Рішення № 99756556, 20.09.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2021
Номер справи
420/9593/21
Номер документу
99756556
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/9593/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стефанова С.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до публічного акціонерного товариства «ОДЕСАВТОТРАНС» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, -

В С Т А Н О В И В :

До Одеського окружного адміністративного суду 08 червня 2021 року надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до публічного акціонерного товариства «ОДЕСАВТОТРАНС», в якому позивач просить надати дозвіл на погашення суми податкового боргу за рахунок майна публічного акціонерного товариства «ОДЕСАВТОТРАНС», що перебуває у податковій заставі.

Уточнений адміністративний позов обґрунтовано наступним

Позивач зазначає, що станом на 14.07.2021 року, відповідно до розрахунку заборгованості, довідки-розрахунку заборгованості до бюджету та інтегрованої картки платника (ІКП), податковий борг ПАТ «Одесавтотранс» з адміністративних штрафів та інших санкцій перед бюджетом становить 187 926 грн. 56 коп.

Заборгованість з адміністративних штрафів та інших санкцій виникла в результаті: - проведення документальної планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2015 року по 31.12.2016 рік, валютного та іншого законодавства, як результат було складено акт №314/15-32-14-07/22479374 від 19.04.2017 року та винесено податкове повідомлення-рішення №0016451407від 27.06.2017року - 167 220,23 грн. (штрафна санкція); - проведення камеральної перевірки з питання подання звітності про суми податкових пільг, як результат було складено акт №12323/15-32-12-12/22479374 та винесено податкове повідомлення-рішення №0141461212 від 03.07.2018 року 680,00 грн. (штрафна санкція).

Позивач зазначає, що платнику податків була нарахована пеня на загальну суму - 20 026 грн. 33 коп., відповідно до ст.129 Податкового кодексу України та ч.4 гл.2розділу III «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 року №422.

Також, позивач вказує, що у зв`язку з несплатою відповідачем заборгованості податковим органом було винесено податкову вимогу форми «Ю» №64303-17 від 29.05.2018 року, яку було вручено директору особисто.

У позові зазначено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/3652/19 від 24.09.2019 року задоволено позов Головного управління ДФС в Одеській області до ПАТ «Одесавтотранс» про стягнення з усіх відкритих рахунків в банках, обслуговуючих «Одесавтотранс» суми заборгованості з адміністративних штрафів та інших санкцій на загальну суму 193 602 грн. 84 коп. Тобто, позивач вважає, що він скористався своїм правом та відповідно до ст.89 розділу II Податкового кодексу України прийняв рішення про опис майна платника у податкову заставу №633/11/15-32-17-11-18 від 26.06.2018 року.

Як зазначає позивач, на підставі вищезазначеного рішення, було здійснено вихід за податковою адресою відповідача з метою опису майна, але платником податків відмовлено у здійсненні опису майна та не надано документи, необхідні для такого опису, про що було складено акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу №1/15-32-50-0 від 24.04.2019 року.

Головним управлінням ДПС в Одеській області було здійснено опис майна згідно інформаційної довідки Регіонального сервісного центру МВС в Одеській області по результатам аналітичного пошуку ТЗ по «НАІС ДДАІ» МВС України у межах суми боргу 213 215,68 грн.

Так, було описане майно, що підтверджується актом №1/15-32-50-08-16 від 24.04.2019 року, RENAULT CLIO SIMBOL, НОМЕР_1 , номер кузова НОМЕР_2 , номер двигуна НОМЕР_3 , рік випуску 2003, колір - білий; кількість: 1 шт.

Враховуючи вищевикладене, на переконання позивача у ГУ ДПС в Одеській області наявні всі підстави для звернення до суду з позовною заявою про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Відзив на позовну заяву обґрунтовується наступним

Відповідач не погоджується з заявленими позовними вимогами, вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню та зазначає, що надані копії документів до позовної заяви не підтверджують факту здійснення саме позивачем по справі (Головним управлінням ДПС в Одеській області, код ЄДРПОУ ВП: 44069166) необхідних дій щодо підтвердження свого права на майно, яке перебуває у податковій заставі, оскільки в наданих позивачем документах обтяжувачем зазначається інша юридична особа - ГУ ДФС в Одеській області, код 39398646, і додатково до суду не надані документи щодо реорганізації даної особи або правонаступництва позивача.

У відзиві зазначено, що ані рішення про опис майна платника у податкову заставу №633/11/15-32-17-11-18 від 26.06.2018 року, ані Акт опису майна №1/15-32-50-08-16 від 24.04.2019 року відповідач не отримував. Таким чином, відповідач вважає, що при оформленні опису майна відповідача для реєстрації податкової застави Податковим органом були допущені порушення, а надані позивачем копії документів були складені із порушеннями норм Податкового Кодексу України.

Відповідач також зазначає, що за документами позивача не вбачається актуальної інформації та її документального підтвердження про діючі рахунки у фінансових установах, обслуговуючих відповідача, а також доказів відсутності на таких рахунках грошових коштів, необхідних для погашення наявної у відповідача суми податкового боргу.

Відповідач вказує на те, що надані позивачем копії інкасових доручень (розпоряджень) за період 2019 – 2020 року не підтверджують відсутність на рахунках товариства грошових коштів, адже вони були повернуті банківською установою у зв`язку із накладеним арештом по іншому виконавчому документу.

До того ж, позивачем не вказано на погашення якої суми боргу (точного розрахунку та розміру) за рахунок майна боржника контролюючий орган просить надати дозвіл, не вказані суми погашення відповідачем свого боргу.

Процесуальні дії у справі та клопотання учасників справи

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 14 червня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами в порядку ст.262 КАС України.

09 липня 2021 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вхід. №36583/21).

14 липня 2021 року від позивача надійшла уточнена позовна заява (вхід. №ЕП/19120/21).

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 16 липня 2021 року, прийнято уточнення до позовної заяви подані позивачем 14 липня 2021 року (вхід. №ЕП/19120/21) у справі за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до публічного акціонерного товариства «ОДЕСАВТОТРАНС» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податкові заставі.

16 липня 2021 року від позивача надійшла відповідь на відзив (вхід. №ЕП/19293/21).

Станом на 20 вересня 2021 року, інших заяв по суті справи з боку сторін на адресу суду не надходило.

Відповідно до ч.2 ст.262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги, відзив на позовну заяву та відповідь на відзив, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

Обставини справи встановлені судом

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, публічне акціонерне товариство «ОДЕСАВТОТРАНС» є юридичною особою (код ЄДРПОУ 22479374), видами діяльності якого є: 52.21 допоміжне обслуговування наземного транспорту (основний); 49.31 пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення; 49.39 інший пасажирський наземний транспорт, н.в.і.у.; 49.41 вантажний автомобільний транспорт; 52.29 інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; 68.20 надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (а.с.32-36).

Відповідно до розрахунку заборгованості, довідки-розрахунку заборгованості до бюджету та інтегрованої картки платника (ІКП), станом на 14.07.2021 року податковий борг ПАТ «Одесавтотранс» з адміністративних штрафів та інших санкцій перед бюджетом становить 187 926 грн. 56 коп. (а.с.9-28).

Заборгованість з адміністративних штрафів та інших санкцій виникла в результаті: - проведення документальної планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2015 року по 31.12.2016 рік, валютного та іншого законодавства, як результат було складено акт №314/15-32-14-07/22479374 від 19.04.2017 року та винесено податкове повідомлення-рішення №0016451407від 27.06.2017року - 167 220,23 грн. (штрафна санкція); - проведення камеральної перевірки з питання подання звітності про суми податкових пільг, як результат було складено акт №12323/15-32-12-12/22479374 та винесено податкове повідомлення-рішення №0141461212 від 03.07.2018 року 680,00 грн. (штрафна санкція) (а.с.88-93).

Також, платнику податків була нарахована пеня на загальну суму - 20 026 грн. 33 коп., відповідно до ст.129 Податкового кодексу України та ч.4 гл.2розділу III «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 року №422.

У зв`язку з несплатою відповідачем заборгованості податковим органом було винесено податкову вимогу форми «Ю» №64303-17 від 29.05.2018 року, яку було вручено директору особисто (а.с.31).

Згідно податкової вимоги №64303-17 від 29.05.2018 року за відповідачем рахується податковий борг у сумі 317 375,00 грн.

Податкова вимога №64303-17 від 29.05.2018 року, відповідачем не оскаржувалася, не є скасованою, зміненою або відкликаною, а тому - є узгодженою.

Заступником начальника ГУ ДФС в Одеській області прийнято рішення №633/11/15-32-17-11-18 від 26.06.2018 року про опис майна у податкову заставу (а.с.52).

Судом встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/3652/19 від 24.09.2019 року задоволено позов Головного управління ДФС в Одеській області до ПАТ «Одесавтотранс» про стягнення з усіх відкритих рахунків в банках, обслуговуючих «Одесавтотранс» суми заборгованості з адміністративних штрафів та інших санкцій на загальну суму 193 602 грн. 84 коп. Тобто, позивач вважає, що він скористався своїм правом та відповідно до ст.89 розділу II Податкового кодексу України прийняв рішення про опис майна платника у податкову заставу №633/11/15-32-17-11-18 від 26.06.2018 року (а.с.94-100).

На підставі вищезазначеного рішення, було здійснено вихід за податковою адресою відповідача з метою опису майна, але платником податків відмовлено у здійсненні опису майна та не надано документи, необхідні для такого опису, про що було складено акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу №1/15-32-50-0 від 24.04.2019 року (а.с.54).

Головним управлінням ДПС в Одеській області було здійснено опис майна згідно інформаційної довідки Регіонального сервісного центру МВС в Одеській області по результатам аналітичного пошуку ТЗ по «НАІС ДДАІ» МВС України у межах суми боргу 213 215,68 грн.

Так, було описане майно, що підтверджується актом №1/15-32-50-08-16 від 24.04.2019 року, RENAULT CLIO SIMBOL, НОМЕР_1 , номер кузова НОМЕР_2 , номер двигуна НОМЕР_3 , рік випуску 2003, колір - білий; кількість: 1 шт. (а.с.53).

Також, з метою виконання рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/3652/19 від 24.09.2019 року та списання з розрахункових рахунків відповідача суму податкової заборгованості, податковий орган звернувся до банків обслуговуючих ПАТ «Одесавтотранс» з інкасовими дорученнями (розпорядженнями): №62411-50 від 14.05.2020 року на суму 6 700 грн. 00 коп.; №62412-50 від 14.05.2020 року на суму 6 245 грн. 00 коп.; №62410-50 від 14.05.2020 року на суму 6 245 грн. 00 коп.; №62047-50 від 14.05.2020 року на суму 6 245 грн. 00 коп.; №62404-50 від 14.05.2020 року на суму 6 245 грн. 00 коп.; №62408-50 від 14.05.2020 року на суму 6 245 грн. 00 коп.; №62405-50 від 14.05.2020 року на суму 6 245 грн. 00 коп.; №62418-50 від 14.05.2020 року на суму 233 грн. 00 коп.; №62413-50 від 14.05.2020 року на суму 6 245 грн. 00 коп.; №62415-50 від 14.05.2020 року на суму 6 245 грн. 00 коп.; №62414-50 від 14.05.2020 року на суму 6 245 грн. 00 коп.; №213812-50 від 25.11.2019 року на суму 6 245 грн. 25 коп.; №213837-50 від 02.12.2019 року на суму 16 428 грн. 21 коп.; №62416-50 від 14.05.2020 року на суму 6 245 грн. 00 коп.; №62419-50 від 14.05.2020 року на суму 233 грн. 00 коп.; №213827-50 від 25.11.2019 року на суму 234 грн. 30 коп.; №213850-50 від 25.11.2019 року на суму 16 428 грн. 21 коп.; №213821-50 від 25.11.2019 року на суму 6 245 грн. 25 коп.; №62427-50 від 14.05.2020 року на суму 6 245 грн. 00 коп.; №62402-50 від 14.05.2020 року на суму 6 245 грн. 00 коп.; №62401-50 від 14.05.2020 року на суму 6 245 грн. 00 коп.; №62400-50 від 14.05.2020 року на суму 6 245 грн. 00 коп.; №128263-50 від 23.06.2020 року на суму 6 245 грн. 00 коп.; №62397-50 від 14.05.2020 року на суму 17 063 грн. 00 коп.; №62364-50 від 14.05.2020 року на суму 6 245 грн. 00 коп.; №62398-50 від 14.05.2020 року на суму 233 грн. 00 коп.; №62361-50 від 14.05.2020 року на суму 6 245 грн. 00 коп.; №62403-50 від 14.05.2020 року на суму 6 245 грн. 00 коп.; №62409-50 від 14.05.2020 року на суму 6 245 грн. 00 коп.; №213824-50 від 25.11.2019 року на суму 257 грн. 92 коп. (а.с.55-85).

Однак, вищевказані інкасові доручення повернуто банком без виконання у зв`язку з неможливістю їх виконати.

Оскільки, здійснені контролюючим органом заходи, направлені на примусове списання грошових активів, що знаходяться на рахунках відповідача, не призвели до погашення податкового боргу, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Релевантні джерела права та висновки суду

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України).

Відповідно до пункту 6.1 статті 6 ПК України (тут і далі в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) податком є обов`язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Згідно з п.п.15.1-15.2 ст.15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом. Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України визначено, що платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом, та законами з питань митної справи.

За змістом пункту 41.2 статті 41 ПК України органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.

Відповідно до пункту 41.1 зазначеної статті контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі – центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податковий борг – це сума грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

Відповідно до п.87.1, 87.2 ст.87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Згідно з п.88.1, п.88.2 ст.88 ПК України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов`язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.

Підпунктом 14.1.155 п.14.1 ст.14 ПК України встановлено, що податкова застава – це спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов`язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст.89 вказаного Кодексу право податкової застави виникає у разі:

- несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;

- несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

Згідно з підпунктом 89.3 ст.89 ПК України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Пунктом 89.5 ст.89 зазначеного Кодексу передбачено, що у разі якщо на момент складення акта опису майно відсутнє або його балансова вартість менша від суми податкового боргу, право податкової застави поширюється на інше майно, на яке платник податків набуде право власності у майбутньому до погашення податкового боргу в повному обсязі.

Відповідно до п.95.1, 95.2, 95.3, 95.10 ст.95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.

З метою реалізації майна, яке перебуває у податковій заставі, проводиться експертна оцінка вартості такого майна для визначення початкової ціни його продажу. Така оцінка проводиться у порядку, визначеному Законом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" від 12.07.2001 року №2658-III

Відповідно до положень підпунктів 95.1-95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності – шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно з п.95.3 ст.95 ПК України контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Таким чином, продаж майна, яке перебуває у податковій заставі, здійснюється у разі недостатності або відсутності коштів за результатами заходів, здійснених з метою стягнення податкового боргу шляхом списання грошових коштів, які перебувають у власності божника, зокрема на його банківських рахунках.

При цьому процедура стягнення з платника податків податкового боргу за рахунок грошових коштів у судовому порядку передує виникненню права податкового органу на звернення до суду щодо надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

Обов`язкові умови (обставини), наявність яких в своїй сукупності зумовлює виникнення у податкового органу права на звернення до суду із таким позовом: наявність у платника податків боргу зі сплати податків (зборів, обов`язкових платежів); сума заборгованості платника податків на момент звернення податкової служби до суду із позовом про надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна платника має бути узгодженою у встановленому законодавством порядку; відсутність коштів на рахунках платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків; наявність майна платника податків – боржника у податковій заставі.

Лише сукупність вказаних обставин наділяє податковий орган правом на звернення до суду із позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків.

Отже, Податковим кодексом України встановлена послідовність звернення до суду з вимогами щодо погашення податкового боргу платника. При зверненні до суду з вимогою про надання дозволу на погашення заборгованості за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, податковий орган повинен обґрунтувати в першу чергу недостатність у такого платника грошових коштів – готівкових чи на рахунках у банку, достатніх для повного погашення його боргу перед бюджетом, а також зазначити, які заходи вжив податковий орган для того, щоб погасити борг платника за рахунок належних йому коштів та чим це підтверджується.

Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 24.01.2019 року у справі №П/821/203/16.

Як встановлено судом, рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/3652/19 від 24.09.2019 року задоволено позов Головного управління ДФС в Одеській області до ПАТ «Одесавтотранс» про стягнення з усіх відкритих рахунків в банках, обслуговуючих «Одесавтотранс» суми заборгованості з адміністративних штрафів та інших санкцій на загальну суму 193 602 грн. 84 коп.

Суд звертає увагу, що на виконання зазначеного судового рішення позивач вчинив необхідні дії, спрямовані на погашення боргу за рахунок грошових коштів боржника, зокрема неодноразово направляв інкасові доручення в установи банків, які були повернуті без виконання у зв`язку з відсутністю коштів на цих рахунках а також повернуті у зв`язку з накладенням арешту для забезпечення виконання іншого виконавчого документа.

Право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно.

Тобто, звертаючись до суду з позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі контролюючий орган має надати суду докази вчинення дій щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів з рахунків у банках, які обслуговують даного платника.

Зі змісту ст.95 ПК України слідує, що достатньою умовою для звернення контролюючого органу до суду, за якої можливе надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, – є відсутність на розрахункових рахунках такого платника грошових коштів.

Крім цього, суд вважає за необхідне зазначити, що Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 року №1200 утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, шляхом реорганізації (через поділ) Державної фіскальної служби.

Пунктом 2 постанови визначено, що Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби та Державної митної служби.

Надалі, постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 року №537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено територіальні органи Головне управління ДПС в Одеській області.

Розпорядженням від 21.08.2019 року №682-р Кабінет Міністрів передав Державній податковій службі функції з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Головне управління ДПС Одеській області зареєстровано 31.07.2019 року.

Відповідно до п.1 Положення про Головне управління ДПС в Одеській області, яке затверджене наказом ДПС від 12.07.2019 року №14 ГУ ДПС в Одеській області є правонаступником усіх прав та обов`язків Головного управління ДФС в Одеській області.

Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 року №529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено як відокремлений підрозділ Державної податкової служби територіальний орган – Головне управління ДПС в Одеській області.

Згідно з витягом із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Головне управління ДПС Одеській області, код ЄДРПОУ ВП 44069166, як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України зареєстровано 14.12.2020 року.

Відповідно до п.1 Положення про Головне управління ДПС в Одеській області, затвердженого Наказом ДПС України від 12.11.2020 року №643 Головне управління ДПС в Одеській області є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.

Головне управління ДПС в Одеській області забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Одеської області.

Головне управління ДПС в Одеській області є правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДПС в Одеській області (ЄДРПОУ 43142370).

З огляду на викладене, суд не погоджується з твердженням відповідача, викладене у відзиві на позовну заяву, що ГУ ДПС в Одеській області є неналежним позивачем по справі.

Крім того, суд зазначає, що інкасові доручення №62411-50 від 14.05.2020 року, №62412-50 від 14.05.2020 року, №62410-50 від 14.05.2020 року, №62047-50 від 14.05.2020 року, №62404-50 від 14.05.2020 року, №62408-50 від 14.05.2020 року, №62405-50 від 14.05.2020 року, №62418-50 від 14.05.2020 року, №62413-50 від 14.05.2020 року, №62415-50 від 14.05.2020 року, №62414-50 від 14.05.2020 року, №213812-50 від 25.11.2019 року, №213837-50 від 02.12.2019 року, №62416-50 від 14.05.2020 року, №62419-50 від 14.05.2020 року, №213827-50 від 25.11.2019 року, №213850-50 від 25.11.2019 року, №213821-50 від 25.11.2019 року, №62427-50 від 14.05.2020 року, №62402-50 від 14.05.2020 року, №62401-50 від 14.05.2020 року, №62400-50 від 14.05.2020 року, №128263-50 від 23.06.2020 року, №62397-50 від 14.05.2020 року, №62364-50 від 14.05.2020 року, №62398-50 від 14.05.2020 року, №62361-50 від 14.05.2020 року, №62403-50 від 14.05.2020 року, №62409-50 від 14.05.2020 року, №213824-50 від 25.11.2019 року були повернуті банківською установою у зв`язку з накладеним арештом по іншому виконавчому документу та у зв`язку з відсутністю коштів, і ці обставини підтверджують той факт, що позивач скористався своїм правом щодо стягнення податкового боргу. Проте, фактично, хоч і рішенням суду було задоволено позов про стягнення податкової заборгованості, такі кошти так і не надійшли до державного бюджету. Саме тому позивач, скористався своїм правом відповідно до ст.89 розділу II Податкового кодексу України прийняв рішення про опис майна платника у податкову заставу №633/11/15-32-17-11-18 від 26.06.2018 року.

Таким чином, суд критично відноситься до твердження відповідача, що відповідні копії інкасових доручень (розпоряджень) не підтверджують відсутність на рахунках ПАТ «ОДЕСАВТОТРАНС» грошових коштів. При цьому, відповідачем не надано належних, достатніх та допустимих доказів протилежного, а саме наявність коштів на рахунках достатніх для погашення податкового боргу.

Таким чином, згідно з вимогами ст.95 ПК України, в разі недостатності коштів на рахунках платника податків, контролюючий орган здійснює погашення податкового боргу шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває в податковій заставі.

З матеріалів справи встановлено, що податковим керуючим здійснено опис майна відповідача, що підтверджується актом опису №1/15-32-50-08-16 від 24.04.2019 року.

З огляду на викладене суд вважає за можливе надати ГУ ДПС в Одеській області дозвіл на погашення податкового боргу ПАТ «ОДЕСАВТОТРАНС» за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі.

Розподіл судових витрат

З огляду на задоволення позовних вимог та згідно з вимогами статті 139 КАС України, судові витрати на користь позивача не підлягають стягненню, оскільки він є суб`єктом владних повноважень.

Рішення суду складено та підписано суддею у перший робочий день після виходу з відпустки.

Керуючись ст.ст.2, 6-10, 77, 90, 139, 250, 251, 255, 257, 258, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до публічного акціонерного товариства «ОДЕСАВТОТРАНС» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі - задовольнити.

Надати Головному управлінню ДПС в Одеській області дозвіл на погашення суми податкового боргу за рахунок майна публічного акціонерного товариства «ОДЕСАВТОТРАНС», що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду набирає законної сили, згідно ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено, згідно ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

При цьому, відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Позивач: Головне управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166).

Відповідач: публічне акціонерне товариство «ОДЕСАВТОТРАНС» (вул. Транспортна, буд.5, м. Одеса, 65039, код ЄДРПОУ 22479374).

Суддя С.О. Cтефанов