Decision № 125206253, 17.02.2025, Khmelnytskyi Circuit Administrative Court

Approval Date
17.02.2025
Case No.
560/10369/24
Document №
125206253
Form of court proceedings
Administrative
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/10369/24

РІШЕННЯ

іменем України

17 лютого 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Печеного Є.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО ПАРТС 2023" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області , Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Хмельницького окружного адміністративного суду 18.07.2024 надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО ПАРТС 2023"(далі - позивач) до Головного управління ДПС у Хмельницькій області (далі - відповідач 1), Державна податкова служба України (далі - відповідач 2), в якому просить суд:

"- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області №10880100/45037931 від 10.04.2024;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО ПАРТС 2023" №11 від 18.01.2024 датою його первинного подання платником податків на реєстрацію;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області №10880101/45037931 від 10.04.2024;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО ПАРТС 2023" №2 від 06.03.2024 датою його первинного подання платником податків на реєстрацію".

Ухвалою суду від 23.07.2024 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО ПАРТС 2023", залишено без руху; надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 5 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.

У зв`язку із усуненням позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою суду 02.08.2024 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

В обґрунтування позовних вимог Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРО ПАРТС 2023" зазначає, що до відповідача 1 надано документи, які є достатніми для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних № 11 від 18.01.2024 та №2 від 06.03.2024 року, проте відповідач 1 протиправно відмовив в їх реєстрації.

Від відповідача 1 - Головного управління ДПС у Хмельницькій області 13.08.2024 до суду надійшов відзив, згідно із яким, Головне управління ДПС у Хмельницькій області просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Зазначає, що за результатом розгляду поданих позивачем документів комісією Головного управління ДПС у Хмельницькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняті рішення №10880100/45037931 від 10.04.2024 року про відмову в реєстрації податкової накладної №11 від 18.01.2024 року, №10880101/45037931 від 10.04.2024 року про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 06.03.2024 року, у яких відповідно до форми рішення, встановленої Порядком №520, зазначено, що платнику податку відмовлено в реєстрації податкових накладних у зв`язку з наданням платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. У розділі «додаткова інформація» вказано, що у видаткових накладних де ТОВ «АГРО ПАРТС 2023 » постачальник, отримувач ТОВ «Україна 2001» відсутні обов`язкові реквізити контрагента (печатка), крім того покупець ТОВ «Україна 2001» станом на розгляд поданого повідомлення відповідає критеріям ризиковості платника податку, та включений до переліку ризикових платників. При цьому пакет наданих документів не був достатнім для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних через надання копій документів, складених із порушенням законодавства.

Відтак, Головне управління ДПС у Хмельницькій області діяло виключно у відповідності з ПК України та іншими законами України та нормативними актами, у межах повноважень наданих чинним законодавством

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.12.2024 по справі № 560/10369/24 виправлено описку, допущену в ухвалі Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/10369/24 від 02.08.2024 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО ПАРТС 2023" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, шляхом правильного зазначення у тексті ухвали відповідачів по справі: "Головне управління ДПС у Хмельницькій області та Державну податкову службу України"; направлено Державній податковій службі України матеріали позовної заяви з додатками; надано Державній податковій службі України строк для подання відзиву на позов - 15 днів з дня вручення їй копій ухвал Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.08.2024 та 25.12.2024 у справі № 560/10369/24.

Від Відповідача 2 - Державної податкової служби України - 08.01.2025 надійшов відзив, у якому відповідач 2 зазначає, що обов`язок підтвердити_інформацію, вказану у податковій накладній належними документами покладається виключно на позивача. Також вказані документи мають відповідати стандартам, визначеним законодавством. Відтак, у квитанціях вказано всю необхідну інформацію передбачену вимогами пункту 11 Порядку № 1165. Прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної після рішення суду про скасування рішення комісії є дискреційними повноваження Державної податкової служби України. Відтак в задоволенні позову просить відмовити.

Вирішуючи публічно-правовий спір, що виник між сторонами, суд виходить з такого.

Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю "АГРО ПАРТС 2023" - зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 08.05.2023.

Видом економічної діяльності є: 45.31 оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів (основний), 01.11. вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

У трудових відносинах з позивачем станом на 31.03.2024 року перебувало 2 працівники.

Для здійснення господарської діяльності позивач орендує нежитлові приміщення площею 80 кв.м. за адресою: Хмельницька область, смт. Теофіполь, вул. Небесної сотні,78, що підтверджується поданими даними за формою №20-ОПП.

Малогабаритний товар розміщений на стелажах в магазині, а великогабаритний товар привозиться по замовленню клієнта, замовлення приймається особисто в телефонному режимі та згідно виписаних рахунків.

Продаж та придбання товару здійснюється у безготівковій формі.

Надходження коштів, перерахунок за придбаний товар та сплата податків проводиться з розрахункового рахунку який відкритий в АТ "Райффайзен Банк Аваль", НОМЕР_1 .

16.06.2023 позивач - ТОВ "АГРО ПАРТС 2023" з товариством з обмеженою відповідальністю "Україна 2001" уклав договір купівлі-продажу №2/23.

Відповідно до пункту 1.1 договору №2/23 позивач зобов`язується передати у власність покупця товар в асортименті, в кількості та за ціною, вказаними у видатковій накладній, яка після їх підписання сторонами має юридичну силу специфікації у розумінні статті 266 Господарського кодексу України.

18.01.2024 року ТОВ "АГРО ПАРТС 2023" в межах виконання умов договору купівлі-продажу №2/23 від 16.06.2023 поставлено на користь ТОВ "Україна 2001" товарно-матеріальні цінності.

Оплату від покупця - ТОВ "УКРАЇНА 2001" отримано на банківський рахунок Товариства згідно платіжного доручення №67940 від 12.02.2024 та рахунку на оплату №11 від 18.01.2024 на суму 12264,60 грн.

Позивачем складено податкову накладну №11 від 18.01.2024 на суму поставки 12264,60 грн, в тому числі ПДВ в сумі 2044,1, яку було подано для реєстрації в ЄРПН.

Відповідно до квитанції №9013535175 від 30.01.2024 року, зупинено реєстрацію податкової накладної, та зазначено що, відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами) реєстрація податкової накладної від 18.01.2024 №11 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 2711, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник «D»= 1.0430%, «Рпоточ»=25747.3. Пропонуємо надати пояснення та копії документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач подав повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної реєстрація якої зупинена від 06.04.2024 №1 та долучив: договір купівлі-продажу №2/23 від 16.06.2023; накладну №11 від 18.01.2024, рахунок на оплату №11 від 18.01.2024, платіжну інструкцію №67940 від 12.02.2024, договір поставки №2409 31.05.2023, видаткову накладну №УT-18795 від 06.12.2023, акт прийому по накладній №УТ-18795 від 06.12.2023; податкову накладну №265 від 06.12.2023, рахунок на оплату №YT-18387 від 06.12.2023, ТТН №УT-1765 від 06.12.2023, платіжну інструкцію №310 від 27.12.2023, виписку по банківському рахунку Товариства НОМЕР_1 в AT "Райффайзен Банк" за період з 01.01.2024 по 31.02.2024, договір оренди №01/06-2-OР від 01.06.2023, акт прийому-передачі майна до договору №01/06-2-ОР від 01.06.2023, акт №1/01-ОР здачі-прийняття робіт (послуг) від 31.01.2024, платіжну інструкцію №130 від 30.03.2024, додаткову угоду №1 від 29.09.2023 до договору оренди №01/06-2-ОР від 01.06.2023, заяву про приєднання до Договору про надання послуг з організації перевезення відправлень №767460 від 02.06.2023, виписку по рахунку 361.01 за період з 18.01.2024 по 12.02.2024; виписку по рахунку 631 за період з 01.01.2024 по 31.01.2024 та оборотно сальдову відомість станом на 06.04.2024 за період з 18.01.2024 по 18.01.2024.

У письмових поясненнях також зазначено, що ТОВ "АГРО ПАРТС 2023" та уклало УКРАЇНА 2001" (договір 2/23 від 16.06.2023) згідно видаткової накладної №11 від 18.01.2024 р. Сформовано по першій події ПН №11 від 18.01.2024 р. на суму 12264,60 грн. в тому числі ПДВ. Оплачено з/г платіжного доручення № 67940 від 12.02.2024 р. Даний товар був куплений у постачальника ТДВ "Булат" , та інші..

Рішенням від 10.04.2024 №10880100/45037931 комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відмовила в реєстрації податкової накладної від 18.01.2024 №11.

Підстава відмови - надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. (У видаткових накладних де ТОВ "АГРО ПАРТС 2023" постачальник, отримувач ТОВ "Україна 2001" відсутні обов`язкові реквізити контрагента (печатка) крім того покупець ТОВ "Україна 2001" станом на розгляд поданого повідомлення відповідає критеріям ризиковості платника податку, та включений до переліку ризикових платників.

У додатковій інформації зазначено, що відсутні доручення на отримання товару відповідно до видаткової накладної ТОВ "АГРО ПАРТС 2023" постачальник, отримувач ТОВ "Україна 2001" (запчастини). Крім того встановлено відносини з ризиковим контрагентом.

Позивач 15.04.2024 подав скаргу на рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 10.04.2024 №10880100/45037931 до комісії центрального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ДПС.

22.04.2024 за результатами розгляду скарги Державна податкова служба України прийняла рішення № 24883/45037931/2 яким залишила скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 18.01.2024 №11 - без змін.

Позивачем складено податкову накладну №2 від 06.03.2024 щодо господарської операції з постачання ТМЦ для ТОВ «УКРАЇНА 2001» на загальну суму 24 329,58 гривень (в тому числі ПДВ у сумі 4054,93 грн, яку було подано для реєстрації в ЄРПН.

Відповідно до квитанції №9060674303 від 15.03.2024 року зупинено реєстрацію податкової накладної, та зазначено що, відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами) реєстрація податкової накладної від 06.03.2024 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 8206, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник «D»= 3,1118%, «Рпоточ»=13501.1 Пропонуємо надати пояснення та копії документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач подав повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної реєстрація якої зупинена від 06.04.2024 №2 та долучив: договір купівлі-продажу №2/23 від 16.06.2023; накладну №75 від 06.03.2024, рахунок на оплату №75 від 06.03.2024, платіжну інструкцію №69251 від 14.03.2024, договір поставки №2409 від 31.05 2023, видаткову накладну №УT-118 від 03.01.2024, акт прийому по накладній №УT-118 від 03.01.2024; податкову накладну №85 від 03.01.2024, рахунок на оплату №YT-122 від 03.01.2024, ТТН №YT-15 від 03.01.2024, платіжну інструкцію №33 від 02.02.2024, виписку по банківському рахунку Товариства НОМЕР_1 в АТ "Райффайзен Банк" за період з 01.03.2024 по 31.03.2024, договір оренди №01/06-2-ОР від 01.06.2023, акт прийому-передачі майна до договору №01/06-2-ОР від 01.06.2023, акт №3/03-ОР здачі-прийняття робіт (послуг) від 31.03.2024, платіжну інструкцію №130 від 30.03.2024, додаткову угоду №l від 29.09.2023 до договору оренди №01/06-2-ОР від 01.06.2023, заяву про приєднання до Договору про надання послуг з організації перевезення відправлень №767460 від 02.06.2023, виписку по рахунку 361.01 за період з 06.03.24 по 14.03.2024; виписку по рахунку 631 за період з 01.01.2024 по 31.01.2024 та оборотно сальдову відомість станом на 06.04.2024 за період з 06.03.2023 по 06.03.2023.

У письмових поясненнях також зазначено, що ТОВ "АГРО ПАРТС 2023" відвантажило товар ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "УКРАЇНА 2001" (договір 2/23 від 16.06.2023) згідно видаткової накладної №75 від 06.03.2024 р. Сформувало по першій події ПН №2 від 06.03.2024 р. на суму 24329,58 грн в тому числі ПДВ. Оплачено з/г платіжного доручення №69251 від 14.03.2024. Даний товар був куплений у постачальника ТДВ "Булат", та інші.

Рішенням від 10.04.2024 №10880101/45037931 комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відмовила в реєстрації податкової накладної від 06.03.202 №2.

Підстава відмови - надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

У додатковій інформації зазначено, що у видаткових накладних де ТОВ "АГРО ПАРТС 2023" постачальник, отримувач ТОВ "Україна 2001" відсутні обов`язкові реквізити контрагента (печатка) крім того покупець ТОВ "Україна 2001" станом на розгляд поданого повідомлення відповідає критеріям ризиковості платника податку, та включений до переліку ризиковості. Позивач 15.04.2024 подав скаргу на рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 10.04.2024 №10880101/45037931 до комісії центрального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ДПС.

23.04.2024 за результатами розгляду скарги Державна податкова служба України прийняла рішення № 25301/45037931/2 яким залишила скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 2 від 06.03.2024 року.

Позивач, вважаючи рішення від 10.04.2024 № 10880100/45037931 та від 10.04.2024 № 10880101/45037931 протиправними та таким, що порушують його права, звернувся з цим позовом до суду.

Вирішуючи публічно-правовий спір, що виник між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246.

Згідно з пунктами 12, 13 та 14 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та / або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та / або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та / або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та / або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та / або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування (далі по тексту квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.

Так, механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов`язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165.

Згідно з пунктами 4, 5 Порядку №1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

За правилами пункту 7 Порядку №1165 у разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Пунктом 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

На виконання вимог контролюючого органу, позивач надіслав пояснення та копії документів щодо підтвердження реальності господарських операцій по зупинених податкових накладних.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520 (далі Порядок №520).

Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 5, 7, 9, 11 Порядку №520 рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" і "Про електронні довірчі послуги".

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів платник податку подає до ДПС засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Суд дослідивши подані документи встановив, що контролюючий орган зупинив реєстрацію податкових накладних від 18.01.2024 №11 та від 06.03.2024 №2 на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податків.

Процедура зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування впроваджена з метою виконання функції податкового контролю, який здійснюється за діяльністю платників податку в цілому, та з метою перевірки додержання податкового законодавства при реєстрації в ЄРПН певно визначеної податкової накладної/розрахунку коригування.

Відповідач, на виконання контрольних функцій, за наявності рішення про відповідність платника податків критеріям ризиковості, зупинивши реєстрацію податкової накладної, запропонував платнику податків надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної у Реєстрі, без визначення переліку документів. При цьому, обсяг документів, які надаються платником податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючого органу щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складена податкова накладна, яка подана для реєстрації в ЄРПН, хоч і є визначеним у Порядку № 520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб`єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу.

Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, імовірним є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 01.02.2023 у справі № 140/506/22.

Також Верховний Суд у постанові від 03.11.2021 у справі № 360/2460/20 вказав, що за наслідками аналізу положень Порядку № 520 зазначив, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної до реєстрації в ЄРПН прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків із зазначенням необхідності надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.

З огляду на викладене, податковим органом у надісланих позивачу квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних 18.01.2024 №11 та від 06.03.2024 №2 не зазначено вичерпний перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН, що не надало позивачу можливості надати достатній обсяг підтверджуючих документів.

Натомість податковим органом запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Крім того, суд зазначає, що вживання податковим органом загального посилання на пункт 1 Критеріїв оцінки є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків щодо повідомлення про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.

Верховний Суд у справі №640/11321/20 зазначив, що незважаючи на те, що затверджена Порядком №1165 форма рішення, яка не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності пунктам 1-8 Критеріїв ризиковості платника податку, не скасовує обов`язок податкового органу необхідності доказування, передбаченого частиною другою статті 77 КАС України.

Враховуючи вищевикладене, суд не приймає до уваги посилання податкового органу на окремі недоліки в оформленні первинних документів платника податків, оскільки формальні недоліки в первинних документах повинні оцінюватися в сукупності з іншими обставинами справи.

У свою чергу, контролюючим органом не наведено доводів, що ґрунтуються на об`єктивній інформації та спростовують факти господарської діяльності, засвідчені вказаними документами, а також не представлено жодних доказів на підтвердження того, що відомості, які містяться в цих документах, неповні, недостовірні та (або) суперечливі.

Підставою для відмови у реєстрації податкових накладних слугувало ненадання копій первинних документів щодо постачання /придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентраризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт,послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки накладних.

Суд зазначає, що при реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому під час розгляду справи суд не робить висновків щодо реальності операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.

Водночас, приймаючи рішення про реєстрацію податкових накладних, контролюючий орган не повинен здійснювати аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України.

Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкових накладних, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Щодо посилання про ризиковість ТОВ "Україна 2001", то таке твердження відповідачів суд вважає безпідставним, оскільки не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, яке жодним чином не покладає на платників податків обов`язку враховувати в своїй діяльності будь-яких висновків контролюючих органів щодо ризиковості контрагентів платника податків. Крім того, саме собою визнання платника податків таким, що має ознаки ризиковості, жодним чином не випливає на легальність діяльності відповідного платника податків, а також на можливість відображення в податковому обліку операцій за його участі. У будь-якому разі відповідні операції підлягають оцінці на загальних підставах.

Відповідачі жодним чином не спростували достовірність інформації, зазначеної в наданих позивачем первинних документах, а лише посилалися на відсутність певних документів, не обґрунтувавши їх необхідність для вирішення питання щодо реєстрації податкової накладної.

Надані позивачем документи є достатньою підставою для реєстрації податкових накладних, а реальність господарської операції може бути перевірена контролюючим органом під час проведення перевірки платника податків.

Щодо твердження відповідача - 1, що у видаткових накладних де ТОВ "АГРО ПАРТС 2023" постачальник, отримувач ТОВ "Україна 2001" відсутні обов`язкові реквізити контрагента (печатка) контрагента (печатка)

Адже згідно із ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» №996-XIV від 16.07.1999р. печатка не є обов`язковим реквізитом первинних документів.

Печатку на видатковій накладній ставити не обов`язково, адже згідно зі статтею 9 Закону № 996 печатка не є обов`язковим реквізитом первинних документів. Не вимагає цього й Положення № 88, згідно з пунктом 2.5 якого документ має бути підписаний особисто, а підпис може (а не має) бути скріплений печаткою.

Дослідивши подані позивачем документи, суд вважає їх достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних від 18.01.2024 №11 та від 06.03.2024 №2, оскільки позивач надав контролюючому органу первинну документацію, яка підтверджувала взаємовідносини з контрагентом, на підставі якої виписані податкові накладні.

Отже, за загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Обов`язок суб`єкта владних повноважень виносити лише належним чином вмотивовані рішення випливає із змісту статті 2 КАС України, яка є за своєю юридичною суттю нормою матеріального права і встановлює універсальні вимоги до змісту будь-якого управлінського акту, які має перевіряти адміністративний суд під час оцінки правомірності такого акту.

Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Разом з тим, суд враховує, що податковий орган у відповідності до пункту 9 Порядку №520 може надіслати платнику повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної в Реєстрі у разі виявлення недостатності поданого пакету документів.

Відповідачі жодним чином не спростували достовірність інформації ,зазначеної в наданих позивачем первинних документах.

Надані позивачем документи є достатньою підставою для реєстрації податкових накладних, а реальність господарської операції може бути перевірена контролюючим органом під час проведення перевірки платника податків.

Враховуючи наведене, суд вважає, що рішення №10880100/45037931 від 10.04.2024 та №10880101/45037931 від 10.04.2024 відповідач-1 прийняв з порушенням вимог Податкового кодексу України, а тому воно підлягає скасуванню.

Щодо вимоги про зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати виписану товариством з обмеженою відповідальністю "АГРО ПАРТС 2023" податкові накладні 18.01.2024 №11 та від 06.03.2024 №2 датою їх фактичного подання, суд зазначає про таке.

Відповідно до частини другої статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може, в тому числі, прийняти постанову про зобов`язання відповідача вчинити певні дії.

Приписами КАС України передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов`язувати суб`єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.

Так, відповідно до пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку №1246).

Відтак, оскільки рішення комісії про відмову у реєстрації податкових накладних підлягають скасуванню, відповідно пунктів 19-20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 № 1246, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкові накладні товариством з обмеженою відповідальністю "АГРО ПАРТС 2023" від 18.01.2024 №11 та від 06.03.2024 №2, датою їх подання на реєстрацію.

Згідно із статтею 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. А згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ст. 90 КАС України).

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно із ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 6 056, 00 грн. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області №10880100/45037931 від 10.04.2024 року.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО ПАРТС 2023" № 11 від 18.01.2024 датою її подання на реєстрацію.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області №10880101/45037931 від 10.04.2024 року.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО ПАРТС 2023" № 2 від 06.03.2024 датою її подання на реєстрацію".

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО ПАРТС 2023" судовий збір у розмірі 6 056, 00 (шість тисяч п`ятдесят шість) грн 00 коп за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРО ПАРТС 2023" (вул. Небесної Сотні, 78,смт Теофіполь,Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 30602 , код ЄДРПОУ - 45037931) Відповідачі:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29001 , код ЄДРПОУ - 44070171) Державна податкова служба України (пл. Львівська, 8,м. Київ,04053 , код ЄДРПОУ - 43005393)

Головуючий суддя Є.В. Печений