YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
  • Рішення
  • Продукти
  • Ресурси
  • Компанія
  • Тарифи

Професійний розвиток з YouControl

Експертні дослідження, вебінари на найактуальніші теми, професійні курси з бізнес-розвідки та багато іншого

Читати дослідження YC
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або оберіть рішення, яке підходить саме вам.

Дослідження 27 грудня 2022 р.

Війна і податкові перевірки: що чекати бізнесу у 2023 році?

Поділитися:
Війна і податкові перевірки: що чекати бізнесу у 2023 році?

Державна податкова служба України (ДПС) опублікувала план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2023 рік. Всього податківці запланували провести понад 4 тисячі планових перевірок. Кого вони стосуватимуться та якою буде їх інтенсивність впродовж року  – у аналітичному матеріалі YouControl. 

 

Було – стало

 

У 2023 році податківці планують провести 4012 планових перевірок, з яких 2551 припадає на перевірку юридичних осіб. Зазначимо, що кількість перевірок у прийдешньому році буде на 50% меншою, ніж у 2022-му, коли було заплановано 5053. А у 2021 році план складав 4740 перевірок юросіб.

 

Чиновників з ДПС також зацікавила діяльність 1461 ФОПів у 2023 році, що на 14% менше плану  2022 року (1706). Для порівняння у 2021 році було заплановано 1758 перевірок ФОПів. Проте таку динаміку навряд чи можна назвати зниженням регуляторного тиску, адже це приблизно той самий рівень, якщо враховувати окуповані в 2022 році території України.

 

Інтенсивність перевірок впродовж року

 

Протягом 2023 року ДПС щомісяця планує в середньому перевіряти від 200 до 300 юридичних осіб. У січні перевірок не заплановано, найменше стартів перевірок буде у лютому - всього 3. Але вже з весни почнеться зростання: так, у березні заплановано 205 перевірок. А  максимальна кількість припадає на вересень наступного року – 315 перевірок юросіб.

 

Планові податкові перевірки загалом рівномірно розподілені впродовж року: щомісяця ДПС планує опрацьовувати не менше 100 ФОПів. Найбільше перевірок індивідуальних підприємців припадає на серпень (170), а також вересень-жовтень (164-162). Найменш інтенсивні планові місяці початку перевірок - березень-квітень (102-110 перевірок).

 

Географія податкових перевірок

 

З точки зору регіонального розподілу найвища концентрація планових податкових перевірок юридичних осіб зафіксована у м. Київ (505, що складає 21,6% від загальної кількості). А також серед компаній основних економічно-активних регіонів: Дніпропетровської (192), Харківської (186), Київської (156) та Львівської областей (153).

 

Серед ФОПів географія розподілу перевірок дещо відрізняється. Впадає в очі найбільший інтерес податкової до підприємців Харківщини (112 планових перевірок, 7,7%), Київщини (106), Вінниччини (99) та Одещини (92). Тоді як на столицю припадає всього 90 перевірок ФОПів.

 

Секторальний розподіл перевірок бізнесу

 

Якщо поглянути на галузеву приналежність юридичних осіб з точки зору їх основного КВЕДу, то найбільше перевірок податківців слід очікувати компаніям з таких класів як:

 

 

Найбільше перевірок припадає на підприємства агросектору, будівництва, неспеціалізованої гуртової торгівлі. Зацікавлені податківці і в посиленому контролі за гуртовою торгівлею паливом, вантажним автомобільним транспортом та торговцями деревиною і будівельними матеріалами.
 

Чи виправдано?


Посилення регуляторного податкового тиску на бізнес під час війни, чи на первинних етапах повоєнного відновлення, якщо війна закінчиться в межах 2023 року, навряд чи можна вважати ефективними заходами для підтримки економічного зростання. Вірогідно, український приватний бізнес, який у 2022 році продемонстрував надзвичайну антикрихкість й адаптивність до викликів бойових дій та блекаутів, виконує значну соціальну функцію, часто замінюючи державу у забезпеченні соціальних потреб населення, наразі потребує від держави хоча б базових умов і простору для функціонування, замість посиленої уваги органів, що займаються перевірками. Можливо є сенс стригти “бізнес-шерсть” вже тоді, коли вона виросте, а не сходу рубати курку, що здатна нести золоті яйця?

 

Незважаючи на війну та існуючий мораторій на планові перевірки, ДПС все ж оприлюднила план-графік перевірок на 2023 рік.

 

Чи законно?

 

Начебто ні, але є нюанси. Нагадаємо, спочатку Законом України від 03.03.2022 № 2118-ІХ підрозділ 10 розділу XX Податкового кодексу України було доповнено пунктом 69, в підпункті 69.2 якого спершу було зазначено, що на період дії воєнного стану "податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються". Згодом рядом інших законів до цього мораторію додавались винятки. Зрештою, 27.05.2022 набрав чинності Закон України від 12.05.2022 № 2260-IX, відповідно до якого податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті зупиняються, за винятком: камеральних, окремих документальних позапланових та фактичних перевірок.

 

Як бачимо, жодних планових заходів законодавець на період дії мораторію не дозволив. Хитрість нового плану-графіку в тому, що «кампанія з перевірок» стартує не з-під ялинки, а лише з березня 2023 року (крім трьох лютневих “сиріток”). Тому фактичні підстави для оскарження зараз нібито й відсутні.

 

Навіщо ж така еквілібристика? Може, «там щось знають» і війна закінчиться ще до весни? На жаль, навряд. Річ у тому, що Меморандумом про економічну та фінансову політику Моніторингової програми за участю ради директорів МВФ передбачено, зокрема, подання Урядом до Парламенту законопроекту про скасування мораторію на здійснення податкових перевірок, із набранням чинності з 1 липня.

 

Незрозуміло лише, як початок перевірок у березні узгоджується із можливим скасуванням мораторію у липні. Очевидно одне – на платників податків чекатимуть нові сюрпризи: планові перевірки, скасування «спрощенки» 2%, подальше насадження РРО і поновлення відповідальності за їх незастосування, й нарешті – затягування гайок платникам ІІІ групи (на предмет ухилення від оподаткування ПДФО). 

 

Дізнатися чи підпадає компанія під планові перевірки від ДПС і коли це відбудеться можна в системі YouControl.

 

Поділитися:

Читайте також:

Новини 24 листопада 2022 р.

YouControl працює під час війни: що ми створили у 2022 році

Війна у нашій країні – це випробування для бізнесу. А для команди YouControl – сильна мотивація створювати актуальні інструменти якомога швидше для наших клієнтів. Ми випустили декілька безпрецедентних проектів у дуже стислі терміни. Вони вже допомагають тисячам бізнесів в Україні та за її межами. У цій статті ми зібрали всі ключові оновлення та нововведення, що відбулися за останні майже 10 місяців.   Фінансова звітність за 2021 рік  

Дослідження 21 грудня 2022 р.

Імпорт та експорт України: вплив війни

Російсько-українська війна суттєво вплинула на економічний стан нашої країни, її зовнішньоекономічну діяльність зокрема. Експортно-імпортні операції України в поточному році зазнали кардинальних змін. R&D центр YouControl порівняв торішні дані Митниці з показниками десяти місяців 2022 року. Результати аналізу структури зовнішньої торгівлі, причини її динаміки та наслідками для економіки — у новому дослідженні.   Негативне сальдо зовнішньої торгівлі  

Статті 27 грудня 2022 р.

Бізнес у невизначені часи: уроки 2022 та прогнози 2023

Українське бізнес-середовище зазнало потужних змін цього року, та буде змінюватися і надалі. Ці зміни матимуть значний вплив на успіх країни, а також на здатність залишатися конкурентоспроможними. Щоб допомогти підприємцям і власникам бізнесу підготуватися до майбутнього, у цій статті ми зробили огляд ключових актуальних тем 2022 та основні тенденції, на які варто звернути увагу в 2023 році.

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’