YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
  • Рішення
  • Продукти
  • Ресурси
  • Компанія
  • Тарифи

Професійний розвиток з YouControl

Експертні дослідження, вебінари на найактуальніші теми, професійні курси з бізнес-розвідки та багато іншого

Читати дослідження YC
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або оберіть рішення, яке підходить саме вам.

Дослідження 17 серпня 2021 р.

Найбільші компанії України 2020 – ТОП 1000 за рівнем доходів

author

Доктор економічних наук, фінансовий аналітик YouControl

Поділитися:
Найбільші компанії України 2020 – ТОП 1000 за рівнем доходів

Які компанії входять до ТОП 1000 найбільших в Україні за доходами? Де та в яких галузях вони працюють? Який "середній вік" найбільших підприємств у кожному секторі економіки? Які зміни у фінансових результатах найбільших капіталістів України відбулися за карантинний 2020 рік? Про все це і не тільки ‒ в новому спільному дослідженні фінансового аналітика Романа Корнилюка та R&D-центру YouControl ‒ "ТОП 1000 найбільших компаній України за доходами у 2020 році".

 

Відкриття фінзвітності у 2020 році дало змогу фахівцям YouControl більш точно та оперативно провести секторальний аналіз розвитку підприємств на галузевих ринках України. Ретельніше оцінити зміни, які відбулися в складі найбільших компаніях України, а також зробити узагальнені висновки про динаміку основних секторів економіки держави.

 

Найбільші компанії України в сфері промисловості

 

Перша тисяча найбільших компаній України загалом генерує близько 50-55% виручки усіх підприємств в країні. Вони здійснюють широкий спектр видів економічної діяльності. Найбільш представлені сектори економіки в ренкінгу: харчова промисловість (143 компанії), нафтогазовий сектор (118), електроенергетика (83) сільське господарство (77), роздрібна торгівля (66) та металургія (64).

 

Читати більше ‒ "Секторальні економічні тренди останнього десятиліття"

 

Ці ж галузі переважно представлені у ТОП 1000 найбільших компаній України за обсягом загальних чистих доходів, але дещо в іншому порядку: нафтогазовий сектор (797 млрд грн, що складає 15,9% від усіх доходів ТОП 1000), металургія (13,3%), електроенергетика (12,1%), роздрібна торгівля (10,4%), харчова промисловість (8,6%), сільське господарство (7,6%).

 

ТОП 1000 компаній України за доходами у 2020 році

 

Такі сектори як металургія, транспорт і логістика, фармацевтика, тютюнове виробництво, попри відносно нижчу кількість великих компаній у першій тисячі, генерують значно вищі рівні доходів у розрахунку на одне підприємство. Основою ж великого бізнесу України залишаються галузі, що використовують мінеральні чи земельні ресурси. Важкі індустрії (насамперед металургія, нафтогаз і енергетика), агрокомплекс та харчопром досі визначають секторальний профіль і міжнародну спеціалізацію України. 

 

Скільки найбільших українських компаній сконцентровано в столиці?

 

Географічний розподіл ТОП 1000 найбагатших компаній України є нерівномірним. 50,3% великого бізнесу за обсягом доходів концентруються у Києві. Ще 29% доходів генерують 27% великих підприємств з ТОП 1000, що розташовані в промислових центрах: Дніпропетровській, Київській, Донецькій, Одеській та Харківській областях.

 

ТОП 1000 компаній України за регіоном реєстрації

 

До переліку наступних за кількістю компаній з рейтингу ТОП 1000 найбагатших компаній України та їхнім внеском у загальний дохід входять: Львівська, Запорізька, Полтавська та Черкаська області.

Найменше великих компаній зареєстровано у Луганській (6), Херсонській (5) та Чернівецькій (3) областях.

 


Дізнайся більше про можливості інструменту "Аналіз ринків" від YouControl

 

Така географічна структура ТОП 1000 найбільших компаній України 2020 вказує на те, що за концентрацією виробництва і торгівлі у мегаполісах, наша держава належить до країн, що розвиваються. Посилення "полюсів економічного росту" навколо великих міст і одночасна стагнація багатьох депресивних сільських районів ‒ яскраве тому підтвердження.

 

Які компанії входять в ТОП найбільших в Україні?

 

Віковий розподіл тисячі найбільших компаній України досить рівномірний у кількісному вимірі. Проте, якщо підсумувати виручку найбільших компаній України 2020 для кожного року від дати реєстрації, то чітко проглядаються цікаві тенденції.

По-перше, "кістяк" ТОП 1000 найбільших компаній України, які є лідерами ринку за обсягом отриманих доходів, складають старі компанії, зареєстровані 15-27 років тому.

По-друге, досить високі показники доходів демонструють молоді компанії віком до 5 років. Однак, серед цих новостворених підприємств, які швидко почали генерувати мільярдні доходи, є багато перереєстрованих фірм. Їхні власники реєструють ці компанії в межах структуризації бізнесу фінансово-промислових груп та державних підприємств із ознаками природних монополій. Часто їхні доходи формуються під впливом регуляторної політики уряду.

По-третє, локальні максимуми значення доходів відповідають рокам реєстрації найбільших компаній України, що збігаються зі зміною політичного керівництва в країні. Як варіант, це може бути пов'язано із поширеною бізнес-практикою "замітання слідів" шляхом ліквідації старих підприємств із багажем проблем у фінзвітності і створенням нових компаній "з чистого аркуша".

 

ТОП 1000 компаній України за віком

 

Середній вік компаній також варіюється в залежності від секторальної приналежності. Так, наймолодшими є компанії нафтогазового сектору (у середньому – 7,5 років від моменту реєстрації), фінансів (8 років) та архітектури й інжинірингу (10 років). А найстаріші великі компанії у таких секторах: наукові дослідження (25), водопостачання та утилізація (25), готельно-ресторанний бізнес (26) та коксохімічна промисловість (27). 

Відносно високим є середній вік найбільших компаній у секторах вугільної промисловості (21), фармацевтики, машинобудування та металургії (по 19 років). Це пов'язано із тим, що матеріальна база багатьох із цих компаній була успадкована від заводів, комбінатів та шахт ще з радянських часів. Саме тому дати реєстрації прив’язані до років підсумків великої приватизації кінця 1990-х – початку 2000-х років.

 

"Доковідний" 2019-й VS "ковідний" 2020-й: хто вижив та потрапив до рейтингу ТОП 1000 найбільших компаній України?

 

При порівнянні ТОП 1000 найбільших компаній України в 2020 році із результатами ренкінгу доходів компаній за 2019 рік, аналітики YouControl помітили, що склад першої тисячі оновився на 20%. При цьому серед 206 компаній, які покинули ренкінг першої тисячі за доходами, 15 на даний час перебувають у процесі припинення чи зазнали банкрутства. 

Динаміка загальних доходів, отриманих компаніями з ТОП 1000 найбагатших компаній України за 2020 рік виявилась помірно низхідною. Найбільші підприємства сукупно задекларували 5 трильйонів гривень, що на 2,7% менше, ніж загальні доходи ТОП 1000 найбільших компаній України в 2019 році (5,1 трлн грн). Це не дивно, з огляду на рецесію, викликану карантинними обмеженнями та іншими негативними наслідками пандемії, спричиненої коронавірусом.

Серед секторів економіки, в яких зафіксоване найбільше падіння доходів, особливо вирізняється нафтогазовий сектор. Через падіння минулорічної виручки Нафтогазу та обвал світових цін на енергоносії нафтогазовий сектор знизив свою частку у доходах ТОП 1000 найбагатших компаній України на 3,5 відсоткові пункти до 15,9%. Також знизилась частка доходів компаній оптової торгівлі (-0,5 п.п.), транспорту і вуглевидобування (-0,4 п.п.), машинобудування та коксохімічної промисловості (-0,3 п.п.).

Лідерами росту за доходами серед найбільших компаній України за підсумками карантинного 2020 року стали компанії таких секторів економіки як: електроенергетика (+1,4 п.п.), роздрібна торгівля (1,1 п.п.), будівництво (0,9 п.п.) і, що досить логічно, фармацевтика (0,8 п.п.).

В розрізі регіонів внесок у загальний виторг ТОП 1000 найбагатших компаній України також змінився: лідерам росту частки в доходах першої тисячі були підприємства Одеської області (+0,6 п.п.), Києва та Черкаської області (по +0,5 п.п.). Натомість знизилась частка в доходах великих компаній Донецької (-1,0 п.п.), Запорізької та Волинської областей (-0,3 п.п.).

 

Як аналізувати ринок самостійно?

 

Для самостійного аналізу ринку з детальним переліком компаній за основним КВЕДом, регіоном розташування, датою реєстрації, виручкою тощо можна скористатися  інструментом YouControl "Аналіз Ринків". Він допоможе виокремити конкретні найбільші компанії України по кожному з досліджуваних секторів економіки за обраними критеріями.

 

 

Висновки

 

Кожна з найбільших компаній України зі списку ТОП 1000 генерує чистий дохід у понад 1 млрд гривень за рік. В переважній більшості вони відносяться до галузей, яким характерний сировинний характер та низька додана вартість. Передбачувано, найбільша кількість компаній та доходів концентруються у Києві. Хоча фактично частина з них можуть знаходитись далеко від головного офісу, здійснюючи операційну діяльність в інших областях. 

Також в ренкінгу ТОП 1000 є багато компаній з провідних індустріальних та аграрних регіонів. Найбільш дохідними є "старі" підприємства з більш ніж десятирічним досвідом роботи на ринку. Це пояснюється усталеними бізнес-зв’язками, стійкою клієнтською базою та напрацьованою бізнес-моделлю. 

Ковідний 2020-й рік негативно вплинув на найбільші компанії України: доходи знизились майже на 3%. При цьому найбільше зниження спостерігалось у нафтогазовому секторі, оптовій торгівлі, транспорті і вуглевидобуванні. Проте, низці секторів вдалося навіть наростити свої доходи. Найбагатші компанії України спостерігаються в таких галузях як: енергетика, роздрібна торгівля, будівництво і фармацевтика.

 

Стисло про методологію підрахунку

 

Для вищої якості аналізу фахівці YouControl очистили офіційний датасет індивідуальної фінзвітності від юридичних осіб некомерційної спрямованості. Після цього проранжували компанії у спадному порядку за показником чистого доходу від реалізації продукції. Таким чином відібрали ТОП 1000 найбільших компаній України.

Отриманий набір даних було доповнено додатковою інформацією, що наявна у аналітичній системі YouControl. Зокрема, про міста та регіони реєстрації кожної компанії, їхній правовий статус, дату реєстрації, секцію виду економічної діяльності, основний КВЕД тощо. 

Для того, щоб вагома частина інформації про секторальну приналежність не втрачалась у процесі агрегації, інформацію про основний вид економічної діяльності було доповнено  додатковою верифікацією з офіційних сайтів та інших відкритих джерел для уточнення спеціалізації кожної компанії, що увійшла до вибірки дослідження.

 


Перевірити компанію в YouControl

Безкоштовний тариф "Open Data"

Зареєструватися в системі
Поділитися:

Читайте також:

Статті 31 грудня 2021 р.

Україна trend-setter відкритих даних Європи: яка роль бізнесу?

Напередодні новорічних свят Європейський портал відкритих даних опублікував результати щорічного дослідження Open Data Maturity 2021. Цього року Україна піднялася на 11 позицій в рейтингу і закріпилася на 6-му місці серед 34 країн Європи, з почесним статусом trend-setter. Рівень зрілості сфери відкритих даних – 94%. Чи все так чудово в Україні з відкритими даними насправді та як бізнес здатен впливати на розвиток цієї сфери ‒ розповів виданню Мind засновник і СЕО YouControl, Сергій Мільман

Новини 10 грудня 2021 р.

YouControl запустив безоплатний інструмент з перевірки учасників закупівель в один клік

З 1 січня 2022 року вступають в силу зміни до Закону України "Про Публічні закупівлі". До уповноважених з публічних закупівель застосовуватиметься персональна відповідальність: від штрафів до позбавлення волі. Для уникнення таких ситуацій, підвищення ефективності тендерних закупівель та здійснення громадського контролю, фахівці YouControl розробили спеціальний інструмент ‒ "Аналіз тендерів".

Новини 9 грудня 2021 р.

"Аналіз тендерів": ідеальний інструмент перевірки публічних закупівель від YouControl

"Аналіз тендерів" – новий безоплатний інструмент YouControl для перевірки учасників тендерів, виявлення несумлінних компаній та проведення чесних та вигідних закупівель.   Ініціатор публічних закупівель має перевіряти учасників на відповідність до вимог закону.  Для належної перевірки потрібна інформація з відкритих та доступних джерел, отримання якої з розрізнених реєстрів займає багато часу.

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’