YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Дослідження 17 жовтня 2023 р.

Чим живе юридичний ринок в Україні: 50 юркомпаній за доходами у 2022 р.

Поділитися:
Чим живе юридичний ринок в Україні: 50 юркомпаній за доходами у 2022 р.

Аналітики YouControl спеціально для “Юридичної газети” дослідили юридичний ринок в Україні. Зокрема, його регіональний розподіл за кількістю наявних компаній, їх чистим доходом у 2022 році. А також простежили динаміку, порівнюючи з 2021 роком. За допомогою інструменту YouControl.Market від YouControl “Юридична газета” визначила 50 компаній юридичного ринку за розміром річного доходу у 2022 році. У першій п’ятірці: Asters, Sayenko Kharenko, Lexwell & Partners, Aequo, Kinstellar. 

 

Обговорення етичних стандартів професії юриста нерозривно пов’язано з прозорістю ведення бізнесу. Відкриття фінзвітності робить більшість фінансових показників публічно доступними, що дає можливість аналізувати ринок, зокрема і ринок юридичних компаній.

 

Аналітичний інструмент YC.Market від YouControl дозволяє побачити основних гравців обраної галузі, провести ефективний аналіз ринку за виручкою, активами та низкою інших фінансових і нефінансових показників. 

 

Методологія 

 

Дослідження проводилося на підставі ранжування 200 компаній за основним КВЕДом 69.10 — діяльність у сфері права за величиною річного доходу, отриманого у 2022 році. У дослідженні не враховано індустріальні компанії з юридичним КВЕДом, кампанії, роботу яких неможливо ідентифікувати на ринку.

У підсумку було сформовано список 50-и юридичних компаній України за найбільшими доходами. Під час роботи "Юридична газета" об’єднала доходи компаній, які працюють під одним брендом. 

 

Висновки

 

 • Згідно з даними офіційної звітності сумарно дохід 50-и юридичних компаній у 2022 році становив 3,9 млрд грн, що на 0,5 млрд грн менше, порівнюючи з 2021 роком. 

 • Сукупний чистий дохід по Україні за 2022 рік за основним КВЕДом 69.10 — 8,4 млрд грн, що на 5,4 млрд грн менше, порівнюючи з 2021 роком (13,8 млрд грн — це чистий дохід за 2021 рік). Аналіз цих даних показав, як повномасштабна війна вплинула на юридичний ринок. Падіння ринку становить 39%.

 • У списку найбільших компаній — лідери юридичного бізнесу, що підтверджує політику цих компаній, спрямовану на прозорість ключових фінансових показників та конкурентні правила гри.

 

Лідерами росту за доходами стала практика інтелектуальної власності:

 • Дубинський і Ошарова — 106 465 (+ 23%);

 • Михайлюк, Сороколат і партнери — 112 442 млн грн (+8%).

 

Компанії, які показали динаміку: 

 • Lexwell & Partners — приріст 269%;

 • A.D.HOC — 113%;

 • MORIS — 80%;

 • ADVANQ — 64%;

 • VB Partners — 48%;

 • PwC Legal — 35%.

 

Компанії, які зберегли доходи: 

 • Aequo;

 • Asters;

 • AVELLUM;

 • ADER HABER;

 • Пахаренко і партнери;

 • OMP Tax & Legal.

 

Регіональна структура

Проаналізували географію розташування юридичних компаній у 2022 році за кількістю та доходом. 


 

 

У розрізі регіонів загальний дохід також змінився. 

Приріст виручки за 2022 рік показали:

 • Рівненська область — +47% (приріст кількості компаній +2%);

 • Донецька область — +24% (зменшення кількості компаній –46%);

 • Житомирська область — +10% (приріст кількості компаній +7%);

 • Волинська область — +8% (приріст кількості компаній +3%).

 • В усіх інших областях — динаміка зниження доходу. 

 • Приріст кількості компаній спостерігався:

 • Івано-Франківська область — +12% (зменшення виручки –10%);

 • Черкаська область — +8% (зменшення виручки –48%);

 • Житомирська область — +7% (приріст виручки +10%);

 • Волинська область — +3% (приріст виручки +8%);

 • Закарпатська область — +3% (зменшення виручки –36%);

 • Дніпропетровська область — +2% (зменшення виручки –11%);

 • Рівненська область — +2% (приріст виручки +47%).

 • Київ: У Києві концентрується 80% юридичного бізнесу за обсягом доходів.  Сукупний дохід Києва 2022 за основним КВЕДом 69.10 — 6,8 млрд (динаміка — –42%, порівнюючи з сукупним доходом, який у 2021 році становив 11,8 млрд).

 

Коментарі

 

Сергій Мільман, засновник і СЕО YouControl

— Що відбувається у сфері відкритих даних в Україні під час повномасштабної війни? Який зараз фокус уваги? 

— Починаючи з 24 лютого 2022 року, в Україні закрили сотні публічних реєстрів. Хоча Портал відкритих даних і відновив роботу з 2 серпня 2022-го, але дані там далеко не всі. Доступ до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР) і Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відкрито для комерційних клієнтів. Абонентська плата за таку сервісну послугу починається від 5000 грн. Безоплатною є опція запитів про отримання публічної інформації до розпорядників. Проте потрібно враховувати, що час обробки заявки триватиме до 10 днів, що значно ускладнює отримання інформації. 

YouControl систематично підіймає тему незаконного закриття публічних реєстрів як у ЗМІ, так і в офіційних зверненнях до Мінцифри та розпорядників. Також ми об’єднуємо навколо цієї теми громадські організації та асоціації. 

Переконаний, що відкриття декларацій чиновників, реєстру корупціонерів, ЄДР та даних, що стосуються довкілля, не несе загрози національній безпеці. Навпаки, обмеження доступу до відкритих даних коштує Україні мільярди доларів, наближає нас до авторитарних країн і грає на руку ворогу.

Частину даних із реєстрів хочуть приховати. Які наслідки?

 

— Чи є зараз запит у бізнес-спільноти на відкриття фінансових даних? 

— Українські громадяни та бізнес втрачають щонайменше 90 млн грн щодня внаслідок закриття публічних реєстрів. 

В опитуванні YouControl 1000 наших користувачів вказали, як на них вплинула відсутність реєстрів. Найбільше людям не вистачає загальних реєстраційних даних компаній. 43% респондентів відповіли, що потребують інформації про місцеперебування організацій, учасників, директорів підприємств тощо. Ці дані забезпечує ЄДР. На другому місці — фінансова звітність компаній (39%) та дані про податкову заборгованість (34%). Також серед найбільш бажаних для відкриття — реєстр нерухомості, декларації чиновників та екологічні дані.

Тисяча користувачів YouControl про закриті публічні реєстри

 

— Чому відкрита фінансова інформація важлива для громадянського суспільства, бізнесу та держави? 

— Процес обмеження доступу до інформації з початку повномасштабного вторгнення проходив без належного правового регулювання та відкритого обговорення. Як наслідок, така нечітка ситуація з доступом до відкритих даних ускладнила роботу органів влади, бізнесу, громадських організацій та ЗМІ. 

Наприклад, з 24 лютого 2022 року до YouControl почали частіше звертатися громадські антикорупційні організації та журналісти щодо вивантаження тих чи інших даних. А це є сигналом, що закриття даних ускладнює пошук інформації активістами та медійниками й відповідно знижує рівень громадського контролю. 

За оцінкою фахівців YouControl, близько 40-50 млрд грн за півтора року війни втратила економіка України внаслідок закриття доступу громадянам до відкритих даних. Це досить вагома сума, щоб нею так просто нехтувати.

Нині бізнес зіштовхується зі складнощами перевірки благонадійності своїх контрагентів. До квітня 2023 року була затримка з оприлюдненням фінзвітності підприємств Держстатом, тому маємо неповну інформацію за цим показником. Без вичерпної й актуальної фінансової інформації про компанії та їхніх керівників фінансова система стає вразливою перед ризиками. Недостатність повної й точної фінансової інформації також заважає створенню ефективних аналітичних інструментів для оцінки фінансової стійкості компаній, негативно позначається на довірі між контрагентами, працівниками та роботодавцями й ускладнює пошук нових ринків для бізнесу. Все це може гальмувати процес економічного відновлення України на макрорівні.

 

— Яка роль відкритих даних у повоєнному відновленні України? 

— Прозора та підзвітна відбудова неможлива без доступних публічних реєстрів. Після введення воєнного стану були втрачені цінні набори відкритих даних, на яких засновувалися прозорість і боротьба з корупцією в Україні протягом багатьох років.

Такі кроки призводять до зменшення довіри міжнародних партнерів, які надають допомогу. Однак застосування відкритих даних для ефективного моніторингу процесів відбудови допоможе уникнути можливого зловживання владою своїми повноваженнями, дублювання фінансування об’єктів відновлення, необґрунтованої пріоритизації проєктів, корупційних схем і шахрайства.

Ефективний моніторинг прозорості розподілу коштів збільшить довіру громадськості до дій влади та зміцнить підтримку міжнародних донорів і партнерів.

 

Данило Глоба, заступник директора з правових питань YouControl, адвокат

— Чому саме юридичний бізнес має стати рушійною силою в забезпеченні принципів фінансової відкритості та прозорості ринку? 

— Юридичний бізнес відіграє важливу роль у забезпеченні принципів фінансової відкритості та прозорості ринку з кількох причин. Професійні юристи (зокрема адвокати, судді, прокурори та представники інших правничих професій) мають глибокі знання законів, правил і регуляцій, що стосуються фінансової сфери. Вони можуть сприяти розробленню та підтримці законодавства, яке створює сприятливе середовище для фінансової прозорості, захисту інвесторів та підтримки конкуренції на ринку.

Консалтингові юридичні компанії, адвокатські об’єднання і бюро можуть надавати послуги з комплаєнсу, зокрема оцінки фінансових ризиків бізнесу. Це допомагає бізнесу оцінити фінансове становище контрагентів, забезпечити відкритість і прозорість під час ділових транзакцій.

Конфлікти та спори у фінансовій сфері можуть виникати через невідповідність правил і недостатню прозорість. Юристи виступають у ролі посередників і можуть допомагати у врегулюванні таких спорів, наприклад, створюючи відповідну судову практику в межах судових процесів.

Юридичні компанії захищають права споживачів на фінансовому ринку та стежать за додержанням правил щодо діяльності банків, фінансових установ та інших суб’єктів ринку.

Юристи можуть сприяти боротьбі з фінансовою злочинністю, такою як шахрайство, легалізація доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму тощо. Вони можуть брати участь у розслідуваннях і представляти інтереси потерпілих сторін.

Юристи можуть здійснювати розробку та сприяти підтримці етичних стандартів у фінансовій сфері, які допомагають підтримувати високу якість послуг і довіру на ринку.

Загалом юридичний бізнес виступає впливовим чинником у забезпеченні стабільності, прозорості та добросовісної діяльності на фінансовому ринку. Завдання правників — завдяки своїм знанням та експертності сприяти забезпеченню додержання законів, регуляцій і стандартів, що сприятиме розвитку ефективного та відкритого ринкового середовища.

 

Роман Корнилюк, доктор економічних наук, фінансовий аналітик YouControl

— Як вплинув воєнний 2022 рік на найбільші юридичні компанії України? 

— Аналіз юридичного ринку, здійснений фахівцями YouControl на базі вибірки понад 3200 усіх компаній, котрі задекларували фінзвітність, свідчить про негативний вплив воєнного 2022 року на їхній фінансовий стан і ділову активність. Зокрема, під час війни відбулося суттєве падіння сумарної офіційної виручки юридичного ринку на цілих 39% — з 13,8 млрд грн у 2021 році до 8,4 млрд грн у 2022-му. Таке падіння чистих доходів від реалізації юридичних послуг неможливо пояснити лише скороченням чисельності гравців на ринку, яке становить лише 3,4%, оскільки кількість юркомпаній із відомою фінзвітністю знизилася з 3396 до 3281. Тому можна констатувати суттєве згортання ділової активності на юридичному ринку за підсумками першого воєнного року. 

Показово, що серед лідерів юридичного ринку з першої десятки переважна більшість компаній скоротила обсяги виручки в середньому на 10-30% — за винятком ТОВ «АСТЕРС-КОНСАЛТ» і АО «ЮФ «ЛЕКСВЕЛ І ПАРТНЕРИ», яким вдалося здійснити рух проти тренду, збільшивши декларовані обсяги чистих доходів у 2022 році, порівнюючи з попереднім звітним періодом.

 

— Чи змінилася у 2022 році регіональна структура юридичного бізнесу? 

— Протягом 2022 року відбулися суттєві зрушення в регіональній структурі юридичного ринку, пов’язані насамперед із конфігурацією лінії фронту. Логічно, що найбільше скорочення кількості учасників ринку з поданою звітністю відбулося в регіонах із наявними тимчасово окупованими територіями. У Донецькій області кількість наявних учасників ринку з поданими фінансовими звітами знизилася на -46%, через що її частка на ринку впала на -0,2 процентних пункти, причому з і раніше мізерних значень 0,4% від кількості компаній на ринку. Харківська область, яка у 2021 році займала 6% ринку України за кількістю учасників, у 2022-му погіршила позиції на -0,4 процентних пункти — до 5,6%, а сумарна виручка впала на -27%. Ще більше сумарна виручка впала в Херсонській області: на -54%, де наприкінці року подала фінстатистику незмінна кількість у складі 12-и компаній, котрі займають 0,1% українського ринку за обсягом доходів.

Найбільша кількість юридичних компаній лишаються зареєстрованими в місті Києві — 9500, з яких фінзвітність торік подали 1800 (55% ринку). Ці столичні компанії у 2022 році скоротили свою сумарну частку в загальній виручці юридичного ринку України на -4,4%, до все одно суттєвих 81,5%. Тобто висока концентрація юридичного ринку в столичному регіоні зберігається. 

Максимальний приріст частки в сумарних доходах юридичного ринку протягом 2022 року на рівні +1,3 п.п., до 4,1% ринку, зафіксовано у Дніпропетровській області, що стала основним місцем перереєстрації компаній у сфері права з прифронтових і тимчасово окупованих територій, а також сконцентрувала попит на юридичні послуги з боку внутрішньо переміщених осіб. 

На другому місці за приростом частки в доходах національного юридичного ринку +1 п.п., до 3,2%, опинилася Львівська область, де подавали фінзвітність незмінні 209 компаній з-поміж 1018 зареєстрованих в ЄДР юркомпаній, що не перебувають у процесі припинення.

 

Поділитися:

Читайте також:

Статті 31 грудня 2021 р.

Україна trend-setter відкритих даних Європи: яка роль бізнесу?

Напередодні новорічних свят Європейський портал відкритих даних опублікував результати щорічного дослідження Open Data Maturity 2021. Цього року Україна піднялася на 11 позицій в рейтингу і закріпилася на 6-му місці серед 34 країн Європи, з почесним статусом trend-setter. Рівень зрілості сфери відкритих даних – 94%. Чи все так чудово в Україні з відкритими даними насправді та як бізнес здатен впливати на розвиток цієї сфери ‒ розповів виданню Мind засновник і СЕО YouControl, Сергій Мільман

Новини 10 грудня 2021 р.

YouControl запустив безоплатний інструмент з перевірки учасників закупівель в один клік

З 1 січня 2022 року вступають в силу зміни до Закону України "Про Публічні закупівлі". До уповноважених з публічних закупівель застосовуватиметься персональна відповідальність: від штрафів до позбавлення волі. Для уникнення таких ситуацій, підвищення ефективності тендерних закупівель та здійснення громадського контролю, фахівці YouControl розробили спеціальний інструмент ‒ "Аналіз тендерів".

Новини 9 грудня 2021 р.

"Аналіз тендерів": ідеальний інструмент перевірки публічних закупівель від YouControl

"Аналіз тендерів" – новий безоплатний інструмент YouControl для перевірки учасників тендерів, виявлення несумлінних компаній та проведення чесних та вигідних закупівель.   Ініціатор публічних закупівель має перевіряти учасників на відповідність до вимог закону.  Для належної перевірки потрібна інформація з відкритих та доступних джерел, отримання якої з розрізнених реєстрів займає багато часу.

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’