Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

YouControl запустив свій подкаст про людей в бізнесі!
35 хвилин концентрованої користі тут

Слухати
Дослідження

Ефект ProZorro: держзамовники почали економити понад 10%

18 жовтня 2018 р.

Ефект ProZorro: держзамовники почали економити понад 10%

 

Аналітики YouControl провели аналіз цінових трендів на ринку публічних закупівель за 2013-2017 роки, аби зрозуміти, як система ProZorro вплинула на ціноутворення, конкуренцію та прозорість проведення державних торгів.

З повним дослідженням ви можете ознайомитись за цим посиланням, до вашої уваги - скорочена версія.

Реформа державних закупівель, яка стартувала ще 2014 року зі створення системи ProZorro, і донині викликає суперечливі думки. Однак її позитивний результат та економічний ефект можна довести цілком конкретними розрахунками. Як система ProZorro вплинула на ціноутворення, конкуренцію та прозорість проведення державних торгів? Аналітики YouControl спробували відповісти на це запитання та провели аналіз цінових трендів на ринку публічних закупівель за 2013–2017 роки. Предметом дослідження стали відкриті дані про проведені тендери для закупівлі певних груп товарів, таких як паливо, м'ясо птиці, яйця, борошно, соки, картопля, молоко і цукор.

У фокусі дослідження опинилися 8 товарних груп, що належать до сільського господарства, харчової та нафтопереробної промисловості. Їх обрали з огляду на можливість розрахунку вартості одиниці товару (тобто однорідності) та наявності конкуренції в категорії.  

Логічна схема відбору продуктів для дослідження.

Попри те, що, наприклад, яйця чи молоко – це не категорії, де було витрачено найбільше бюджетних грошей, вони займають вагоме місце в сегменті однорідних товарів з наявною конкуренцією в торгах.


Обсяг і частка обраних для аналізу однорідних продуктів ProZorro за 2017 рік.

Джерело: YouControl на основі даних ProZorro.

Кожну обрану товарну категорію аналітики проаналізували за двома критеріями: ефектом публічних закупівель та маржинальністю. Ефект розраховувався в кілька етапів. Спочатку для кожного тендеру визначалася різниця між вартістю, за якою закуповувався товар, та його ринковою ціною. Після цього пiдсумовувався сукупний грошовий обсяг переплати чи економії за весь об’єм закупленого товару за кожен рік протягом 2013-2017 років. Маржинальність закупівель – це показник, що також вказує на рівень переплати чи економії за кожним тендером, але вже у відсотках. Аби його вирахувати, потрібно вартість товару за договором закупівлі порівняти з середньою ринковою ціною за той же обсяг продукції та визначити різницю між ними у відсотках.

В цілому за результатами дослідження виявилося, що впровадження ProZorro мало суттєвий ефект економії майже за усіма дослідженими видами продукції.

Сумарна економія на закупівлях лише цих окремих видів продукції порівняно з ринковою вартістю збільшилась з 5 млн грн у 2013 р. до 144 млн грн у 2017 р.


Ефект публічних закупівель за окремими категоріями

Після впровадження системи публічних електронних закупівель маржинальність також суттєво підвищилась. Рівень економії виріс в середньому на 12 процентних пунктів у восьми категоріях, що досліджувалися.

Якщо раніше в середньому при проведенні торгів держазамовники навіть перепалачували 1,2%, то нині вони вже економлять 10,8% відносно роздрібних ринкових цін.


Маржинальність публічних закупівель за окремими категоріями

“Система ProZorro виявилась більш ефективною за попередню систему закупівель. Особливо це помітно на конкурентних ринках зі значною кількістю постачальників. У той же час, в умовах монополізації цін економічний ефект від використання системи значно слабший або відсутній. Наймасштабніші лоти – газ, електроенергія, пара і теплова енергія – постачаються регіональними монополістами в основному за стартовими цінами в результаті неконкурентних торгів. Також на деяких ринках ціни в торгах в ProZorro спочатку були меншими за ринкові, та з часом тенденція змінилася на їхнє перевищення, – запевняє Роман Корнилюк, фінансовий аналітик компанії YouControl та співавтор дослідження. – Це може говорити про адаптацію недобросовісних закупівельників до нових правил або про витіснення з ринку публічних закупівель частини конкурентоспроможних постачальників. Однак при цьому всьому обсяги дійсно відкритих торгів та даних про них суттєво зросли порівняно з 2013 роком. Поліпшилась і якість та структура подачі інформації, що дозволяє здійснювати її аналіз для прийняття зважених регуляторних рішень та системного подолання  корупції”.

Читати повний текст дослідження.

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’