YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
 • Рішення
 • Продукти
 • Ресурси
 • Компанія
 • Тарифи

Професійний розвиток з YouControl

Експертні дослідження, вебінари на найактуальніші теми, професійні курси з бізнес-розвідки та багато іншого

Читати дослідження YC
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або оберіть рішення, яке підходить саме вам.

Дослідження 27 вересня 2022 р.

Майже 1 мільярд держкоштів отримали українські компанії пов'язані з країнами-агресорами

Поділитися:
Майже 1 мільярд держкоштів отримали українські компанії пов'язані з країнами-агресорами

Аналітики центру R&D YouControl дослідили дані щодо державних закупівель з початку повномасштабної війни росії проти України. Як виявилося, більше 190 компаній-переможців тендерів на загальну суму понад 985 млн. грн. мають зв'язки із російською федерацією та республікою білорусь. Деталі — в новому дослідженні.

 

Що та як аналізували? 

 

Аналітики YouControl дослідили масив даних про участь українських компаній у державних тендерах за період з березня по кінець серпня 2022 року. Під аналіз потрапили підприємства із наступними видами пов’язаності з країнами-агресорами:

 

 • бенефіціар та/або учасник компанії є громадянином російської федерації та/або зареєстрований на її території;

 • компанія, її учасник або кінцевий власник/підписант є учасником юридичної особи, що зареєстрована за законодавством рф; 

 • компанії, що належать до холдингу (групи), інший учасник якого працює за законодавством рф;

 • кінцевий бенефіціар та/або учасник компанії є громадянином республіки білорусь та/або зареєстрований на її території. 

 

Кількісна та якісна динаміка тендерів з ворожим “слідом”

 

З березня по липень 2022 року 191 українська компанія, що має повязаність з країнами-агресорами, виграла понад 1 800 державних тендерів на загальну суму понад 985 млн грн. 

 

 • у березні було укладено найбільшу кількість таких контрактів — 535 на суму близько 140 млн грн; 

 • квітні — 311 контрактів на суму трохи більше 179 млн грн;

 • травні — 339 договорів на рекордних за півроку 338,66 млн грн;

 • червні — 502 контракти на 318,46 млн грн.;

 • липні — 155 договорів на загальну суму 9,6 млн грн.;

 • у серпені компаній-переможців тендерів зі зв’язками з рф чи рб виявлено не було.
   


 

Близько 50% від досліджуваних компаній, що мають ворожий слід та виграли в держтендерах за півроку війни, працюють у сфері роздрібної та оптової торгівлі різними товарами. Трохи більше 20% підприємств — за КВЕДом “переробна промисловість”. Основними напрямками діяльності близько 10% підприємств є професійна, наукова і технічна діяльність.


 

Хто наживається на українських тендерах?

 

21 компанія, що має російсько-білоруські зв'язки та взяла участь у державних тендерах у період березень-серпень, входить або має відношення до Фінансово промислових груп (ФПГ), доданих до системи YouСontrol. Зокрема, це російські групи “Катрен” та “Татнафта”, Group DF Дмитра Фірташа та інші.

 

Понад 75% від загальної суми переможних тендерів виграли компанії, що входять до міжнародних холдингів (груп), учасники котрих працюють за законодавством рф. Зокрема, це фармацевтичні дистриб’ютори ТОВ “Рош Україна”, ТОВ “Ново Нордіск Україна” та ТОВ “Байєр”. Сума заключених державних контрактів за півроку склала майже 671 млн грн.


 

Компанії, що мають в своїй структурі власності учасників/бенефіціарів/підписантів із російської федерації та республіки білорусь, стали переможцями тендерів на загальну суму понад 151 млн грн. 

 

 

 • Державних контрактів на суму близько 44 млн грн за досліджуваний період було укладено із ТОВ “Лабвіта”, бенефіціаром якого є громадянка рб Олена Латушко. За даними ЗМІ, Олена Латушко пов'язана із білоруськими компаніями, які були учасниками білоруських тендерів на закупівлю обладнання для медичних закладів за завищеними цінами.

 • ТОВ “К.П.Верес” заключило 52 державні контракти на загальну суму понад 14 млн грн. Учасниками організації є громадяни білорусі Валерій Сідорович та Ігор Турцевич — власники відомого на українському ринку бренду міжкімнатних дверей «Двері Білорусії» та однойменної роздрібної мережі.

 • Дніпровський фармацевтичний дистриб'ютор ТОВ “Вента.Лтд”, 24% статутного капіталу якого належить російській компанії АТ “Катрен”, заключив 82 державних контракти на загальну суму близько 23 млн грн. АТ “Катрен” входить до рейтингу “200 найбільших приватних  компаній росії” за версію видання Forbes.

 • Газорозподільна компанія “Житомиргаз” отримала понад 3 млн грн державних коштів. Компанія афілійована із Group DF, що контролюється Дмитром Фірташем через її акціонера ПрАТ “Газтек”. В той самий час компанія має зв'язки з рф через іншого її учасника — АТ “Оператор газорозподільної системи “Хмельницькгаз”, акціонером якого, в свою чергу, є громадянин росії Володимир Луняка.

 

Українські компанії, які, ймовірно, прямо чи опосередковано володіють частками у статутних капіталах російських компаній, за період з березня по серпень включно 2022 року, отримали державних замовлень на суму понад 87 млн грн. Серед них:

 

 • ПАТ “Завод Південкабель”, що входить до групи депутата Харківської міської ради Володимира Золоторьова. Підприємство заключило 2 договори на суму понад 54 мл .грн. Компанія є співвласником російського видання “Провода и кабели”.

 • ТОВ "Текстиль-Контакт", що входить до українського холдингу “ТК-Груп”, виграло 34 державні тендери на загальну суму понад 16 млн грн. Підписант даної компанії Віталій Головачук є керівником та власником російської компанії ТОВ “Пульс”

 

Як бачимо, навіть під час повномасштабної війни продовжився процес фінансування  за рахунок державного бюджету України бізнес-груп, пов'язаних з країнами-агресорами. Цей факт має привернути увагу влади в межах забезпечення єдиної та комплексної санкційної політики. Також сподіваємося, що відсутність "кривавих" тендерів у серпні виявиться не винятком, а стійкою тенденцією. Адже співпраця з контрагентами із росії та білорусі  є  неприйнятною у будь-якій формі чи спосіб.

 

Нагадуємо, детальніше перевірити дані по учасникам державних закупівель можна  у безоплатному модулі YouControl “Аналіз тендерів”.  Інструмент містить перелік з 11 ризикових факторів, визначених статтею 17 Закону України "Про Публічні закупівлі".

_______________________________________________________________________________________________

* Статтю доповнено позицією ТОВ "Текстиль-Контакт"

Коментар ТОВ «Текстиль-Контакт» з приводу статті під назвою «Майже 1 мільярд держкоштів отримали українські компанії пов'язані з країнами-агресорами», підготовленою за матеріалами дослідження аналітиків центру R&D YouControl

З контексту вищезазначеної статті випливає, що ТОВ «Текстиль-Контакт» опосередковано через свого працівника Головачука Віталія, має  пов’язаність із юрособою, створеною за законодавством країни-агресора.

З огляду на зазначене, ТОВ «Текстиль-Контакт» повністю заперечує таку пов’язаність із юрособами рф, як і будь-яку іншу форму колаборації з країною-агресором.

Також, звертаємо увагу, що Головачук Віталій – є штатним юристом ТОВ «Текстиль-Контакт», який значиться в ЄДР, як підписант виключно для представництва інтересів компанії в судах України, про що міститься спеціальне застереження в ЄДР.

Крім того, Головачук Віталій запевнив керівництво, власника компанії та правоохоронні органи, що ним ніколи не провадилась будь-яка господарська діяльність у рф. Він особисто не реєстрував на своє ім’я компанії в рф, не здійснював трудову діяльність у pф, жодних довіреностей для реєстрації юридичних осіб на його ім’я в рф  ніколи не видавав. Також, він повідомив, що втрачав паспорт громадянина України, про що звертався із відповідною заявою до правоохоронних органів та має відповідні підтверджуючі документи.

Станом на 29.09.2022р. ним подано заяву до СБУ про проведення перевірки інформації, зазначеної у згаданій статті стосовно нього. Також, він звернувся до Прикордонної служби України для отримання офіційних відомостей щодо перетину ним державного кордону України, починаючи з 2020 року. Зі свого боку, ми сподіваємось на оперативну допомогу правоохоронних органів України у з’ясуванні фактичних обставин для спростування причетності Головачука Віталія до  юросіб країни-агресора.

Ми розуміємо, що роблячи висновки про пов’язаність ТОВ «Текстиль-Контакт» з країною-агресором через можливу причетність одного з 1500 працівників компанії до юрособи у рф, аналітики центру R&D YouControl керувались виключно результатом спрацювання ризик-індикаторів ресурсу  YouControl, які є лише статистичними даними та не являються беззаперечними доказами наявності такого зв’язку.

Також ми розуміємо, що зазначена в статті інформація може бути використана в подальшому як засіб інформаційної війни і тиску на нашу компанію з боку недобросовісних конкурентів, але єдине, що наразі для нас є надважливими – це продовжувати, як і раніше, працювати за для підтримання економіки нашої країни та  її обороноздатності у воєнний час.

Слава Україні!


Доповнення NEW

Після публікації цієї статті до редакції YouControl звернулась компанія ТОВ «Текстиль-Контакт» і надала документи та роз’яснення щодо описаної у статті ситуації із «російським слідом». Аналітики центру R&D YouControl разом із представниками Текстиль-Контакту на основі додаткових даних спробували дослідити питання пов’язаності компанії з країною-агресором більш детально.

 

Так, у лютому 2021 року у Москві було зареєстроване товариство «Пульс», в якому єдиним учасником і генеральним директором є громадянин України Головачук Віталій Степанович, який має російський податковий номер. В той же час, Віталій Головачук на дату виходу статті за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань також був «підписантом», тобто, особою, яка може вчиняти дії (у т.ч. підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо) від імені Текстиль-Контакту. Саме ці обставини слугували підставою для висновку про наявність зв’язку між Текстиль-Контактом і країною-агресором.

 

Після отримання додаткових відомостей від Текстиль-Контакту було з’ясовано, що Головачук ще у вересні 2020 року заявив про втрату свого паспорта. З того часу й до серпня 2021 року він не виїжджав за територію України, що підтверджується офіційною відповіддю Державної прикордонної служби України на його запит. При цьому, за даними виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб РФ щодо російського ООО «Пульс», при реєстрації цього товариства був використаний саме його втрачений паспорт, а не довіреність. 

 

Що ж з цього слідує? Вбачається, що Віталій Головачук таки не має фактичної причетності до реєстрації російської компанії, в той же час (за відсутності відповідних рішень юрисдикційних органів) залишаючись юридично пов’язаним із нею. Сам Віталій є також штатним юристом Текстиль-Контакту. Після публікації цієї статті його було виключено з підписантів компанії Текстиль-Контакту  (куди він лише формально був внесений  для того, щоб не маючи права на зайняття адвокатською діяльністю здійснювати представництво свого роботодавця в судах). Тепер Текстиль-Контакт вже не має правового зв’язку із московською компанією «Пульс». Це стверджується й оновленими даними Системи «YouControl».

 

Цей кейс наочно демонструє, що варто проявляти особливу обачність при виборі контрагента. На цьому завжди наголошує YouControl у своїх публікаціях та під час вебінарів. За наявності обставин, що стверджують про можливі ризики ділових відносин із контрагентом, потрібно провести його належну перевірку, враховуючи при цьому сукупність усіх даних: офіційної публічної інформації у формі відкритих даних; документів наданих самим контрагентом; відповідей уповноважених державних органів тощо. Самому ж контрагенту слід заздалегідь проаналізувати власні ризики і подбати про підготовку доказової бази, яка б підтверджувала їх відсутність.

Поділитися:

Читайте також:

Статті 31 грудня 2021 р.

Україна trend-setter відкритих даних Європи: яка роль бізнесу?

Напередодні новорічних свят Європейський портал відкритих даних опублікував результати щорічного дослідження Open Data Maturity 2021. Цього року Україна піднялася на 11 позицій в рейтингу і закріпилася на 6-му місці серед 34 країн Європи, з почесним статусом trend-setter. Рівень зрілості сфери відкритих даних – 94%. Чи все так чудово в Україні з відкритими даними насправді та як бізнес здатен впливати на розвиток цієї сфери ‒ розповів виданню Мind засновник і СЕО YouControl, Сергій Мільман

Новини 10 грудня 2021 р.

YouControl запустив безоплатний інструмент з перевірки учасників закупівель в один клік

З 1 січня 2022 року вступають в силу зміни до Закону України "Про Публічні закупівлі". До уповноважених з публічних закупівель застосовуватиметься персональна відповідальність: від штрафів до позбавлення волі. Для уникнення таких ситуацій, підвищення ефективності тендерних закупівель та здійснення громадського контролю, фахівці YouControl розробили спеціальний інструмент ‒ "Аналіз тендерів".

Новини 9 грудня 2021 р.

"Аналіз тендерів": ідеальний інструмент перевірки публічних закупівель від YouControl

"Аналіз тендерів" – новий безоплатний інструмент YouControl для перевірки учасників тендерів, виявлення несумлінних компаній та проведення чесних та вигідних закупівель.   Ініціатор публічних закупівель має перевіряти учасників на відповідність до вимог закону.  Для належної перевірки потрібна інформація з відкритих та доступних джерел, отримання якої з розрізнених реєстрів займає багато часу.

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’