Decision № 116568325, 11.01.2024, Commercial Court of Ivano-Frankivsk Oblast

Approval Date
11.01.2024
Case No.
909/786/23
Document №
116568325
Form of court proceedings
Economic
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11.01.2024 м. Івано-ФранківськСправа № 909/786/23

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Неверовської Л. М., при секретарі судового засідання Андріїв Л. Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України",

до відповідача: Комунального підприємства "Водотепло-Сервіс" Калуської міської ради,

за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України"

про стягнення 41470083,46 грн вартості безпідставно набутого майна - природного газу

за участі:

від позивача: Будник Богдан Андрійович (в режимі вкз);

від відповідача: не з`явилися

встановив: Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулось до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Комунального підприємства "Водотепло-Сервіс" Калуської міської ради про повернення в натурі безпідставно набутого майна - природного газу в обсязі 1253642,22 куб. м.

Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.

Ухвалою від 29.08.2023 судом прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи загального позовного провадження; призначено підготовче засідання; залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України"; встановлено сторонам відповідні строки для подачі відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечення на відповідь на відзив, письмових пояснень.

Від Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" до суду надійшов відзив на позовну заяву від 19.09.2023 (вх.№ 13801/23 від 22.09.2023); заява про зміну предмета позову вих.№ 14/4-747-23 від 21.09.2023 (вх.№ 13875/23 від 25.09.2023), пояснення (вх. № 13876/23 від 25.09.2023), відповідь на відзив вих.№ 14/4-761-23 від 26.09.2023 (вх. № 14316/23 від 03.10.2023), письмові пояснення по справі (вх.№17621/23 від 06.12.2023), письмовий виступ в судових дебатах від 10.01.2024 (вх.№544/24 від 10.01.2024).

Від Комунального підприємства "Водотепло-Сервіс" Калуської міської ради до суду надійшов відзив на позовну заяву від 19.09.2023 (вх.№ 13801/23 від 22.09.2023).

Від Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" до суду надійшли письмові пояснення по справі вих.№ ТОВВИХ-23-12534 від 11.09.2023 (вх.№13487/23 від 18.09.2023).

В судовому засіданні 31.10.2023 суд, без виходу до нарадчої кімнати, постановив протокольну ухвалу про прийняття заяви Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" про зміну предмета позову (вх. № 11130/23 від 25.09.2023), а отже, позов розглядається з урахуванням заяви про зміну предмета позову, а саме, про стягнення 41470083,46 грн вартості безпідставно набутого майна - природного газу.

В судовому засіданні 14.12.2023 суд постановив протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні 11.01.2024 розгляд справи по суті завершено, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Позиція позивача.

В обґрунтування позовних вимог (із врахуванням заяви про зміну предмету позову) позивач зазначає, що у зв`язку з невиконанням Комунальним підприємством "Водотепло-Сервіс" умов пункту 11 Положення №867 у лютому, березні, квітні 2021 року, отримання Комунальним підприємством "Водотепло-Сервіс" природного газу на підставі договорів ПСО не здійснювалося, то набутий у такий період природний газ є набутим Комунальним підприємством "Водотепло-Сервіс" без достатньої правової підстави. Вартість безпідставно відібраного відповідачем природного газу становить 41470083,46 грн (27,5664 ціна газу без ПДВ х 1253642,22 куб. м. обсягу газу = 34558402,89 без ПДВ + 20% ПДВ = 41470083,46 грн).

Позиція відповідача.

Позовні вимоги заперечує з підстав, наведених у відзиві на позов. Зазначає про те, що Комунальне підприємство "Водотеплосервіс" не мало змоги припинити відбір природного газу, так як це призвело б до зриву опалювального сезону 2020-2021 років та водночас, порушення законних прав споживачів послуги, що є неприпустимим. Просить суд врахувати особливості даної справи, та визнати важливість причин відібрання природного газу в НАК "Нафтогаз України" після припинення договорів ПСО в період опалювального сезону 2020-2021 р, а саме лютому, березні, квітні 2021 року.

Позиція третьої особи.

В поясненнях повідомляє, що замовником послуг транспортування АТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (ЕІС - код 56X9300000003502) врегульовано обсяги добових небалансів за лютий 2021 року, березень 2021 року та квітень 2021 року. Обсяги природного газу, використані споживачем з ЕІС-кодом 56X9300000003502 за період з 01.02.2021 по 30.04.2021 внесено в алокацію постачальника АТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (ЕІС - код 56X9300000003502) та становить: з 01.02.2021 по 28.02.2021 - 605066,57 м3; з 01.03.2021 по31.03.2021 - 496868,19 м3; з 01.04.2021 по 30.04.2021 - 151707,46 м3.

Обставини справи. Оцінка доказів.

Статтею 11 Закону України "Про ринок природного газу" передбачено, що з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб`єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов`язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства, такі обов`язки мають бути чітко визначеними, прозорими, недискримінаційними.

Положенням про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2018 №867 (далі - Положення №867) на Акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (НАК «Нафтогаз України») було покладено спеціальні обов`язки постачати природний газ виробникам теплової енергії на умовах та у порядку визначених у Положенні №867.

Пунктом 11 Положення №867 було визначено умови щодо належного рівня розрахунків з НАК «Нафтогаз України» та погашення існуючої заборгованості, у разі виконання яких виробник теплової енергії отримував право з 01.11.2018 по 20.05.2021 придбавати природний газ у НАК «Нафтогаз України»

Окрім цього, пунктом 11 Положення №867 було визначено, що постачання природного газу здійснюється за спеціальними цінами, визначеними у такому Положенні та на підставі договору, що враховує положення примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії.

24.09.2020 між Акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (як постачальником) та Комунальним підприємством "Водотепло-Сервіс" Калуської міської ради (як споживачем) укладено договори постачання природного газу №20/21-5104-ТЕ-15, №20/21-5105-БО-15, №20/21 -5106-КП-15 (далі - договори ПСО).

Згідно преамбули договорів ПСО, сторони укладали їх керуючись Положенням №867.

Відповідно до пункту 2.1. договорів ПСО, з урахуванням додаткових угод, сторони погодили, що природний газ передається, в тому числі, за лютий 2021, березень 2021, квітень 2021 в обсязі 1147,70899 тис. куб. м, а саме:

- 487,80457 тис. куб.м. в лютому 2021 згідно договору №20/21-5104-ТЕ-15 від 24.09.2020;

- 378,329 тис. куб. м. в березні 2021 згідно договору №20/21-5104-ТЕ-15 від 24.09.2020;

- 67,834 тис. куб. м. в квітні 2021 згідно договору №20/21-5104-ТЕ-15 від 24.09.2020;

- 8,41042 тис. куб. м. в лютому 2021 згідно договору №20/21-5106-КП-15 від 24.09.2020;

- 6,333 тис. куб. м. в березні 2021 згідно договору №20/21-5106-КП-15 від 24.09.2020;

- 1,015 тис. куб. м. в квітні 2021 згідно договору №20/21-5106-КП-15 від 24.09.2020;

- 108,85148 тис. куб.м. в лютому 2021 згідно договору №20/21-5105-БО-15 від 24.09.2020;

- 76,874 тис. куб. м. в березні 2021 згідно договору №20/21-5105-БО-15 від 24.09.2020;

- 13,109 тис. куб. м. в березні 2021 згідно договору №20/21-5105-БО-15 від 24.09.2020.

Відповідно до пункту 3.2. договорів ПСО, постачання газу здійснюється НАК «Нафтогаз України» виключно за умови одночасного виконання таких умов:

-виконання КП «Водотепло-Сервіс» вимог пункту 11 Положення №867:

-включення КП «Водотепло-Сервіс» до Реєстру споживачів постачальника розміщеного на інформаційній платформі Оператора газотранспортної системи (далі - Реєстр) за умови дотримання КП «Водотепло-Сервіс» вимог пункту 11 Положення №867.

Відповідно до п.3.3. договорів ПСО, якщо споживач порушив вимоги пункту 11 Положення №867, постачальник не здійснює постачання природного газу та не передає замовлений в п. 2.1. договору ПСО обсяг (об`єм) природного газу.

Відповідно до п. 3.4. договорів ПСО, при настанні обставин, визначених пунктом 3.3. договору постачальник направляє споживачу повідомлення (з позначкою про вручення) про необхідність самостійно обмежити чи припинити газоспоживання з дати, зазначеної в повідомленні. Копія цього повідомлення надається на електронну адресу споживачу, а також оператору ГРМ.

Відповідно до пункту 3.5. договорів ПСО відповідальність за будь-які наслідки, що виникають в результаті порушення споживачем умов пункту 11 Положення №867, покладаються виключно на споживача.

Відповідно до змісту п.п. 4, 5 п. 6.2. договорів ПСО, споживач зобов`язується самостійно контролювати власне використання газу за цим договором і не допускати відхилення фактичних обсягів використання газу більше ніж на 10% від замовлених без їх коригування шляхом підписання додаткової угоди, припиняти використання природного газу в разі порушення строків оплати за договором, а також у інших випадках передбачених договором та законодавством.

Відповідно до пункту 10.6. договорів ПСО сторони зафіксували, що договір з усіма додатками і доповненнями, складений за повного розуміння предмета та умов.

Отже, у договорах ПСО сторони погодили механізм, відповідно до якого постачання природного газу на умовах вказаних договорів здійснюється виключно за умови дотримання відповідачем вимог пункту 11 Положення №867.

Позивач зазначає, що відповідач порушив вимоги пункту 11 Положення №867, а саме відповідно до укладених між сторонами договорів ПСО:

- станом на 23.01.2021 рівень розрахунків становив - 87 %, а розмір заборгованості становив 23385161,42 грн;

- станом на 23.02.2021 рівень розрахунків становив - 85%, а розмір заборгованості становив 26221612,77 грн.

- станом на 23.03.2021 рівень розрахунків становив - 86%, а розмір заборгованості становив 25256944,01 грн.

Відтак, КП «Водотепло-Сервіс» не було виконано умови щодо розрахунків.

Умова щодо укладення з НАК "Нафтогаз України" договору про реструктуризацію заборгованості за спожитий природний газ згідно з типовим договором у рамках реалізації Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» (за наявності відповідної заборгованості) та виконання зазначеного договору, виконано не було. Між НАК «Нафтогаз України» та КП «Водотепло-Сервіс» договори про реструктуризацію заборгованості за спожитий природний газ згідно з типовим договором не укладались.

Умова щодо подання виробником теплової енергії до НАК Нафтогаз України погодженого НАК Нафтогаз України та виконавчим органом відповідної місцевої ради графіка погашення заборгованості (рівними частинами до 1 січня 2021 р. щодо всіх договорів з НАК Нафтогаз України), складеного на підставі довідки щодо заборгованості, виданої НАК Нафтогаз України, та виконання такого графіка, а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ не виконана.

КП «Водотепло-Сервіс» порушило вимоги пункту 11 Положення №867. У зв`язку з цим у позивача не було правових підстав постачати відповідачу природний газ у лютому 2021 року, березні 2021 року, квітні 2021 року, а у відповідача виник обов`язок самостійно припинити використання природного у зазначеному періоді.

НАК «Нафтогаз України», у відповідності до п. 3.4. договорів ПСО, направило КП «Водотепло-Сервіс» повідомлення від 27.01.2021, від 26.02.2021, від 26.03.2021 про необхідність припинення газоспоживання.

Згідно відомостей з інформаційної платформи, КП «Водотепло-Сервіс» спожило природний газ у лютому 2021 року обсягом 605066,57 куб.м, у березні 2021 року обсягом 496868,19 куб.м, у квітні 2021 року обсягом 151707,22 куб.м, а всього 1253642,22 куб. м.

Таким чином, оскільки НАК «Нафтогаз України» не подавало обсягів природного газу для відбору КП «Водотепло-Сервіс», проте у зазначений період КП «Водотепло-Сервіс» відібрало 1253642,22 куб.м. природного газу, то наслідком є виникнення негативного небалансу НАК «Нафтогаз України» в розмірі різниці між поданими НАК «Нафтогаз України» в газотранспортну систему та відібраними КП «Водотепло-Сервіс» обсягами природного газу, що підтверджується алокацією оператора газотранспортної системи.

Вартість безпідставно набутого відповідачем природного газу становить 41470083,46 грн.

23.12.2019 між НАК «Нафтогаз України» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» (далі - ТОВ «Оператор ГТС») укладено договір на транспортування природного газу №1907000468 (далі - договір №1907000468).

Відповідно до положень пунктів 8.4., 9.З., 9.6. договору №1907000468 НАК «Нафтогаз України» має сплати ТОВ «Оператор ГТС» вартість добових небалансів на підставі надісланого рахунку, навіть за умови незгоди з вартістю добових небалансів, а також ще до врегулювання розбіжностей у судовому порядку.

Відповідно до положень пунктів 9.1., 9.2. договору №1907000468 у разі виникнення у НАК «Нафтогаз України» добового небалансу ТОВ «Оператор ГТС» здійснює купівлю/продаж природного газу НАК «Нафтогаз України» в обсягах добового небалансу.

28.02.2021 ТОВ «Оператор ГТС» складено односторонній акт № 02-2021-1907000468 врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць лютий 2021 року (далі - акт №02-2021).

У відповідності до змісту акта №02-2021, ТОВ «Оператор ГТС» на підставі договору №1907000468 здійснено врегулювання щодобових небалансів НАК «Нафтогаз України» обсягом 31 942 646,81 куб. м. на загальну суму 183 579 043,52 грн (із них 605066,57 куб. м. відібраних КП «Водотепло-Сервіс» у період з 01.02.2021 по 28.02.2021).

19.03.2021 НАК «Нафтогаз України» здійснено оплату ТОВ «Оператор ГТС» 183579043,52 грн за врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць лютий 2021 року згідно акта №02-2021, що підтверджується банківською випискою від 19.03.2021.

31.03.2021 ТОВ «Оператор ГТС» складено односторонній акт №03-2021-1907000468 врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць березень 2021 року (далі - акт №03-2021).

У відповідності до змісту акта №03-2021, ТОВ «Оператор ГТС» на підставі договору № 1907000468 здійснено врегулювання щодобових небалансів НАК «Нафтогаз України» обсягом 49144179,14 куб. м. на загальну суму 457324576,13 грн (із них 496868,19 куб. м. відібраних КП «Водотепло-Сервіс» у період з 01.03.2021 по 31.03.2021).

20.04.2021 НАК «Нафтогаз України» здійснено оплату ТОВ «Оператор ГТС» 457324576,13 грн за врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць березень 2021 року згідно акта №03-2021, що підтверджується банківською випискою від 20.04.2021.

30.04.2021 ТОВ «Оператор ГТС» складено односторонній акт №04-2021-1907000468 врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць квітень 2021 року (далі - акт №04-2021).

У відповідності до змісту акта №04-2021, ТОВ «Оператор ГТС» на підставі договору № 1907000468 здійснено врегулювання щодобових небалансів НАК «Нафтогаз України» обсягом 25985870,14 куб. м. на загальну суму 238068148,23 грн (із них 151707,22 куб. м. відібраних КП «Водотепло-Сервіс» у період з 01.04.2021 по 30.04.2021).

20.05.2021 НАК «Нафтогаз України» здійснено оплату ТОВ «Оператор ГТС» 238068148,23 грн за врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць квітень 2021 року згідно акта №04-2021, що підтверджується банківською випискою від 20.05.2021.

Таким чином, у лютому, березні, квітні 2021 року природний газ був відібраний КП «Водотепло-Сервіс» саме з ресурсу НАК «Нафтогаз України», однак без згоди останнього та не на підставі договорів ПСО.

Норми права та мотиви, якими суд керувався при прийнятті рішення. Висновок суду.

Статтею 11 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб`єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов`язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства, такі обов`язки мають бути чітко визначеними, прозорими, недискримінаційними.

Положенням про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2018 №867 (далі - Положення №867) на Акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» було покладено спеціальні обов`язки постачати природний газ виробникам теплової енергії на умовах та у порядку визначених у Положенні №867.

Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону України «Про ринок природного газу» постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із встановленими стандартами та нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про ринок природного газу» права та обов`язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу.

Згідно з ч. 5 ст. 12 Закону України «Про ринок природного газу» договір постачання повинен містити такі істотні умови: 1) обов`язок постачальника забезпечити споживача всією необхідною інформацією про загальні умови постачання (у тому числі ціни), права та обов`язки постачальника та споживача, зазначення актів законодавства, якими регулюються відносини між постачальником і споживачем, наявні способи досудового вирішення спорів з таким постачальником шляхом її розміщення на офіційному веб-сайті постачальника; 2) обов`язок постачальника забезпечити споживача інформацією про обсяги та інші показники споживання природного газу таким споживачем на безоплатній основі; 3) обов`язок постачальника повідомити споживачу про намір внесення змін до договору постачання природного газу в частині умов постачання до початку дії таких змін та гарантування права споживача на дострокове розірвання договору постачання, якщо нові умови постачання є для нього неприйнятними; 4) обов`язок постачальника забезпечити споживачу вибір способу оплати з метою уникнення дискримінації; 5) обов`язок постачальника забезпечити споживача прозорими, простими та доступними способами досудового вирішення спорів з таким постачальником; 6) порядок відшкодування та визначення розміру збитків, завданих внаслідок порушення договору постачання.

Згідно з п. 2 розділу ІІ Правил постачання природного газу постачання природного газу споживачу здійснюється за договором постачання природного газу, який укладається відповідно до вимог цього розділу, за яким постачальник зобов`язаний поставити споживачу природний газ у необхідних для споживача об`ємах (обсягах), а споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором.

У п. 20 розділу ІІ Правил постачання природного газу зазначено, що споживач зобов`язується: дотримуватись вимог цих Правил; забезпечувати дотримання дисципліни відбору (споживання) природного газу в обсягах та на умовах, визначених договорами; своєчасно та в повному обсязі сплачувати за поставлений природний газ на умовах, визначених договорами; здійснювати комплекс заходів, спрямованих на запобігання виникненню загрози життю або травматизму, пошкодженню обладнання та продукції, негативних екологічних наслідків тощо в разі отримання повідомлення про припинення (обмеження) постачання (розподілу/транспортування) природного газу; забезпечувати допуск представників постачальника за пред`явленням службового посвідчення на територію власних об`єктів для звірки даних фактичного споживання природного газу; самостійно обмежувати (припиняти) споживання природного газу у випадках: порушення строків оплати за договором на постачання природного газу; відсутності або недостатності підтвердженого обсягу природного газу, виділеного споживачу; перевитрат добової норми та/або місячного підтвердженого обсягу природного газу без узгодження з постачальником; відсутності укладеного договору постачання природного газу; інших випадках, передбачених цими Правилами та чинним законодавством.

Пунктом 11 Положення №867 передбачено, що виробник теплової енергії має право з 01.11.2018 по 01.05.2021 придбавати природний газ для всіх категорій використання природного газу у НАК «Нафтогаз України» у разі укладення договору постачання природного газу з НАК «Нафтогаз України» та виконання певних умов, зокрема:

1) досягнення станом на 23 число місяця, що передує місяцю постачання природного газу, рівня розрахунків виробника теплової енергії (без урахування штрафних санкцій), за усіма укладеними з НАК «Нафтогаз України» договорами про постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо) не нижче 90 відсотків (у період з 01.12.2018 до 01.04.2019 - не нижче 78 відсотків, а для виробника теплової енергії, управління майном якого здійснює Фонд державного майна і який використовує природний газ для виробництва теплової та електричної енергії, у період з 16.11.2018 до 01.04.2019 та у період з 01.10.2019 до 01.05.2021 - не нижче 60 відсотків);

або

2) укладення з НАК «Нафтогаз України» договору про реструктуризацію заборгованості за спожитий природний газ згідно з типовим договором у рамках реалізації Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» (за наявності відповідної заборгованості) та виконання зазначеного договору;

або

3) подання виробником теплової енергії до НАК «Нафтогаз України» погодженого НАК «Нафтогаз України» та виконавчим органом відповідної місцевої ради графіка погашення заборгованості (рівними частинами до 01.01.2021 щодо всіх Договорів з НАК «Нафтогаз України»), складеного на підставі довідки щодо заборгованості, виданої НАК «Нафтогаз України», та виконання такого графіка, а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ.

Відтак, згідно пункту 11 Положення №867 відповідач мав право придбавати газ у НАК «Нафтогаз України» у разі виконання хоча б однієї із зазначених вище умов.

Однак, як вбачається з матеріалів справи: 1) відповідно до укладених між НАК «Нафтогаз України» та КП «Водотепло-Сервіс» договорів ПСО: - станом на 23.01.2021 рівень розрахунків становив - 87 %, а розмір заборгованості становив 23385161,42 грн; - станом на 23.02.2021 рівень розрахунків становив - 85%, а розмір заборгованості становив 26221612,77 грн - станом на 23.03.2021 рівень розрахунків становив - 86%, а розмір заборгованості становив 25256944,01 грн; 2) між НАК «Нафтогаз України» та КП «Водотепло-Сервіс» договори про реструктуризацію заборгованості за спожитий природний газ згідно з типовим договором не укладались; 3) КП «Водотепло-Сервіс» не було подано до НАК «Нафтогаз України» графіки погашення заборгованості.

Отже, наведене свідчить про невиконання КП «Водотепло-Сервіс» жодної з умов пункту 11 Положення №867, та підтверджує відсутність у НАК «Нафтогаз України» правових підстав постачати природний газ КП «Водотепло-Сервіс» на підставі договорів ПСО.

Згідно пункту 3 глави 5 розділу IV Кодексу газотранспортної системи, що затверджено постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2015 № 2493 (далі - Кодекс ГТС), якщо для споживача відповідно до рішення Кабінету Міністрів України визначений постачальник із спеціальними обов`язками, на якого в установленому порядку покладені обов`язки постачати природний газ такому споживачу (який не має права відмовити такому споживачу в укладанні договору постачання природного газу), оператор газотранспортної системи реєструє такого постачальника за споживачем на інформаційній платформі (на випадок відсутності у такого споживача постачальника). Оператор газотранспортної системи надсилає через інформаційну платформу всім постачальникам із спеціальними обов`язками Реєстр закріплених за ними споживачів.

У разі якщо споживач, який додатково включений до Реєстру постачальника із спеціальними обов`язками, буде виключений з Реєстру інших постачальників у певний період постачання, вважається, що діючим постачальником такого споживача у цьому періоді буде визначений закріплений за ним постачальник із спеціальними обов`язками.

Зазначені норми Кодексу ГТС наділили оператора газотранспортної системи правом самостійно реєструвати на інформаційній платформі постачальника із спеціальними обов`язками за споживачем, у визначених випадках.

У лютому, березні, квітні 2021 року оператор газотранспортної системи самостійно зареєстрував постачальника НАК «Нафтогаз України» за споживачем КП «Водотепло-Сервіс» на інформаційній платформі, що підтверджується відомостями з такої платформи.

Відповідно до пункту 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС, з моменту реєстрації споживача за постачальником на інформаційній платформі постачальник стає відповідальним за обсяги споживання природного газу цим споживачем.

Загальний зміст положень глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС свідчить, що подача замовником послуг транспортування обсягів природного газу в газотранспортну систему протягом кожної газової доби повинна дорівнювати сукупності відборів таким замовником (його споживачами) природного газу з газотранспортної системи протягом цієї газової доби.

Коли сукупна добова подача замовником природного газу в газотранспортну систему менша за сукупний відбір цим замовником (його споживачами) природного газу з газотранспортної системи виникає негативний небаланс.

Відповідно до пунктів 4, 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС: небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається відповідно до алокації; алокація - обсяг природного газу, віднесений оператором газотранспортної системи в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи по замовниках послуг транспортування (у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів) з метою визначення за певний період обсягів небалансу таких замовників; добовий небаланс - це сума коштів, яку замовник послуг транспортування сплачує або отримує відповідно до розміру добового небалансу.

Відповідно до пункту 7 глави 6 розділу XII Кодексу ГТС алокація відборів природного газу споживача можлива тільки на замовника послуг транспортування природного газу, що є діючим постачальником такого споживача згідно з даними Реєстру споживачів постачальника.

Згідно відомостей з інформаційної платформи КП «Водотепло-Сервіс» спожило природний газ у лютому 2021 року обсягом 605066,57 куб.м, у березні 2021 року обсягом 496868,19 куб.м, у квітні 2021 року обсягом 151707,22 куб.м, а всього 1253642,22 куб. м.

Таким чином, оскільки НАК «Нафтогаз України» не подавало обсягів природного газу для відбору КП «Водотепло-Сервіс», проте у зазначений період КП «Водотепло-Сервіс» відібрало 1253642,22 куб.м. природного газу, то наслідком є виникнення негативного небалансу НАК «Нафтогаз України» в розмірі різниці між поданими НАК «Нафтогаз України» в газотранспортну систему та відібраними КП «Водотепло-Сервіс» обсягами природного газу, що підтверджується алокацією оператора газотранспортної системи.

Вказане, в свою чергу, призвело до виникнення у НАК «Нафтогаз України» обов`язку здійснити плату за такий небаланс.

Згідно матеріалів справи, 23.12.2019 між НАК «Нафтогаз України» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» (далі - ТОВ «Оператор ГТС») укладено договір на транспортування природного газу №1907000468 (далі - договір №1907000468).

Відповідно до висновків Великої Палати Верховного Суду від 02.11.2022, що викладені у справі № 910/11273/20 добовий небаланс замовника може бути позитивним (замовник надав оператору більше газу, ніж отримав) або негативним (навпаки). У випадку позитивного небалансу вважається, що замовник продав оператору газотранспортної системи природний газ в обсязі добового небалансу і має право на отримання грошових коштів від оператора. У випадку негативного небалансу вважається, що замовник придбав природний газ в оператора газотранспортної системи в обсязі добового небалансу та повинен сплатити оператору газотранспортної системи плату за добовий небаланс (пункти 6, 11 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС).

В силу вищезазначених положень, в момент отримання природного газу на точці виходу ГТС для врегулювання негативного небалансу, такий газ подається вже як придбаний замовником в ТОВ «Оператор ГТС», а тому НАК «Нафтогаз України», як власник придбаного таким чином газу, має за нього розрахуватися з ТОВ «Оператор ГТС» навіть за наявності заперечень.

Як встановлено судом, НАК «Нафтогаз України» здійснено оплату ТОВ «Оператор ГТС» за врегулювання щодобових небалансів за газові місяці: лютий 2021 року, березень 2021 року, квітень 2021 року.

Таким чином, сукупність викладеного вище свідчить, що у березні та квітні 2021 року природний газ був відібраний відповідачем саме з ресурсу НАК «Нафтогаз України», однак без згоди останнього та не на підставі договорів ПСО.

Відповідно до ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Виходячи зі змісту зазначеної норми можна виокремити особливості змісту та елементів кондикційного зобов`язання.

Характерною особливістю кондикційних зобов`язань є те, що підстави їх виникнення мають широкий спектр: зобов`язання можуть виникати як із дій, так і з подій, причому з дій як сторін зобов`язання, так і третіх осіб, із дій як запланованих, так і випадкових, як правомірних, так неправомірних. Крім того, у кондикційному зобов`язанні не має правового значення чи вибуло майно, з володіння власника за його волею чи всупереч його волі, чи є набувач добросовісним чи недобросовісним.

Згідно ст. 1213 Цивільного кодексу України, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.

Таким чином, враховуючи те, що відповідач не виконав умов пункту 11 Положення №867, відібраний ним природний газ обсягом 1253642,22 куб.м. є таким, що відібраний без відповідної правової підстави. Враховуючи неможливість повернення в натурі спожитого газу, відшкодуванню підлягає вартість спожитого відповідачем газу.

Судом встановлено, що вартість безпідставно набутого газу відповідачем у лютому 2021 року, березні 2021 року, квітні 2021 року в обсязі 1253642,22 куб.м. становить 41470083,46 грн згідно із розрахунком вартості середньозважених цін на природний газ.

Відповідачем викладених позивачем обставин не спростовано. Заперечення позовних вимог з посиланням на поважність причин неприпинення відібрання природного газу в НАК "Нафтогаз України" після припинення договорів ПСО в період опалювального сезону 2020-2021 року є необґрунтованими та не можуть бути підставою для невиконання зобов`язання з відшкодування вартості безпідставно набутого майна.

Доказів сплати грошових коштів у розмірі 41470083,46 грн станом на дату розгляду справи відповідачем суду не надано.

Відповідно до статей 73, 74, 81 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.

Слід зазначити, що в господарський процес впроваджено стандарт доказування "вірогідності доказів". Зазначений стандарт підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надають позивач та відповідач. Тобто, з введенням даного стандарту доказування необхідним є не надання достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надання саме тієї кількості, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу.

Відповідно до статті 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов`язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються, скоріше були (мали місце), аніж не були.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ст. 86 ГПК України).

Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Серявін та інші проти України" вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

З огляду на встановлені обставини, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати.

Склад та порядок розподілу судових витрат визначено Главою 8 Розділу I ГПК України.

Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.129 ГПК України, враховуючи те, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі, судовий збір слід покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-79, 86, 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" до Комунального підприємства "Водотепло-Сервіс" Калуської міської ради за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" про стягнення 41470083,46 грн вартості безпідставно набутого майна - задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства "Водотепло-Сервіс" Калуської міської ради, вул. Окружна, буд. 8, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300 (ідентифікаційний код 32364207) на користь Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", вул. Б. Хмельницького, 6, м. Київ, 01601 (ідентифікаційний код 20077720) 41470083 (сорок один мільйон чотириста сімдесят тисяч вісімдесят три) грн 46 коп. боргу, 622051 (шістсот двадцять дві тисячі п`ятдесят одну) грн 25 коп. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 26.01.2024

Суддя Неверовська Л. М.