Decision № 120234789, 08.07.2024, Donetsk Circuit Administrative Court

Approval Date
08.07.2024
Case No.
200/2606/24
Document №
120234789
Form of court proceedings
Administrative
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 липня 2024 року Справа№200/2606/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Загацької Т.В. розглянувши в порядку спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_8 (АДРЕСА_2; код ЄДРПОУ НОМЕР_3) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_8, в якому просить суд:

- визнати протиправним рішення (постанову) ІНФОРМАЦІЯ_8, оформлене протоколом засідання ІНФОРМАЦІЯ_8 від 12.02.2024 №538, якою скасовано постанову ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.07.2022 № 2236 щодо військовозобов`язаного ОСОБА_1 1988 р.н.;

- скасувати рішення (постанову) ІНФОРМАЦІЯ_8, оформлене протоколом засідання ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 від 12.02.2024 №538, якою скасовано постанову ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.07.2022 № 2236 щодо військовозобов`язаного ОСОБА_1 1988 р.н.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішенням (постанову) ІНФОРМАЦІЯ_8 скасовано постанову ІНФОРМАЦІЯ_2 від 11.07.2022 №2236 щодо військовозобов`язаного ОСОБА_1 , про що оформлено протокол засідання ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 від 12.02.2024 №538.

Вважає, що вказане рішення (постанова), що оформлене протоколом засідання ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 від 12.02.2024 №538, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Зазначає, що постанова ІНФОРМАЦІЯ_8, якою скасовано постанову ІНФОРМАЦІЯ_3 від 11.07.2022 № 2236 щодо військовозобов`язаного ОСОБА_1 1988 р.н., прийнята необґрунтовано, без належного та повного медичного обстеження ОСОБА_1 , без врахування медичних документів про стан його здоров`я, у зв`язку з чим є протиправною та підлягає скасуванню. Огляд ОСОБА_1 не проводився медичними працівниками ІНФОРМАЦІЯ_8.

Крім того, вказує, що 11.07.2022 під час проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії у першому відділі ІНФОРМАЦІЯ_3 медичними працівника ВЛК прийнято рішення про визнання позивача непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку на підставі медичних документів, зокрема, висновків езофагогастродуоеноскопії, висновків терапевта; виписок із медичної картки хворого №3241; виписного епікризу із медичної карти стаціонарного хворого; огляду терапевта; езофагогастродуоеноскопії 01.07.2022; консультативний висновок гастроентеролога від 08.07.2022; актом дослідження стану здоров`я №625; актом дослідження стану здоров`я № 626 та інших медичних документів. Сукупність медичних показань та безпосереднє дослідження ІНФОРМАЦІЯ_4 стану здоров`я ОСОБА_1 під час огляду комісією ВЛК, призвело до прийняття обґрунтованого та кваліфікованого висновку про непридатність ОСОБА_1 до військової служби з виключенням його з військового обліку.

Ухвалою суду від 07 травня 2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України; зобов`язано відповідача надати певні докази.

04 червня 2024 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому ІНФОРМАЦІЯ_8 проти задоволення позову заперечує, посилаючись на те, що за запитом слідчого управління Головного управління Національної поліції у Донецькій області щодо правомірності прийняття постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 на військовозобов`язаного ОСОБА_1 , 1988 року народження, ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 розглянуто довідку ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 11.07.2022 №2236, якою ОСОБА_1 на підставі статті 53-а графи ІІ Розкладу хвороб визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Відповідно до абзацу п`ятнадцятого підпункту 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення, ІНФОРМАЦІЯ_8 має право розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (ІНФОРМАЦІЯ_9.

Позивач не був присутній та не викликався під час перегляду довідки ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 11.07.2022 №2236.

Виклик, присутність громадян стосовно яких переглядаються постанови позаштатних ВЛК Положенням не визначено.

Протоколом засідання ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 від 12 лютого 2024 № 538 зазначено, що: Відповідно до вимог статті 53-а Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 і 2 до Положення про військово-лікарську експертизу Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, зі змінами, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі - Положення)), до пункту "а" статті 53 Розкладу хвороб належать: екстирпація шлунка або його субтотальна резекція; наслідки резекції шлунка, накладення шлунково-кишкового анастомозу незалежно від ступеня порушення функції; наслідки стовбурової або селективної ваготомії, ушивання (висічення) перфоративної виразки з наявністю ускладнень у вигляді демпінг-синдрому, порушення живлення II-III ступеня, рецидивуючих анастомозитів, виразки анастомозу; виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки, ускладнена пенетрацією, стенозом пілоробульбарної зони (затримкою контрастної речовини в шлунку більше 24 годин), що супроводжується занепадом живлення за наявності протипоказань до оперативного лікування або відмови від нього.

В діагнозі постанови ВЛК, яка міститься в довідці військовозобов`язаного ОСОБА_1 при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 11.07.2022 № 2236, в діагнозі відсутні дані за виразкову хворобу шлунка та дванадцятипалої кишки, ускладнена пенетрацією, стенозом пілоробульбарної зони, що супроводжується занепадом живлення за наявності протипоказань до оперативного лікування або відмови від нього.

Відповідно діагноз не відповідає вимогам пункту «а» статті 53. Тому є підстави скасувати постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 на військовозобов`язаного ОСОБА_1 від 11.07.2022 №2236 "непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".

Враховуючи, невідповідність діагнозу зазначеного у карті медичного огляду військовозобов`язаного при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 11.07.2022 №2236 вимогам пункту "а" статті 53 Пояснень щодо застосування Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 2 до Положення), постанову військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 11.07.2022 №2236 щодо військовозобов`язаного ОСОБА_1 1988 року народження: "На підставі статті 53-а графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 до Положення) непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку " - скасувати. Підлягає повторному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 згідно вимог Положення.

Відповідач вказує, що позивачем зазначено про порушення ІНФОРМАЦІЯ_8 Положення, а саме порядку проведення військово-лікарської експертизи, без посилання на відповідний пункт, главу та розділ.

Крім того, вказує, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , громадянин України відповідно до паспорту серії НОМЕР_2 , проходив медичний огляд в ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Як вбачається з довідки від 11.07.2022 №2236 та за встановленим діагнозом: "Виразкова хвороба 12 п. к. ст. загострення, важкий безерервно рецидивуючий перебіг уск. кровотечею в 2009 р. 2021 р. з больовим та диспептичним синдромом з наявн - виразки ерозій та рубц. Вир. 12 п. к. хр. Рецидивуючий перебіг", прийнято постанову ВЛК: на підставі статті 53-а графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додатки 1,2,3 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402) визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

З наданого запита слідчого управління Головного управління Національної поліції у Донецькій області від 02.01.2024, який адресовано ІНФОРМАЦІЯ_8 вбачається наступне: «СУ ГУНП в Донецькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке зареєстровано до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42023050000000422 від 15.09.2023, за ознаками складу кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 332 КК України за фактом виявлення функціонування на території Донецької області каналу з організації незаконного переправлення осіб призовного віку через державний кордон України, шляхом оформлення документів про наявність захворювання або невідповідності стану здоров`я до проходження військової служби.

В ході досудового розслідування, на виконання ухвали слідчого судді Мар`їнського районного суду Донецької області від 31.10.2023 № 237/6048/23 отримано тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до ст. 91 КПК України, подія кримінального правопорушення підлягає доказуванню, яке полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.

Разом з тим, згідно зі ст. 84 КПК України, доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, процесуальними джерелами яких можуть бути показання, речові докази, документи, висновки експертів.

Згідно вимог чинного кримінального процесуального законодавства України збирання доказів сторонами кримінального провадження здійснюється в порядку, передбаченому КПК України. Положеннями ч. 2 ст. 93 КПК України передбачено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій.

Керуючись положеннями ст.ст. 40, 93 КПК України, СУ ГУНП в Донецькій області просить провести перевірку обґрунтованості рішень військово лікарської комісії щодо визнання непридатності до військової служби, прийнятих у період дії правового режиму воєнного стану в Україні, уведеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022, а в разі виявлення фактів необґрунтованості прийняття таких рішень- ініціювати їх перегляд у визначеному порядку, відносно наступних громадян, зокрема, ОСОБА_1 , 1988 р.н.. Крім того, у разі встановлення підстав для скасування постанов (довідок) про непридатність до військової служби вищезазначених осіб, у рішенні в обов`язковому порядку зазначити конкретні підставі скасування такого рішення та відобразити виявлені порушення.»

До запиту долучено, зокрема, копію медичної документації (направлення, довідка №2236, копія сторінок книги протоколів №14/797 том 1 засідань позаштатної військово-лікарської комісії військовозобов`язаних запасу ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ОСОБА_1 , 1988 р.н. на 5 аркушах.

З наданого протоколу №538 засідання ІНФОРМАЦІЯ_8 від 12.02.2024 на підставі запиту від СУ ГУНП в Донецькій області щодо правомірності прийняття постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 на військовозобов`язаного ОСОБА_1 , 1988 року народження. Розглянуто документи.

У висновках лікаря-експерта вказано, що «Військовозобов`язаний ОСОБА_1 , 1988 року народження пройшов медичний огляд в ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 11.07.2022 №2236, та за встановленим діагнозом: "Виразкова хвороба 12 п. к. ст. загострення, важкий безерервно рецидивуючий перебіг уск. кровотечею в 2009 р. 2021 р. з больовим та диспептичним синдромом з наявн - виразки ерозій та рубц. Вир. 12 п. к. хр. Рецидивуючий перебіг ", прийнято постанову: на підставі статті 53-а графи II Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі-Розклад хвороб) (додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800, (далі-Положення) визнаний непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. Відповідно до вимог статті 53-а Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 і 2 до Положення про військово-лікарську експертизу Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, зі змінами, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі - Положення)), до пункту "а" статті 53 Розкладу хвороб належать: екстирпація шлунка або його субтотальна резекція; наслідки резекції шлунка, накладення шлунково-кишкового анастомозу незалежно від ступеня порушення функції; наслідки стовбурової або селективної ваготомїї, ушивання (висічення) перфоративної виразки з наявністю ускладнень у вигляді демпінг-синдрому, порушення живлення ІІ-ІІІ ступеня, рецидивуючих анастомозитів, виразки анастомозу; виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки, ускладнена пенетрацією. стенозом пілоробульбарної зони (затримкою контрастної речовини в шлунку більше 24 годин), що супроводжується занепадом живлення за наявності протипоказань до оперативного лікування або відмови від нього В діагнозі постанови ВЛК в довідці військовозобов`язаного ОСОБА_1 при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 11.07.2022 №2236 в діагнозі відсутні дані за виразкову хворобу шлунка та дванадцятипалої кишки, ускладнена пенетрацією, стенозом пілоробульбарної зони, що супроводжується занепадом живлення за наявності протипоказань до оперативного лікування або відмови від нього. Відповідно діагноз не відповідає вимогам пункту «а» статті 53. Тому є підстави скасувати постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 на військовозобов`язаного ОСОБА_1 від 11.07.2022 №2236 «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».

У висновках вказано, що викладені у розділі VIII даного Протоколу, та керуючись вимогами Положення - постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 11.07.2022 №2236 за статтею 53-а військовозобов`язаного ОСОБА_1 від 11.07.2022 №2236 «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» - скасувати.

Вирішено, що враховуючи, невідповідність діагнозу зазначеного у карті медичного огляду військовозобов`язаного при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 11.07.2022 №2236 вимогам пункту "а" статті 53 Пояснень щодо застосування Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 2 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800, (далі-Положення)), постанову військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 11.07.2022 №2236 щодо військовозобов`язаного ОСОБА_1 1988 року народження: "На підставі статті 53-а графи II Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 до Положення) непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку" - скасувати. Підлягає повторному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 згідно вимог Положення.

Вважаючи протокол Центральної ВЛК ЗС України від 30.02.2024 №538 протиправними, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли, суд виходить з такого.

Згідно з частиною 1 статті 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.

У відповідності до частини 5 статті 1 Закону №2232-ХІІ від виконання військового обов`язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-ХІІ (далі - Закон №3543-ХІІ) визначає правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов`язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов`язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Абзацом 3 частини 5 статті 22 Закону №3543-ХІІ передбачено, що особливості проходження медичного обстеження військовозобов`язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров`я України.

Відповідно до частини десятої статті 2 Закону №2232-ХІІ та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров`я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі - Положення №402).

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно з пунктом 1.2 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза - це медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I - II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів.

Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.

Відповідно до пункту 2.2 розділу І Положення №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ІНФОРМАЦІЯ_8); ВЛК регіону.

Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров`я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та закладах охорони здоров`я (установах).

Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, не пов`язаних із військово-лікарською експертизою, забороняється.

ІНФОРМАЦІЯ_8 є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України. (підпункт 2.3.1 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення №402).

Відповідно до підпункту 2.3.3 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення №402 на ІНФОРМАЦІЯ_8 покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також, зокрема:

прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України;

проведення спільно з МОЗ України аналізу та узагальнення результатів лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників і призовників, медичного огляду призовників та розроблення пропозицій щодо покращення цієї роботи.

Як передбачено підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення №402 ІНФОРМАЦІЯ_8 має право, серед іншого:

оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення;

перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи;

витребовувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв`язок;

направляти у заклади охорони здоров`я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби), військовозобов`язаних, резервістів, працівників;

розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (ІНФОРМАЦІЯ_9.

Згідно з пунктом 2.3.5.Постанови ІНФОРМАЦІЯ_8 можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Відповідно до пункту 2.4.4. на ВЛК регіону покладаються, серед іншого, організація військово-лікарської експертизи, керівництво підпорядкованими ВЛК, контроль за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності.

Згідно з пунктом 2.4.5. ВЛК регіону має право, зокрема, приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК.

Пунктом 2.4.6. розділу І Положення №402 встановлено, що рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.

Відповідно до пункту 1.1. розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров`я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров`я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов`язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності:

до військової служби допризовників, призовників, військовозобов`язаних, резервістів (кандидатів у резервісти);

військовослужбовців до військової служби;

військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю;

військовослужбовців до служби в Десантно-штурмових військах, плаваючому складі, морській піхоті;

кандидатів на навчання у ВВНЗ, ліцеїстів;

кандидатів до військової служби за контрактом;

кандидатів до участі у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки (далі - МО) та у складі національного персоналу;

військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів, працівників Збройних Сил України для роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ та мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами;

військовослужбовців та працівників Збройних Сил України до служби (роботи) у спеціальних спорудах, працівників допоміжного флоту ВМС Збройних Сил України;

а також з метою визначення:

можливості проходження військової служби військовослужбовцями та проживання членів їх сімей за кордоном;

необхідності в тривалому спеціалізованому лікуванні, медичному спостереженні або в навчанні (вихованні) у спеціалізованих навчальних закладах членів сімей військовослужбовців, транспортабельності їх за станом здоров`я;

потреби у відпустці для лікування у зв`язку з хворобою або відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва);

потреби у тривалому лікуванні.

Пунктом 1.2. розділу ІІ Положення №402 встановлено, що постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров`я (далі - ТДВ) (додаток 3). Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров`я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).

На підставі абзацу 2 підпункту «б» пункту 20.3 глави 20 розділу II Положення при медичному огляді військовослужбовців та інших осіб ВЛК приймаються постанови такого змісту, зокрема,: "Непридатний": до військової служби з виключенням з військового обліку.

Згідно з пунктом 20.4 Положення №402 за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку непридатності до військової служби або обмежену придатність осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов: "непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час"; "обмежено придатний до військової служби".

За статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов: "обмежено придатний до військової служби"; "придатний до військової служби".

У воєнний час за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає постанову "придатний до військової служби".

Відповідно до пункту 22.12 Положення №402, постанова ВЛК про ступінь придатності військовослужбовця до військової служби чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду.

Постанови ВЛК щодо військовослужбовців, які визнані непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатними до військової служби у мирний час, обмежено придатними у воєнний час, повинні бути реалізовані негайно.

Якщо постанова ВЛК не реалізована та в стані здоров`я оглянутого, незалежно від терміну, за його заявою або висновками лікарів закладів охорони здоров`я (установ) виникли зміни, то проводиться повторний медичний огляд.

Аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що за результатами медичного огляду ВЛК відповідного рівня приймає рішення, яке оформляється відповідною довідкою.

Відповідно до пункт 6.8 Глави 6 Розділу II Положення №402 передбачає, що на осіб, які проходять медичний огляд амбулаторно, заводиться Картка обстеження та медичного огляду, при стаціонарному огляді - історія хвороби.

В ході розгляду справи судом встановлено, що протоколом засідання ІНФОРМАЦІЯ_8 від 12 лютого 2024 № 538 скасовано постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 віл 11.07.2022 №2236 за ст. 53-а «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку». В обґрунтування протоколу, зокрема, вказано, що в довідці військовозобов`язаного ОСОБА_1 при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 11.07.2022 №2236 в діагнозі відсутні дані за виразкову хворобу шлунка та дванадцятипалої кишки, ускладнена пенетрацією, стенозом пілоробульбарної зони, що супроводжується занепадом живлення за наявності протипоказань до оперативного лікування або відмови від нього. Відповідно діагноз не відповідає вимогам пункту «а» статті 53. Тому є підстави скасувати постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 на військовозобов`язаного ОСОБА_2 від 11.07.2022 №2236 "непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".

Разом з тим, звертаючись до суду позивачем наводились аргументи з приводу того, що під час перегляду постанови від 11.07.2022 №2236, ІНФОРМАЦІЯ_8 не було не взято до уваги, не здійснено медичний огляд та відповідні обстеження, що свідчить про формальний підхід до стану здоров`я останнього, а тому позивач вважає, що спірна постанова є протиправною та такою, що підлягає скасуванню.

Поряд з цим, обґрунтовуючи протиправність такого висновку, позивач вказує, що відповідачем не взято до уваги те, що позивач протягом тривалого часу хворіє тяжкими хворобами, що робить його непридатним до військової служби.

Надаючи правову оцінку твердженням позивача про невідповідність висновків відповідача, вказаних у протоколі, суд зазначає, що Верховний Суд у постанові від 13.06.2018 у справі № 806/526/16 зазначив: "…що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі".

Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

Суд також зазначає, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Таким чином, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18.

Суд наголошує на тому, що позивач у позовній заяві посилається на порушення процедури прийняття оскарженого рішення та жодних доказів, які б підтверджували такі обставини, суду не подав.

Водночас, суд звертає увагу на те, що зі змісту спірної протоколу, за наслідками дослідження картки медичного огляду позивача судом встановлено, що комісією ІНФОРМАЦІЯ_8 надано оцінку стану здоров`я позивача, враховано та досліджено медичні обстеження останнього та зроблено певний висновок про скасування постанови ВЛК від 11.07.2022 №2236 та вирішено, що позивач підлягає повторному медичному огляду ВЛК.

Отже, у разі наявності сумніву у позивача щодо правильності висновку стосовно ступеня його придатності, він має право особисто звернутися до ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 згідно вимог Положень №402 із пакетом документів, які б підтверджували зворотнє.

Крім того, судом встановлено позивач не був присутній та не викликався під час перегляду довідки ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 11.07.2022 №2236. Разом з тим, обов`язковий виклик, присутність громадян стосовно яких переглядаються постанови позаштатних ВЛК Положенням №402 не визначено.

Отже, розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак, суд не може здійснювати власну оцінку обґрунтованості прийняття певного висновку, оскільки, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка обґрунтованості висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів учасників справи, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази надані позивачем - суд дійшов висновку, що обґрунтування на які посилається позивач, не дають суду підстав для висновків, які б спростовували доводи відповідача, а тому з огляду на наведені вище норми та обставини справи, зважаючи на правову позицію Верховного Суду у цій категорії справ, суд дійшов висновку, про відмову у задоволенні позову.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що в задоволенні адміністративного позову відмовлено, суд не вирішує питання про розподіл судових витрат.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд,

В И Р І Ш И В :

У задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_8 (АДРЕСА_2; код ЄДРПОУ НОМЕР_3) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 08.07.2024 року.

Суддя Т.В.Загацька