Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Знаходьте клієнтів або партнерів та аналізуйте ринки з новим інструментом від YouControl Детальніше
Дослідження

"Безголові" компанії: в Україні досі існують юрособи та ФОП без керівників і видів діяльності

31 січня 2020 р.

"Безголові" компанії: в Україні досі існують юрособи та ФОП без керівників і видів діяльності

Аналітики системи YouControl виявили десятки тисяч компаній та приватних підприємців без офіційного керівника, власника і навіть КВЕД.

Уявіть собі автомобіль, який мчить по трасі, але за кермом немає водія. Ви можете опинитися на його шляху. На зустрічній смузі або пасажирському сидінні ‒ результат в будь-якому випадку буде непрогнозованим. Приблизно так само ризиковано співпрацювати з компаніями, які не мають керівника. І такі компанії прямо зараз можуть вести діяльність, укладати договори і нести потенційні ризики для своїх бізнес-партнерів.

Аналітики системи YouControl виявили, що на сьогоднішній день у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР) існують записи приблизно про 66 тисяч ФОПів, у яких не вказано вид діяльності (КВЕД). І ще 99 тисяч юридичних осіб не зареєстрували одне або кілька ключових даних: ПІБ керівника, власника та/або КВЕД.

Цікавою особливістю таких компаній є давній термін існування і юридичний статус “не перебуває в процесі припинення, свідоцтво про державну реєстрацію недійсне”.

Чому компанії приховують інформацію?

Історією цього питання поділився Олександр Рябець, голова правління в Спілки юристів Одеської області, генеральний партнер в Legal Partner. За його словами, в 2003 році був прийнятий закон "Про державну реєстрацію юридичних осіб, індивідуальних підприємців і громадських формувань", відповідно до якого державні реєстратори повинні були протягом 2004-2005 років провести заміну старих свідоцтв на нові ‒ єдиного зразка. Однак багато підприємців не звернулися для заміни. І вже з 2012 року відповідна комісія Міністерства юстиції проводила інвентаризацію.

Всі юридичні особи та фізичні особи-підприємці, створені та зареєстровані до 1 липня 2004 року, зобов'язані були подати державному реєстратору реєстраційну картку для включення відомостей про них до ЄДР. Всі, хто цього не зробив, отримали запис: "свідоцтво про державну реєстрацію недійсне", так як у них залишалось свідоцтво старого зразка. У той же час формулювання "не перебуває у процесі припинення" залишилося, адже рішення про ліквідацію або реорганізацію в цьому підприємстві не приймалося.

Чи можна співпрацювати з такими контрагентами?

Якщо за стільки років контрагент не зміг оновити про себе дані в ЄДР, варто задуматися про перспективи співпраці з ним.

"Якщо ми бачимо таке досьє, потрібно розуміти, що підприємство або приватний підприємець мають право діяти ‒ укладати угоди, платити податки. Вони створювалися за старим законодавством, яке було чинне на той період. Звичайно, з цим абзацом багато юристів можуть зі мною посперечатися, тому що це вже дискусійне питання для обговорення в наукових юридичних колах, ‒ коментує Олександр Рябець. ‒ Інше питання: чи варто співпрацювати з цим підприємством? Особисто я б цього не рекомендував. Цілком можливо, що у цього контрагента можуть з'явитися зобов'язання щодо податків і зборів тощо. Найчастіше, реально працюючі підприємства не мають такого запису. Не виключено, якщо до Вас звернулися саме такі контрагенти, це можуть бути шахраї, які використовують документи і печатку підприємства. А тут вже можуть бути не тільки фінансові втрати, але і увага з боку правоохоронних органів".

Як перевірити контрагента онлайн?

У досьє YouControl, заснованому на понад 60 відкритих джерел, автоматично проводиться експрес-аналіз. Він вказує на чинники, які потребують особливої уваги перед початком співпраці з контрагентом. Тепер до 72 факторів, за якими система YouControl перевіряє компанії, додані ще 3:

•  відсутність керівника;

•  відсутність КВЕД;

•  відсутність власника.

У досьє кожної компанії є розділ "Експрес-аналіз". Якщо один з факторів ризику має відношення до компанії ‒ він буде показаний в цьому розділі.

Читати більше: Методологія Експрес-аналізу

Завдання Експрес-аналізу і системи YouControl в цілому ‒ допомогти вам уникнути проблемної співпраці, вчасно виявивши можливі ризики і сумнівні факти в господарській діяльності потенційного бізнес-партнера. Повне досьє формує об'єктивне уявлення про діяльність компанії, дозволяючи приймати зважені рішення про співпрацю.

Перевірити компанію прямо зараз!

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’