Decision № 125206270, 17.02.2025, Khmelnytskyi Circuit Administrative Court

Approval Date
17.02.2025
Case No.
560/19077/24
Document №
125206270
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/19077/24

РІШЕННЯ

іменем України

17 лютого 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Драновського Я.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області у видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України;

- зобов`язати Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про видачу йому паспорта громадянина України та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України.

В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що враховуючи той факт, що він набув громадянство України, про що відповідачем видане тимчасове посвідчення громадянина України, то після прийняття у позивача декларації про відмову від іноземного громадянства, у відповідача настав безумовний обов`язок видати позивачу паспорт громадянина України.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач в поданому відзиві проти задоволення позовних вимог заперечує з підстав правомірності своїх дій. Вказує, що пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону від 20.08.2024 №3897-IX, реалізація державної політики у сфері громадянства територіальними органами/ територіальними підрозділами Державної міграційної служби України, посольствами та консульськими установами України стосовно громадян російської федерації здійснюється з урахуванням таких особливостей: розгляд заяв про набуття громадянства України, поданих до набрання чинності цим Законом, зупиняється до спливу 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.

Позивач подав до суду відповідь на відзив на позовну заяву, де вказує про те, що вказана правова норма жодним чином не стосується спірних відносин по даній справі, оскільки позивач набув громадянство України ще у листопаді 2021 на підставі рішення Хмельницького міськрайонного суду від 13.04.2021 по справі №686/2724/21 про встановлення факту народження діда ОСОБА_1 у 1922 році на території України (УРСР), у зв`язку з чим, 15.11.2021 відповідачем прийнято рішення про набуття ОСОБА_1 громадянства України та 13.12.2021 було видано тимчасове посвідчення громадянина України.

Відповідачем подані заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву, де вказує про безпідставність позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.

Судом встановлено, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2023 року у справі № 560/14070/23, яке набрало законної сили 17.01.2024, визнано протиправною відмову Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області, викладену в листі від 21.07.2023 №6801.2.1-3127/6801.2.1-23, щодо прийняття від ОСОБА_1 декларації про відмову від іноземного громадянства замість документа про припинення громадянства російської федерації.

Зобов`язано Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про прийняття декларації про відмову від іноземного громадянства замість документа про припинення громадянства російської федерації з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

За наслідками встановленого судом контролю, відповідачем було виконане рішення суду, прийнято декларацію позивача про відмову від громадянства російської федерації було долучено до матеріалів та запропоновано звернутись до відповідного підрозділу УДМС у Хмельницькій області для оформлення паспорту громадянина України.

На звернення позивача від 15.11.2024, відповідач повідомив, що подальші дії після прийняття у нього декларації про відмову від іноземного громадянства є неможливими.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд звертає увагу на таке.

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб, визначено Законом України «Про громадянство України» від 18 січня 2001 року №2235-III (далі - Закон №2235-III).

Статтею 1 Закону №2235-III, зокрема, встановлено, що громадянство України - правовий зв`язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов`язках; зобов`язання припинити іноземне громадянство - письмово оформлена заява іноземця про те, що в разі набуття громадянства України він припинить громадянство (підданство) іншої держави або громадянства (підданства) інших держав і протягом двох років з моменту набуття ним громадянства України подасть документ про припинення громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав до органу, що видав йому тимчасове посвідчення громадянина України; декларація про відмову від іноземного громадянства - документ, у якому іноземець, який узяв зобов`язання припинити іноземне громадянство і в якого існують незалежні від нього причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства (підданства) або іноземних громадянств (підданств), засвідчує свою відмову від громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав.

Статтею 6 Закону №2235-III встановлено підстави набуття громадянства України, зокрема, згідно з пунктом 2 частини 1 вказаної статті громадянство України набувається за територіальним походженням.

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону №2235-ІІІ, особа (іноземець або особа без громадянства), яка сама чи хоча б один із її батьків або її дід чи баба, прадід чи прабаба, або її рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або яка сама чи хоча б один із її батьків або її дід чи баба, прадід чи прабаба, або її рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), а також її неповнолітні діти мають право на набуття громадянства України за територіальним походженням.

Згідно з частиною 5 статті 8 Закону № 2235-III, іноземці, які подали зобов`язання припинити іноземне громадянство, повинні подати документ про це, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації їх громадянами України. Якщо іноземці, маючи всі передбачені законодавством цієї держави підстави для отримання такого документа, з незалежних від них причин не можуть отримати його, вони подають декларацію про відмову від іноземного громадянства.

Пунктом 119 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 №215, передбачено, що особам, які набули громадянство України та взяли зобов`язання припинити іноземне громадянство, видаються тимчасові посвідчення громадянина України.

Після подання цими особами в установленому Законом порядку документа про припинення іноземного громадянства або декларації про відмову від іноземного громадянства їм замість тимчасових посвідчень громадянина України залежно від місця проживання видаються паспорти громадянина України або паспорти громадянина України для виїзду за кордон.

Таким чином, після набуття позивачем громадянства України та прийняття відповідачем у нього декларації про відмову від іноземного громадянства, у відповідача був безумовний обов`язок розглянути відповідну заяву позивача та вирішити її.

Суд критично оцінює посилання відповідача на Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо правового статусу іноземців та осіб без громадянства, які беруть участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України» від 20.08.2024 № 3897-ІХ, зважаючи на таке.

Так, пунктом 5 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону передбачено, що громадяни російської федерації та громадяни республіки білорусь (крім осіб, зазначених у пункті 3 цього розділу), які в період з 24 лютого 2020 року набули громадянство України відповідно до Закону України "Про громадянство України" і подали зобов`язання припинити іноземне громадянство, зобов`язані подати документ про припинення іноземного громадянства до органу, що видав тимчасове посвідчення громадянина України, протягом 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, якщо строк виконання поданого зобов`язання сплив.

Разом з тим, вказана правова норма не стосується спірних відносин по даній справі, оскільки позивач набув громадянство України ще у листопаді 2021 на підставі рішення Хмельницького міськрайонного суду від 13.04.2021 по справі №686/2724/21 про встановлення факту народження діда ОСОБА_1 у 1922 році на території України (УРСР), у зв`язку з чим, 15.11.2021 відповідачем прийнято рішення про набуття ОСОБА_1 громадянства України та 13.12.2021 видано тимчасове посвідчення громадянина України.

Верховний Суд у своїй практиці неодноразово покликався на те, що ефективний засіб правового захисту у розумінні статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату. Винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації - не відповідає зазначеній нормі Конвенції (постанова Великої Палати Верховного Суду від 28.03.2018 у справі № 705/552/15-а, постанови Верховного Суду від 18.04.2018 у справі №826/14016/16, від 11.02.2019 у справі № 2а-204/12, від 04.08.2020 у справі №340/2074/19).

Обраний позивачем спосіб захисту має бути спрямований на відновлення порушених прав, захист законних інтересів і, у випадку задоволення судом його вимог, рішення повинно мати наслідком реальне відновлення тих прав, за захистом яких позивач звернувся до суду.

Враховуючи, що позивач неодноразово звертався до відповідача, для повного захисту інтересів позивача, необхідно зобов`язати суб`єкта владних повноважень повторно розглянути заяву позивача з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, та вирішити її у встановлений законом спосіб, а саме видати позивачу паспорт громадянина України, відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.

Стосовно вимог позивача про встановлення судового контролю, суд зазначає наступне.

Відповідно до змісту статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, і має застосовуватися у виключних випадках. Разом з тим, суд не вважає за необхідне зобов`язувати суб`єкта владних повноважень подавати звіт про виконання цього судового рішення.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у видачі паспорта громадянина України.

Зобов`язати Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.11.2024 про видачу йому паспорта громадянина України, вирішити її з урахуванням правової оцінки, наданої судом та видати паспорт громадянина України.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області (вул. Грушевського, 87, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 37864148)

Головуючий суддя Я.В. Драновський