Decision № 125888084, 17.03.2025, Khmelnytskyi Circuit Administrative Court

Approval Date
17.03.2025
Case No.
560/17367/24
Document №
125888084
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/17367/24

РІШЕННЯ

іменем України

17 березня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить:

1. Визнати протиправним рішення викладене в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 09.09.2024 №2200-0308-8/84663 щодо призначення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу» в розмірі 60% грошового забезпечення з врахуванням довідки, виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про складові заробітної плати №216-Ф від 21.04.2023.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поновити та виплачувати ОСОБА_1 раніше призначену пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу» в розмірі 60% грошового забезпечення з врахуванням довідки, виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про складові заробітної плати №216-Ф від 21.04.2023 року.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що відповідач неправомірно відмовив у переведенні на пенсію по інвалідності відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" № 889-VIII з урахуванням довідки, виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про складові заробітної плати №216-Ф від 21.04.2023.

Ухвалою суду від 26.11.2024 відкрито провадження у справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідачем подано до суду відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позову. Зазначив, що згідно п.3 Порядку № 622 право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ мають особи у разі наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VІІІ "Про державну службу" не призначалася пенсія відповідно до Закону № 3723-ХІІ.

Проте на час набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ позивач отримував пенсію по інвалідності, призначену відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ.

У відзиві також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

З урахуванням п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, характеру спірних правовідносин та предмету доказування у цій справі суд приходить до висновку про відсутність підстав для проведення судового засідання з повідомленням сторін, а тому в задоволенні клопотання відповідача слід відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Сторонами підтверджується те, що ОСОБА_1 з 28.03.2014 по 28.02.2023 отримував пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993.

З 01.03.2023 відповідно до п.4-7 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 позивача переведено з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», на пенсію по інвалідності за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки її розмір є вищим.

21.02.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо переведення з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону №1058-ІV на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про державну службу", з врахуванням довідки про заробітну плату від 21.04.2023 №216-Ф, виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 07.03.2024 повідомлено позивача про відсутність підстав для проведення перерахунків пенсій у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 червня 2024 року у справі №560/6530/24, яке набрало законної сили, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву позивача від 21.02.2024, з урахуванням висновків суду.

Листом від 09.09.2024 відповідач повідомив позивача, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 червня 2024 року у справі №560/6530/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянуто заяву позивача від 21.02.2024.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 29.08.2024 №968170106611 позивачу відмовлено у переведенні з пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу», оскільки позивачу раніше була призначена пенсія по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу».

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Після 01.05.2016, відповідно до статті 90 Закону України "Про державну службу" № 889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Водночас, Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII також визначено право на пенсійне забезпечення (а саме - збереження права на призначення пенсії) державних службовців відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993.

Так, відповідно до пункту 1 частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" № 3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктом 10 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Крім того, пунктом 12 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1 ст.37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз.1 ч.1 ст.28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Згідно із ч. 9 ст. 37 Закону № 3723-XII пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених ч. 1 цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно Закону № 1058-ІV особам, визнаним інвалідами І або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно цього Закону, призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

Таким чином, законодавство передбачає право саме на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII.

Проте судом встановлено, що ОСОБА_1 з 28.03.2014 по 28.02.2023 отримував пенсію по інвалідності, обчислену за нормами Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХХІІ. Розмір пенсії становив 3278,57 грн.

Згідно п.4-3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII від 03.10.17, пенсії призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Відповідно до п.4-7 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII від 03.10.17, особам, пенсії яким призначені відповідно до Закону України «Про державну службу", розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.

Згідно пункту 8 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 124 від 20.02.2019, якщо розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» буде більшим від розміру пенсії, обчисленого відповідно до Закону України «Про державну службу», проводиться автоматичне, без звернення особи, переведення на відповідний вид пенсії на загальних умовах за матеріалами пенсійних справ.

Враховуючи зазначене, позивача з 01.03.2023 автоматично переведено на пенсію по інвалідності згідно Закону № 1058-ІV.

Станом на 01.03.2023 розмір пенсії по інвалідності, обчислений згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» становив 3844,56 грн.

Відповідно до пункту 13 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV, у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до такого переведення.

Особи, яких переведено на пенсію за віком за нормами Закону України № 1058, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію за Законом України «Про державну службу». При цьому, розмір пенсії встановлюється з 1 числа наступного місяця, у якому надійшла заява, у тому розмірі, що був до переведення.

З урахуванням наведеного, у разі звернення особи виплата пенсії, призначеної відповідно до Закону № 3723-ХІІ, поновлюється у раніше встановленому розмірі.

Суд звертає увагу на те, що 21.02.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо переведення на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" з врахуванням нової довідки про заробітну плату станом на квітень 2023 року.

Суд зазначає, що оскільки позивачу уже призначена пенсія відповідно до Закону № 3723-XII, права на повторне призначення пенсії відповідно до вказаного Закону позивач не має.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 18 жовтня 2018 року по справі № 523/9208/17.

Позивач помилково не враховує, що проведення перерахунку пенсії державного службовця не передбачено законодавством.

Так, підстави для перерахунку пенсій державних службовців у зв`язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців відсутні, оскільки законодавство не регламентує ні права особи на перерахунок пенсії у зв`язку зі зміною розміру заробітної плати, ні порядок і умови здійснення такого перерахунку.

Аналогічний правовий висновок викладено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 22.04.2021 у справі № 712/10182/17, від 03.11.2021 у справі № 373/2149/16-а.

Водночас, суд звертає увагу на те, що рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційною скаргою щодо відповідності Конституції України (конституційності) підпункту 1 пункту 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (щодо гарантій соціального захисту державних службовців) від 23.12.2022 № 3-р/2022 у справі № 3-132/2018 (5462/17), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), підпункт 1 пункту 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII у тім, що він унеможливив перерахунок розмірів пенсій, призначених на підставі статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ зі змінами.

Підпункт 1 пункту 2 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIIІ, визнаний неконституційним у зазначеному аспекті, втрачає чинність через три місяці з дня припинення чи скасування в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України Про введення воєнного стану в Україні від 24 лютого 2022 року № 64/2022 зі змінами.

Конституційний Суд Україні звернув увагу на обов`язок Верховної Ради України внормувати перерахунок розмірів пенсій осіб, яким надано право на призначення пенсії на підставі статті 37 Закону № 3723-ХІІ зі змінами, з урахуванням приписів Конституції України та цього Рішення.

Таким чином, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України 23.12.2022 № 3-р/2022, правове регулювання перерахунку пенсії держслужбовців у майбутньому зазнає змін. Однак до врегулювання Верховною Радою України питання перерахунку пенсій, призначених на підставі ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, підстав для такого перерахунку немає.

Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 28 лютого 2023 року у справі № 520/6418/21.

З огляду на зазначене, у пенсійного органу відсутні правові підстави для повторного призначення пенсії позивачу згідно вищезазначеного Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ.

Позивач уже скористався своїм правом на призначення пенсії державного службовця по інвалідності. Положення пунктів 10 та 12 Розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" застосовується до осіб, які реалізовують своє право на призначення пенсії державного службовця після 01.05.2016 вперше.

Оскільки позивач з 28.03.2024 отримував пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", з якої його було переведено на пенсію за Законом № 1058-IV, то повернення на отримання пенсії за Законом України "Про державну службу" можливо лише шляхом переведення на підставі пункту 4-7 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, а не шляхом повторного призначення.

Варто зазначити, що кожна наступна зміна виду пенсії є переведенням або переходом з одного виду пенсії на інший, а не новим її призначенням чи перерахунком, оскільки в практиці застосування пенсійного законодавства не існує поняття другого, третього, подальшого або іншого призначення пенсії. Законодавець оперує лише поняттям призначення пенсії, яким є первинне її призначення.

При цьому, при переведенні відсутні підстави для застосування нових довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, оскільки відповідно до зазначених вище норм, що при розрахунку позивачу пенсії за віком державного службовця має застосовуватися той розмір заробітної плати, що застосовувався при первинному призначенні пенсії.

Суд зазначає, що вимоги позивача щодо врахування нової довідки про заробітну плату спрямовані на перерахунок пенсії державного службовця (про що позивач просив у заяві), що суперечить вимогам чинного пенсійного законодавства.

Таким чином, рішення головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 29.08.2024 № 968170106611 є правомірним та не підлягає скасуванню.

Водночас, лист Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 09.09.2024 є лише повідомленням про прийняте рішення. Тому у цій частині позовні вимоги також не підлягають задоволенню.

Як наслідок, відсутні підстави для зобов`язання пенсійного органу поновити та здійснити нарахування та виплату пенсії по інвалідності державного службовця ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 15.12.2015 № 889-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 60% від заробітної плати, зазначеної в довідці від 21.04.2023 № 216-Ф.

Отже, в задоволенні позову слід відмовити.

Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 17 березня 2025 року

Позивач:ОСОБА_1 (с. Юрківці,Кам`янець-Подільський р-н, Хмельницька обл.,31609 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя Д.А. Божук