№ 101157618, 04.10.2021, Shevchenkivskyi District Court of Kyiv City

Approval Date
04.10.2021
Case No.
761/22303/21
Document №
101157618
Form of court proceedings
Cases of administrative offenses
State Coat of Arms of Ukraine

Справа № 761/22303/21

Провадження № 3/761/7454/2021

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2021 року суддя Шевченківського районного суду міста Києва Антонюк Марина Станіславівна, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Департаменту запобігання політичній корупції Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, керівника політичної партії «ПРАВИЙ СЕКТОР», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП, -

В С Т А Н О В И Л А:

ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді керівника політичної партії «ПРАВИЙ СЕКТОР», допустив порушення встановленого порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене статтею 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Так, за результатами аналізу Звіту політичної Партії «ПРАВИЙ СЕКТОР», (ідентифікаційний код 00013066, далі - Партія) за III квартал 2020 року встановлено неповноту відомостей у Звіті.

Встановлено невідображення у Звітах трьох місцевих організацій Партії у таблиці 6.1 розділу III «Відомості про внески на користь політичної партії, у тому числі за кордоном, залежно від виду внеску» відомостей про спонсорські внески у вигляді оплати нотаріальних дій та адміністративного збору у зв`язку з державною реєстрацією змін до відомостей про ці місцеві організації Партії, а саме: у Звіті Івано-Франківської обласної організації Політичної партії «ПРАВИЙ СЕКТОР» (ідентифікаційний код 25697657) - відсутні відомості про спонсорські внески на оплату нотаріальних дій та адміністративного збору за державну реєстрацію змін відомостей про членів керівних органів, зміни керівника або відомостей про керівника юридичної особи (здійснено 07.09.2020 Південно-Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції України, м. Івано-Франківськ); у Звіті Полтавської обласної організації Політичної партії «ПРАВИЙ СЕКТОР» (ідентифікаційний код 25159612) - відсутні відомості про спонсорські внески на оплату нотаріальних дій та адміністративного збору за державну реєстрацію змін відомостей про членів керівних органів громадського формування, зміни керівника або відомостей про керівника юридичної особи, зміни фізичних осіб або зміни відомостей про фізичних осіб - платників податків, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо (здійснено 24.09.2020 Північно-Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції України, м. Суми); у Звіті Тернопільської обласної організації Політичної партії «ПРАВИЙ СЕКТОР» (ідентифікаційний код 39760295) - відсутні відомості про спонсорські внески на оплату нотаріальних дій та адміністративного збору за державну реєстрацію змін відомостей про зміни керівника або відомостей про керівника юридичної особи (здійснено 06.08.2020 Північно-Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції України, м. Івано-Франківськ).

Відповідно до частини першої статті 36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» за державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу (крім громадських об`єднань та благодійних організацій), що містяться в Єдиному державному реєстрі, крім внесення змін до інформації про здійснення зв`язку з юридичною особою, справляється адміністративний збір у розмірі 0,3 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до частин першої, другої статті 31 Закону України «Про нотаріат» приватні нотаріуси за вчинення нотаріальних дій справляють плату, розмір якої визначається за домовленістю між нотаріусом та фізичною або юридичною особою.

Проте у Звітах Івано-Франківської обласної організації Політичної партії «ПРАВИЙ СЕКТОР» (ідентифікаційний код 25697657), Полтавської обласної організації Політичної партії «ПРАВИЙ СЕКТОР» (ідентифікаційний код 25159612) та Тернопільської обласної організації Політичної партії «ПРАВИЙ СЕКТОР» (ідентифікаційний код 39760295) у таблиці 6.1 розділу III «Відомості про внески на користь політичної партії, у тому числі за кордоном, залежно від виду внеску» відомості про спонсорські внески у вигляді оплати нотаріальних дій та адміністративного збору не відображено.

На запит Національного агентства від 25.05.2021 № 51-04/36558/21 щодо зазначених у пунктах 1,2,3 цього Протоколу питань Партія листом від 28.05.2021 №04/1 надала пояснення, у яких підтвердила спонсорські внески на користь Партії від: - ОСОБА_2 в загальній сумі 1 030,00 грн., в тому числі 630,0 грн. - оплата адміністративного збору, 400,00 грн. - оплата нотаріальних послуг, пов`язаних з державною реєстрацією змін до відомостей про Івано-Франківську обласну організацію Політичної партії «ПРАВИЙ СЕКТОР» (ідентифікаційний код 25697657); ОСОБА_3 в загальній сумі 1 195,00 грн., в тому числі 630,0 грн. - оплата адміністративного збору, 25,00 грн. - комісія банку, 540,0 грн. - оплата нотаріальних дій, пов`язаних з державною реєстрацією змін до відомостей про Полтавську обласну організацію Політичної партії «ПРАВИЙ СЕКТОР» (ідентифікаційний код 25159612); ОСОБА_4 в загальній сумі 1 188,33 грн., в тому числі 630,0 грн. - оплата адміністративного збору, 25,00 грн. - комісія банку, 533,33 грн. - оплата нотаріальних дій, пов`язаних з державною реєстрацією змін відомостей про Тернопільську обласну організацію Політичної партії «ПРАВИЙ СЕКТОР» (ідентифікаційний код 39760295) (копія Висновку про визначення розміру (суми) внеску у формі робіт, товарів або послуг.

Зазначені порушення зафіксовано в Акті про проведення аналізу Звіту Партії від 28.05.2021 та Висновку про результати аналізу Звіту Партії від 28.05.2021 № 690, затвердженому наказом Національного агентства від 28.05.2021 №279/21.

Відповідно до частини четвертої статті 14 Закону України «Про політичні партії в Україні» внеском на підтримку політичної партії є грошові кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги, позики (кредити), нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального або негрошового характеру, у тому числі членські внески членів політичної партії, спонсорство третіми особами заходів чи іншої діяльності на підтримку партії, товари, роботи, послуги, надані або отримані безоплатно чи на пільгових умовах (за ціною, нижчою за ринкову вартість ідентичних або подібних робіт, товарів та послуг на відповідному ринку), отримані політичною партією, її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи.

Оскільки політичні партії до початку функціонування електронної системи подання та оприлюднення звітів відповідно до положень пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 19.12.2019 №410-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання і протидії політичній корупції» подають звіти про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру в порядку та у спосіб, визначений Законом України «Про політичні партії в Україні» в редакції, що діяла станом на 18.10.2019 (далі - Закон станом на 18.10.2019), то відсутність у таблиці 6.1 розділу III «Відомості про внески на користь політичної партії, у тому числі за кордоном, залежно від виду внеску» у Звітах Івано-Франківської обласної організації Політичної партії «ПРАВИЙ СЕКТОР» (ідентифікаційний код 25697657), Полтавської обласної організації Політичної партії «ПРАВИЙ СЕКТОР» (ідентифікаційний код 25159612) та Тернопільської обласної організації Політичної партії «ПРАВИЙ СЕКТОР» (ідентифікаційний код 39760295) відомостей про спонсорські внески у вигляді оплати нотаріальних дій та адміністративного збору є порушенням пункту 2 частини дев`ятої статті 17 Закону станом на 18.10.2019 та пункту 6 розділу III Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 28.07.2016 № 2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2016 за № 1185/29315 (далі - Положення про порядок подання Звіту).

Відповідно до підпункту 2 пункту 4 розділу II Положення про аналіз Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 08.09.2016 №26, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.09.2016 за № 1264/29394 (далі - Положення про аналіз Звіту), інформація у Звіті вважається неповною у разі неподання копій документів, що підтверджують відображені у Звіті відомості (у тому числі копій платіжних документів, довідок установ банків про рух коштів на рахунках), та/або незазначення всіх відомостей, які мають відображатися політичною партією, її місцевими організаціями у Звіті.

Крім того, встановлено невідображення у таблиці 6.1 розділу III «Відомості про внески на користь політичної партії, у тому числі за кордоном, залежно від виду внеску» у Звіті Партії та у Звітах її чотирьох місцевих організацій відомостей про спонсорські внески, пов`язані з оплатою приміщень або наданням приміщень у безоплатне користування для проведення партійних заходів (З`їзду та пресконференції Партії, зборів, конференцій місцевих організацій) та функціонування громадської приймальні, а саме: у Звіті Партії (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) - відсутні відомості про спонсорські внески у вигляді надання приміщення за адресою: м. Київ, вул. Білоруська, буд. 30, у безоплатне користування для проведення 30.08.2020 19-го (45-го) Позачергового З`їзду та у вигляді оплати за залу № 1 Українського Національного інформаційного агентства «Укрінформ», у якій 03.09.2020 проведено пресконференцію Партії; у Звіті Івано-Франківської обласної організації Політичної партії «ПРАВИЙ СЕКТОР» (ідентифікаційний код 25697657) - відсутні відомості про спонсорський внесок у вигляді надання 25.08.2020 у м. Івано-Франківську приміщення у безкоштовне користування для проведення Позачергових Зборів цієї місцевої організації Партії; у Звіті Полтавської обласної організації Політичної партії «ПРАВИЙ СЕКТОР» (ідентифікаційний код 25159612)- відсутні відомості про спонсорський внесок у вигляді надання 22.08.2020 приміщення для проведення Позачергових Зборів зазначеної місцевої організації Партії; у Звіті Тернопільської обласної організації Політичної партії «ПРАВИЙ СЕКТОР» (ідентифікаційний код 39760295) - відсутні відомості про спонсорський внесок у вигляді надання 16.09.2020 приміщення за адресою: м. Тернопіль, пр. Злуки, буд. 55/57, для проведення Позачергових Зборів зазначеної місцевої організації Партії; у Звіті Київської міської організації Політичної партії «ПРАВИЙ СЕКТОР» (ідентифікаційний код 40038197) - відсутні відомості про спонсорський внесок у вигляді надання 16.09.2020 приміщення за адресою: м. Київ, вул. Лариси Руденко, буд. 6а, прим. 51, для проведення зборів зазначеної місцевої організації Партії; у Звіті Київської обласної організації Політичної партії «ПРАВИЙ СЕКТОР» (ідентифікаційний код 40403046) - відсутні відомості про спонсорський внесок у вигляді надання приміщення за адресою: АДРЕСА_2 , для облаштування громадської приймальні зазначеної місцевої організації Партії.

На запит Національного агентства від 25.05.2021 № 51-04/36558/21 щодо зазначених у пунктах 1, 2, 3 цього Протоколу питань Партія листом від 28.05.2021 №04/1 надала пояснення, у яких підтвердила спонсорські внески на користь Партії від: - ОСОБА_5 в сумі 481,11 грн. у вигляді надання Партії приміщення за адресою: м. Київ, вул. Білоруська, буд. 30, у безоплатне користування для проведення 30.08.2020 19-го (45-го) Позачергового З`їзду Партії; - ОСОБА_6 в сумі 5 100,00 грн. у вигляді оплати за залу № 1 Українського Національного інформаційного агентства «Укрінформ», у якій 03.09.3030 проведено пресконференцію Партії; - Громадської організації «Правий сектор» в сумі 21,69 грн. у вигляді надання у безоплатне користування приміщення за адресою: АДРЕСА_3 для проведення 25.08.2020 Позачергових Зборів Івано-Франківської обласної організації Партії; - ОСОБА_4 в сумі 250,80 грн. у вигляді надання у безоплатне користування приміщення за адресою: АДРЕСА_4 , для проведення у липні 2020 року та 16.09.2020 Позачергових Зборів Тернопільської обласної організації Партії; - ОСОБА_3 в сумі 123,65 грн. у вигляді надання у безоплатне користування приміщення за адресою: АДРЕСА_5 , для проведення 22.08.2020 Позачергових Зборів Полтавської обласної організації Партії; - ОСОБА_7 в сумі 454,44 грн. у вигляді надання у безоплатне користування приміщення за адресою: м. Київ, вул. Лариси Руденко, буд. 6а, для проведення 16.09.2020 зборів Київської міської організації Партії; - ОСОБА_8 в сумі 3 447,50 грн. у вигляді надання у безоплатне користування приміщення за адресою: м. Бориспіль, вул. Головатого, буд. 89/11, для облаштування громадської приймальні Київської обласної організації Партії.

Відповідно до частини четвертої статті 14 Закону України «Про політичні партії в Україні» внеском на підтримку політичної партії є грошові кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги, позики (кредити), нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального або негрошового характеру, у тому числі членські внески членів політичної партії, спонсорство третіми особами заходів чи іншої діяльності на підтримку партії, товари, роботи, послуги, надані або отримані безоплатно чи на пільгових умовах (за ціною, нижчою за ринкову вартість ідентичних або подібних робіт, товарів та послуг на відповідному ринку), отримані політичною партією, її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи.

Відсутність у таблиці 6.1 розділу III «Відомості про внески на користь політичної партії, у тому числі за кордоном, залежно від виду внеску» у Звіті Партії, Звітах Івано-Франківської обласної організації Політичної партії «ПРАВИЙ СЕКТОР» (ідентифікаційний код 25697657), Полтавської обласної організації Політичної партії «ПРАВИЙ СЕКТОР» (ідентифікаційний код 25159612), Тернопільської обласної організації Політичної партії «ПРАВИЙ СЕКТОР» (ідентифікаційний код 39760295), Київської міської організації Політичної партії «ПРАВИЙ СЕКТОР» (ідентифікаційний код 40038197) та Київської обласної організації Політичної партії «ПРАВИЙ СЕКТОР» (ідентифікаційний код 40403046) відомостей про спонсорські внески ОСОБА_5 в сумі 481,11 грн., ОСОБА_6 в сумі 5 100,00 грн., Громадської організації «Правий сектор» в сумі 21,69 грн., ОСОБА_4 в сумі 250,80 грн., ОСОБА_3 в сумі 123,65 грн., ОСОБА_7 в сумі 454,44 грн. та ОСОБА_8 в сумі 3 447,50 грн. у вигляді оплати за користування Партією, зазначеними її місцевими організаціями приміщеннями або надання приміщень у безоплатне користування є порушенням пункту 2 частини дев`ятої статті 17 Закону станом на 18.10.2019 та пункту 6 розділу III Положення про порядок подання Звіту.

Відповідно до підпункту 2 пункту 4 розділу II Положення про аналіз Звіту інформація у Звіті вважається неповною у разі неподання копій документів, що підтверджують відображені у Звіті відомості (у тому числі копій платіжних документів, довідок установ банків про рух коштів на рахунках), та/або незазначення всіх відомостей, які мають відображатися політичною партією, її місцевими організаціями у Звіті.

Частиною сьомою статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» (в редакції, що діяла на день опублікування Закону України від 19.12.2019 № 410-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання і протидії політичній корупції») встановлено, що політична партія щоквартально зобов`язана подати до Національного агентства у паперовій формі (за підписом керівника політичної партії, засвідченим печаткою політичної партії) звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за відповідний квартал.

Відповідно до пункту 13 розділу II Положення про порядок подання Звіту достовірність даних Звіту підтверджується власноручними підписами керівника (уповноваженої особи) та головного бухгалтера (особи, відповідальної за ведення бухгалтерського обліку) на останній сторінці Звіту, скріпленими печаткою політичної партії. Звіт Партії підписано керівником Партії ОСОБА_1 на останній сторінці Звіту та скріплено печаткою Партії, чим засвідчено достовірність Звіту.

Таким чином, ОСОБА_1 як керівник Партії вчинив порушення порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, відповідальність за яке передбачена статтею 212-21 КУпАП.

На неодноразові виклики до суду ОСОБА_1 не з`явився, повідомлявся про розгляд справи завчасно та належним чином. При цьому, будь-яких заяв або клопотань, в тому числі про відкладення судового розгляду чи про поважність причин неявки, від ОСОБА_1 не надходило.

Так, суд звертає увагу, що Європейський суд з прав людини наголошує на тому, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки (справа "Каракуця проти України"). Однак ОСОБА_1 до суду не прибув, розглядом справи не цікавився, своїм правом взяти участь у судовому розгляді не скористався.

За таких обставин, враховуючи, що ОСОБА_1 повідомлявся про час та дату розгляду справи, клопотань про відкладення судового розгляду до суду не направляв, з метою дотримання вимог ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, а також приймаючи до уваги, що участь особи при розгляді справ за ст. 212-21 КУпАП не є обов`язковою, суддя вважає можливим розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 .

Суддя, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, вважає, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.

Статтею 212-21 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог, яка тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно ст. 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення, при накладені стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, відповідно до ст. 35 Кодексу України про адміністративні правопорушення, судом не встановлено. Враховуючи особу винного, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, суддя дійшов висновку, що ОСОБА_1 необхідно визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу, передбаченого санкцією статті в розмірі трьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Призначення саме такого адміністративного стягнення на переконання суду є необхідним і достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.

В порядку, визначеному ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» суддя вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 454 грн.

Враховуючи викладене та керуючись ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст.ст. 40-1, 212-21, 266, 283-285, 294 КУпАП,

П О С Т А Н О В И Л А:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п`ять тисяч сто) грн. 00 коп., на користь держави.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 40 коп.

Роз`яснити ОСОБА_1 , що штраф має бути сплачений не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу в вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Зобов`язати відділ державної виконавчої служби повідомити про виконання постанови шляхом повернення останньої на адресу суду з відміткою про її виконання.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Києва.

Строк пред`явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.

Суддя Шевченківського

районного суду міста Києва М.С. Антонюк