Сфера інформаційних технологій в Україні практично базується на працівниках-ФОПах. Комп’ютерне програмування 2019 року було третьою за чисельність категорією серед фізичних осіб-підприємців. А за підсумками того ж року найбільший приріст ФОПів (майже 11%) був саме у згаданому напрямку. Однак чи є гендерний баланс серед цих спеціалістів і чи можуть жінки скласти повноцінну конкуренцію чоловікам своєю кількістю?
Загалом жінок в українській ІТ-сфері наразі лише 24%, третина з них працює на позиції Junior і лише – 12% як Senior-спеціалісти (що у два рази менше, ніж чоловіків). Вони найчастіше приходять у галузь як розробниці, тестувальниці, дизайнерки тощо. Це дані з портрету ІТ-спеціаліста 2019, який “зобразив” ресурс Dou.ua, відповідно до власного опитування. А яка ситуація саме з жінками-ФОПами у ІТ – дослідили аналітики системи YouControl.
За останні роки в Україні росте загальна кількість ФОПів, особливо тих, що працюють в ІТ. А жіноча частина фізичних осіб-підприємців не те що підтримує ці тренди, а навіть випереджає деякі з них. Так, 2019 порівняно із 2017 жінок-ФОПів у ІТ стало більше аж на 62%. При цьому загальна кількість представників мікробізнесу, що займаються інформаційними технологіями, за цей період зросла на 47%. Порівняно із 2018 роком 2019-го так само кількість жінок-ФОПів у ІТ росла швидше, ніж загальний показник (+24% жінок на противагу +19% загалом).
Найбільше жінок-ФОПів з ІТ зосередилося в столиці, а саме – четверта частина. Така картина є очікуваною з різних причин. По-перше, Київ як центр ділової активності притягує до себе підприємців. По-друге, пояснення є у дослідженні асоціації IT Ukraine та Офісу ефективного регулювання (BRDO). Згідно з ним, близько половини компаній галузі зареєстровані в Києві. Також значне ІТ-представництво мають Харків, Дніпро, Львів та Одеса. Тож не дивно, що за кількість жінок-ФОПів наступні сходинки зайняли Харківська, Львівська та Дніпропетровська області.
Є в географії жінок-ФОПів з ІТ і більш неочікувані дані. Якщо за їхньою загальною кількістю лідирують традиційні ділові регіони, то за приростом картина інша. 2019 року порівняно із 2018 найбільше додалося фізосіб-підприємців жіночої статі у більшості областей Західної України:
• 43% у Волинській;
• 41% в Івано-Франківській;
• 32% у Тернопільській;
• 31% у Хмельницькій.
У Києві та Харківській області їхня кількість збільшилася на 24%, у Львівській – на 28%, а в Дніпропетровській області – всього на 20%. Найслабкіший приріст за цим показником був у Миколаївщини (лише 9%). А от у анексованому Криму та Севастополі як окремій адмінодиниці, згідно з реєстрами, було падіння кількості жінок-ФОПів у ІТ (приблизно на 2%).
Найбільше жінок-ФОПів з ІТ працює за напрямком “Комп’ютерне програмування”. Їх 2019 року виявилося майже 60%. А от найменше тих, у кого як вид діяльності вказано “Діяльність із керування комп'ютерним устаткованням”. Таких всього 0,4% від загальних 44,3 тис.
Як найбільша чисельність, так і найбільший приріст був у категорії “Комп’ютерне програмування”. 2019 року порівняно з 2018-м вона “розширилася” майже на 27%. На другому місці за збільшенням кількості жінок-ФОПів був вид діяльності “Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ними діяльність” (плюс 23%), а на третьому – “Видання іншого програмного забезпечення” (плюс 22%).
Незалежно від того, жінка це чи чоловік, перед співпрацею з ФОПом потрібно перевірити його за кількома аспектами. Перший, від якого залежить, чи варто взагалі розглядати співпрацю, – чи не перебуває він у процесі припинення або уже припинений. Якщо ж він не перебуває в процесі припинення, варто поцікавитися, чи має ФОП потрібний для роботи з ним КВЕД і як довго працює за ним. Також при певних умовах співпраці важливо буде звернути увагу на його податкову групу.
Читайте також:
Статті 31 грудня 2021 р.
Україна trend-setter відкритих даних Європи: яка роль бізнесу?
Напередодні новорічних свят Європейський портал відкритих даних опублікував результати щорічного дослідження Open Data Maturity 2021. Цього року Україна піднялася на 11 позицій в рейтингу і закріпилася на 6-му місці серед 34 країн Європи, з почесним статусом trend-setter. Рівень зрілості сфери відкритих даних – 94%. Чи все так чудово в Україні з відкритими даними насправді та як бізнес здатен впливати на розвиток цієї сфери ‒ розповів виданню Мind засновник і СЕО YouControl, Сергій Мільман
Новини 10 грудня 2021 р.
YouControl запустив безоплатний інструмент з перевірки учасників закупівель в один клік
З 1 січня 2022 року вступають в силу зміни до Закону України "Про Публічні закупівлі". До уповноважених з публічних закупівель застосовуватиметься персональна відповідальність: від штрафів до позбавлення волі. Для уникнення таких ситуацій, підвищення ефективності тендерних закупівель та здійснення громадського контролю, фахівці YouControl розробили спеціальний інструмент ‒ "Аналіз тендерів".
Новини 9 грудня 2021 р.
"Аналіз тендерів": ідеальний інструмент перевірки публічних закупівель від YouControl
"Аналіз тендерів" – новий безоплатний інструмент YouControl для перевірки учасників тендерів, виявлення несумлінних компаній та проведення чесних та вигідних закупівель. Ініціатор публічних закупівель має перевіряти учасників на відповідність до вимог закону. Для належної перевірки потрібна інформація з відкритих та доступних джерел, отримання якої з розрізнених реєстрів займає багато часу.