За допомогою інструменту YC.Market аналітики R&D центру YouControl з’ясували, що станом на грудень 2024 року в Україні працюють 228 юросіб та 353 фізособи-підприємці за основним КВЕДом 32.40 “Виробництво ігор та іграшок”. З-поміж 75 фірм, що подали фінансову звітність за 2023 рік, найбільше заробило “ТОВ Інтелком” — 310,7 млн грн. Серед виробників іграшок троє зареєстровані в тимчасово окупованому Криму. Ще 2 компанії мають в структурі власності громадян Білорусі. Детальніше — у дослідженні YouControl.
Троє виробників іграшок, що зареєстровані в тимчасово окупованому Криму, ймовірно перереєстровані за законодавством держави-агресора: ТОВ “Євпаторійська фабрика іграшки “Топтижка”, ТОВ “Субаш” та ТОВ “Фірма “Лайн”. Учасниця ТОВ “Субаш” Антоніна Михайлівна Тимченко знаходиться під дією санкцій, введених Указом Президента України №280/2023.
Ще 5 компаній з проаналізованого переліку мають у складі учасників фізичних осіб, що є громадянами або зареєстровані на території російської федерації:
ТОВ "БЛЕСК-9" — компанія зареєстрована на тимчасово окупованій території Луганської області, а учасником (100% статутного капіталу) є громадянин росії Євгеній Мєссєрман.
ТОВ "ВИДАВНИЦТВО "ТРЕТЯ ПЛАНЕТА" — юридична особа з місцем реєстрації у Києві має у складі учасників двох громадян росії: Сергія Мачіна та Євгена Туловського, які спільно володіють 50% статутного капіталу компанії.
ТОВ "ДУБЛЬ Д" — власником 50% статутного капіталу компанії є громадянин рф Дмитро Москальов. Відповідно до рішення Господарського суду міста Києва від 06.06.2023 у справі № 910/2565/23, компанія до 2023 року мала укладений ліцензійний договір з АТ “Антонов” на виготовлення іграшок-літаків, що повторювали модель літака, яку розробляє це держпідприємство. Цей договір було розірвано судом, а з ТОВ "ДУБЛЬ Д" на користь АТ "АНТОНОВ" стягнуто штраф 260 тис. грн за його порушення.
ТОВ "СІТІ ТОЙЗ" — керівником та учасником компанії є громадянин рф Юрій Астахов.
ТОВ "СПІЛКА ВИРОБНИКІВ ІГРАШОК" — учасником компанії, що зареєстрована на Кіровоградщині, є громадянин рф Олексій Серебряков.
Ще 2 компанії мають в структурі власності громадян республіки Білорусь — ТОВ "МЕДЖІТ" (учасник громадянин рб Євген Мендес) та ТОВ "СМАРТ КОАЛА ТРЕЙДИНГ" (учасник громадянин рб Віталій Кутько).
Учасником виробника іграшок ТОВ "МТМ ГОЛДЕН ГАН" є громадянин Ірану з пропискою у Київській області — Сафіхані Мехді Реза. Іран є однією з країн-союзників російської федерації та підтримує її військову агресію проти України.
Майже 33%, тобто 75 фірм, з проаналізованих юридичних осіб, зареєстровані у Києві. У Львівській та Харківській областях прописані 25 і 24 компанії відповідно. У всіх інших регіонах зареєстровано від 1 до 16 компаній. До складу ФПГ* в системі YouControl входять 4 компанії з вибірки — ТОВ "ТОП МАСТЕР", ТОВ "МІНІЛЕНД.УА", ТОВ "АДЕЙ ПРОМОУШНЗ" та ТОВ "ПЛЕЙ ВУД".
Як зазначено на офіційному сайті компанії, ТОВ "ПЛЕЙ ВУД" є виробником дерев’яних конструкторів та працює у Харкові. Хоча саме підприємство зареєстровано у Києві. Одним з учасників компанії є Гарі Корогодський — засновник благодійного фонду “Життєлюб”, співвласник ТРЦ Dream Town та ключова особа однойменного ФПГ у системі Youcontrol.
ТОВ "МІНІЛЕНД.УА" входить до фінансово-промислової групи “СЛАВ груп”, яка працює переважно у сфері будівництва. Як зазначено на офіційному сайті Miniland.ua, компанія виробляє та продає моделі залізничного, автомобільного транспорту, будівель та інше. Ця фірма у 2023 році перевищила показник виручки за 2022 рік в більш ніж 10 разів. У 2023-му підприємство заробило майже 5 млн грн, а виручка за 2022 рік склала 473,8 тис. грн.
*Примітка: Фінансово-промислова група — у загальному сенсі це сукупність компаній із фінансової та/або промислової сфер, які належать до одного чи групи кінцевих бенефіціарних власників та здійснюють взаємодію між собою для досягнення спільних цілей, таких як отримання фінансової вигоди чи оптимізація виробничих процесів (надалі вживатимемо “ФПГ” або “група”). Є аналітичною інформацією YouControl.
Найбільша кількість приватних підприємців серед зареєстровано у столиці — 62 ФОПи та у Київській області — 34 фізичних осіб-підприємців. У сфері виробництва іграшок також залучено 40 ФОПів з Дніпропетровщини, по 36 — у Харківській і Львівській областях. 61 ФОП з вибірки брали участь та ставали переможцями процедур публічних закупівель.
Згідно з даними модулю bi.prozorro, найбільша кількість (понад 600) переможних процедур за період 2001-2024 рр. на загальну суму понад 40 млн грн у ФОП Панасюк Віталій Васильович. Електронна поштова адреса, що вказана у документах ФОПа Віталія Панасюка з публічних закупівель, збігається з адресою, зазначеною на сайті виробника навчального, ігрового та реабілітаційного обладнання для дітей “Альва”. Згідно з даними модулю bi.prozorro, ще 2 підприємці, що мають основний КВЕД “Виробництво ігор та іграшок”, є переможцями процедур публічних закупівель: Юрій Боков — більш ніж 280 процедур на суму понад 60 млн грн та Оксана Клименкова — понад 150 переможних процедур на суму 15 млн грн. Зауважимо, що у Віталія Панасюка предметом закупівлі переважно є іграшки й дитяче обладнання, а у Юрія Бокова та Оксани Клименкової — навчальне обладнання та засоби для кабінету з предмета “Захист України”.
Лише 75 компаній з досліджуваної вибірки подали фінзвітність за 2023 рік. Сукупна виручка цих компаній склала майже 2 млрд грн.
П’ятірка компаній за сумою виручки за 2023 рік така:
ТОВ "ІНТЕЛКОМ" з оборотом 310,7 млн грн. За інформацією з їхнього офіційного сайту, компанія виготовляє пластикові іграшки під ТМ “ТехноК”. Учасниками компанії є Володимир Окрепкий, Віктор Швець та Степанида Славатинська.
Виручка ТОВ "ЮКРЕЙНІАН ГЕАРС" у 2023 році склала 243,6 млн грн. На їхньому офіційному сайті йдеться про те, що компанія виготовляє механічні 3Д-пазли з фанери та інші іграшки. Учасником компанії є Геннадій Шестак.
ТОВ “ОКТО ФЕМІЛІ ГРУП” заробила у 2023 році 176,4 млн грн. Як зазначено на їхньому офіційному сайті, фірма виробляє набори творчого ліплення та сенсорного розвитку під ТМ OKTO. Власницею компанії є Катерина Лібман. Виручка порівняно з 2022 роком збільшилась вдвічі.
Оборот ТОВ "ДРІМ ГРУП ТОЙЗ" за 2023 рік склав 169,5 млн грн. На офіційному сайті компанії зазначено, що вони працюють на ринку як інтернет-магазин TooToo.com.ua. 95% статутного капіталу належить Ірині Опанасенко з Києва. Показник виручки підприємства у 2023 році втричі більший ніж у 2022-му.
Виручка ТОВ "ТИГРЕС- ЛЮКС" у 2023 році склала 138,9 млн грн. Учасниками компанії є Галина та Сергій Падука. За інформацією видання "Конкурент" від 17.01.2017 року "Луцьку компанію "Тигрес" перевірять", ТОВ "Тигрес Люкс" виготовляють пластмасові іграшки.
У 2022 році фінансову звітність подали трохи менше компаній, ніж у 2023-му, а саме 72. Їхня сукупна виручка склала 1,7 млрд грн. При цьому, три компанії з п’ятірки найбільших за виручкою за 2023 рік також були у лідерах у 2022-му: ТОВ “ІНТЕЛКОМ”, ТОВ “ЮКРЕЙНІАН ГЕАРС” та ТОВ "ТИГРЕС- ЛЮКС". А от ТОВ “ОКТО ФЕМІЛІ ГРУП” у 2022 році зайняла почесне 6 місце із виручкою в 76,5 млн грн. ТОВ "ІРЕНА КО" та ТОВ "ВІП-ТОЙС", що посіли 4 та 5 місце у п’ятірці найбільших за виручкою у 2022 році, у 2023-му зайняли 6 і 9 сходинку із показниками виручки у 113,9 млн грн та 59,8 млн грн відповідно.
ТОВ "ІРЕНА КО" займається виробництвом скляних ялинкових прикрас. Про це йдеться в матеріалі видання "Погляд" від 29.12.2016 року "Єдина в світі фабрика скляних фантазій — у Тернополі".
А в статті delo.ua від 27.03.2019 року “Як український виробник іграшок залучив європейські інвестиції” вказано, що ТОВ "ВІП-ТОЙС" виготовляє пластмасові іграшки для дітей під ТМ Doloni-Toys.
Читайте також:
Статті 31 грудня 2021 р.
Україна trend-setter відкритих даних Європи: яка роль бізнесу?
Напередодні новорічних свят Європейський портал відкритих даних опублікував результати щорічного дослідження Open Data Maturity 2021. Цього року Україна піднялася на 11 позицій в рейтингу і закріпилася на 6-му місці серед 34 країн Європи, з почесним статусом trend-setter. Рівень зрілості сфери відкритих даних – 94%. Чи все так чудово в Україні з відкритими даними насправді та як бізнес здатен впливати на розвиток цієї сфери ‒ розповів виданню Мind засновник і СЕО YouControl, Сергій Мільман
Новини 10 грудня 2021 р.
YouControl запустив безоплатний інструмент з перевірки учасників закупівель в один клік
З 1 січня 2022 року вступають в силу зміни до Закону України "Про Публічні закупівлі". До уповноважених з публічних закупівель застосовуватиметься персональна відповідальність: від штрафів до позбавлення волі. Для уникнення таких ситуацій, підвищення ефективності тендерних закупівель та здійснення громадського контролю, фахівці YouControl розробили спеціальний інструмент ‒ "Аналіз тендерів".
Новини 9 грудня 2021 р.
"Аналіз тендерів": ідеальний інструмент перевірки публічних закупівель від YouControl
"Аналіз тендерів" – новий безоплатний інструмент YouControl для перевірки учасників тендерів, виявлення несумлінних компаній та проведення чесних та вигідних закупівель. Ініціатор публічних закупівель має перевіряти учасників на відповідність до вимог закону. Для належної перевірки потрібна інформація з відкритих та доступних джерел, отримання якої з розрізнених реєстрів займає багато часу.