YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
  • Рішення
  • Продукти
  • Ресурси
  • Компанія
  • Тарифи

Професійний розвиток з YouControl

Експертні дослідження, вебінари на найактуальніші теми, професійні курси з бізнес-розвідки та багато іншого

Читати дослідження YC
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або оберіть рішення, яке підходить саме вам.

Дослідження 20 вересня 2022 р.

Понад 2 тисячі британських компаній продовжують бізнес із росією

Поділитися:
Понад 2 тисячі британських компаній продовжують бізнес із росією

R&D центр YouControl оцінив активність виходу британських компаній із російського ринку. Аналітики дослідили стан російсько-британського взаємопроникнення на ринку акціонерного капіталу: кількість, найбільш популярні місця реєстрації дочірніх компаній, сферу їх діяльності. Також визначили двадцятку найбільших російських  компаній,  власники яких мають британську прописку. Деталі – в новому дослідженні.

 

Ключові висновки: 

 

  • Загальна кількість російських комерційних компаній, засновниками яких є резиденти Великобританії, сягає 2370 юридичних осіб. 

  • Британські дочірні компанії в росії часто слугують прикриттям для міжнародних фінансових потоків, що ведуть до російських власників.

  • HSBC Holdings, Unilever, GlaxoSmithKline, AstraZeneca, Linde, Legal & General Group та LyondellBasell Industries – компанії, що мають головний офіс у Великобританії та підтримують співпрацю з рф.

  • Найбільша частка британського капіталу в рф представлена в будівництві, оптовій торгівлі, операціях з нерухомістю, транспорті і логістиці, а також в IT. 

  • Більшість компаній із британськими номінальними власниками зосереджені в Москві та Санкт-Петербурзі.

  • Три британські компанії, номінальні власники російських активів з топ 20,  виявились підконтрольними росіянам: ООО "ИНВЕСТИЦИОННАЯ КОМПАНИЯ "ДЭНМАР-ФИНАНС", ООО "ГРУППА ЛАДОГА", ООО БЕРКШИР.

  • Бізнесмени російського походження – мільярдери Павло Дуров та Юрій Мільнер, були надавачами капіталу на ранніх етапах стартапу із прокату авто ООО “ВИЛИ РАЗРАБОТКА” з офісом у Лондоні.

  • Російських компаній у Британії майже у 5 разів більше, ніж британських в росії. 


 

Британський бізнес-бойкот росії

 

Вихід компаній із російського ринку чи згортання там операцій називають бізнес-бойкотуванням, тобто добровільними або непрямими санкціями. Для кількісного вимірювання рівня виходу бізнесу з рф YouControl розробив унікальний інтегральний індекс ELI (Exodus Level Index). Він агрегує інформацію про розподіл кількості компаній з тієї чи іншої країни за 5 категоріями корпоративної реакції на російсько-українську війну. При формуванні індексу враховувалися рекомендації дослідників Єльського університету щодо класифікації зарубіжних компаній. У попередньому дослідженні R&D центр YouControl вже оцінив темпи виходу іноземних компаній з рф у розрізі країн та секторів економіки.

 

За даними Єльського університету, кількість досліджуваних та ідентифікованих британських компаній, які були задіяні в бізнес-співпрацю з рф сягає 96. Із них:

  • 2  – Digging In – продовжує діяльність в росії без обмежень;

  • 6  – Buying Time – продовжують діяльність, але не інвестують у розвиток;

  • 4  – Scaling Back – скорочують лише деякі операційні процеси;

  • 41 – Suspension – призупиняють діяльність, залишивши можливість для повернення;

  • 43 – Withdrawal – припиняють діяльність або пішли з ринку рф.

 

Середній індекс бізнес-бойкотування росії британськими компаніями ELI = 4,3 І це достатньо високий рівень за шкалою від 1 до 5.  Нагадуємо, мінімальний індекс 1 (червоний) присвоюється країні, в якій усі компанії залишаються в рф. Тоді як максимальний індекс – 5 (зелений) означає, що всі компанії країни прийняли рішення вийти з російського ринку.

 

Основні сфери діяльності британських компаній, які припинили чи призупинили бізнес з рф:

  • Бізнес-послуги (18 компаній);

  • Фінанси (10);

  • Роздрібна торгівля (9);

  • Харчопром (7);

  • Важка промисловість; Легка промисловість; Інжиніринг та будівництво (співпрацю з рф поставило на паузу по 5 компаній з кожного сектору).

 

Продовжують бізнес із росією у сфері охорони здоров’я, хімпрому, фінансів – по дві британські компанії в кожній галузі. Така ж кількість і в бізнес-послугах – примітно, що значна частка із цього сектору виходить з російського ринку, проте є й такі, що лишаються.

 

Географія бізнес-бойкотування росії станом на 31.08.2022 року

 

Дослідивши найбільші компанії світу, які увійшли до списку американського "Forbes Global 2000", було виявлено 7 таких, що мають головний офіс у Великобританії та підтримують співпрацю з рф. Зокрема, HSBC Holdings, Unilever, GlaxoSmithKline, AstraZeneca продовжують бізнес без нових інвестицій, а компанії Linde, Legal & General Group, LyondellBasell Industries частково скоротили діяльність. Натомість призупинили роботу в росії такі великі компанії з "Forbes Global 2000" як: Diageo, M&G, CNH Industrial, Rolls-Royce Holdings, JD Sports Fashion. Повністю припинили бізнес або вийшли з ринку рф наступні відомі бренди: Vodafone, Reckitt Benckiser Group, BP, Imperial Brands, Willis Towers Watson, London Stock Exchange, Compass Group, WPP, J Sainsbury, Mondi, Centrica, Wm Morrison Supermarkets.

 

Британський капітал на російському ринку

 

Як свідчить аналіз YouControl, вищевказана майже сотня британських компаній, реакція яких на російську агресію детально моніториться вченими Єльського університету, – лише вершина айсбергу. Аналітики детально дослідили російський Єдиний державний реєстр юридичних осіб і з’ясували, що загальна кількість російських комерційних компаній, засновниками яких є резиденти Великобританії становить 2370 юридичних осіб. Власне, YouControl володіє повним переліком британських компаній, які мають поточні та історичні бізнес-зв'язки з росією.

Як показав деталізований аналіз найбільших російських компаній за участю британського капіталу, суттєва частина британських номінальних власників перебувають під контролем кінцевих бенефіціарів російського або ж небританського походження. 

 

Закинули британський якір на російські мегаполіси

 

Більшість компаній із британськими номінальними власниками зосереджені в столиці росії – Москві (41%). Більше сотні компаній із британським капіталом зареєстровані в Новосибірській області, Санкт-Петербурзі та Московській області.

 

Топ 10 регіонів росії за кількістю компаній з британськими власниками

 

Висока концентрація британського бізнесу в мегаполісах рф відображає загальний тренд, характерний для сировинних економік. Тобто фокусування на "полюсах росту". З іншого боку, компанії орієнтуються насамперед на сферу послуг.

 

На чому британці заробляють гроші в росії

 

Британський капітал в рф за кількістю підконтрольних компаній найбільш широко представлений у секторі будівництва (15.8% від усіх британських підприємств), оптової торгівлі (11.4%) та операціях з нерухомістю (7%). Вагоме місце займають такі сфери бізнесу як: транспорт і логістика (6%), IT (4.2%), харчова промисловість (4.1%), фінанси (3.5%). Першу десятку замикають роздрібна торгівля, бізнес-послуги та управлінський консалтинг. 

 

Найпопулярніші галузі російської економіки, що найбільше цікавлять британських акціонерів

 

Типово "індустріальні" сектори економіки, такі як: металургія, машинобудування, хімпром чи нафтогазова промисловість налічують відносно меншу кількість компаній з британськими акціонерами. Це може бути пов’язано з історично високими бар’єрами допуску нерезидентів до стратегічних високодохідних індустрій, підконтрольних прокремлівській олігархічній верхівці. Щоправда, ті промислові підприємства, що перебувають під номінально британським контролем, часто мають кінцевих бенефіціарів російського походження. Вони використовують британську юрисдикцію для структурування свого бізнесу в межах обширних фінансово-промислових груп.

 

Британський номінальний акціонерний капітал в росії представлений у різноманітних форматах за рівнем участі у статутному фонді. Так, 644 російські компанії на 100% контролюються нерезидентами з Великобританії. Це 27% від загальної кількості фірм із британською участю.

 

Загалом, під мажоритарним контролем британських власників перебуває як мінімум 958 (40%) компаній, більше 50% статутного капіталу яких належить британським акціонерам.  У 820 компаній з британськими номінальними акціонерами (35%) їхня частка участі в статутному капіталі не розкривається в російському  Єдиному державному реєстрі юросіб (ЕГРЮЛ).  А також не враховано компанії з непрямою участю британського капіталу, зокрема, прихованого за номінальними власниками з офшорних юрисдикцій.

 

Двадцятка найбільших російських  компаній,  власники яких мають британську прописку

 

Британський акціонерний капітал на російському ринку представлений у різноманітних формах. Детальний аналіз інвесторів вказує на те, що значна частка британських дочірніх компаній в рф є британськими лише де-юре, оскільки їхні номінальні власники є резидентами Сполученого Королівства. Водночас, де-факто ці компанії-акціонери часто слугують прикриттям для міжнародних фінансових потоків та складних ланцюжків корпоративних прав, що у кінцевому підсумку ведуть як до російських, так і різних небританських бенефіціарних власників.

 

Серед топ 20 компаній за обсягом статутного капіталу з номінальним британським акціонерним контролем не було виявлено жодної, яку можна було б назвати на 100% британською. Це підтверджує "транзитний характер" британської акціонерної власності над російськими компаніями. 

 

Наприклад, певна частка британських номінальних власників російських компаній є або  номінальними міноритарними акціонерами під явним російським контролем (NORD GOLD PLC, GAZPROM LIMITED, ALDERPIKE LTD, MOSCOW NARODNY BANK LIMITED), або самі входять у більш крупні транснаціональні холдингові групи з центрами прийняття рішень у США (JP Morgan, Disney), Японії (Sumitomo Mitsui Financial Group) тощо. 

 

Тому з метою більш репрезентативного аналізу присутності британських акціонерів на російському ринку розглянемо топ 20 компаній виключно з мажоритарними власниками, котрі мають британську "прописку". 

 

Топ 20 компаній росії під номінальним контролем британських акціонерів

 

Серед зареєстрованих у Великобританії акціонерів топ 20 російських підприємств виявлено лише 3 компанії, в яких кінцеві бенефіціари номінально є представниками британського бізнесу. До таких належать ООО "РЕКИТТ БЕНКИЗЕР" під контролем англійського холдингу Reckitt Benckiser Limited, ООО "ШНЕЙДЕР ЭЛЕКТРИК СИСТЕМС", що належить Invensys Group Limited. А також ООО "ПЕРВАЯ РЕГИОНАЛЬНАЯ ФИНАНСОВО-ИНВЕСТИЦИОННАЯ КОМПАНИЯ" зі статутним капіталом більше 10 млрд рублів. Згідно ЕГРЮЛ (російський реєстр юридичних осіб) вона належить британській RACHID GROUP LTD, яка в британських реєстрах має статус такої, що подала пропозицію на виключення (Active – Proposal to Strike off). Історичні дані свідчать, що компанія підконтрольна громадянину Великобританії Mr. Anthony Richard Charles Jones, котрий одночасно виконував функцію її директора. 

 

Суттєва частка британських компаній-акціонерів – це так звані "shell companies" (компанії-оболонки). Три британські компанії-номінальні власники російських активів з    топ 20 виявились підконтрольними росіянам. Так, кінцевим бенефіціарним власником ООО "ИНВЕСТИЦИОННАЯ КОМПАНИЯ "ДЭНМАР-ФИНАНС" через WESTAGE CAPITAL LLP є Mr. Andrey Vertiy. ООО "ГРУППА ЛАДОГА" через британську "прокладку" LIGHTING ASSOCIATES LIMITED належить Victor Grigoriev. А прямий власник ООО БЕРКШИР через SILLFRESH MANAGEMENT LIMITED перебуває під контролем громадянок росії – Ms. Nina Kruglova та Ms. Olga Avdeeva.

 

Частина з номінальних власників наразі вже припинена/перебуває в процесі припинення. ООО "АЛЬФА" належить ATLANT INVEST LTD, яка в свою чергу значиться, як закрита (dissolved) у британському реєстрі. Особа, яка здійснювала суттєвий контроль – резидент Франції, громадянин України Stif Saigon.

 

Під час дослідження з’ясувалося, що частина британських компаній-власників російських активів мають бенефіціарів із таких юрисдикцій як: Піденна Африка, США, Ірландія, Австрія, Італія, Швейцарія. 

 

Також є випадки реєстрації британських компаній-акціонерів на осіб з громадянством інших країн: Латвія, Швеція, Великобританія. Аналіз складу ради директорів та історичних відомостей вказує на ознаки російського сліду.  Детально відслідкувати зв’язки російського бізнесу за кордоном можна за допомогою RuAssets, яку розробив YouControl на початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. Інструмент є безкоштовним для представників медіа.

 

Наприклад, російські компанії ООО "ЯКИМАНКА ЭСТЕЙТ" та ООО "РЕДКАР РУС" належать британській фірмі REDCAR TRADING LLP, бенефіціаром якої є Mr. Jurijs Livkiss з Латвії. А другим директором (officer) REDCAR TRADING LLP вказаний, крім самого власника, громадянин Латвії з російським прізвищем Eduards KOZLOVS. Він одночасно є директором іншого акціонера російської компанії з начебто "британським капіталом" з топ-20 ООО "ЛОНДРИДЖ РУС" – LONDRIDGE SERVICES LLP. Бенефіціар цієї компанії – ще один громадянин Латвії Mr. Vitalijs Soloduns, а колишніми власниками є і сам Eduards KOZLOVS, і власник першої компанії Mr. Jurijs Livkiss. Досить дивний, як для британських ділових традицій кругообіг директорів та власників у природі.

 

Ще одним типом так званих "британських акціонерів" є стартапи з засновниками російського походження, що отримали іноземне громадянство. Показовий кейс Wheely – компанії з прокату автомобілів у Лондоні, що дозволяє користувачам бронювати поїздки з водієм на елітних автівках. Засновник компанії Антон Чіркунов – син екс-губернатора Пермського краю Олега Чіркунова, має паспорт громадянина Швейцарії та водночас є резидентом Сполученого Королівства. Примітно, що провайдерами капіталу таких проєктів зазвичай також виступають російські бізнесмени. У випадку Wheely – мільярдери російського походження Павло Дуров, Юрій Мільнер та інші інвестори, які доєднувалися на певних раундах залучення капіталу. Оскільки компанія активна на ринку агрегаторів елітних таксі-послуг у Лондоні, виникає логічне питання стосовно безпеки даних та стійкості інфраструктури перевезень у столиці Великобританії.

 

Розбіжності в британських та російських реєстрах 

 

Як виявив аналіз YouControl, попри факти ліквідації компаній-британських власників, у російських реєстрах ці зміни не завжди відображаються. Так, ООО "МЕДКОМ-МП" належить британській компанії PROLOGICS LLP, яка в свою чергу контролюється громадянами США (Paul Andrew Christodoulou) та Греції (Panagiotis Sofianos), а також має статус "Liquidation". 

 

Британська компанія-оболонка підсанкційного олігарха Алішера Усманова FERROUS INVESTMENT LIMITED, якій належить російська дочірня АО "ХОЛДИНГОВАЯ КОМПАНИЯ "МЕТАЛЛОИНВЕСТ", теж наразі ліквідована ("dissolved") і виключена з британського реєстру. Водночас британська компанія Олексія Мордашова NORD GOLD PLC, що є міноритарним акціонером золотодобувних ООО "РУДНИК ТАБОРНЫЙ" та ООО "БЕРЕЗИТОВЫЙ РУДНИК", досі активна, хоча сам кінцевий бенефіціар знаходиться під санкціями. 

Російських компаній у туманному Альбіоні майже у 5 разів більше, ніж британських у росії. Детальніше про це буде в наступному матеріалі YouControl, присвяченому дослідженню російських компаній у Великобританії. 

Поділитися:

Читайте також:

Статті 31 грудня 2021 р.

Україна trend-setter відкритих даних Європи: яка роль бізнесу?

Напередодні новорічних свят Європейський портал відкритих даних опублікував результати щорічного дослідження Open Data Maturity 2021. Цього року Україна піднялася на 11 позицій в рейтингу і закріпилася на 6-му місці серед 34 країн Європи, з почесним статусом trend-setter. Рівень зрілості сфери відкритих даних – 94%. Чи все так чудово в Україні з відкритими даними насправді та як бізнес здатен впливати на розвиток цієї сфери ‒ розповів виданню Мind засновник і СЕО YouControl, Сергій Мільман

Новини 10 грудня 2021 р.

YouControl запустив безоплатний інструмент з перевірки учасників закупівель в один клік

З 1 січня 2022 року вступають в силу зміни до Закону України "Про Публічні закупівлі". До уповноважених з публічних закупівель застосовуватиметься персональна відповідальність: від штрафів до позбавлення волі. Для уникнення таких ситуацій, підвищення ефективності тендерних закупівель та здійснення громадського контролю, фахівці YouControl розробили спеціальний інструмент ‒ "Аналіз тендерів".

Новини 9 грудня 2021 р.

"Аналіз тендерів": ідеальний інструмент перевірки публічних закупівель від YouControl

"Аналіз тендерів" – новий безоплатний інструмент YouControl для перевірки учасників тендерів, виявлення несумлінних компаній та проведення чесних та вигідних закупівель.   Ініціатор публічних закупівель має перевіряти учасників на відповідність до вимог закону.  Для належної перевірки потрібна інформація з відкритих та доступних джерел, отримання якої з розрізнених реєстрів займає багато часу.

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’