Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

ukraine map
Дані для стратегічного аналізу ринку — в YouControl
Інший погляд на ринок з YouControl
Дані для стратегічного аналізу ринку — в YouControl
Дослідження 27 лютого 2019 р.

“Офшорний” слід ділових регіонів України

Формуємо повне досьє на кожну компанію та ФОП

Поділитися:
“Офшорний” слід ділових регіонів України

Скільки “офшорних” компаній мають топові ділові регіони України? А чим займається “офшорний” бізнес Вінницької, Дніпропетровської, Львівської, Одеської, Харківської областей? Відповіді на ці та інші запитання знайшли аналітики YouControl.

Час від часу українські чиновники та окремі власники бізнесу “засвічуються” в медіапросторі через зв’язок їхніх компаній з “офшорними” країнами та територіями. Так історично склалося, що більшість із цих компаній зареєстровані в Києві ‒ головному діловому центрі країни. Однак що ж тоді з бізнесом в інших регіонах? В яких областях більше “грішать” зв’язками з “офшорами”, а в яких намагаються “грати” чесно? Аналітики YouControl дослідили 5 регіонів з високою бізнес-активністю та дізналися, яка частка компаній в них має власників та засновників в “офшорах”, в яких сферах вони працюють та які країни їм найбільше імпонують.

Варто зазначити, що наразі у світі є кілька визнаних переліків “офшорних” країн та територій. Свої списки мають МВФ, FATF (Міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей), ОЕСР (Організації економічного співробітництва та розвитку). В Україні теж є одразу два переліки “офшорів”. Один ‒ відповідно до Постанови Кабміну №1045. В ньому зазначено 79 низькоподаткових юрисдикцій та країн, відповідні органи яких не забезпечують своєчасний та повний обмін податковою та фінансовою інформацією на запити ДФС. Іншими словами ‒ це і є “офшори”. Другий ‒ згідно з Розпорядженням того ж Кабміну №1079-р. В ньому фігурує лише 41 країна чи територія, тобто розбіжність з першим кардинальна. Однак заступник директора YouControl з правових питань, адвокат Данило Глоба  пояснює, що як основний “офшорний” список варто розглядати той, який міститься в Постанові №1045. Саме він стосується сфери оподаткування. Другий же перелік більше націлений на визначення ризиків фінансових операцій.

Навіщо ж бізнесу ховатися в “офшорах”? Насправді мотивів декілька. Перший, найбільш популярний ‒ це спроби приховати доходи компанії та уникнути сплати податків. Іноді “офшор” допомагає залишити в тіні ім’я реального власника бізнесу. Однак в цих “гаванях” деякий бізнес просто шукає комфорту (зокрема, ведення операцій з валютою) та захисту від  нестабільної економіки чи навіть від рейдерства.

У фокус нашого дослідження потрапив бізнес Вінницької, Дніпропетровської, Львівської, Одеської, Харківської областей. Загалом в них працює майже 300 тис. підприємств. Частка “офшорних” серед них в різних регіонах відрізняється, однак несуттєво:

•  4,7% “офшорних” компаній від загальної кількості підприємств в Одеській області;

•  2,4% у Дніпропетровській області;

•  2,3% у Вінницькій області;

•  2% у Харківській області;

•  1,9% у Львівській області.

Однак у кількісному співвідношенні різниця відчутніша: якщо на Вінниччині “офшорних” підприємств трохи більше ніж 400, то на Одещині їх понад 3 100.

Кількість офшорних компаній в ділових регіонах України

Однак, не лише кількістю компаній можна оцінити їхню “вагу” в регіоні. Значно цікавішими виявилися масштаби їхньої роботи та фінансові показники. Так, “офшорні” компанії Вінницької області за 2017 рік згенерували 29% від загального доходу підприємств області. “Офшорний” бізнес Дніпропетровщини та Одещини досягнув показника у 32% кожен, Львівщини ‒ 11%, а Харківщини ‒ всього 7%. Тобто Одеська область знову попереду.

“Таке “лідерство” Одеської області можна пояснити кількома факторами. По-перше, в цьому регіоні традиційно висока економічна і торговельна активність. А чим сильніше промислово розвинутий регіон ‒ тим більше в ньому “офшорів”. По-друге, на ситуацію впливає географічне положення Одещини. Це прикордонна область, розташована біля моря, тут загалом потужний міжнародний товарообіг. Однак варто зважати й на те, що частка підприємств області все ж належать реальним власниками з країн, які потрапили до списку низькоподаткових юрисдикцій (Молдова, Туреччина)“, ‒ пояснив кандидат економічних наук, фінансовий аналітик YouControl Роман Корнилюк.

“Офшорні” вподобання регіонального бізнесу

У бізнес-колах Кіпр асоціюється в першу чергу не з курортом, а з одним із “улюблених офшорів” бізнесу, зокрема й українського. І не дарма. Саме цей мальовничий острів знаходиться на першому місці серед популярних “країн-офшорів” для 4 із 5 регіонів (окрім Одещини), котрі розглядаються у дослідженні. Загалом на Кіпрі знаходяться засновники понад 2,1 тис. компаній із 5 зазначених областей.

“Однак невдовзі ситуація може змінитися. 2018 року Кіпр змінив своє ставлення до можливостей приховувати на острові свій бізнес. Тепер він декларує суттєве посилення норм фінмоніторингу і боротьбу з фіктивними компаніями, які не ведуть діяльності на території Кіпру. Хоча це поки не допомогло йому покинути список низькоподаткових юрисдикцій, затверджений в Україні Постановою Кабміну №1045”, ‒ розповів Роман Корнилюк.

Також в ТОП-3 “улюблених офшорів” потрапили територіально близькі для України Молдова та Туреччина.

Топ-10 “офшорів”, які обирають компанії з 5 ділових регіонів України

Очевидно, що на відомих “офшорах” український бізнес не зупиняється.  Деякі компанії, зокрема Харківщини та Дніпропетровщини, “дістаються” екзотичної Федерації Сент-Кіттс і Невіс. Інші, а саме 22 компанії Львівщини, ‒ самоврядної заморської території Великої Британії ‒ Ангільї в Карибському морі. Хтось же обирає віддалені від материків Маршаллові острови посеред Тихого океану чи багату історичними пам’ятками Йорданію.

Однак при розгляді компаній, засновниками якої є представники “офшорів”, потрібно звернути увагу на один момент. “Не за всіма низькоподатковими юрисдикціями стоять українські резиденти. Це дійсно можуть бути іноземні бенефіціари. Вони в свою чергу або стоять за якимось класичним острівним “офшором”, або ж можуть бути громадянами традиційних торгових партнерів України ‒ наприклад,  Молдови чи Туреччини, операції з якими увійшли до розряду контрольованих в рамках трансфертного ціноутворення”, ‒ запевнив кандидат економічних наук, фінансовий аналітик YouControl Роман Корнилюк.

Діяльність “офшорного” бізнесу в регіонах

“Неспеціалізована оптова торгівля” як основний вид діяльності компанії іноді вказує на те, що вона старанно приховує, чим саме займається. Тож не дивно, що “офшорним” компаніям 5 ділових регіонів України цей вид діяльності найбільше припав до смаку.  На другому місці за популярністю опинився вид діяльності (КВЕД), який звучить так: “Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна”. Третій виявився також пов’язаним із нерухомістю.

Топ-3 види діяльності “офшорних” компаній з 5 ділових регіонів України

У той же час у різних областей на першому місці серед популярних видів діяльності розмістилися різні позиції. Так, найбільше “офшорних” компаній Вінниччини вказали основним КВЕД ‒ “Вирощування зернових, бобових культур і насіння олійних культур”. У Дніпропетровщини та Одещини картина зійшлася із загальним трендом ‒ “Неспеціалізована оптова торгівля”. “Офшорні” підприємства Львівщини та Харківщини найчастіше займаються діяльністю, що відповідає КВЕДу ‒ “Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна”.

Знайти “офшори” легко

Які країни належать до “офшорів”, а які ні ‒ не завжди легко зрозуміти, адже їх переліки, сформовані в Україні та світі відрізняються. При чому є “сірі” та “чорні” списки, та навіть в Україні переліки одразу два. Тож аби легко та швидко перевірити, чи не причетні засновники компанії до “офшорів”, інформацію можна перевірити в YouControl.

Списки в системі постійно оновлюються, якщо в них вносяться певні зміни. Тож перелік завжди залишається повним та актуальним.

Перевірити компанію зараз!

Поділитися:

Читайте також:

Статті 31 грудня 2021 р.

Україна trend-setter відкритих даних Європи: яка роль бізнесу?

Напередодні новорічних свят Open Data Maturity 2021. Цього року Україна піднялася на 11 позицій в рейтингу і закріпилася на 6-му місці серед 34 країн Європи, з почесним статусом Мind засновник і СЕО YouControl, Сергій Мільман.     Темпи відкриття наборів даних в Україні не дозволяють сказати, що ми топчимося на місці, але й для ракетного старту цього відверто кажучи недостатньо.

Новини 10 грудня 2021 р.

YouControl запустив безоплатний інструмент з перевірки учасників закупівель в один клік

З 1 січня 2022 року вступають в силу зміни до Закону України "Про Публічні закупівлі". До уповноважених з публічних закупівель застосовуватиметься персональна відповідальність: від штрафів до позбавлення волі. Для уникнення таких ситуацій, підвищення ефективності тендерних закупівель та здійснення громадського контролю, фахівці YouControl розробили спеціальний інструмент ‒ "Аналіз тендерів".

Новини 9 грудня 2021 р.

"Аналіз тендерів": ідеальний інструмент перевірки публічних закупівель від YouControl

"Аналіз тендерів" – новий інструмент YouControl для перевірки учасників тендерів, виявлення несумлінних компаній та проведення чесних та вигідних закупівель.   Ініціатор публічних закупівель має перевіряти учасників на відповідність до вимог закону.  Для належної перевірки потрібна інформація з відкритих та доступних джерел, отримання якої з розрізнених реєстрів займає багато часу.

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’