Court decree № 100178746, 04.10.2021, Commercial Court of Kherson Oblast

Approval Date
04.10.2021
Case No.
923/56/13-г
Document №
100178746
Form of legal proceedings
Economic
State Coat of Arms of Ukraine

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,

тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/

_____________________________

У Х В А Л А

04 жовтня 2021 року м. Херсон Справа № 923/56/13-г

Господарський суд Херсонської області у складі судді Немченко Л.М., за участі секретаря судового засідання Степанової Н.Д. розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Ліквідатора Обласного комунального медико-фармацевтичного підприємства "Херсоноблфармація" Херсонської обласної ради, арбітражного керуючого Пояркова Володимира Олександровича

до: відповідача: Херсонської обласної ради, пл. Свободи, 1, м. Херсон,

про покладення субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями боржника на засновника,

яка розглядається в межах справи про банкрутство,

за заявою: Спільного українсько-естонського підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Оптіма-Фарм, ЛТД", ідентифікаційний код 21642228, вул.Кіквідзе, 18-а, м. Київ,

до: Обласного комунального медико-фармацевтичного підприємства "Херсоноблфармація" Херсонської обласної ради, ідентифікаційний код 32928793, вул. Зала Егерсег, 5, м. Херсон,

про банкрутство,

за участю кредиторів:

ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі - Кромп О.П., витяг з ЄДР,

Херсонський міський центр зайнятості - Кобзар К.В., довіреність № 2120/06/1027/21 від 15.03.2021,

Олешківська районна філія Херсонського обласного центру зайнятості - Денисенко Є.В., довіреність № 21/01/15/3598/19 від 26.12.2019,

ГУ Пенсійного фонду України в Херсонській області - Ткачук Л.О., довіреність № 437/08-16 від 23.06.2021,

АТ "Херсонська теплоелектроцентраль" - Терентієв В.О., довіреність № 01-4/08 від 05.01.2021,

Івченко П.О., паспорт,

від боржника: ліквідатор, арбітражний керуючий Поярков В.О.,

Херсонська обласна рада - Глущенко А.П., представник, витяг з ЄДР; Сорока М.С., представник, довіреність №01-37-171-00-817/11 від 22.04.2021.

До Господарського суду Херсонської області 14.05.2021 надійшла заява від ліквідатора у якій він просить суд:

Покласти субсидіарну відповідальність за зобов`язаннями боржника Обласного комунального медико-фармацевтичного підприємства "Херсоноблфармація" Херсонської обласної ради на його засновника - Херсонську обласну раду, та стягнути з нього 12572,56 грн на погашення кредиторських вимог ОСОБА_1 та 26 194,44 грн на погашення кредиторських вимог ГУ ПФУ в Херсонській області.

Ухвалою від 17.05.2021 Господарський суд постановив відкрити провадження за заявою ліквідатора про покладення субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями боржника на його засновника - Херсонську обласну раду. Розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження у межах справи про банкрутство № 923/56/13-г. Призначив підготовче засідання по справі на 22 липня 2021 року на 14:30 год., витребував від відповідача - Херсонської обласної ради відзив на заяву ліквідатора протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали та встановив ліквідатору строк для надання до суду відповіді на відзив та, за необхідності, додаткових документів по суті заяви - п`ятнадцять днів з дня отримання відзиву.

Розпорядженням керівника апарату суду 29.06.2021 № 242 у зв`язку із довготривалим відрядженням судді Пригузи П.Д. до Господарського суду Закарпатської області для здійснення правосуддя строком на один рік, призначено повторний автоматизований розподіл справи № 923/56/13-г, протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.06.2021 справу № 923/56/13-г розподілено судді Немченко Л.М.

Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 07.07.2021 постановлено прийняти справу № 923/56/13-г суддею Немченко Л.М. до свого провадження; продовжити розгляд справи № 923/56/13-г у ліквідаційній процедурі; призначити до розгляду заяву ліквідатора про покладення субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями боржника у підготовчому засіданні на 22.07.2021.

Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 22.07.2021 постановлено закрити підготовче провадження. Призначити розгляд справи по суті у судовому засіданні на 31.08.2021, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за допомогою сервісу для проведення відеоконференцій EasyCon.

Ухвалою від 31.08.2021 судом постановлено відкласти розгляд справи по суті на 04.10.2021 на 12:00 год., про що учасники провадження належним чином повідомлені.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши усі доводи та заперечення учасників провадження суд

в с т а н о в и в :

Ухвалою від 02.04.2013 Господарського суду Херсонської області порушено справу про банкрутство Обласного медико-фармацевтичного підприємства «Херсоноблфармація» Херсонської обласної ради.

Постановою від 22.08.2013 Господарського суду Херсонської області Обласне комунальне медико-фармацевтичне підприємство «Херсоноблфармація» Херсонської обласної ради визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Ліквідатором призначено арбітражного керуючого Пояркова Володимира Олександровича.

Ліквідатор 14.05.2021 звернувся до суду із заявою про покладення субсидіарної відповідальність за зобов`язаннями боржника Обласного комунального медико-фармацевтичного підприємства "Херсоноблфармація" Херсонської обласної ради на його засновника - Херсонську обласну раду, та стягнути з нього 12572,56 грн на погашення кредиторських вимог ОСОБА_1 та 26 194,44 грн на погашення кредиторських вимог ГУ ПФУ в Херсонській області.

Свої вимоги ліквідатор обґрунтовує тим, що Відповідно до статуту Обласне комунальне медико-фармацевтичного підприємства «Херсоноблфармація» Херсонської обласної ради створене на підставі Рішення Херсонської обласної ради № 270 від 19.03.2004 є підприємством спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст області.

24 листопада 2006 року Розпорядженням № 229 голови Херсонської обласної ради затверджено Статут Обласного комунального медико-фармацевтичного підприємства «Херсоноблфармація» Херсонської обласної ради. Статутний фонд підприємства становить 2 420 тис. грн., відповідно до п. 4.1. Статуту. Статутний фонд підприємства боржника був сформований.

Підприємство є самостійним господарюючим суб`єктом, діяльність якого здійснюється на основі і згідно з порядком, передбаченим чинним законодавством України та Статутом підприємства. Підприємство користується правом повного господарського відання майна, що передано йому у власність.

Ліквідатор зазначає, що з балансів боржника вбачається, що йому на праві повного господарського відання були передані будівлі та споруди.

Арбітражний керуючий стверджує, що починаючи з 2010 року засновником були здійснені дії, щодо виведення активів переданих Обласному комунальному медико-фармацевтичному підприємству «Херсоноблфармація» Херсонської обласної ради на праві повного господарського відання, шляхом передачі третім особам будівель та споруд іншому підприємству. Крім того, представник Херсонської обласної ради наполягає на тому, що нежитлові будівлі боржнику передані не були.

Крім того, ліквідатор відзначає, що в процедурі ліквідації, арбітражним керуючим було проведено аналіз фінансово-господарської діяльності боржника. В звіті поданому арбітражним керуючим, в розділі «Визначення наявності або відсутності ознак доведення до банкрутства» зазначено, що показники аналізу доведення до банкрутства зазнали цілеспрямованих змін з боку власників, які в період господарської діяльності зазнали прямолінійного виведення з активів боржника майна за рахунок якого можливо б погасити заборгованість перед кредиторами, або відновити платоспроможність боржника. Наведене вказує на наявність ознак доведення до банкрутства.

Херсонська обласна рада у своєму відзиві зазначає, що подана заява ліквідатора арбітражного керуючого Пояркова В.О. не містить належного правового підґрунтя та не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Обласне комунальне медико-фармацевтичне підприємство "Херсоноблфармація" Херсонської обласної ради створене на підставі рішення Херсонської обласної ради від 28 квітня 2009 року № 9236 є підприємством спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст в області.

Згідно пункту 1.5 статуту підприємство має статус комунального унітарного комерційного підприємства.

Відповідно до пункту 2.1. статуту підприємство є самостійним господарюючим суб`єктом, діяльність якого здійснюється на основі і згідно з порядком, передбаченим чинним законодавством України та Статутом.

Згідно пункту 2.4. підприємство відповідає за своїми зобов`язаннями в межах належного йому майна, відповідно до порядку, передбаченого законодавством.

Підприємство не відповідає за зобов`язаннями Власника. Власник відповідає за зобов`язаннями підприємства в межах переданого йому майна.

Пунктом 4.2 статуту встановлено, що майно підприємства складається з виробничих та невиробничих фондів, інших цінностей, вартість яких відображається у самостійному балансі підприємства. Майно підприємства є обласною комунальною власністю і належить підприємству на правах повного господарського відання.

Херсонська обласна рада зазначає, що правовий статус комунального підприємства регулюється ст.78 Господарського кодексу України, якою передбачено, що комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування у розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.

Комунальне унітарне підприємство не несе відповідальності за зобов`язаннями власника та органу місцевого самоврядування, до сфери управління якого воно входить.

Як вбачається із аналізу фінансово - господарської діяльності Обласного комунального медико-фармацевтичного підприємства «Херсоноблформація» Херсонської обласної ради, який був наданий до суду арбітражним керуючим на стадії розпорядження майном, протягом періоду 31.12.2009 - 31.12.2011 відсутні економічні ознаки дій щодо доведення до банкрутства.

Постановою господарського суду Херсонської області від 22 серпня 2013 року боржника визнано банкрутом. У тексті зазначеної постанови, яка набрала законної сили та ніким не оскаржена в апеляційному або касаційному порядку до Верховного суду, в якій вказано, що розпорядником майна не встановлено наявності ознак фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства.

У межах цієї справи на стадії ліквідаційної процедури , ліквідатором знову було проведено аналіз і оцінку фінансово-господарського стану боржника відповідно до Методичних рекомендацій щодо виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства, чи доведення до банкрутства, затверджених наказом Міністерства економіки від 19 січня 2006 року № 14 (у редакції наказу Міністерства економіки України від 26 жовтня 2010 р. N 1361). Як вбачається зі Звіту (підрозділ 2.3 "Визначення наявності або відсутності ознак доведення до банкрутства") показники аналізу доведення до банкрутства зазнали цілеспрямованих змін з боку власників, які в період господарської діяльності зазнали прямолінійного виведення з активів боржника майна за рахунок якого можливо б погасити заборгованість перед кредиторами, або відновити платоспроможність боржника. Наведене вказує на наявність ознак доведення до банкрутства на думку ліквідатора.

Як вказано вище, пунктом 4.2 Статуту встановлено, що Майно підприємства є обласною комунальною власністю і належить підприємству на правах повного господарського відання. Підприємство не відповідає за зобов`язаннями Власника. Власник відповідає за зобов`язаннями підприємства в межах переданого йому майна.

Однією із дій спрямованих на доведення боржника до банкрутства ліквідатор зазначає той факт, що рішенням від 21.07.2011 року № 248 , Херсонська обласна рада, на підставі звернення Обласного комунального медико-фармацевтичного підприємства “Херсоноблфармація” Херсонської обласної ради від 04.07.2011 № 178 про створення обласного комунального підприємства “Ліки Херсонщини” Херсонської обласної ради та рекомендацій постійної комісії обласної ради з питань соціально-економічного розвитку та управління об`єктами комунальної власності від 18.07.2011 № 259, вирішила утворити Обласне комунальне підприємство “Ліки Херсонщини” Херсонської обласної ради та припинити право господарського відання Обласного комунального медико-фармацевтичного підприємства “Херсоноблфармація” Херсонської обласної ради на такі об`єкти як:

- Аптека № 1 м. Херсон – філія обласного комунального медико-фармацевтичного підприємства “Херсоноблфармація” Херсонської обласної ради, юридична адреса: м. Херсон, вул. Суворова, 57.

- Аптека № 65 м. Херсон – філія обласного комунального медико-фармацевтичного підприємства “Херсоноблфармація” Херсонської обласної ради, юридична адреса: м. Херсон, вул. Комкова, 75.

- Центральна районна аптека № 114 м. Херсон – філія обласного комунального медико-фармацевтичного підприємства “Херсоноблфармація” Херсонської обласної ради, юридична адреса: м. Херсон, вул. Івана Кулика, 135.

- Міжлікарняна аптека № 139 м. Херсон – філія обласного комунального медико-фармацевтичного підприємства “Херсоноблфармація” Херсонської обласної ради, юридична адреса: м. Херсон, вул. Миру, 43.

Відповідно до п. 3 вказаного рішення визначено, що статутний капітал (фонд) утворюваного підприємства Обласне комунальне підприємство “Ліки Херсонщини” Херсонської обласної ради формується “за рахунок нерухомого та індивідуально визначеного майна об`єктів, зазначених у п. 2 цього рішення”, тобто, за рахунок нерухомого майна та рухомого майна, належного Обласному комунальному медико-фармацевтичному підприємству “Херсоноблфармація” Херсонської обласної ради.

Також, рішенням від 04.10.2012 № 579 Херсонська обласна рада припинила право повного господарського відання нерухомим та індивідуально визначеним нерухомим майном міжлікарняної аптеки № 125 м. Херсон, вул. Зала Егерсег, 5, філії Обласного комунального медико-фармацевтичного підприємства “Херсоноблфармація” Херсонської обласної ради. Вирішено надати право господарського відання Обласному комунальному підприємству “Ліки Херсонщини” Херсонської обласної ради.

Однак, постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 04 вересня 2013 року у справі № 2-а-4564/11/2170 задоволено адміністративний позов спільного українсько-естонського підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Оптіма-Фарм, ЛТД", що є ініціюючим кредитором у цій справі, скасовано п. 2 рішення Херсонської обласної ради від 21 липня 2011 року за № 248 "Про створення обласного комунального підприємства "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради"; скасовано у п. 3 рішення Херсонської обласної ради 21 липня 2011 року за № 248 "Про створення обласного комунального підприємства "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради" словосполучення «за рахунок нерухомого та індивідуально визначеного майна об`єктів, зазначених у п. 2 цього рішення»; скасовано у п.7 рішення Херсонської обласної ради від 21 липня 2011 року за № 248 "Про створення обласного комунального підприємства "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради" зобов`язання керівників обласного комунального медико-фармацевтичного підприємства "Херсоноблфармація" Херсонської обласної ради та обласного комунального підприємства "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради здійснити заходи щодо приймання-передачі на баланс комунального підприємства "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради нерухомого та індивідуально визначеного майна об`єктів, зазначених у п.п. 2, 3 цього рішення, крім, майнового комплексу об`єкта спільної власності територіальних громад області аптеки № 92, розташованого за адресою м. Херсон, вул. 49 Гвардійської Дивізії, 33. Решта рішення Херсонської обласної ради від 21 липня 2011 року за № 248 залишена без змін.

Отже, судовими рішеннями, що набрали законної сили, зокрема постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 04 вересня 2013 року у справі № 2-а-4564/11/2170 та постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2013 року у справі № 821/3870/13-а право господарського відання боржника було відновлено.

Крім того, у зв`язку з виконанням зведеного виконавчого провадження державним виконавцем 22 червня 2011 року прийнято постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження, відповідно до якої накладений арешт на все, належне ОКМФП "Херсоноблфармація" майно, а саме: майно аптеки № 1, міжлікарняних аптек № 139, № 65, № 125 № 114, та заборонено його відчуження. Вказана заборона внесена до Єдиного державного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна.

Оскільки вищевказані рішення Херсонської обласної ради не були реалізовані та діяли заборони на відчуження нерухомого майна, то рада у той чи інший спосіб не могла доводити підприємство до банкрутства.

Крім того, необхідне зазначити про те, що відповідно до рішення Херсонської обласної ради від 12 березня 2009 № 882 «Про внесення змін до рішення XXXVI сесії обласної ради V скликання від 12.03.2009 № 881 «Про обласний бюджет на 2009 рік» на поповнення статутного фонду обласного комунального підприємства «Херсоноблфармація» було виділено 886 400 грн. Таким чином, засновником боржника навпаки фінансувалася діяльність Обласного комунального медико-фармацевтичного підприємства "Херсоноблфармація" Херсонської обласної ради.

Аналізуючи діяльність підприємства за наявними в судовій справі документами можна дійти до висновку, що борги у обласного комунального медико-фармацевтичного підприємства "Херсоноблфармація" Херсонської обласної ради виникли до порушення справи про банкрутство та до прийняття рішень Херсонською обласною радою про передачу об`єктів нерухомості.

Частиною другою статті 61 Кодексу України з процедур банкрутства визначено право ліквідатора на заявлення вимоги до третіх осіб, які відповідно до законодавства несуть субсидіарну відповідальність за зобов`язаннями боржника у зв`язку з доведенням його до банкрутства.

Субсидіарна відповідальність у справах про банкрутство є самостійним цивільно-правовим видом відповідальності, який покладається на засновників (учасників, акціонерів) або інших осіб, у тому числі керівника, при наявності підтвердження вини зазначених осіб у доведенні юридичної особи (боржника у справі про банкрутство) до стану неплатоспроможності (постанова ВС від 30.10.2019 у справі №906/904/16).

Отже, суд не вбачає причинно-наслідковий зв`язок між прийняттям рішень Херсонською обласною радою про передачу об`єктів іншому підприємству із виникненням боргів у обласного комунального медико-фармацевтичного підприємства "Херсоноблфармація" Херсонської обласної ради, які призвели до порушення провадження у справі про банкрутство та як наслідок визнання боржника банкрутом.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками провадження, ліквідатором 11.08.2015 вже подавалась заява про покладення субсидіарної відповідальності на Херсонську обласну раду за зобов`язаннями боржника.

Обґрунтовував ліквідатор свою заяву тими ж самими обставинами, що і цього разу, докази і обґрунтування також не змінені.

Так, постановою Одеського апеляційного господарського суду від 23 лютого 2016 року по справі № 923/56/13-г, залишеною в силі ухвалою Вищого господарського суду України від 11 квітня 2016 року, встановлено, що Херсонська обласна рада у той чи інший спосіб не могла доводити підприємство до банкрутства, навпаки, фінансувала діяльність підприємства та відсутній причинно-наслідковий зв`язок між прийняттям рішень Херсонською обласною радою про передачу об`єктів іншому підприємству із виникненням боргів у обласного комунального медико-фармацевтичного підприємства "Херсоноблфармація" Херсонської обласної ради, які призвели до порушення провадження у справі про банкрутство та як наслідок визнання боржника банкрутом.

А тому, задовольнивши апеляційну скаргу Херсонської обласної ради, ухвалу господарського суду Херсонської області від 23.12.2015 скасовано, у задоволенні заяви ліквідатора Пояркова В.О. про покладання субсидіарної відповідальності по зобов`язанням боржника Обласного комунального медико-фармацевтичного підприємства “Херсоноблфармація” Херсонської обласної ради на його засновника Херсонську обласну раду у сумі 5 005 877,01 грн. відмовлено.

Відповідно до частини 4 статті 75 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Оскільки ліквідатором не надано суду нових доказів вчинення винних дій та факту доведення боржника до банкрутства, суд виключає можливість покладання на засновника (власника) субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями боржника.

Керуючись ст.ст. 60, 61 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 75, 234-235 ГПК України, суд

п о с т а н о в и в:

1. Відмовити ліквідатору обласного комунального медико-фармацевтичного підприємства «Херсоноблфармація» Херсонської обласної ради - арбітражному керуючому Пояркову Володимиру Олександровичу у задоволенні заяви про покладання субсидіарної відповідальності за зобов`язанням боржника (банкрута) на Херсонську обласну раду та стягнути 12 572,56 грн на погашення кредиторських вимог ОСОБА_1 та 26 194,44 грн на погашення кредиторських вимог ГУ ПФУ в Херсонській області.

2. Ухвалу надіслати всім учасникам провадження.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена відповідно до ст.ст. 255, 256 ГПК України, з урахуванням приписів ч.4 розділу Х Прикінцевих положень Господарського процесуального кодексу України.

дата складання повного тексту 07.10.2021

Суддя Л.М. Немченко