YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
 • Рішення
 • Продукти
 • Ресурси
 • Компанія
 • Тарифи

Не знаєте з чого почати?

Наш консультант допоможе підібрати правильне рішення відповідно до ваших задач

Замовити дзвінок

Професійний розвиток з YouControl

Експертні дослідження, вебінари на найактуальніші теми, професійні курси з бізнес-розвідки та багато іншого

Читати дослідження YC
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Дослідження 29 листопада 2023 р.

Міжнародні та українські персональні санкції проти російської агресії: динаміка, структура, відмінності

Поділитися:
Міжнародні та українські персональні санкції проти російської агресії: динаміка, структура, відмінності

Лідерами-ініціаторами запровадження санкцій проти росії є США, ЄС та РНБО. Максимальна кількість введених санкцій, згідно з проаналізованими даними порталу “Війна і санкції” від НАЗК та МЗС, зафіксована впродовж 2022 року — 15205. Наскільки синхронізовані українські санкції з міжнародними спеціальними обмежувальними заходами та хто з “підсанкційників” мав найбільший вплив на українську економіку — в дослідженні R&D центру YouControl та д.е.н., фінансового аналітика Романа Корнилюка.

 

Ключові висновки:

 • Максимальні рівні санкційного тиску на рф/рб зі США, ЄС, Великобританії, Японії, Австралії, Канади, Швейцарії, Нової Зеландії та Польщі були у 2022 році — понад 15 тисяч санкцій.

 

 • Пік санкцій РНБО припадає на 2023 рік — 6,3 тисячі проти майже 5 тисяч підсанкційних осіб у 2022-му.

 

 • Загальна кількість фізичних та юридичних осіб під санкціями в базі даних порталу “Війна і санкції” станом на листопад 2023 року складає 16 919 осіб. З них 10 126 — це фізособи, 6 793 — компанії. При цьому 14 913 осіб перебувають під санкціями РНБО, 5 821 особа — під міжнародними санкціями.

 

 • 2 006 підсанкційних осіб: 1 238 компаній та 768 індивідів, попри наявні міжнародні санкції з тих чи інших причин відсутні в санкційних списках РНБО.

 

 • Медіанний час реакції РНБО на санкції від зарубіжних партнерів складав пів року. Натомість у 699 випадках, коли першими в запровадженні обмежень були РНБО, медіанний час реакції союзників був дещо швидшим — 5,4 місяця. 

 

 • У досліджуваному списку українських підсанкційних осіб, що досі генерують чи раніше контролювали українські активи є: Дмитро Фірташ, Вадим Новинський, Віктор Медведчук, та російські контролери “ВС Енерджі Інтернейшнл” (Бабаков, Гінер та Воєводін).

 

 • Аналітики YouControl сформували список 60 найбільших українських компаній за виручкою та розміром активів за 2022 рік, учасники/бенефіціари/акціонери яких потрапили під санкції. Вони входять/пов’язані або відносяться до 15 фінансово-промислових груп, доданих до сервісу. 

 

Персональні санкції: динаміка за останні 10 років

 

Персональні спеціальні економічні санкції на рівні з секторальними санкціями та обмеженнями досі залишаються ключовими методами немілітарної боротьби з країнами-агресорами. Повномасштабне вторгнення рф в Україну в 2022 році викликало реакцію демократичного світу та українських органів влади, яка окрім збройної боротьби включала у себе комплекс дій економічного характеру, спрямованих на фінансове виснаження країни-терориста для обмеження росту військових можливостей.

 

Саме тому максимальна кількість введених санкцій зафіксована впродовж 2022 року - 15 205. Водночас, якщо орієнтуватися саме на санкції Ради національної безпеки і оборони України (РНБО), пік припадає на 2023 рік — 6,3 тисячі проти майже 5 тисяч підсанкційних осіб у 2022-му.

 

 

З графіку динаміки інтенсивності запровадження санкцій випливає:

 

 • Санкції проти найбільш одіозних рашистів накладались від самого початку російсько-української війни, починаючи з анексії Криму та захоплення українських міст у Донецькій та Луганській областях 2014 року

 

 • Спочатку інтенсивність запровадження персональних санкцій була низькою —  на рівні 200-800 санкцій від усіх юрисдикцій, що не дозволило санкційному тиску виконати свою профілактичну роль у запобіганні повномасштабному вторгненню.

 

 • Попри те, що впродовж 2021 року санкційна активність РНБО значно посилилась — до 2,5 тисяч осіб, це не знайшло відгуку у пропорційному збільшенні санкцій від міжнародних партнерів України, котрі ввели лиш 174 санкції в 2021 році.

 

 • Максимальні рівні санкційного тиску на рф/рб з боку міжнародної спільноти, а саме: США, ЄС, Великобританії, Японії, Австралії, Канади, Швейцарії, Нової Зеландії та Польщі зафіксовано вже постфактум у 2022 році — понад 15 тисяч санкцій.

 

 • Кількість запроваджених міжнародних санкцій у першій половині 2023 року відчутно впала, зменшившись у рази — до 3,9 тисяч санкцій, багато з яких дублюються з країни до країни.

 

Які юрисдикції запроваджували санкції першими?

 

Аналітики R&D центру YouControl додатково проаналізували дати запровадження санкцій на кожну токсичну особу з бази даних порталу “Війна і санкції”. Це дало змогу побачити юрисдикції, що були ініціаторами санкцій та накладали їх першими на токсичних осіб, котрі сприяли російській агресії.

 

Серед лідерів-ініціаторів запровадження санкцій був Європейський Союз (ЄС), що зробив підсанкційними 1 087 осіб. Це складає 28,5% випадків від загальної чисельності тих осіб, у котрих одночасно наявні санкції від РНБО та хоча б від однієї іншої міжнародної юрисдикції.

 

На другому місці за ініціативністю у впровадженні персональних санкцій проти рашистів знаходяться Сполучені Штати Америки, що першими ініціювали 1 033 санкції (27,1%).

 

На третій позиції, власне, РНБО з 699 санкціями. З точки зору дат запровадження Україна ініціювала першою санкції проти лише 18,3% “підсанкційників” в межах “міжнародно-визнаної” підвибірки 3 815 токсичних осіб. Наразі є значно більша кількість осіб, проти яких наявні санкції РНБО, однак міжнародна спільнота не відреагувала відповідними діями — 11 098 юридичні та фізичні особи. Чому склалась така ситуація і які її фундаментальні причини — тема для окремого дослідження.

 

Якщо не рахувати санкційні ініціативи Канади та Великобританії проти 510 та 251 особи відповідно, то решта юрисдикцій зазвичай йшли у фарватері основних вищезазначених гравців з погляду санкційної активності. Хоча також кільком десяткам осіб зі злочинним слідом рф/рб вони запроваджували санкції першими, ніж РНБО чи інші союзники.

 

Розбіжності в санкційній політиці України та світу

 

Загальна кількість фізичних та юридичних осіб під санкціями в базі даних порталу “Війна і санкції” станом на листопад 2023 року складає 16 919 осіб. З них 10 126 — це фізичні особи, 6 793 — компанії. При цьому 14 913 осіб перебувають під санкціями РНБО, 5 821 особа — під міжнародними санкціями зарубіжних юрисдикцій, а 3 815 осіб із обох груп одночасно знаходяться і під українськими, і під міжнародними санкціями. У вищезазначеній базі даних є 635 підсанкційних осіб, по яким не вказано, чиї санкції накладалися. Такі особи не враховані в загальній кількості за досліджуваний період.
 

 

Найцікавішим сегментом з аналізованих вибірок для подальшого дослідження можна вважати 2 006 підсанкційних осіб (1 238 компаній та 768 індивідів), які попри наявні міжнародні санкції з тих чи інших причин відсутні в санкційних списках РНБО.

 

Одним із можливих пояснень може бути традиційно суттєвий часовий лаг між датами накладання міжнародних і вітчизняних санкцій у більш ніж 3 тисячах випадків. Коли наші союзники діяли першими, медіанний час реакції РНБО на санкції від зарубіжних партнерів складав 6,3 місяця, тобто 195 діб


Натомість у 699 випадках, коли першими в запровадженні обмежень були РНБО, медіанний час реакції союзників був дещо швидшим — 5,4 місяця, тобто 166 діб. При цьому компанії отримували санкції зарубіжних юрисдикцій у середньому через 124 доби, а фізичні особи — через 206 діб після ініціативи українського регулятора.

 

Зв’язки відомих підсанкційних осіб 

 

З точки зору виручки, яку генерують дотепер чи раніше контрольовані українські бізнес-активи, найбільш економічно-впливовими підсанкційними особами можна вважати таких бенефіціарів як: Дмитро Фірташ, Вадим Новинський (проти яких застосовані лише санкції РНБО), Віктор Медведчук, російські контролери “ВС Енерджі Інтернейшнл” (Бабаков, Гінер та Воєводін). 

 

YouControl виокремив список 60 найбільших українських компаній за отриманою виручкою та розміром активів за 2022 рік, учасники/бенефіціари/акціонери яких потрапили під санкції. Вони входять/пов’язані або відносяться до 15 фінансово-промислових груп (ФПГ), доданих до аналітичної системи. Зокрема:

 

Фінансово-промислова група (ФПГ) — у загальному сенсі це сукупність компаній із фінансової та/або промислової сфер, які належать до одного чи групи кінцевих бенефіціарних власників та здійснюють взаємодію між собою для досягнення спільних цілей, таких як отримання фінансової вигоди чи оптимізація виробничих процесів.

 

Ключова особа “Груп ДФ” Дмитро Фірташ потрапив під дію санкцій РНБО в червні 2021 року. З 2014-го він перебуває в Австрії з підпискою про невиїзд. Близько половини компаній “Груп ДФ”, що опинилися в досліджуваному списку, задіяні у сфері виробництва та реалізації хімічної продукції. Також в переліку наявні кілька газопостачальних підприємств (ТОВ "ТВІЙ ГАЗЗБУТ", ТОВ "ЙЕ Енергія"). 

 

Ключова особа “Смарт-Холдингу” — екснардеп Вадим Новинський. Він потрапив під дію санкції РНБО в грудні 2022-го. Новинський є бенефіціаром 4-х компаній (ТОВ "СМАРТ ЕНЕРДЖІ", АТ "ХАРКІВОБЛЕНЕРГО", ПРАТ "УКРГАЗВИДОБУТОК", ТОВ "СМАРТ-ЛІЗИНГ"). 

Три акціонери ПАТ “Запоріжсталь”: ПІІ ТОВ "КИЇВ СЕКЮРІТІЗ ГРУП" (24,5%), ТОВ "МІДЛАНД КЕПІТАЛ МЕНЕДЖМЕНТ" (11,22%) та британська компанія GLOBAL STEEL INVESTMENTS LIMITED (12,34%), потрапили до санкційного переліку РНБО у травні 2023 року. Власник 47% акцій підприємства є нідерландська компанія METINVEST B.V. Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР), бенефіціаром “Запоріжсталі” є ключова особа ФПГ “СКМ” Рінат Ахметов.

 

В системі YouControl додані повідомлення про санкційні обмеження щодо акціонера АТ "КРИВБАСЗАЛІЗРУДКОМ" та бенефіціарів ПРАТ "КІРОВОГРАДОБЛЕНЕРГО". “КІРОВОГРАДОБЛЕНЕРГО” входить до ФПГ “ВС Енерджі Інтернейшнл”, що об’єднує 5 енергорозподільчих компаній. Зокрема, вищезгадане “КІРОВОГРАДОБЛЕНЕРГО”, а також "ЖИТОМИРОБЛЕНЕРГО", "ЧЕРНІВЦІОБЛЕНЕРГО", "РІВНЕОБЛЕНЕРГО", "ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО".  Ключові особи цієї ФПГ — Артурс Альтбергс, Олег Сізерман, Марина Ярославська, Віліс Дамбінс та Валтс Вігантс — внесені в санкційний перелік РНБО в травні 2023 року. У матеріалі "Економічної правди" за 21.07.2022 року "Справа VS Energy. Чому суди не бачать росіян за підставними особами та родичами" вказано, що ці компанії та фізичні особи пов’язані з російськими олігархами (Олександром Бабаковим, Євгеном Гінером та Михайло Воєводіним), котрі також знаходяться під санкціями в Україні. 

 

Також під санкції РНБО потрапила кіпрська компанія STARMILL LIMITED, що володіє 99,88% акцій АТ "КРИВБАСЗАЛІЗРУДКОМ". Згідно з даними ЄДР, Рінат Ахметов контролює 49,94% компанії. Інші 49,94% акцій, за даними видання NV Бізнес (матеріал “Лондон невезіння. Коломойський продав 50% копальні в Кривому Розі за $926 млн росіянину Воєводину — деталі «справи ПриватБанку»” від 07.02.2023 р.), знаходяться у власності Михайла Воєводіна. У списку проаналізованих компаній присутня ще одна, пов’язана із паном Воєводиним — ПРАТ "ДНІПРОСПЕЦСТАЛЬ". Її бенефіціаром виступає громадянка Франції Наталія Селіванова, що знаходиться під дією санкцій РНБО з травня 2023 року. За матеріалами NV Бізнес від 31.01.2023 року “Велика історія. Як російський бізнес в Україні стає європейським і уникає санкцій — кейс VS Energy”, вона є дружиною Михайла Воєводіна. Окрім Наталії Селіванової, в структурі власності “Дніпроспецсталі” присутні кілька офшорних компаній, які за даними Радіо Свобода («Ти не один». Нововиявлений союз Коломойського та Медведчука (розслідування) від 11.06.2020р.) були зазначені в декларації екснардепа Віктора Медведчука.

 

Під дію міжнародних санкцій потрапив учасник ТОВ "МІЖНАРОДНИЙ КОНСОРЦІУМ З УПРАВЛІННЯ ТА РОЗВИТКУ ГАЗОТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ" — російська енергетична компанія ПАТ “Газпром”, що не внесена в санкційний перелік РНБО.

 

Майже всі компанії, що потрапили до досліджуваного списку, мають учасниками/акціонерами/КБВ осіб, до яких застосовано санкції. Винятком є  ТОВ "ФРІДОМ ФІНАНС УКРАЇНА", яка безпосередньо включена в санкційний перелік РНБО в жовтні 2022 року. Компанія входить до складу ФПГ Freedom Holding Corp., ключовою особою якої є Тимур Турлов (теж включений в санкційний перелік РНБО). За даними РБК-Україна (матеріал “У "Фрідом Фінанс Україна" прокоментували попадання до підсанкційного списку РНБО” від 21.10.2022 р.), після повномасштабного вторгнення рф в Україну, пан Турлов відмовився від російського громадянства та став громадянином Казахстану.

 

Як дізнатися в YouControl, чи знаходиться контрагент та пов’язані з ним фізичні та юридичні особи під санкціями

 

Національні та міжнародні санкції щодо юридичних осіб та ФОП відображаються в YouControl. Перевірити можна не лише санкції, накладені безпосередньо на контрагента, а й на пов’язаних з ним осіб. Заходимо в картку компанії і якщо санкції накладено — інструмент Експрес-аналіз це відразу покаже. Детальну інформацію про санкції можна переглянути, клікнувши на вкладку "Санкції" у лівому навігаційному меню. 

 

Перевірка компанії за допомогою Експрес-аналізу в YouControl на наявність санкцій

 

Так само можна виявити підсанкційну фізособу. Вводимо її ПІБ в модулі фізосіб і якщо вона перебуває під санкціями — система це покаже. В однойменному розділі є перелік всіх санкцій, накладених на фізичну особу, де можна побачити дату застосування кожної з них. А в розділі “Санкції РНБО” — підставу для застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) та строк їх застосування. Інформацію про фізичних та юридичних осіб, на яких уже було накладено санкції з початку війни рф проти України, можна знайти в розділі “Війна і санкції”.

 

Перевірка фізичної особи в YouControl на наявність санкцій

Поділитися:

Читайте також:

Статті 31 грудня 2021 р.

Україна trend-setter відкритих даних Європи: яка роль бізнесу?

Напередодні новорічних свят Європейський портал відкритих даних опублікував результати щорічного дослідження Open Data Maturity 2021. Цього року Україна піднялася на 11 позицій в рейтингу і закріпилася на 6-му місці серед 34 країн Європи, з почесним статусом trend-setter. Рівень зрілості сфери відкритих даних – 94%. Чи все так чудово в Україні з відкритими даними насправді та як бізнес здатен впливати на розвиток цієї сфери ‒ розповів виданню Мind засновник і СЕО YouControl, Сергій Мільман

Новини 10 грудня 2021 р.

YouControl запустив безоплатний інструмент з перевірки учасників закупівель в один клік

З 1 січня 2022 року вступають в силу зміни до Закону України "Про Публічні закупівлі". До уповноважених з публічних закупівель застосовуватиметься персональна відповідальність: від штрафів до позбавлення волі. Для уникнення таких ситуацій, підвищення ефективності тендерних закупівель та здійснення громадського контролю, фахівці YouControl розробили спеціальний інструмент ‒ "Аналіз тендерів".

Новини 9 грудня 2021 р.

"Аналіз тендерів": ідеальний інструмент перевірки публічних закупівель від YouControl

"Аналіз тендерів" – новий безоплатний інструмент YouControl для перевірки учасників тендерів, виявлення несумлінних компаній та проведення чесних та вигідних закупівель.   Ініціатор публічних закупівель має перевіряти учасників на відповідність до вимог закону.  Для належної перевірки потрібна інформація з відкритих та доступних джерел, отримання якої з розрізнених реєстрів займає багато часу.

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’