Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Дослідження 13 жовтня 2021 р.

Зброя та військова техніка: які вітчизняні компанії в ТОПі за виручкою та часткою експорту в 2020-му році?

Поділитися:
Зброя та військова техніка: які вітчизняні компанії в ТОПі за виручкою та часткою експорту в 2020-му році?

Збройна агресія проти України у 2014 році докорінно змінила країну. Необхідність переозброюватися "з коліс", щоб дати військову відсіч агресору кардинально змінила пріоритети бюджетної політики. Впродовж останніх років уряд виділяє щорічно близько 5% ВВП на сектор безпеки та оборони. Як це вплинуло на вітчизняний ринок озброєння та військової техніки? Фахівці YouControl за допомогою модулю "Аналіз ринків" дослідили діяльність підприємств та дізналися, які державні та приватні компанії зайняли лідируючі  позиції за виручкою та часткою експорту у 2020 році. 

 

Обличчя української оборонки

 

Оборонно-промисловий комплекс (ОПК) України успадкував від СРСР не лише наукоємкі технології, виробничу базу та кваліфікованих інженерів, а й хронічну неефективність та низьку конкурентоздатність, характерну для планової економіки. З цим непростим спадком Україна живе впродовж трьох десятиліть та намагається залишатися помітним гравцем на міжнародному ринку озброєння та військової техніки.

Хто ж у лідерах вітчизняного ОПК? Фахівці YouControl за допомогою модулю "Аналіз ринків" дослідили  українські підприємства, що спеціалізуються на виготовленні зброї та військової техніки. До рейтингу увійшли компанії з кодами виду економічної діяльності (КВЕДами):

25.40 ‒ виробництво зброї та боєприпасів;

30.30 ‒ виробництво повітряних і космічних літальних апаратів, супутнього устатковання;

30.40 ‒ виробництво військових транспортних засобів.

 

Серед більш ніж півтори тисячі компаній аналітики визначили ТОП 10 юридичних осіб різної форми власності за виручкою у 2020-му році. Також, ТОП 10 виключно приватних компаній українського ОПК за виручкою у тому ж році. А ще сформували рейтинг ТОП 10 найбільших експортерів зброї та військової техніки.

У ТОП 10 компаній вітчизняного ОПК за виручкою у 2020-му році входять дев’ять компаній саме державної форми власності. Беззаперечним лідером галузі і допоки недержавним підприємством є ПАТ "Мотор Січ" з виручкою у 11,4 млрд грн (КМУ передбачено суди для захисту інтересів держави з питань, пов’язаних з приватизацією підприємства). На другому місці ДП "Антонов"7,5 млрд грн. На третій позиції ДП "ДККБ "Луч"3,8 млрд. П’ятірку лідерів замикають ДП "ЗМКБ "Прогрес" імені Академіка Івченка з виручкою у 2,1 млрд грн та ДП "ХКБМ імені Морозова"1,4 млрд грн.

 

Топ 10 найбільших компаній ОПК за виручкою у 2020 році

 

Виглядає так, що державний менеджмент в реаліях української оборонної промисловості ефективніший ніж приватний. Проте, це не зовсім так. Застарілість законодавства, що регулює вітчизняний ОПК не дає можливості залучити приватний капітал. Це суттєво стримує виробничі потужності та обмежує потенціал нових технічних розробок. Незавершена корпоративна реформа галузі не дає можливості утворити незалежні наглядові ради на ключових підприємствах та найняти більш ефективний менеджмент. Ухвалений парламентом і підписаний президентом Закон України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності" покликаний прискорити цей процес.

 

ОПК без державного менеджменту

 

Тридцятилітнє домінування державних підприємств, які без належного корпоративного управління програють у глобальній конкуренції, послаблюється через нові виклики. Після початку військового конфлікту виникла необхідність забезпечення армії новими зразками озброєння та військової техніки. Особливо гострою проблема була через нестачу сучасних інтелектуальних комп'ютерних систем. Перебудувати роботу на великому державному підприємстві, щоб замістити потребу, стало не просто. Чого не скажеш про приватні компанії, які швидко адаптуються до потреб ринку.

Під тиском зовнішньої військової агресії український ринок озброєння та військової техніки трансформується. Приватні компанії активно збільшують свою частку на ринку. 

Беззаперечним лідером за виручкою у 2020 році серед приватних компаній ОПК є АТ "Мотор Січ" ‒ 11,4 млрд грн. Слідом за ним ‒ ПАТ "Завод Кузня на Рибальському" з майже мільярдною виручкою. Раніше підприємство належало п’ятому президенту України Петру Порошенку. Проте, станом на сьогодні входить у фінансово-промислову групу Сергія Тігіпка "ТАС". На третьому місці ПАТ "Фед", 873 млн грн. П’ятірку лідерів замикають ПАТ "Науково-виробниче об’єднання "Практика", з виручкою у 534 млн грн та ТОВ "Укроп"355 млн грн.

 

Топ 10 найбільших приватних компаній за виручкою у 2020 році

 

ТОП експортерів українського ОПК

 

Експортером №1 у 2020-му році стало ПАТ "Мотор Січ"3,1-3,7 млрд грн. Беззаперечне лідерство обумовлюється спеціалізацією компанії ‒ виробництво повітряних і космічних апаратів. Таким чином поруч з виготовленням двигунів для військової авіації, підприємство задіяне також у ключових світових космічних програмах. Основними ринками збуту є Китай, ‒ до 65% експорту та Об'єднані Арабські Емірати ‒ до 10%. До 95% проданих товарів належать до категорії двигуни турбореактивні, турбогвинтові та iншi газові турбіни.

На другому місці приватна компанія ПАТ "Фед" з річним експортом у 106-158 млн грн. Географія експорту на більш ніж 90% зосереджена на Китаї. Інші 10% ділять між собою Франція, ОАЕ, Корея та Чехія. Більше 90% експорту компанії припадає на двигуни та силовi установки. Трійку лідерів замикає ТОВ "Суднобудівний завод "Океан"100-150 млн грн експортної виручки. Вона походить від всього лише двох країн ‒ Нідерландів (60%) та Панами (40%). Всі міжнародні контракти компанії передбачають продаж суден, поромів, барж та інших плавучих засобів. 

На четвертому та п’ятому місці ДП "ЗМКБ "Прогрес" імені Академіка Івченка87-92 млн грн та ДП "ХКБМ імені Морозова"72-83 млн грн. Перший до 95% експортної виручки отримує від контрактів з Туреччиною на поставку двигунів турбореактивних, турбогвинтових та iнших газових турбін. Другий ‒ від Кореї (60%), Італії (25%), Німеччини (10%) та США (5%). Основними експортними позиціями ДП "ХКБМ імені Морозова" є вироби з титану (60%), двигунів та силових установок (25%) та прилади та апаратура для автоматичного регулювання або керування (10%).

 

Топ 10 найбільших експортерів продукції ОПК у 2020 році

 

Присутність чотирьох приватних компаній в рейтингу найбільших експортерів зброї та військової техніки підтверджує їхню високу конкурентноздатність. А реформування державного оборонного замовлення (ДОЗ) та використання системи Prozorro для закупівель Міністерством оборони сприятиме підприємствам з приватного сектору ОПК ще більше нарощувати виробничі потужності та частку експорту. 

Для самостійного аналізу ринку з детальним переліком компаній за основним КВЕДом, регіоном розташування, датою реєстрації, виручкою, часткою експорту тощо можна скористатися  інструментом YouControl "Аналіз ринків". Він допоможе виокремити конкретні підприємства по кожному з досліджуваних сегментів ОПК за обраними критеріями.

 

Поділитися:

Читайте також:

Статті 14 липня 2021 р.

Фінансовий моніторинг фізичних осіб: як не наразитися на штрафи

У 2020 році були внесені зміни до Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму". Відповідно до нових правил, суб'єкти первинного фінансового моніторингу (СПФМ) мають проводити перевірку своїх клієнтів. Тому фізосіб будуть перевіряти під час укладання угод та проведення фінансових операцій.

Статті 2 липня 2021 р.

І так зійде: шкідливі поради при роботі з контрагентами

Критичне мислення – корисний інструмент для прийняття рішень, "ексклюзивно" властивий людям, на відміну від комп'ютерів. Здатність брати інформацію під сумнів – основа творчості, аналізу, пошуку нових рішень, в тому числі в бізнесі. У цій статті розглянемо "альтернативні" підходи до роботи з контрагентами і ділової розвідки. Що, якщо…   1. Не перевіряти статус компанії.   ⚡️Чим ризикуєте:

Новини 1 липня 2021 р.

Моніторинг контрагентів: не втомлюється, нічого не забуває, не підводить

Моніторинг невпинно працює для вас 24/7, тримаючи руку на пульсі компаній. Ми допрацювали його, суттєво розширили функції та розповідаємо про його нові можливості! Спойлер: тепер сповіщення про зміни компаній та фізосіб можна отримувати в месенджери. Але це тільки одне з оновлень.   Моніторинг – це бот, що стежить за компаніями, фіксує зміни у відкритих реєстрах, формує для вас звіт, економить час і нічого не випускає з уваги.   Що саме робить Моніторинг?  

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’