YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Дослідження 13 жовтня 2021 р.

Зброя та військова техніка: які вітчизняні компанії в ТОПі за виручкою та часткою експорту в 2020-му році?

Поділитися:
Зброя та військова техніка: які вітчизняні компанії в ТОПі за виручкою та часткою експорту в 2020-му році?

Збройна агресія проти України у 2014 році докорінно змінила країну. Необхідність переозброюватися "з коліс", щоб дати військову відсіч агресору кардинально змінила пріоритети бюджетної політики. Впродовж останніх років уряд виділяє щорічно близько 5% ВВП на сектор безпеки та оборони. Як це вплинуло на вітчизняний ринок озброєння та військової техніки? Фахівці YouControl за допомогою модулю "Аналіз ринків" дослідили діяльність підприємств та дізналися, які державні та приватні компанії зайняли лідируючі  позиції за виручкою та часткою експорту у 2020 році. 

 

Обличчя української оборонки

 

Оборонно-промисловий комплекс (ОПК) України успадкував від СРСР не лише наукоємкі технології, виробничу базу та кваліфікованих інженерів, а й хронічну неефективність та низьку конкурентоздатність, характерну для планової економіки. З цим непростим спадком Україна живе впродовж трьох десятиліть та намагається залишатися помітним гравцем на міжнародному ринку озброєння та військової техніки.

Хто ж у лідерах вітчизняного ОПК? Фахівці YouControl за допомогою модулю "Аналіз ринків" дослідили  українські підприємства, що спеціалізуються на виготовленні зброї та військової техніки. До рейтингу увійшли компанії з кодами виду економічної діяльності (КВЕДами):

25.40 ‒ виробництво зброї та боєприпасів;

30.30 ‒ виробництво повітряних і космічних літальних апаратів, супутнього устатковання;

30.40 ‒ виробництво військових транспортних засобів.

 

Серед більш ніж півтори тисячі компаній аналітики визначили ТОП 10 юридичних осіб різної форми власності за виручкою у 2020-му році. Також, ТОП 10 виключно приватних компаній українського ОПК за виручкою у тому ж році. А ще сформували рейтинг ТОП 10 найбільших експортерів зброї та військової техніки.

У ТОП 10 компаній вітчизняного ОПК за виручкою у 2020-му році входять дев’ять компаній саме державної форми власності. Беззаперечним лідером галузі і допоки недержавним підприємством є ПАТ "Мотор Січ" з виручкою у 11,4 млрд грн (КМУ передбачено суди для захисту інтересів держави з питань, пов’язаних з приватизацією підприємства). На другому місці ДП "Антонов"7,5 млрд грн. На третій позиції ДП "ДККБ "Луч"3,8 млрд. П’ятірку лідерів замикають ДП "ЗМКБ "Прогрес" імені Академіка Івченка з виручкою у 2,1 млрд грн та ДП "ХКБМ імені Морозова"1,4 млрд грн.

 

Топ 10 найбільших компаній ОПК за виручкою у 2020 році

 


Дізнатися більше про Аналіз Ринків Передзвоніть мені

 

Виглядає так, що державний менеджмент в реаліях української оборонної промисловості ефективніший ніж приватний. Проте, це не зовсім так. Застарілість законодавства, що регулює вітчизняний ОПК не дає можливості залучити приватний капітал. Це суттєво стримує виробничі потужності та обмежує потенціал нових технічних розробок. Незавершена корпоративна реформа галузі не дає можливості утворити незалежні наглядові ради на ключових підприємствах та найняти більш ефективний менеджмент. Ухвалений парламентом і підписаний президентом Закон України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності" покликаний прискорити цей процес.

 

ОПК без державного менеджменту

 

Тридцятилітнє домінування державних підприємств, які без належного корпоративного управління програють у глобальній конкуренції, послаблюється через нові виклики. Після початку військового конфлікту виникла необхідність забезпечення армії новими зразками озброєння та військової техніки. Особливо гострою проблема була через нестачу сучасних інтелектуальних комп'ютерних систем. Перебудувати роботу на великому державному підприємстві, щоб замістити потребу, стало не просто. Чого не скажеш про приватні компанії, які швидко адаптуються до потреб ринку.

Під тиском зовнішньої військової агресії український ринок озброєння та військової техніки трансформується. Приватні компанії активно збільшують свою частку на ринку. 

Беззаперечним лідером за виручкою у 2020 році серед приватних компаній ОПК є АТ "Мотор Січ" ‒ 11,4 млрд грн. Слідом за ним ‒ ПАТ "Завод Кузня на Рибальському" з майже мільярдною виручкою. Раніше підприємство належало п’ятому президенту України Петру Порошенку. Проте, станом на сьогодні входить у фінансово-промислову групу Сергія Тігіпка "ТАС". На третьому місці ПАТ "Фед", 873 млн грн. П’ятірку лідерів замикають ПАТ "Науково-виробниче об’єднання "Практика", з виручкою у 534 млн грн та ТОВ "Укроп"355 млн грн.

 

Топ 10 найбільших приватних компаній за виручкою у 2020 році

 

ТОП експортерів українського ОПК

 

Експортером №1 у 2020-му році стало ПАТ "Мотор Січ"3,1-3,7 млрд грн. Беззаперечне лідерство обумовлюється спеціалізацією компанії ‒ виробництво повітряних і космічних апаратів. Таким чином поруч з виготовленням двигунів для військової авіації, підприємство задіяне також у ключових світових космічних програмах. Основними ринками збуту є Китай, ‒ до 65% експорту та Об'єднані Арабські Емірати ‒ до 10%. До 95% проданих товарів належать до категорії двигуни турбореактивні, турбогвинтові та iншi газові турбіни.

На другому місці приватна компанія ПАТ "Фед" з річним експортом у 106-158 млн грн. Географія експорту на більш ніж 90% зосереджена на Китаї. Інші 10% ділять між собою Франція, ОАЕ, Корея та Чехія. Більше 90% експорту компанії припадає на двигуни та силовi установки. Трійку лідерів замикає ТОВ "Суднобудівний завод "Океан"100-150 млн грн експортної виручки. Вона походить від всього лише двох країн ‒ Нідерландів (60%) та Панами (40%). Всі міжнародні контракти компанії передбачають продаж суден, поромів, барж та інших плавучих засобів. 

На четвертому та п’ятому місці ДП "ЗМКБ "Прогрес" імені Академіка Івченка87-92 млн грн та ДП "ХКБМ імені Морозова"72-83 млн грн. Перший до 95% експортної виручки отримує від контрактів з Туреччиною на поставку двигунів турбореактивних, турбогвинтових та iнших газових турбін. Другий ‒ від Кореї (60%), Італії (25%), Німеччини (10%) та США (5%). Основними експортними позиціями ДП "ХКБМ імені Морозова" є вироби з титану (60%), двигунів та силових установок (25%) та прилади та апаратура для автоматичного регулювання або керування (10%).

 

Топ 10 найбільших експортерів продукції ОПК у 2020 році

 

Присутність чотирьох приватних компаній в рейтингу найбільших експортерів зброї та військової техніки підтверджує їхню високу конкурентноздатність. А реформування державного оборонного замовлення (ДОЗ) та використання системи Prozorro для закупівель Міністерством оборони сприятиме підприємствам з приватного сектору ОПК ще більше нарощувати виробничі потужності та частку експорту. 

Для самостійного аналізу ринку з детальним переліком компаній за основним КВЕДом, регіоном розташування, датою реєстрації, виручкою, часткою експорту тощо можна скористатися  інструментом YouControl "Аналіз ринків". Він допоможе виокремити конкретні підприємства по кожному з досліджуваних сегментів ОПК за обраними критеріями.

 

 


Проаналізувати ринок

Безкоштовний тариф "Open Data"

Зареєструватися в системі
Поділитися:

Читайте також:

Статті 31 грудня 2021 р.

Україна trend-setter відкритих даних Європи: яка роль бізнесу?

Напередодні новорічних свят Європейський портал відкритих даних опублікував результати щорічного дослідження Open Data Maturity 2021. Цього року Україна піднялася на 11 позицій в рейтингу і закріпилася на 6-му місці серед 34 країн Європи, з почесним статусом trend-setter. Рівень зрілості сфери відкритих даних – 94%. Чи все так чудово в Україні з відкритими даними насправді та як бізнес здатен впливати на розвиток цієї сфери ‒ розповів виданню Мind засновник і СЕО YouControl, Сергій Мільман

Новини 10 грудня 2021 р.

YouControl запустив безоплатний інструмент з перевірки учасників закупівель в один клік

З 1 січня 2022 року вступають в силу зміни до Закону України "Про Публічні закупівлі". До уповноважених з публічних закупівель застосовуватиметься персональна відповідальність: від штрафів до позбавлення волі. Для уникнення таких ситуацій, підвищення ефективності тендерних закупівель та здійснення громадського контролю, фахівці YouControl розробили спеціальний інструмент ‒ "Аналіз тендерів".

Новини 9 грудня 2021 р.

"Аналіз тендерів": ідеальний інструмент перевірки публічних закупівель від YouControl

"Аналіз тендерів" – новий безоплатний інструмент YouControl для перевірки учасників тендерів, виявлення несумлінних компаній та проведення чесних та вигідних закупівель.   Ініціатор публічних закупівель має перевіряти учасників на відповідність до вимог закону.  Для належної перевірки потрібна інформація з відкритих та доступних джерел, отримання якої з розрізнених реєстрів займає багато часу.

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’