Справа № 727/3009/25
Провадження № 3/727/782/25
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2025 року м. Чернівці
Шевченківськийрайонний судм.Чернівці у складі:
головуючого судді Калмикової Ю.О.,
за участю секретаря Макогон А.А.,
за участю прокурора Сокроволського В.М.,
за частю особи, яка притягається до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли з Чернівецького управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тимчасово не працюючого, з 20.06.2019 року по 05.10.2021 року поліцейський водій автотранспортного відділення центру забезпечення ГУНП в Чернівецькій області старший сержант поліції, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ,
УСТАНОВИВ:
1. Зміст наданих до суду протоколів, позиції учасників справи
1.1. Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язаного з корупцією №17 від 07.03.2025 встановлено, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді поліцейського - водія автотранспортного відділення центру забезпечення ГУНП в Чернівецькій ласті, відповідно до п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» є поліцейським, суб`єктом на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, після звільнення (тобто всупереч строку - не пізніше 31.01.2024, згідно п. 2.7 розділу XIII Пр икінцевих положень Закону).
Відповідно до наказу ГУНП в Чернівецькій області № 83 о/с від 20.06.2019 ОСОБА_1 , призначено на посаду поліцейського - водія автотранспортного відділення центру забезпечення ГУНП в Чернівецькій області.
Відповідно до наказу ГУНП в Чернівецькій області № 201 о/с від 05.10.2021 ОСОБА_1 , з 05.10.2021 звільнено з посади поліцейського - водія автотранспортного відділення центру забезпечення ГУНП в Чернівецькій області.
Відповідно до вимог ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закон) визначено правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну або цивільно- правову відповідальність.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначені у п. п. "з" п. 1 ч. 1 ст. З Закону, зобов`язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Частиною 1 статті 45 Закону передбачено, що особи зазначені у пункті 1, підпунктах "з", пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за формою, що визначається Національним агентством.
Пунктом 2.7 розділу XIII Прикінцевих положень Закону установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно вимог роз`яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 4 від 13.11.2023 року, декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після звільнення за минулий рік подається відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону.
До визначених ч. 7 - 14 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» категорій осіб, які наділені правом на відтермінування обов`язку подання щорічної декларації «після звільнення» за 2021 рік, ОСОБА_1 не відноситься.
Опрацюванням відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме 13.01.2025 року подав електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, після звільнення.
Подальшою перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 мав всі можливості своєчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічної декларації (після звільнення) за 2021 рік, у зв`язку з відсутністю будь-яких поважних причин несвоєчасності подання декларації.
Наданим поясненням ОСОБА_1 повідомив, що йому було відомо про необхідність подачі декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, однак він замешкався та подав декларацію до Реєстру несвоєчасно, (пояснення додається).
Гранична дата подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік для ОСОБА_1 , як поліцейського - водія автотранспортного відділення центру забезпечення ГУНП в Чернівецькій області, становить не пізніше 31.01.2024 року.
Таким чином, ОСОБА_1 ,будучи суб`єктомвідповідальності заправопорушення,пов`язані зкорупцією,у відповідностідо п.п.«з» п.1ч.1ст.З Закону,в порушеннявимог ч.2ст.45,п.2.7розділу XIIIПрикінцевих положеньЗакону,несвоєчасно безповажних причин,13.01.2025року,подав деклараціюособи,уповноваженої навиконання функційдержави абомісцевого самоврядуванняза 2021рік (привстановленому строкуне пізніше 31.01.2024 року), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАІІ, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої па виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, є місце роботи поліцейського - водія автотранспортного відділення центру забезпечення ГУНП в Чернівецькій області, де працював ОСОБА_1 , а саме: автотранспортне відділення центру забезпечення ГУНП в Чернівецькій області, юридична адреса: вул. Мізюна, 2, м. Чернівці.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією є 13.01.2025 року.
Датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу 07.03.2025 року.
1.2. ОСОБА_1 зазначив, що він дійсно подав декларації із запізненням, провину визнав та щиро кається. Просив справу слухати у його відсутність.
Прокурор Сокроволський В.М. в судовому засіданні підтримав протокол про адміністративне правопорушення, просив визнати ОСОБА_1 винним та притягнути до відповідальності.
2.Релевантні джерела права
2.1.Згідно з ч. 4ст. 38 КУпАПадміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями212-15,212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Згідно зіст. 255 КУпАПу справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними встаттях 218 - 221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення застаттями 172-4 - 172-9 цього Кодексумають право складати уповноважені на те посадові особи органів Національної поліції.
Відповідно ст. 245, 251, 252, 280, 283 Кодексу Українипро адміністративніправопорушення (далі КУпАП) доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами. При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
2.2. Відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 172-6КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб`єктом правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45Закону України"Прозапобігання корупції" зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 11 ч. 1ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першійстатті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
2.3.Статтею 521 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що стосовно осіб, зазначених у підпунктах "в", "г", "д", "е", "з", "и" пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, які за посадами, що вони займають, належать до кадрового складу розвідувальних органів України та/або займають посади, перебування на яких пов`язане з державною таємницею у зв`язку з безпосереднім здійсненням такими особами оперативно-розшукової, контррозвідувальної, розвідувальної діяльності, осіб, які безпосередньо забезпечують безпеку посадових осіб відповідно до Закону України "Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб", а також осіб, які претендують на зайняття таких посад, та осіб, які припинили діяльність, заходи, передбачені розділом VII цього Закону, організовуються і здійснюються у спосіб, що унеможливлює розкриття належності таких осіб до відповідних державних органів чи військових формувань, у порядку, що визначається Національним агентством.
Відповідно до ч. 1ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «г»пункту 2 частини першоїстатті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи,уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з п. 2.7 Розділ ХІІІ "Прикінцеві положення" вищевказаного Закону, установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинностіЗаконом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб`єкти декларування, зазначені у частинах сьомій-чотирнадцятій статті 45цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше. Декларації, подані під час дії воєнного стану, введеногоУказом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженимЗаконом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, до дня набрання чинностіЗаконом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану"вважаються такими, що були подані на виконання обов`язку, передбаченого статтею 45цього Закону. Суб`єкти декларування, які подали такі декларації, мають право протягом 14 днів з дня набрання чинностіЗаконом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану"звернутися до Національного агентства з питань запобігання корупції щодо подання виправленої декларації за відповідний звітний період. Національне агентство з питань запобігання корупції забезпечує такому суб`єкту декларування можливість подати виправлену декларацію за відповідний звітний період протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем одержання відповідного звернення суб`єкта декларування.
2.4.Законом та Порядком заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 23 липня 2021 року № 449/21, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 р. за № 987/36609 (далі - Порядок 449/21) передбачено три види декларацій, зокрема:
2)деклараціяпри звільненні декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов`язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.
Днем припинення діяльностіє останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в» «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, пп. «а», «в» «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону.
Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.
Якщо вособи упродовжзвітного періодубули підставидляподання деклараціїпри звільненні декілька разів, кожна з них має бути подана за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями.
3. Опис обставин, установлених під час розгляду справи, та оцінка аргументів учасників
3.1. Як вбачається з матеріалів адміністративного правопорушення згідно з письмовими поясненнями ОСОБА_1 , він вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, визнав в повному обсязі, готовий понести відповідальність, в подальшому зобов`язується не вчиняти аналогічні правопорушення.
Згідно з Єдиним державним реєстром декларацій, ОСОБА_1 має активну щорічну декларацію, дата подання 13.01.2025 за період 2021.
Згідно з повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування №91/123/61/01-2024 від 13.02.2024 повідомлено ОСОБА_1 про неподання щорічної (після звільнення) за 2021 рік.
Згідно з повідомленням Чернівецького управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України від 13.01.2025 просять Начальника ГУНП в Чернівецькій області надати копії документів ОСОБА_1 та повідомити про обставини з приводу неможливості подання декларації.
Згідно з повідомленням Чернівецького управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України від 13.01.2025 просять Керівника Управління проведення спеціальних перевірок та контролю своєчасності подання декларації Національного агентства з питань запобігання корупції інформацію стосовно послідовності дій у Єдиному державному реєстрі декларацій, осіб уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування з 01.01.2021 по 14.01.2025, поліцейського водія автотранспортного відділення центру забезпечення ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_1 .
Згідно з наказом №83 о/с від 20.06.2019 призначеному в порядку переведення чи просування по службі старшину поліції ОСОБА_1 на посаду поліцейського водія автотранспортного відділення центру забезпечення ГУНП в Чернівецькій області, увільнивши від посади поліцейського взводу №1 роти поліції особливого призначення ГУНП в Чернівецькій області, з 20 червня 2019 року.
Згідно з наказом №201 о/1 від 05.10.2021 звільнено зі служби в поліції за п. 7 ч. 1 (за власним бажанням): старшого сержанта поліції ОСОБА_1 , поліцейського - водія автотранспортного відділення центру забезпечення ГУНП в Чернівецькій області з 05 жовтня 2021 року.
Згідно з зобов`язання поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб`єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільненні зі служби ознайомлений і попереджений ОСОБА_1 ..
Згідно з рекомендаціями для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб`єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільненні зі служби ознайомлений і попереджений ОСОБА_1 ..
Згідно зрозпискою ОСОБА_1 від 25.10.2021, повідомлено про необхідність подання декларації, про що ОСОБА_1 особисто ознайомлений під розпис.
Згідно з особистими поясненнями ОСОБА_1 , він зазначив, що по суті поставлених запитань можу пояснити, що він ОСОБА_1 маючи всі можливості, а саме: працюючий електронний ключ для подачі електронної декларації та код входу в базу НАЗК мав можливість її подати, однак віднісся до цього безвідповідально тому подав її несвоєчасно. Точно пригадати не в змозі коли, але на початку 2024 року хтось телефонував з ГУНП в Чернівецькій області та повідомив, що він до 31.01.2024 забув вчасно подати декларацію після звільнення за 2021 рік. Жодних поважних причин, щоб несвоєчасно подавати декларації в нього не було. 13.01.2025 ним було подано щорічну декларацію (після звільнення) за 2021 рік. Вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав повністю та готовий оплатити визначений судом штраф.
3.2 Даючи оцінку вищевказаним доказам як окремо, так і в їх сукупності, з урахуванням вимогст. 252 КУпАП, суд уважає, що ОСОБА_1 , будучи поліцейським водієм автотранспортноговідділення центрузабезпечення ГУНПв Чернівецькійобласті, відповідно до п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись службовою особою Національної поліції України, обіймаючи на постійній основі вказану посаду, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію після звільнення за 2021 рік (тобто всупереч встановленого строку не пізніше 31.01.2024, згідно з п. 2.7 розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції»), оскільки граничний термін подачі 31.01.2024, а декларація фактично подана 13.01.2025, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією та передбачене ч. 1ст. 172-6 КУпАП.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно зіст. 17 КУпАПсудом не встановлено, строк накладення стягнення за вчинення адміністративного правопорушення не закінчився.
4. Накладення стягнення та вирішення інших процесуальних питань
4.1. При накладенні стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , характер вчиненого правопорушення, ступінь його вини та майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин,що згідноз ст.35 КУпАП, обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Обставиною, що пом`якшує відповідальність в порядкуст. 34 КУпАП,суд визнає той факт, що ОСОБА_1 щиро розкаявся у вчиненому правопорушенні.
На підставі вищевикладеного, з урахуванням особи, майнового стану та ступеню вини ОСОБА_1 , суд уважає, що слід призначити стягнення в межах санкції ч. 1 ст.172-6 КУпАПу виді штрафу, що є достатньою мірою відповідальності з метою його виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.
4.2. На підставі ст. 40-1 КУпАП на користь держави підлягає стягненню судовий збір.
Керуючись статтями 1, 7, 8, 9, 23, 26, 33-35, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 268, 278, 280-287, 307, 308 КУпАП та ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд
ПОСТАНОВИВ:
Визнати винуватим ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП,та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п`ятдесят) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь Чернівецької ГУК Чернівецька ТТ (отримувач коштів Чернівецька ГУК Чернівецька ТТ 22030101, код ЄДРПОУ 37836095, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), р/р UA828999980313141206000024405, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу судовий збір Шевченківський районний суд м. Чернівці) у розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок.
Відповідно до ч. 1ст. 307 КУпАПштрафмаєбутисплаченийнепізнішяк через п`ятнадцятьднівздняврученняйому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбаченихстаттями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постановине пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз`яснити, що у випадку несплати накладеного на нього штрафу у передбачений законом строк, до нього можуть бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядкуст. 308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.
Постанова може бути оскаржена Чернівецького апеляційного суду у десятиденний строк з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м. Чернівці.
Суддя Ю. О. Калмикова
The court decision No. 125912954, Shevchenkivskyi District Court of Chernivtsi City was adopted on 18.03.2025. The procedural form is Cases of administrative offenses, and the decision form is . On this page, you will find key data about this court decision. We provide convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find useful data conveniently.
This decision relates to case No. 727/3009/25. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: