YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
  • Рішення
  • Продукти
  • Ресурси
  • Компанія
  • Тарифи

Професійний розвиток з YouControl

Експертні дослідження, вебінари на найактуальніші теми, професійні курси з бізнес-розвідки та багато іншого

Читати дослідження YC
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або оберіть рішення, яке підходить саме вам.

Дослідження 16 травня 2019 р.

Програмування та торгівля “вирішують”: в Україні зросла кількість ФОПів

Формуємо повне досьє на кожну компанію та ФОП

Поділитися:
Програмування та торгівля “вирішують”: в Україні зросла кількість ФОПів

В Україні за минулий рік кількість фізичних осіб-підприємців виросла на 4%, а найбільший приріст був серед ФОПів, що займаються комп’ютерним програмуванням. Які ще тренди демонстрував дрібний бізнес у 2018 році – у дослідженні YouControl.

Дрібні підприємці є індикатором того, наскільки зручно, легко та вигідно в державі займатися бізнесом, адже вони змушені самостійно вирішувати свої проблеми, обходити бар’єри. Тож багатообіцяюче виглядає тренд росту кількості ФОПів в Україні. За рік їхня спільнота збільшилася на 4%. Це не дуже великий показник, а ріст не можна назвати стрімким, однак сама тенденція позитивна. Загалом на початку 2019 року в Україні нараховувалося понад 1,91 млн ФОПів.

Торгують та програмують: чим займається більшість ФОПів

Лише в ТОП-3 видах діяльності зареєстровано 314 тис., або 16% усіх ФОПів в Україні. Мова про такі КВЕДи, як “Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами, напоями та тютюном”, “Роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами” та “Комп'ютерне програмування”.

Приблизно такий же перелік категорій можна побачити і в переліку щодо показників приросту станом на початок 2019 р. порівняно з початком 2018 р.. За кількісним показником в ТОПі на першому місці розмістилося програмування (+20,7 тис. ФОПів), послуги перукарень та салонів краси (+10 тис.), інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах (+5 тис.). 

А от за найбільшим відсотковим приростом перелік категорій різноманітніший, і в ньому лише один пункт присвячений торгівлі, хоча попереду все одно програмування:

•  Комп'ютерне програмування: +27,2%;

•  Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах: + 23,8%;

•  Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет: +23,3%;

•  Спеціалізована діяльність із дизайну: +22%;

•  Інші види освіти: +21,2%;

•  Надання інших інформаційних послуг: +21,1%;

•  Інша діяльність у сфері охорони здоров'я: +20,4%;

•  Діяльність у сфері архітектури: +19,2%;

•  Будівництво житлових і нежитлових будівель: +19,1%;

•  Інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп'ютерних систем: +17,7%.

Регіональні особливості ФОПів: хто забезпечує ріст

Найкраще тренди росту кількості ФОПів можна прослідкувати в історично бізнес-активних регіонах, де зосереджена торгівля і виробництво, які є інтелектуальними та культурними центрами в своїх регіонах. Тож цікаво проаналізувати саме тренди в динаміці ФОПів у Вінницькій, Львівській, Дніпропетровській, Запорізькій, Одеській та Харківській областях.

Показово, що у 5 із 6 обраних регіонів (окрім Вінницької області, де показник упав на 0,5%) кількість фізичних осіб-підприємців від початку 2018 до початку 2019 збільшилася. Хоча рівень росту в них помітно різнився:

•  у Харківській області показник зріс на 9%;

•  у Львівській на 8%;

•  у Дніпропетровській на 5%;

•  в Одеській на 3,2%;

•  У Запорізькій на 1,4%.

Збільшення кількості ФОПів у згаданих регіонах – цілком очікуване та логічне. “Це підтвердження тренду на концентрацію економічної активності в ключових ділових центрах країни, що характерний для держав, які розвиваються. Внутрішня міграція у країні йде в напрямку з провінції до так званих “полюсів росту”, у яких концентруються людські та промислові ресурси, є вищий споживчий попит і сприятлива інфраструктура”, – констатує кандидат економічних наук, фінансовий аналітик YouControl Роман Корнилюк.

Цікаво й те, що як і в цілому в Україні, в усіх шести регіонах найбільший приріст спостерігався за КВЕДом “Комп’ютерне програмування”. Очевидно, саме ці регіони, які мають досить розвинені ІТ-ринки, і стали рушіями загального збільшення ФОПів за цим видом діяльності.

Роль дрібного бізнесу в Україні: руйнування монополій та працевлаштування

Те, що кількість ФОПів в Україні збільшується, має позитивний ефект, який виходить за межі теми дрібного підприємництва.

“Ключова роль малого та середнього підприємництва (МСП) – це утвердження ринкових відносин через підтримку конкуренції та “креативне руйнування” монополій, що залишились у спадок від Радянського Союзу. Чим більш розвинений малий бізнес, тим ближчою до споживача є економіка, тим краще виробництво реагує на потреби споживачів. Саме малий і середній бізнес часто є джерелом інноваційних продуктів. Також МСП – це гарне рішення проблеми безробіття і підвищення економічної активності населення”, – запевняє Роман Корнилюк.

ФОПи не лише для себе особисто вирішують питання безробіття. За словами спеціаліста HeadHunter Україна Юлії Дрожжиної, вони ще й активно створюють робочі місця для найманих співробітників. Так, відповідно до звіту Державної служби статистики України, на суб’єктів мікропідприємництва припадала майже третина зайнятих працівників у 2010-2017 роках. Причому є напрямки, де ФОПи частіше, ніж в інших, шукають кадри.

Згідно із аналізом бази вакансій, розміщених з травня 2018 по травень 2019 року, роботодавці, які вказали, що вони є фізичними особами-підприємцями, активніше шукали спеціалістів з таких професійних сфер, як продажі, адміністративний персонал, транспорт, маркетинг, бухгалтерія”, – розповідає Юлія Дрожжина.

Стимули росту: сприятливі умови та податки

Що сприяло росту кількості українських ФОПів? Кандидат економічних наук, фінансовий аналітик YouControl Роман Корнилюк впевнений, що це природній процес, на який впливає багато факторів, головні з яких:

•  спрощення процесу реєстрації та ведення діяльності у сфері малого бізнесу, зокрема підвищення зручності проведення розрахунків та податкових платежів онлайн;

•  макрофінансова стабілізація та невеликий економічний ріст, що поступово збільшує сукупний попит, зокрема і на продукцію малого та середнього бізнесу, водночас послаблюючи ризики 2014-2015 років;

•  сприятливий податковий режим, за якого стимули оформлятися у вигляді ФОП мають не лише реальні підприємці, а й наймані чи тимчасові працівники та представники креативних професій, консультанти тощо.

Та є все ж і ложка дьогтю в тому, що ФОПи “ростуть”. Часто справа не в “парникових умовах”, які це стимулюють, а в бажанні “зекономити” на податках.

“Безумовно, є ФОПи, які зареєструвалися для ведення власного малого бізнесу. Цьому сприяє економічна стабільність – посилення гривні, збільшення ВВП та стабілізація інфляційних процесів. Та ні для кого не буде таємницею, що “схема” з ФОПами використовується для оптимізації податкового навантаження при оплаті праці. Так, замість 42% відрахувань з заробітної плати ФОПи на 3-й групі сплачують 5%. Як правило, такий підхід застосовується креативними індустріями, котрі зараз активно розвиваються, а відповідно збільшується кількість ФОПів”, – пояснює засновник юридичної фірми Amigo Partners Ігор Маркевич.

Тож очевидно, що посилення дрібного підприємництва – багатообіцяючий фактор. Однак аби цей тренд зберігся і посилився, потрібно створювати ще більш сприятливі умови. На думку Романа Корнилюка, це і судова реформа та верховенство права, і демонополізація та дерегуляція, і формування ринок землі та прихід стратегічних зарубіжних інвесторів.

А що з вашим партнером-ФОПом?

Дуже часто на певні невеликі підрядні роботи наймають саме ФОПів. Але, незважаючи на те, що співпраця може бути досить скромною – як по часу, так і по грошах,  перевірити його варто так само ретельно, як і компанію. Чи не припинив він свою діяльність, як довго він працює та за яким КВЕДом, чи відповідає він його послугам? Чи є проти нього судові справи або ж навіть виконавчі провадження? З якими підприємствами пов’язаний?

Знайти ФОПа, якого потрібно перевірити, можна в системі YouControl. Для цього в пошукове поле потрібно ввести прізвище ім’я та по батькові підприємця або його ідентифікаційний код та обрати того, хто цікавить.

Перевірити ФОПа зараз!

Поділитися:

Читайте також:

Статті 31 грудня 2021 р.

Україна trend-setter відкритих даних Європи: яка роль бізнесу?

Напередодні новорічних свят Європейський портал відкритих даних опублікував результати щорічного дослідження Open Data Maturity 2021. Цього року Україна піднялася на 11 позицій в рейтингу і закріпилася на 6-му місці серед 34 країн Європи, з почесним статусом trend-setter. Рівень зрілості сфери відкритих даних – 94%. Чи все так чудово в Україні з відкритими даними насправді та як бізнес здатен впливати на розвиток цієї сфери ‒ розповів виданню Мind засновник і СЕО YouControl, Сергій Мільман

Новини 10 грудня 2021 р.

YouControl запустив безоплатний інструмент з перевірки учасників закупівель в один клік

З 1 січня 2022 року вступають в силу зміни до Закону України "Про Публічні закупівлі". До уповноважених з публічних закупівель застосовуватиметься персональна відповідальність: від штрафів до позбавлення волі. Для уникнення таких ситуацій, підвищення ефективності тендерних закупівель та здійснення громадського контролю, фахівці YouControl розробили спеціальний інструмент ‒ "Аналіз тендерів".

Новини 9 грудня 2021 р.

"Аналіз тендерів": ідеальний інструмент перевірки публічних закупівель від YouControl

"Аналіз тендерів" – новий безоплатний інструмент YouControl для перевірки учасників тендерів, виявлення несумлінних компаній та проведення чесних та вигідних закупівель.   Ініціатор публічних закупівель має перевіряти учасників на відповідність до вимог закону.  Для належної перевірки потрібна інформація з відкритих та доступних джерел, отримання якої з розрізнених реєстрів займає багато часу.

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’