Report about error or idea
YouControl
logo youcontrol
ENG
youcontrol youcontrol
0 800 309 077
Free call

Register and check 10 companies for free, or get a phone consultation by calling us at 0 800 309 077.

Комплаєнс персоналу
20 min

Комплаєнс персоналу

 

Перш за все потрібно визначити критерії та маркери, які потрібно враховувати, якщо ми оцінюємо конкретну людину. Ідеальних людей не існує, але є й такі, що вже встигли «попрацювати» і залишили за собою такий слід, який в подальшому може негативно вплинути на імідж компанії. І тут вже не зовсім важливо що людина скаже і відповість сама про себе: необхідно враховувати сухі дані та відомості й самостійно надати їм оцінку – встановити ризиковість.

Комплаєнс персоналу: рівень посад

Чим вище посада – тим більше потрібно приділяти уваги особі. Не витрачайте ресурси на лінійний персонал і не застосовуйте однакові критерії поглибленої перевірки до всіх без винятку працівників. Для того, щоб зрозуміти, який рівень перевірки застосувати – light, medium або hard, потрібно відповісти на декілька простих питань:

  • Чи має ця особа високий рівень посади?
  • Чи є значний обсяг повноважень та відповідальності?
  • Чи буде ця особа мати доступ до комерційної таємниці?
  • Чи буде ця особа мати доступ до матеріальних цінностей?
  • Чи матиме компанія виробничі або інші значні складнощі, якщо ця особа завтра не вийде на роботу і кудись подінеться?

Не потрібно бути талановитим HR щоб зрозуміти, що якщо на всі питання відповідь «ТАК», то перевірку потрібно робити посилену, якщо хоча б одне «ТАК» то середню, а якщо «НІ» то поверхневу – light версію.

Питання доступу до комерційної таємниці є особливо чутливим, адже технологію стирання пам’яті ще не вигадали, а люди мають властивість звільнятись і далі мандрувати по ринку.

Для впровадження практики неупередженості та ризик-орієнтованого підходу рекомендується вводити "Політику перевірки", яка визначає вимоги до кандидатів та критерії пов’язаних ризиків, які можуть дискваліфікувати кандидатів на певне коло посад. Далі спробуємо ширше подивитись на проблематику питання і трохи відійти від звичних HR шаблонів оцінки персоналу.

Отже, критерії які треба враховувати, коли ми будуємо власний портрет майбутнього чи вже працюючого робітника:

 

Кримінальне минуле та судові процеси

Наявність кримінальних або інших судових процесів у кандидата на посаду або чинного співробітника справедливо викликає у роботодавця побоювання. Але наявність активного чи закритого судового процесу свідчить про ризики безпосередньо для самої компанії.

Необхідно оцінювати наявність таких записів із застосуванням аналізу суті цих справ. Якщо адміністративний процес внаслідок незначного ДТП не повинен створити потенційну небезпеку для компанії, то кримінальна справа – це серйозний ризик.

Також не забувайте про вимоги законодавство України для кандидатів на певні посади:

  • в сфері фінансових і банківських установ встановлює пряму заборону на наявність непогашеної або не знятої в установленому законом порядку судимості за умисні злочини, злочини у сфері господарської та службової діяльності;
  • у сфері медицини – заборона на наявність не знятої чи непогашеною в установленому порядку судимості за вчинення середньої тяжкості, тяжкого та особливо тяжкого злочину або злочину, пов'язаного з незаконним обігом наркотичних засобів
  • інші сфери.

 

Цифровий портрет особи

Давно вже стало зрозуміло – немає «Я» в інтернеті, немає «Я» в реальному житті. Якщо особа нехтує цифровою гігієною, є токсичною – це цінна інформація, що дозволить швидко зрозуміти хто є хто. Якщо навпаки – в людини немає соціальних та професійних аккаунтів, вона є привидом на просторах мереж, це також може свідчити, що щось не так, є якісь причини приховувати інформацію.

Трапляється, що керівники високого рівня або бажаючі зайняти таку позицію, не мають особистих сторінок в соціальних мережах. Або сторінки закриті і не містять майже ніякої інформації. Але в той же час коло близьких осіб (члени сім’ї, друзі) самостійно і без примусу викладають в мережу дуже багато цікавого, що може розповісти про спосіб життя і характер кандидата/співробітника.

 

Комплаєнс персоналу: PEP (Публічний діяч)

Публічні діячі – особи, які в силу займаних ними посад наділені державою широкими повноваженнями, що несе в собі певні корупційні ризики і, відповідно, ризики відмивання грошей, отриманих незаконним шляхом.

Для України поняття ПЕП порівняно нове, проте вже існує усталена практика контролю за такими особистостями, в тому числі заснована на рекомендаціях FATF та загальної світової практики.

Необхідно розуміти, що не всі ПЕП є шахраями і причетні до відмивання грошей або фінансування тероризму. Статус ПЕП сам по собі несе виключно лише тригер підвищеної уваги. До таких осіб, як правило, застосовуються особливі правила контролю їх операцій, способу життя і співвідношення доходів і витрат.

Такі ж правила, іноді в більш легкому варіанті, на практиці застосовуються не тільки до самих ПЕП, але й членів їхніх сімей і близьких родичів.

 

Санкційний список, база "Миротворець", тероризм

До 2014 року проблема не була актуальною, але в умовах війни потрібно приділяти особливу увагу особі, що може мати хоч якесь відношення до санкційних компаній, походженням з РФ, бази миротворця або взагалі бути пов’язаною із терористичною діяльністю.

Вже не один рік посилюються правила фінансового моніторингу за операціями для протидії відмиванню коштів та боротьби з фінансуванням тероризму. В українське законодавство імплементовані рекомендації FATF, прийняті законодавчі норми для уникнення фінансування тероризму. При моніторингу особи можна використовувати також санкційні списки фізичних та юридичних осіб, які є у вільному доступі в мережі інтернет. В Україні такий список приймається рішенням РНБО і затверджується наказом Президента. Крім того рекомендується використовуватися санкційні списки США і ЄС. І хоча не завжди фізичні особи, включені в такі списки, є терористами, наявність співробітника, включеного до такого списку, може завдати непоправної шкоди репутації компанії, а в подальшому призвести до економічних втрат.

 

Активна підприємницька діяльність

Якщо "Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" рясно червоніє від записів про особу – це є цінною інформацією. Тут є два варіанти: або кандидат дійсно має підприємницький хист і в свій час вже встиг «напідприємити» безліч компаній та декілька раз закрити та відкрити свій ФОП, або він був задіяний у фіктивних схемах та виступав номінальним власником. Увагу також слід приділяти і самим компаніям – можливо до вас завітав прямий конкурент? 

У будь-якому випадку, якщо особа була дійсно активним підприємцем, то вона надовго не затримається і придумає собі новий бізнес, якщо ж вона грішила номінальними послугами, то це вже в інший бік – до низького рівня самосвідомості. 

 

Автор уроку: Анатолій Кисельов, адвокат, молодший партнер ЮК Legal House

 

 

Комплаєнс – аналіз відповідності контрагента певним вимогам. Для отримання інформації щодо основних бізнес-ризиків співпраці переходьте за посиланням 

Отримайте знання від кращих експертів на ринку
Реєстрація в академії
Add "YouControl" app to your home screen
Press load -> ‘Add to Home Screen’