ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 травня 2025 року м. Черкаси Справа № 925/365/25
Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження, без виклику сторін, справу
за позовом Черкаської міської ради,
до відповідача - Церкви християн віри євангельської "Блага вість",
про стягнення 71 398,59 грн.
До Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява Черкаської міської ради з вимогою стягнути з Церкви християн віри євангельської "Блага вість" безпідставно збережені грошові кошти у розмірі 71 398,59 грн.
Ухвалою від 14.04.2025 суд відкрив провадження у справі № 925/365/25 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами. Постановив розпочати розгляд справи по суті в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін 13.05.2025. Встановив сторонам строк для подання заяв по суті.
Суд враховує, що копія ухвали про відкриття провадження у справі, надіслана на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернута суду з відміткою пошти: "адресат відсутній за вказаною адресою". Дата на поштовому штемпелі 19.04.2025.
Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Отже, копія ухвали про відкриття провадження у справі, надіслана на адресу відповідача зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, вважається врученою відповідачу 19.04.2025.
Відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. (ч. 1 ст. 251 ГПК України)
Отже, строк для подання відзиву відповідачем сплив 05.05.2025, проте, відповідач своїм правом не скористався, відзив на позов суду не надав.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. (ч. 9 ст. 165 ГПК України)
Додатково 22.04.2025 суд розмістив для відповідача оголошення про розгляд справи на офіційному вебсайті Господарського суду Черкаської області.
Відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи. В оголошенні про виклик вказуються дані, зазначені в частині першій статті 121 цього Кодексу. (ч. 4 ст. 122 ГПК України)
Підсумовуючи викладене суд доходить висновку, що відповідач належно повідомлений про розгляд справи.
13.05.2025 суд розпочав розгляд справи по суті.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Черкаська міська рада в силу положень п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" є власником земельних ділянок кадастровий номер: 7110136400:02:015:0117, площею 0,3034 га та 7110136400:02:015:0018, площею 0,0364 га, що знаходяться у м. Черкаси по вул. Добровольського (перейменовано рішенням ЧМР від 22.12.2022 №34-41 на вул. Сінна) та відносяться до категорії земель житлової та громадської забудови. Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав №400931850 від 25.10.2024 щодо об`єкта нерухомого майна, розташованого за адресою: м.Черкаси, вул. Сінна, 5, Церква християн віри євангельської "Блага Вість" є власником частини адмінбудівлі літ. А-2, А1-2, А1-3, а саме: пр. підвалу №17-36, прим. І-го. пов.:№14, 15, з №17 по №24, прим. II пов. з №85 по №88, част.пр. №89 пл.-63 кв.м., пр. з №91 по №97, прим. III-го пов. з №113 по №116, заг.пл.-1125,4 кв.м., право власності на яке набуте на підставі договору дарування від 31.03.2004 №4548. Вищевказане нерухоме майно відповідача розташовано відповідно на земельних ділянках кадастровий номер: 7110136400:02:015:0117 та 7110136400:02:015:0018 загальною площею 0,3398 га. Згідно з витягом з Державного земельного кадастру від 17.06.2024 №НВ-0001461382024 земельна ділянка площею 0,0364 га, кадастровий номер: 7110136400:02:015:0018, зареєстрована 20.04.2004. Згідно з витягом з ДЗК від 06.11.2023 №НВ-3201269382023 земельна ділянка площею 0,3034 га, кадастровий номер: 7110136400:02:015:0117, зареєстрована 06.11.2023.
Позивач стверджує, що відповідач з моменту набуття права власності на нерухоме майно здійснює фактичне користування земельними ділянками під своїм нерухомим майном, без відповідних правовстановлюючих документів та без здійснення оплати за таке фактичне користування, чим порушує права територіальної громади м. Черкас через ненадходження грошових коштів до місцевого бюджету.
Розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив таке.
Відповідно до п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 06.09.2014 №5245-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" Черкаська міська рада є власником земельних ділянок з кадастровими номерами: 7110136400:02:015:0117, площею 0,3034 га, та 7110136400:02:015:0018, площею 0,0364 га, що знаходяться за адресою: м.Черкаси, вул. Добровольського (перейменовано рішенням Черкаської міської ради від 22.12.2022 №34-41 на вул. Сінна) та відносяться до категорії земель житлової та громадської забудови.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна - комплексу за адресою: Черкаська обл., м. Черкаси, вулиця Добровольського, будинок 5, Церкві християн віри євангельської "Блага вість" належить частина адмінбудівлі літ. "А-2. А1-2, А1-3". а саме: пр. підвалу №17-36, прим. 1-го пов.: №14, 15, з №17 по №24, прим. ІІ-го пов. з №85 по №88, част. пр. №89 пл. - 63,0 кв.м., пр. з №91 по №97, прим. IIІ-го пов. з №113 по №116, заг. пл. - 1125,4 кв.м. на підставі договору дарування 4548 від 31.03.2004, приватний нотаріус Романій Н.В.
Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-3201269382023 від 06.11.2023 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7110136400:02:015:0117 за адресою Черкаська обл., м. Черкаси, вулиця Сінна, 5 зазначено такі відомості: категорія земель - землі житлової та громадської забудови; вид цільового призначення земельної ділянки - 03.10 Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов`язаною з отриманням прибутку; площа земельної ділянки, гектарів - 0,3034; дата державної реєстрації земельної ділянки - 06.11.2023.
Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-0001461382024 від 17.06.2024 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7110136400:02:015:0018 за адресою Черкаська обл., м. Черкаси, вулиця Добровольського, 5 зазначено такі відомості: категорія земель землі житлової та громадської забудови; вид цільового призначення земельної ділянки 03.10 Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов`язаною з отриманням прибутку; площа земельної ділянки, гектарів - 0,0,0364; дата державної реєстрації земельної ділянки 20.04.2004.
Суд враховує, що вулиця Сінна у м. Черкаси до 2021 року мала назву - Добровольського.
Відомості про суб`єктів права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7110136400:02:015:0117 зазначені в інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 12.02.2025: найменування юридичної особи Черкаська міська рада; код ЄДРПОУ юридичної особи 25212542; дата державної реєстрації права (в державному реєстрі прав) 20.06.2024; орган, що здійснив державну реєстрацію права (в державному реєстрі прав) - Департамент управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради.
Відомості про суб`єктів права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7110136400:02:015:0018 зазначені в інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 12.02.2025: найменування юридичної особи Черкаська міська рада; код ЄДРПОУ юридичної особи 25212542; дата державної реєстрації права (в державному реєстрі прав) 13.03.2020; орган, що здійснив державну реєстрацію права (в державному реєстрі прав) Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради.
Отже, нерухоме майно відповідача, що знаходиться за адресою вул. Добровольського, 5, м. Черкаси, розташоване на земельних ділянках з кадастровими номерами 7110136400:02:015:0117, площею 0,3034 га, та 7110136400:02:015:0018, площею 0,0364 га, які перебувають у власності Черкаської міської ради. Загальна площа земельних ділянок становить 0,3398 га.
Загальна площа будинку культури з прибудовами та підвалом за літерами А-2, А-3, А1-3, А1-2, а1, а2, пд становить 4 263,6 кв. м., що підтверджується інформацією щодо визначення часток співвласників комплексу будівель, розташованих за адресою: м. Черкаси, вул. Добровольського, № 5 Комунального підприємства "Черкаське обласне об`єднане бюро технічної інвентаризації". Водночас зазначена інформація містить примітку про виключення з загальної площі приміщень підвалу, які належать Гладких І.М. та зареєстровані під іншим реєстровим номером (15379359).
Відтак загальна площа майна, яке знаходиться за адресою вул. Добровольсьского, 5, м. Черкаси становить 4 461 кв. м (4 263,6 + 197,4).
Отже, частка площі нерухомого майна відповідача становить 0,25227527 (1 125,4 : 4 461) та відповідає 765 кв. м (0,25227527 х 3 034) для земельної ділянки з кадастровим номером 7110136400:02:015:0117 та 92 кв. м (0,25227527 х 364) для земельної ділянки з кадастровим номером 7110136400:02:015:0018.
Рішенням від 25.06.2015 № 2-1312 Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси, Черкаська міська рада вирішила затвердити Положення про встановлення плати за землю на території міста Черкаси, відповідно до п. 4 якого, ставка орендної плати за користування земельними ділянками, які належать до категорії "інші землі" становить 3 % від їх нормативно-грошової оцінки.
Рішенням від 27.06.2017 № 2-2219 Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси, Черкаська міська рада вирішила затвердити Положення про встановлення плати за землю на території міста Черкаси, відповідно до п. 9 якого, ставка орендної плати за користування земельними ділянками, які належать до категорії "інші землі" становить 3 % від їх нормативно-грошової оцінки.
Рішенням від 27.06.2019 № 2-4690 Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси, Черкаська міська рада вирішила затвердити Положення про встановлення плати за землю на території міста Черкаси, відповідно до п. 8 якого, ставка орендної плати за користування земельними ділянками, які належать до категорії "інші землі" становить 3 % від їх нормативно-грошової оцінки.
Листом від 15.09.2023 № 18-23-0.10-5150/2-23 Про розгляд звернення Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області повідомило таке. Нормативна грошова оцінка земель міста Черкаси розроблена ДП "Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" у відповідності з "Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів", затвердженого наказом №18/15/21/11 від 27.01.2006 Держкомзему України, Мінагрополітики країни, Мінбудархітектури України та Української академії аграрних наук та затверджена рішенням Черкаської міської ради від 13.05.2010 №5-656.
Відповідно до витягів з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить відповідно:
- № 7110136400:02:015:0117 станом на 28.03.2024 4 696 965,74 грн;
- №7110136400:02:015:0018 станом на 19.06.2024 563 512,04 грн.
У повідомленні Держгеокадастру від 13.01.2025 "Про індексацію нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік" зазначено, що значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2017-2020 рр. була сталою і застосовувалась із значенням 1.0, за 2021 рік становить для земель несільськогосподарського призначення 1,1, за 2022 рік 1,15, за 2023 - 1,051.
Суд встановив, що сторони не укладали договору оренди щодо частини земельних ділянок, на яких розташовується майно, що перебуває у власності відповідача.
Позивач у зв`язку з фактичним користування відповідачем земельними ділянками та ухиленням від сплати безпідставно збереженої за рахунок Черкаської міської ради орендної плати, вважає за необхідне стягнути з відповідача безпідставно утримувані грошові кошти за таке фактичне користування земельною ділянкою з кадастровим номером 7110136400:02:015:0117 за період 06.11.2023 - 29.01.2025 у сумі 43 877,26 грн та земельною ділянкою з кадастровим номером 7110136400:02:015:0018 за період 02.04.2017 - 29.01.2025 у сумі 27 521,33 грн, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Розглядаючи спір суд враховує такі положення чинного законодавства.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ч. 1, 5 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу. (ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України (далі - ЗК України))
Згідно зі ст. 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до п. в) ч. 1 ст. 96 ЗК України землекористувачі зобов`язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. (ст. 125 ЗК України)
Згідно зі ст. 17 Закону України "Про оренду землі" об`єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.
Водночас, відповідно до ст. 120 ЗК України (редакції на момент набуття права власності відповідачем на нерухоме майно) при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди. (ч. 1) При відчуженні будівель та споруд, які розташовані на орендованій земельній ділянці, право на земельну ділянку визначається згідно з договором оренди земельної ділянки. (ч. 2) У разі переходу права власності на будинок або його частину від однієї особи до іншої за договором довічного утримання право на земельну ділянку переходить на умовах, на яких вона належала попередньому власнику. (ч. 3) При переході права власності на будівлю та споруду до кількох осіб право на земельну ділянку визначається пропорційно часткам осіб у вартості будівлі та споруди, якщо інше не передбачено у договорі відчуження будівлі і споруди. (ч. 4) При переході права власності на будівлю або споруду до громадян або юридичних осіб, які не можуть мати у власності земельні ділянки, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташована будівля чи споруда. (ч. 5)
У матеріалах справи відсутні докази існування договору оренди спірних земельних ділянок з попереднім власником нерухомого майна, тому суд доходить висновку, що відповідач не є орендарем спірних земельних ділянок у відповідній частині, на яких розташоване нерухоме майно, що належить йому на праві власності.
Предметом регулювання глави 83 ЦК України є відносини, що виникають у зв`язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Кондикційне зобов`язання виникає за наявності таких умов: 1) набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); 2) набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.
За змістом положень глав 82 та 83 ЦК України для деліктних зобов`язань, які виникають із заподіяння шкоди майну, характерним є, зокрема, зменшення майна потерпілого, а для кондикційних - приріст майна в набувача без достатніх правових підстав. Вина заподіювача шкоди є обов`язковим елементом настання відповідальності в деліктних зобов`язаннях. Натомість для кондикційних зобов`язань вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої. Таким чином, обов`язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності, оскільки набувач зобов`язується повернути тільки майно, яке безпідставно набув (зберігав), або вартість цього майна.
Верховний Суд неодноразово викладав правову позицію, згідно з якою для вирішення спору щодо стягнення з власника об`єкта нерухомого майна безпідставно збережених коштів на підставі положень статей 1212- 1214 ЦК України за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об`єкт розташований, необхідно, насамперед, з`ясувати: 1) фактичного користувача земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цих ділянок зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ділянками у відповідний період, або наявність правової підстави для використання земельної ділянки у такого фактичного користувача; 2) площу земельної ділянки; 3) суму, яку мав би отримати власник земельної ділянки за звичайних умов, яка безпосередньо залежить від вартості цієї ділянки (її нормативно-грошової оцінки); 4) період користування земельною ділянкою комунальної власності без належної правової підстави. Отже, встановлення саме таких обставин входить до предмета доказування у межах вирішення спору у цій справі.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 05.08.2022 у справі № 922/2060/20.
Суд констатує, що виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені та яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права. Проте, з огляду на приписи ч. 2 ст. 120 ЗК України не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розташоване це нерухоме майно.
До моменту оформлення власником об`єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об`єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України.
Враховуючи викладене, суд установив, що до моменту оформлення власником об`єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об`єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.
Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України.
Суд бере до уваги, що право власності позивача на частину нежитлової будівлі, що знаходиться на спірних земельних ділянках, зареєстроване 07.04.2004, тоді як земельна ділянка з кадастровим номером 7110136400:02:015:0117 зареєстрована 06.11.2023, а земельна ділянка з кадастровим номером 7110136400:02:015:0018 - 20.04.2004.
Отже, суд доходить висновку, що позивач обґрунтовано визначив період, в який відповідач безпідставно не сплачував кошти за користування земельною ділянкою, на якій розміщуються належні йому нежитлові приміщення, з кадастровим номером 7110136400:02:015:0117 в період 06.11.2023 - 29.01.2025 та щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7110136400:02:015:0018 в період 02.04.2017 - 29.01.2025.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель", технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.
Згідно з ч. 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель", дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
З викладеного випливає, що технічна документація з нормативно-грошової оцінки землі затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою, та з вказаного закону не випливає обов`язку отримувати витяг з технічної документації про нормативно-грошову оцінку землі щорічно, якщо не було розроблено відповідної нової технічної документації з нормативно-грошової оцінки землі, яка має затверджуватися відповідною сільською, селищною, міською радою.
Згідно зі ст. 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:
Кi = І:100,
де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Враховуючи нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 7110136400:02:015:0117, яка складає 4 696 965,74 грн відповідно до витягу із технічної документації Держгеокадастру станом на 28.03.2024; частку земельної ділянки відповідача - 765 кв. м; ставки місцевих податків і зборів, що встановлені рішенням Черкаської міської ради від 27.06.2019 № 2-4690, позивач розрахував очікувану орендну плату за 2023-2025 роки: за 2023 рік - 33 805,07 грн; за 2024 рік - 35 529,12 грн, за 2025 рік - 39 792,62 грн.
На підставі зазначеного позивач розрахував очікувану орендну плату від відповідача за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 7110136400:02:015:0117, яку той утримав у загальному розмірі 43 877,26 грн, з яких:
за 2023 рік (період 06.11.2023 - 31.12.2023) - 5 186,53 грн;
за 2024 рік (період 01.01.2024 - 12.03.2024) - 35 529,12 грн;
за 2025 рік (період 01.01.2025 - 29.01.2025) - 3 161,61 грн.
Дослідивши розрахунок, суд встановив, що його здійснено арифметично правильно.
Враховуючи нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 7110136400:02:015:0018, яка складає 563 512,04 грн відповідно до витягу із технічної документації Держгеокадастру станом на 19.06.2024; частку земельної ділянки відповідача - 92 кв. м; ставки місцевих податків і зборів, що встановлені рішеннями Черкаської міської ради від 25.06.2015 № 2-1312, від 27.06.2017 № 2-2219 та від 27.06.2019 № 2-4690, позивач розрахував очікувану орендну плату за 2017-2025 роки: за 2017 - 2021 роки - 3 213,79 грн, за 2022 рік - 3 535,17 грн, за 2023 рік - 4 065,45 грн, за 2024 рік - 4 272,78 грн, за 2025 рік - 4 785,52 грн.
На підставі зазначеного позивач розрахував очікувану орендну плату від відповідача за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 7110136400:02:015:0018, яку той утримав у загальному розмірі 27 521,33 грн, з яких:
за 2017 рік (період 02.04.2017 - 31.12.2017) - 2 412,54 грн;
за 2018 - 2021 роки (період 01.01.2018 - 31.12.2021) - 12 855,16 грн (3 213,79 х 4);
за 2022 рік (період 01.01.2022 - 31.12.2022) - 3 535,17 грн;
за 2023 рік (період 06.11.2023 - 31.12.2023) - 4 065,45 грн;
за 2024 рік (період 01.01.2024 - 31.12.2024) - 4 272,78 грн;
за 2025 рік (період 01.01.2025 - 29.01.2025) - 380,22 грн.
Дослідивши розрахунок, суд встановив, що його здійснено арифметично правильно.
Підсумовуючи викладене суд повністю задовольняє позовні вимоги.
На підставі п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст. 74, 76-77, 129, 233, 236-241, 247, 251-252, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Церкви християн віри євангельської "Блага вість" (ідентифікаційний код 21368218, вул. Сінна (попередня назва - Добровольського), буд. 5, м. Черкаси, 18006) на користь міського бюджету м. Черкаси (рахунок: №UA608999980314000611000023759, банк: Казначейство України (ЕАП), одержувач платежу: ГУК у Черк.обл./тг м. Черкаси, код ЄДРПОУ 37930566, код бюджетної класифікації: 24062200) безпідставно збережені кошти у розмірі 71 398,59 грн.
Стягнути з Церкви християн віри євангельської "Блага вість" (ідентифікаційний код 21368218, вул. Сінна (попередня назва - Добровольського), буд. 5, м. Черкаси, 18006) на користь Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради (ідентифікаційний код 38715770, вул. Б. Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18000) 3 028 грн судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення надіслати позивачу за допомогою системи "Електронний суд", відповідачу - засобами поштового зв`язку.
Повне рішення складено та підписано 16.05.2025.
Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА
The court decision No. 127393637, Commercial Court of Cherkasy Oblast was adopted on 16.05.2025. The procedural form is Economic, and the decision form is Decision. On this page, you will find useful data about this court decision. We offer convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find necessary data easily.
This decision relates to case No. 925/365/25. Legal Entities, which are mentioned in the text of this judgment: