асортименті», у кількості 100 штук, загальною вагою - 3 000 кг.
За змістом ст. 485 МК України заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв`язку з якими було надано такі пільги, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 150 відсотків несплаченої суми митних платежів.
Постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 28 серпня 2023 року у справі № 761/18656/23, що набрала законної сили на підставі постанови Київського апеляційного суду від 29 листопада 2023 року, ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення митних правил за ст. 485 МК України, так як він діяв на підставі довіреності від 08 червня 2022 року, б/н, наданої керівником Релігійної Організації «Єврейська Релігійна Громада м. Києва», за відсутності підстав для декларування велосипедів гуманітарною допомогою та за відсутності законних підстав для набуття права на пільги із сплати митних платежів під час ввезення на митну територію України товару: «електровелосипеди без акумуляторів в асортименті» у кількості 100 штук загальною вагою - 3000 кг, подав 17 червня 2022 року митному органу декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (відповідно додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 01 березня 2022 року №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану»), чим вчинив протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів /а. с. 15-18, 19-22/.
Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд при розгляді апеляційної скарги на постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 28 серпня 2023 року у справі № 761/18656/23, погодився з доводами митного органу, що товар - електровелосипеди без акумуляторів у кількості 100 штук, мав декларуватися митним органам відповідно до Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 651, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 серпня 2012 року за № 1372/21684, із сплатою митних платежів.
Суд встановив, що митну декларацію про перелік товарів заповнив та подав ОСОБА_1 на підставі довіреності від 08 червня 2022 року № б/н, наданої керівником Релігійної Організації «Єврейська Релігійна Громада м. Києва» Азманом Й. І.
Ввезений товар повинен був бути задекларований згідно з Порядком заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 651, зареєстрованого в Міністерстві фінансів України 14 серпня 2012 року за № 1372/21684 (із змінами), зі сплатою митних платежів.
Проте 17 червня 2022 року ОСОБА_1 подав митному органу декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (відповідно додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 01 березня 2022 року № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану»), чим вчинено протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів у розмірі 3 257 438, 84 грн.
Митний орган Координаційно-моніторінгова митниця Держмитслужби, встановивши такі дії ОСОБА_1 , склав протокол про притягнення його до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 485 Митного кодексу України.
Предметом доказування під час судового розгляду є факти, які обґрунтовують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для вирішення справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення, як встановлено частиною другою ст. 77 ЦПК України.
Згідно з частиною першою ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Таким чином позовні вимоги позивача спростовуються фактичними обставинами, підстав для задоволення позову суд не встановив.
Суд, оцінюючи належність, допустимість, достовірність та достатність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів приходить до висновку, що позов необґрунтований і не підлягає задоволенню.
Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 року, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.
Згідно з пунктом 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Європейський Суд з прав людини повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) від 09 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п. 29).
На підставі встановлених судом обставин, що мають юридичне значення у справі, керуючись ст.ст. 1-23, 76-82, 89, 95, 258-259, 263-265, 267, 274-279, 352-355 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Релігійної організації «Єврейська релігійна громада м. Києва» про стягнення коштів залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.
Суддя І. В. Литвинова
The court decision No. 127532190, Pecherskyi District Court of Kyiv City was adopted on 13.05.2025. The procedural form is Civil, and the decision form is Decision. On this page, you will find useful information about this court decision. We offer convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find key information easily.
This decision relates to case No. 757/59767/24-ц. Legal Entities, which are mentioned in the text of this judgment: