Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Знаходьте клієнтів або партнерів та аналізуйте ринки з новим інструментом від YouControl Детальніше
Дослідження

Програмування та торгівля “вирішують”: в Україні зросла кількість ФОПів

16 травня 2019 р.

Програмування та торгівля “вирішують”: в Україні зросла кількість ФОПів

В Україні за минулий рік кількість фізичних осіб-підприємців виросла на 4%, а найбільший приріст був серед ФОПів, що займаються комп’ютерним програмуванням. Які ще тренди демонстрував дрібний бізнес у 2018 році – у дослідженні YouControl.

Дрібні підприємці є індикатором того, наскільки зручно, легко та вигідно в державі займатися бізнесом, адже вони змушені самостійно вирішувати свої проблеми, обходити бар’єри. Тож багатообіцяюче виглядає тренд росту кількості ФОПів в Україні. За рік їхня спільнота збільшилася на 4%. Це не дуже великий показник, а ріст не можна назвати стрімким, однак сама тенденція позитивна. Загалом на початку 2019 року в Україні нараховувалося понад 1,91 млн ФОПів.

Торгують та програмують: чим займається більшість ФОПів

Лише в ТОП-3 видах діяльності зареєстровано 314 тис., або 16% усіх ФОПів в Україні. Мова про такі КВЕДи, як “Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами, напоями та тютюном”, “Роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами” та “Комп'ютерне програмування”.

Приблизно такий же перелік категорій можна побачити і в переліку щодо показників приросту станом на початок 2019 р. порівняно з початком 2018 р.. За кількісним показником в ТОПі на першому місці розмістилося програмування (+20,7 тис. ФОПів), послуги перукарень та салонів краси (+10 тис.), інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах (+5 тис.). 

А от за найбільшим відсотковим приростом перелік категорій різноманітніший, і в ньому лише один пункт присвячений торгівлі, хоча попереду все одно програмування:

•  Комп'ютерне програмування: +27,2%;

•  Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах: + 23,8%;

•  Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет: +23,3%;

•  Спеціалізована діяльність із дизайну: +22%;

•  Інші види освіти: +21,2%;

•  Надання інших інформаційних послуг: +21,1%;

•  Інша діяльність у сфері охорони здоров'я: +20,4%;

•  Діяльність у сфері архітектури: +19,2%;

•  Будівництво житлових і нежитлових будівель: +19,1%;

•  Інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп'ютерних систем: +17,7%.

Регіональні особливості ФОПів: хто забезпечує ріст

Найкраще тренди росту кількості ФОПів можна прослідкувати в історично бізнес-активних регіонах, де зосереджена торгівля і виробництво, які є інтелектуальними та культурними центрами в своїх регіонах. Тож цікаво проаналізувати саме тренди в динаміці ФОПів у Вінницькій, Львівській, Дніпропетровській, Запорізькій, Одеській та Харківській областях.

Показово, що у 5 із 6 обраних регіонів (окрім Вінницької області, де показник упав на 0,5%) кількість фізичних осіб-підприємців від початку 2018 до початку 2019 збільшилася. Хоча рівень росту в них помітно різнився:

•  у Харківській області показник зріс на 9%;

•  у Львівській на 8%;

•  у Дніпропетровській на 5%;

•  в Одеській на 3,2%;

•  У Запорізькій на 1,4%.

Збільшення кількості ФОПів у згаданих регіонах – цілком очікуване та логічне. “Це підтвердження тренду на концентрацію економічної активності в ключових ділових центрах країни, що характерний для держав, які розвиваються. Внутрішня міграція у країні йде в напрямку з провінції до так званих “полюсів росту”, у яких концентруються людські та промислові ресурси, є вищий споживчий попит і сприятлива інфраструктура”, – констатує кандидат економічних наук, фінансовий аналітик YouControl Роман Корнилюк.

Цікаво й те, що як і в цілому в Україні, в усіх шести регіонах найбільший приріст спостерігався за КВЕДом “Комп’ютерне програмування”. Очевидно, саме ці регіони, які мають досить розвинені ІТ-ринки, і стали рушіями загального збільшення ФОПів за цим видом діяльності.

Роль дрібного бізнесу в Україні: руйнування монополій та працевлаштування

Те, що кількість ФОПів в Україні збільшується, має позитивний ефект, який виходить за межі теми дрібного підприємництва.

“Ключова роль малого та середнього підприємництва (МСП) – це утвердження ринкових відносин через підтримку конкуренції та “креативне руйнування” монополій, що залишились у спадок від Радянського Союзу. Чим більш розвинений малий бізнес, тим ближчою до споживача є економіка, тим краще виробництво реагує на потреби споживачів. Саме малий і середній бізнес часто є джерелом інноваційних продуктів. Також МСП – це гарне рішення проблеми безробіття і підвищення економічної активності населення”, – запевняє Роман Корнилюк.

ФОПи не лише для себе особисто вирішують питання безробіття. За словами спеціаліста HeadHunter Україна Юлії Дрожжиної, вони ще й активно створюють робочі місця для найманих співробітників. Так, відповідно до звіту Державної служби статистики України, на суб’єктів мікропідприємництва припадала майже третина зайнятих працівників у 2010-2017 роках. Причому є напрямки, де ФОПи частіше, ніж в інших, шукають кадри.

Згідно із аналізом бази вакансій, розміщених з травня 2018 по травень 2019 року, роботодавці, які вказали, що вони є фізичними особами-підприємцями, активніше шукали спеціалістів з таких професійних сфер, як продажі, адміністративний персонал, транспорт, маркетинг, бухгалтерія”, – розповідає Юлія Дрожжина.

Стимули росту: сприятливі умови та податки

Що сприяло росту кількості українських ФОПів? Кандидат економічних наук, фінансовий аналітик YouControl Роман Корнилюк впевнений, що це природній процес, на який впливає багато факторів, головні з яких:

•  спрощення процесу реєстрації та ведення діяльності у сфері малого бізнесу, зокрема підвищення зручності проведення розрахунків та податкових платежів онлайн;

•  макрофінансова стабілізація та невеликий економічний ріст, що поступово збільшує сукупний попит, зокрема і на продукцію малого та середнього бізнесу, водночас послаблюючи ризики 2014-2015 років;

•  сприятливий податковий режим, за якого стимули оформлятися у вигляді ФОП мають не лише реальні підприємці, а й наймані чи тимчасові працівники та представники креативних професій, консультанти тощо.

Та є все ж і ложка дьогтю в тому, що ФОПи “ростуть”. Часто справа не в “парникових умовах”, які це стимулюють, а в бажанні “зекономити” на податках.

“Безумовно, є ФОПи, які зареєструвалися для ведення власного малого бізнесу. Цьому сприяє економічна стабільність – посилення гривні, збільшення ВВП та стабілізація інфляційних процесів. Та ні для кого не буде таємницею, що “схема” з ФОПами використовується для оптимізації податкового навантаження при оплаті праці. Так, замість 42% відрахувань з заробітної плати ФОПи на 3-й групі сплачують 5%. Як правило, такий підхід застосовується креативними індустріями, котрі зараз активно розвиваються, а відповідно збільшується кількість ФОПів”, – пояснює засновник юридичної фірми Amigo Partners Ігор Маркевич.

Тож очевидно, що посилення дрібного підприємництва – багатообіцяючий фактор. Однак аби цей тренд зберігся і посилився, потрібно створювати ще більш сприятливі умови. На думку Романа Корнилюка, це і судова реформа та верховенство права, і демонополізація та дерегуляція, і формування ринок землі та прихід стратегічних зарубіжних інвесторів.

А що з вашим партнером-ФОПом?

Дуже часто на певні невеликі підрядні роботи наймають саме ФОПів. Але, незважаючи на те, що співпраця може бути досить скромною – як по часу, так і по грошах,  перевірити його варто так само ретельно, як і компанію. Чи не припинив він свою діяльність, як довго він працює та за яким КВЕДом, чи відповідає він його послугам? Чи є проти нього судові справи або ж навіть виконавчі провадження? З якими підприємствами пов’язаний?

Знайти ФОПа, якого потрібно перевірити, можна в системі YouControl. Для цього в пошукове поле потрібно ввести прізвище ім’я та по батькові підприємця або його ідентифікаційний код та обрати того, хто цікавить.

Перевірити ФОПа зараз!

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’