Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Знаходьте клієнтів або партнерів та аналізуйте ринки з новим інструментом від YouControl Детальніше
Дослідження

Жінки-ФОПи в українському ІТ: 25% – з Києва, майже 60% – програмістки

11 березня 2020 р.

Жінки-ФОПи в українському ІТ: 25% – з Києва, майже 60% – програмістки

Скільки жінок-ФОПів в ІТ-галузі України, з яких вони регіонів, чим саме займаються та де спостерігається їх найбільший приріст – дослідили в YouControl.

Сфера інформаційних технологій в Україні практично базується на працівниках-ФОПах. Комп’ютерне програмування 2019 року було третьою за чисельність категорією серед фізичних осіб-підприємців. А за підсумками того ж року найбільший приріст ФОПів (майже 11%) був саме у згаданому напрямку. Однак чи є гендерний баланс серед цих спеціалістів і чи можуть жінки скласти повноцінну конкуренцію чоловікам своєю кількістю? 

Загалом жінок в українській ІТ-сфері наразі лише 24%, третина з них працює на позиції Junior і лише – 12% як Senior-спеціалісти (що у два рази менше, ніж чоловіків). Вони найчастіше приходять у галузь як розробниці, тестувальниці, дизайнерки тощо. Це дані з портрету ІТ-спеціаліста 2019, який “зобразив” ресурс Dou.ua, відповідно до власного опитування. А яка ситуація саме з жінками-ФОПами у ІТ – дослідили аналітики системи YouControl.

Лише вгору: кількість жінок-ФОПів в ІТ безперервно росте

За останні роки в Україні росте загальна кількість ФОПів, особливо тих, що працюють в ІТ. А жіноча частина фізичних осіб-підприємців не те що підтримує ці тренди, а навіть випереджає деякі з них. Так, 2019 порівняно із 2017 жінок-ФОПів у ІТ стало більше аж на 62%. При цьому загальна кількість представників мікробізнесу, що займаються інформаційними технологіями, за цей період зросла на 47%. Порівняно із 2018 роком 2019-го так само кількість жінок-ФОПів у ІТ росла швидше, ніж загальний показник (+24% жінок на противагу +19% загалом). 

Кількість ФОПів з видами діяльності, пов'язаними з ІТ 

Київ та ділові центри: де “осідають” жінки-ФОПи з ІТ?

Найбільше жінок-ФОПів з ІТ зосередилося в столиці, а саме – четверта частина. Така картина є очікуваною з різних причин. По-перше, Київ як центр ділової активності притягує до себе підприємців. По-друге, пояснення є у дослідженні асоціації IT Ukraine та Офісу ефективного регулювання (BRDO). Згідно з ним, близько половини компаній галузі зареєстровані в Києві. Також значне ІТ-представництво мають Харків, Дніпро, Львів та Одеса. Тож не дивно, що за кількість жінок-ФОПів наступні сходинки  зайняли Харківська, Львівська та Дніпропетровська області. 

Географічний розподіл ФОПів з видами діяльності, пов'язаними з ІТ 

Є в географії жінок-ФОПів з ІТ і більш неочікувані дані. Якщо за їхньою загальною кількістю лідирують традиційні ділові регіони, то за приростом картина інша. 2019 року порівняно із 2018 найбільше додалося фізосіб-підприємців жіночої статі у більшості областей Західної України: 

•  43% у Волинській;

•  41% в Івано-Франківській;

•  32% у Тернопільській;

•  31% у Хмельницькій.

У Києві та Харківській області їхня кількість збільшилася на 24%, у Львівській  – на 28%, а в Дніпропетровській області – всього на 20%. Найслабкіший приріст за цим показником був у Миколаївщини (лише 9%). А от у анексованому Криму та Севастополі як окремій адмінодиниці, згідно з реєстрами, було падіння кількості жінок-ФОПів у ІТ (приблизно на 2%). 

Програмування лідирує 

Найбільше жінок-ФОПів з ІТ працює за напрямком “Комп’ютерне програмування”. Їх 2019 року виявилося майже 60%. А от найменше тих, у кого як вид діяльності вказано “Діяльність із керування комп'ютерним устаткованням”. Таких всього 0,4% від загальних 44,3 тис.

Розподіл ФОПів за КВЕДами

Як найбільша чисельність, так і найбільший приріст був у категорії “Комп’ютерне програмування”. 2019 року порівняно з 2018-м вона “розширилася” майже на 27%. На другому місці за збільшенням кількості жінок-ФОПів був вид діяльності “Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ними діяльність” (плюс 23%), а на третьому – “Видання іншого програмного забезпечення” (плюс 22%). 

Як перевірити ФОПа?

Незалежно від того, жінка це чи чоловік, перед співпрацею з ФОПом потрібно перевірити його за кількома аспектами. Перший, від якого залежить, чи варто взагалі розглядати співпрацю, – чи не перебуває він у процесі припинення або уже припинений. Якщо ж він не перебуває в процесі припинення, варто поцікавитися, чи має ФОП потрібний для роботи з ним КВЕД і як довго працює за ним. Також при певних умовах співпраці важливо буде звернути увагу на його податкову групу. 

Перевірити ФОПа прямо зараз!

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’