Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Дослідження

“Офшорний” слід ділових регіонів України

27 лютого 2019 р.

“Офшорний” слід ділових регіонів України

Скільки “офшорних” компаній мають топові ділові регіони України? А чим займається “офшорний” бізнес Вінницької, Дніпропетровської, Львівської, Одеської, Харківської областей? Відповіді на ці та інші запитання знайшли аналітики YouControl.

Час від часу українські чиновники та окремі власники бізнесу “засвічуються” в медіапросторі через зв’язок їхніх компаній з “офшорними” країнами та територіями. Так історично склалося, що більшість із цих компаній зареєстровані в Києві ‒ головному діловому центрі країни. Однак що ж тоді з бізнесом в інших регіонах? В яких областях більше “грішать” зв’язками з “офшорами”, а в яких намагаються “грати” чесно? Аналітики YouControl дослідили 5 регіонів з високою бізнес-активністю та дізналися, яка частка компаній в них має власників та засновників в “офшорах”, в яких сферах вони працюють та які країни їм найбільше імпонують.

Варто зазначити, що наразі у світі є кілька визнаних переліків “офшорних” країн та територій. Свої списки мають МВФ, FATF (Міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей), ОЕСР (Організації економічного співробітництва та розвитку). В Україні теж є одразу два переліки “офшорів”. Один ‒ відповідно до Постанови Кабміну №1045. В ньому зазначено 79 низькоподаткових юрисдикцій та країн, відповідні органи яких не забезпечують своєчасний та повний обмін податковою та фінансовою інформацією на запити ДФС. Іншими словами ‒ це і є “офшори”. Другий ‒ згідно з Розпорядженням того ж Кабміну №1079-р. В ньому фігурує лише 41 країна чи територія, тобто розбіжність з першим кардинальна. Однак заступник директора YouControl з правових питань, адвокат Данило Глоба  пояснює, що як основний “офшорний” список варто розглядати той, який міститься в Постанові №1045. Саме він стосується сфери оподаткування. Другий же перелік більше націлений на визначення ризиків фінансових операцій.

Навіщо ж бізнесу ховатися в “офшорах”? Насправді мотивів декілька. Перший, найбільш популярний ‒ це спроби приховати доходи компанії та уникнути сплати податків. Іноді “офшор” допомагає залишити в тіні ім’я реального власника бізнесу. Однак в цих “гаванях” деякий бізнес просто шукає комфорту (зокрема, ведення операцій з валютою) та захисту від  нестабільної економіки чи навіть від рейдерства.

У фокус нашого дослідження потрапив бізнес Вінницької, Дніпропетровської, Львівської, Одеської, Харківської областей. Загалом в них працює майже 300 тис. підприємств. Частка “офшорних” серед них в різних регіонах відрізняється, однак несуттєво:

•  4,7% “офшорних” компаній від загальної кількості підприємств в Одеській області;

•  2,4% у Дніпропетровській області;

•  2,3% у Вінницькій області;

•  2% у Харківській області;

•  1,9% у Львівській області.

Однак у кількісному співвідношенні різниця відчутніша: якщо на Вінниччині “офшорних” підприємств трохи більше ніж 400, то на Одещині їх понад 3 100.

Кількість офшорних компаній в ділових регіонах України

Однак, не лише кількістю компаній можна оцінити їхню “вагу” в регіоні. Значно цікавішими виявилися масштаби їхньої роботи та фінансові показники. Так, “офшорні” компанії Вінницької області за 2017 рік згенерували 29% від загального доходу підприємств області. “Офшорний” бізнес Дніпропетровщини та Одещини досягнув показника у 32% кожен, Львівщини ‒ 11%, а Харківщини ‒ всього 7%. Тобто Одеська область знову попереду.

“Таке “лідерство” Одеської області можна пояснити кількома факторами. По-перше, в цьому регіоні традиційно висока економічна і торговельна активність. А чим сильніше промислово розвинутий регіон ‒ тим більше в ньому “офшорів”. По-друге, на ситуацію впливає географічне положення Одещини. Це прикордонна область, розташована біля моря, тут загалом потужний міжнародний товарообіг. Однак варто зважати й на те, що частка підприємств області все ж належать реальним власниками з країн, які потрапили до списку низькоподаткових юрисдикцій (Молдова, Туреччина)“, ‒ пояснив кандидат економічних наук, фінансовий аналітик YouControl Роман Корнилюк.

“Офшорні” вподобання регіонального бізнесу

У бізнес-колах Кіпр асоціюється в першу чергу не з курортом, а з одним із “улюблених офшорів” бізнесу, зокрема й українського. І не дарма. Саме цей мальовничий острів знаходиться на першому місці серед популярних “країн-офшорів” для 4 із 5 регіонів (окрім Одещини), котрі розглядаються у дослідженні. Загалом на Кіпрі знаходяться засновники понад 2,1 тис. компаній із 5 зазначених областей.

“Однак невдовзі ситуація може змінитися. 2018 року Кіпр змінив своє ставлення до можливостей приховувати на острові свій бізнес. Тепер він декларує суттєве посилення норм фінмоніторингу і боротьбу з фіктивними компаніями, які не ведуть діяльності на території Кіпру. Хоча це поки не допомогло йому покинути список низькоподаткових юрисдикцій, затверджений в Україні Постановою Кабміну №1045”, ‒ розповів Роман Корнилюк.

Також в ТОП-3 “улюблених офшорів” потрапили територіально близькі для України Молдова та Туреччина.

Топ-10 “офшорів”, які обирають компанії з 5 ділових регіонів України

Очевидно, що на відомих “офшорах” український бізнес не зупиняється.  Деякі компанії, зокрема Харківщини та Дніпропетровщини, “дістаються” екзотичної Федерації Сент-Кіттс і Невіс. Інші, а саме 22 компанії Львівщини, ‒ самоврядної заморської території Великої Британії ‒ Ангільї в Карибському морі. Хтось же обирає віддалені від материків Маршаллові острови посеред Тихого океану чи багату історичними пам’ятками Йорданію.

Однак при розгляді компаній, засновниками якої є представники “офшорів”, потрібно звернути увагу на один момент. “Не за всіма низькоподатковими юрисдикціями стоять українські резиденти. Це дійсно можуть бути іноземні бенефіціари. Вони в свою чергу або стоять за якимось класичним острівним “офшором”, або ж можуть бути громадянами традиційних торгових партнерів України ‒ наприклад,  Молдови чи Туреччини, операції з якими увійшли до розряду контрольованих в рамках трансфертного ціноутворення”, ‒ запевнив кандидат економічних наук, фінансовий аналітик YouControl Роман Корнилюк.

Діяльність “офшорного” бізнесу в регіонах

“Неспеціалізована оптова торгівля” як основний вид діяльності компанії іноді вказує на те, що вона старанно приховує, чим саме займається. Тож не дивно, що “офшорним” компаніям 5 ділових регіонів України цей вид діяльності найбільше припав до смаку.  На другому місці за популярністю опинився вид діяльності (КВЕД), який звучить так: “Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна”. Третій виявився також пов’язаним із нерухомістю.

Топ-3 види діяльності “офшорних” компаній з 5 ділових регіонів України

У той же час у різних областей на першому місці серед популярних видів діяльності розмістилися різні позиції. Так, найбільше “офшорних” компаній Вінниччини вказали основним КВЕД ‒ “Вирощування зернових, бобових культур і насіння олійних культур”. У Дніпропетровщини та Одещини картина зійшлася із загальним трендом ‒ “Неспеціалізована оптова торгівля”. “Офшорні” підприємства Львівщини та Харківщини найчастіше займаються діяльністю, що відповідає КВЕДу ‒ “Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна”.

Знайти “офшори” легко

Які країни належать до “офшорів”, а які ні ‒ не завжди легко зрозуміти, адже їх переліки, сформовані в Україні та світі відрізняються. При чому є “сірі” та “чорні” списки, та навіть в Україні переліки одразу два. Тож аби легко та швидко перевірити, чи не причетні засновники компанії до “офшорів”, інформацію можна перевірити в YouControl.

Списки в системі постійно оновлюються, якщо в них вносяться певні зміни. Тож перелік завжди залишається повним та актуальним.

Перевірити компанію зараз!

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’