YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
  • Рішення
  • Продукти
  • Ресурси
  • Компанія
  • Тарифи

Професійний розвиток з YouControl

Експертні дослідження, вебінари на найактуальніші теми, професійні курси з бізнес-розвідки та багато іншого

Читати дослідження YC
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або оберіть рішення, яке підходить саме вам.

Дослідження 29 травня 2020 р.

Медики недоотримують: Зарплатні борги накопичуються в карантин

Формуємо повне досьє на кожну компанію та ФОП

Поділитися:
Медики недоотримують: Зарплатні борги накопичуються в карантин

Вимушена зупинка поставила багато підприємств на грань виживання, що позначилося на їх можливості виплачувати зарплати. Вони почали активніше накопичувати борги. Аналітики YouControl проаналізували дані реєстру Держслужби з питань праці і виявили галузі з найбільшою заборгованістю. Особливу увагу приділили затримці зарплати медикам та презентували її динаміку у карантинний період.

Праця й життя медиків із березня цього року висвітлюються потужним прожектором суспільної уваги. Адже від їхньої роботи залежить життя українців, які хворіють на Covid-19. Епідемія цієї хвороби зупинила весь світ. Новини зі статистикою хворих з початку березня не вщухають. Але така напружена інформаційно-епідеміологічна ситуація не заважає накопичувати борги по зарплатах медикам в Україні. Президент ще 18 квітня заявляв, що заборгованості медикам будуть погашені впродовж тижня. А 30 квітня в Київській міській клінічній лікарні №8 Оболонського району в знак протесту медперсонал частини відділень не вийшов на роботу. Під час епідемії медики відмовлялися працювати за 3-5 тисяч гривень, які їм виплатили за квітень. YouControl дослідив дані реєстру Держслужби з питань праці та розібрався, скільки винні медикам та кому ще заборгували зарплату за час карантину.

Як змінювались борги по зарплаті?

З 2017 до 2019 року борги із виплати заробітної плати збільшились на 662 млн грн, або на 25% (до 2,55 млрд грн). За цей час змінилася і структура боргу. Так, якщо на кінець 2017-го найбільше це питання стосувалося приватного сектору ‒ 75% загального боргу (або 1,4 млрд грн), то на кінець 2019 приватний сектор заборгував працівникам 63%, а зарплатний борг державного сектору збільшився з 480 млн грн у 2017 до 932 млн грн у 2019. Станом на травень 2020-го року її обсяг за всіма галузями збільшився на 300 млн грн, що є значною тенденцією, адже рік ще не завершився.

Динаміка боргів зарплат за 2017-19 роки та лідери по галузях у 2020

Лідером такого рейтингу з великим відривом є переробна промисловість з боргом понад мільярд гривень. На другому місці підприємства добувної промисловості (260 млн грн), за ними науково-технічної діяльності (242 млн грн) та транспортного сектору (181 млн грн). Охорона здоров'я на дев'ятому місці (23 млн грн).

Велика частина заборгованості у переробній промисловості на підприємствах, що виробляють електрообладнання, включаючи кораблі, повітряні й космічні апарати, військову техніку, зброю та залізничні локомотиви. Сума боргу 129 підприємств із цієї галузі становить 1,26 млрд грн. Для порівняння: борг 94 підприємств, що працюють у харчовій промисловості, становить лише 116 млн грн.

Одну з найбільш сумних тенденцій у накопиченні боргів показали сфери туризму й харчування. За час карантину, а саме з 10 березня до 18 травня, заборгованість по зарплатах зросла в шість разів — з 263 тис. грн до 1,72 млн грн. Примітно, що сфера мистецтва, спорту й дозвілля показала найпозитивнішу динаміку скорочення боргу із зарплати в цей період. У травні він зменшився до 27,5 тис. грн, коли в березні становив майже 120 тис. грн.

У розрізі розміру заборгованостей по областях ситуація виглядає більш сумною. Найважчий борговий тягар лежить на Донеччині. На 18 травня сума боргу цієї області становила вражаючі 579 млн грн. Також серед лідерів областей-боржників Харківська, Дніпропетровська, Сумська область та Київ. Сума боргів цих областей разом зі столицею становить 80% загальної заборгованості та трішки перевищує 2 млрд грн.

Додамо, що інформація про заборгованість підприємств по галузях може включати відхилення, позаяк не всі компанії мають ідентифікаційний номер у реєстрі. Сума заборгованості непозначених підприємств становить майже 180 млн грн або шість відсотків від загальної суми боргу.

Як змінювався борг перед медиками?

На 10 березня борг по зарплатах перед медиками становив майже 15 млн грн, але дані за 18 травня свідчать про його зростання на 54% за час карантину. Найбільший приріст заборгованості спостерігається у таких областях: Львівська (борг збільшився на 6,33 млн грн), Тернопільська (на 1,79 млн грн), Сумська (на 0,39 млн грн) та Київська область (на 0,72 млн грн). Примітно, що загальний зарплатний борг по Україні трохи знизився за час карантину (з 2,93 до 2,85 млрд грн), а борг медикам лише ріс. За сумним збігом, серед лідерів антирейтингу боргів помітні ті області України, де епідемія коронавірусної інфекції розповсюдилась найпотужніше. Дані з реєстру Держслужби свідчать, що найбільша частка боргу припадає на заклади з основним КВЕДом “Діяльність лікарняних закладів” і становить більш ніж 60% загального боргу по медиках. 

Борги перед медиками під час карантину

Хоча заборгованість перед медиками становить менше одного відсотка від загальної суми боргу по зарплатах усіх галузей, потрібно зауважити, що цей відсоток найважливіший під час епідемії. Згідно з інформацією, яку Національна служба здоров'я України (НСЗУ) надала YouControl, за період з 1 березня до 21 травня служба виплатила медичним закладам первинної медичної допомоги 4,43 млрд грн, спеціалізованим закладам та закладам екстреної допомоги ‒ 9,68 млрд грн, а за надання допомоги пацієнтам з COVID ‒ 247,94 млн грн. “Всі виплати закладам за надані послуги були здійснені вчасно та у повному обсязі”, ‒ запевняють у прес-службі НСЗУ. Установа займається фінансуванням медичних закладів, які уклали договір з нею, а це, за словами Лілії Гудзь, прес-секретарки Нацслужби, 1 620 комунальних медзакладів. Тобто практично всі лікарні України, що знаходяться у комунальній власності, 61 приватний медзаклад та чотири ФОП, що надають медичні послуги. Щодо механізму фінансування, то НСЗУ акцентує на тому, що перераховує кошти безпосередньо на рахунки медичних закладів. “Далі заклад самостійно розпоряджається цим бюджетом. У тому числі, виплачує заробітну плату працівникам. Механізм нарахування заробітної плати і премій та надбавок зазначається в колективному договорі, який підписують всі працівники”, ‒ розповіли в прес-службі НСЗУ.  

YouControl перевірив наявність заборгованостей в реєстрі Держслужби з питань праці та виявив, що заклади, які мали борг на 18 травня, на 25 травня скоротили його сумарно лише на 10%.

Як борги по зарплатах позначаться на економіці?

На думку експертів, яких опитав YouControl, ситуація з наростанням боргів є природним наслідком карантину. Економіст Олег Пендзин вказує на падіння обсягів виробництва промислової продукції, яке за даними Держслужби статистики, у квітні цього року становило 16,2% проти квітня попереднього року. “Відтак зростають й обсяги масового звільнення працівників. Нагадаю, що ще впродовж січня-березня 2020 року роботодавці попередили про заплановане масове звільнення 85,6 тис. працівників, що у 2,2 рази або на 46 тисяч осіб більше, ніж у січні-березні минулого року”, ‒ говорить він. 

Згідно з його аналізом накопиченої заборгованості, станом на травень 61,3% від загальної суми боргу – це затримка у виплаті працівникам економічно активних підприємств. “Найбільше заборгували працівникам державні підприємства – 35,5% від загальної суми боргу, другу і третю позицію за сумами заборгованості посідають акціонерні товариства (34%) та товариства з обмеженою відповідальністю (10,6%)”, ‒ наводить він дані свого аналізу.

Дарія Михайлишина, економістка Центру економічної стратегії, вважає, що підприємства зараз знаходяться у пастці невизначеності й у випадку розвитку найгіршого сценарію частина штату підпаде під скорочення. “Зростання заборгованості означає, що компаніям, які потрапили у важку ситуацію через карантин і погіршення економічної ситуації, не мають коштів, щоби виплачувати зарплати. З іншого боку, вони не можуть відразу звільнити своїх співробітників, якщо вони найняті на роботу офіційно. Також компанії можуть не хотіти звільняти велику кількість співробітників через невизначеність щодо розвитку епідеміологічної та економічної ситуації. Якщо відновлення економіки почнеться досить швидко, а вони звільнять більшу частину співробітників під час карантину, їм доведеться швидко шукати й навчати нових співробітників, що може бути досить витратним. Однак, зростання заборгованості також означає великі витрати для компаній під час виходу з кризи, оскільки їм доведеться виплачувати ці гроші. Тому якщо компанії побачать, що криза затягується, вони звільнять як мінімум частину своїх співробітників”, — говорить вона.

Як знайти інформацію про борги?

У системі YouControl можна перевірити наявність боргів у підприємства в розділі “Офіційні повідомлення”. 

Данило Глоба, заступник директора компанії YouControl з правових питань, зазначає, що безпідставна невиплата заробітної плати є кримінальним злочином (стаття 175 КК України). За це керівник підприємства може бути оштрафованим на суму до 17 тис. грн. Найсуворіше покарання передбачає позбавлення волі на строк до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Крім того, говорить він, до фінансової відповідальності (стаття 265 КЗпП України) в розмірі 14 169 грн може бути притягнуто й саме підприємство.

Тому уважно перевіряйте контрагентів та роботодавців, щоб уникнути співпраці з підприємством, фінансова спроможність якого під питанням.

Перейти до перевірки компанії!

Поділитися:

Читайте також:

Статті 31 грудня 2021 р.

Україна trend-setter відкритих даних Європи: яка роль бізнесу?

Напередодні новорічних свят Європейський портал відкритих даних опублікував результати щорічного дослідження Open Data Maturity 2021. Цього року Україна піднялася на 11 позицій в рейтингу і закріпилася на 6-му місці серед 34 країн Європи, з почесним статусом trend-setter. Рівень зрілості сфери відкритих даних – 94%. Чи все так чудово в Україні з відкритими даними насправді та як бізнес здатен впливати на розвиток цієї сфери ‒ розповів виданню Мind засновник і СЕО YouControl, Сергій Мільман

Новини 10 грудня 2021 р.

YouControl запустив безоплатний інструмент з перевірки учасників закупівель в один клік

З 1 січня 2022 року вступають в силу зміни до Закону України "Про Публічні закупівлі". До уповноважених з публічних закупівель застосовуватиметься персональна відповідальність: від штрафів до позбавлення волі. Для уникнення таких ситуацій, підвищення ефективності тендерних закупівель та здійснення громадського контролю, фахівці YouControl розробили спеціальний інструмент ‒ "Аналіз тендерів".

Новини 9 грудня 2021 р.

"Аналіз тендерів": ідеальний інструмент перевірки публічних закупівель від YouControl

"Аналіз тендерів" – новий безоплатний інструмент YouControl для перевірки учасників тендерів, виявлення несумлінних компаній та проведення чесних та вигідних закупівель.   Ініціатор публічних закупівель має перевіряти учасників на відповідність до вимог закону.  Для належної перевірки потрібна інформація з відкритих та доступних джерел, отримання якої з розрізнених реєстрів займає багато часу.

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’