Рішення № 99616752, 13.09.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2021
Номер справи
320/6767/21
Номер документу
99616752
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 вересня 2021 року м.Київ №320/6767/21

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області , у якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №696 від 08.04.2021 про відмову у перерахунку позивачу пенсії з урахуванням періоду його роботи з особливо шкідливими умовами праці у пільговому обчисленні у полуторному розмірі до страхового стажу на пільгових умовах у зоні відчуження Чорнобильської АЕС у ТОВ «Монтаж-Енергобуд» з 01.04.2009 по 30.10.2013, у ТОВ «Ютем-Крансервіс» з 28.02.2014 по 07.04.2014, у ТОВ «Діоро» з 01.08.2014 по 01.02.2019;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548. адреса місцезнаходження; 04071, м.Київ, вул. Ярославська, 40) зарахувати позивачу та здійснити з 08 квітня 2021 року перерахунок пенсії і виплачувати з урахуванням періодів його роботи з особливо шкідливими умовами праці у пільговому обчисленні у полуторному розмірі до страхового стажу на пільгових умовах у зоні відчуження Чорнобильської АЕС у ТОВ «Монтаж-Енергобуд» з 01.04.2009 по 30.10.2013, у ТОВ «Ютем-Крансервіс» з 28.02.2014 по 07.04.2014, у ТОВ «Діоро» з 01.08.2014 по 01.02.2019.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач у періоди з 01.04.2009 по 30.10.2013, з 28.02.2014 по 07.04.2014, з 01.08.2014 по 01.02.2019 працював на різних підприємствах у зоні відчуження в особливо шкідливих умовах праці безпосередньо на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС, а тому числі ТОВ «Діоро», ТОВ «Монтаж-Енергобуд» та ТОВ «ЮТЕМ-Крансервіс», про що свідчать записи у його трудовій книжці. Позивач стверджує, що відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», він має право на призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку за списком №1. На цій підставі він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», проте відповідач не надав відповіді щодо зарахування стажу роботи на пільгових умовах по Списку №1.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.06.2021 відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами ОСОБА_1 , надав відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що пільговий стаж зараховується за умови підтвердження документами відповідних умов праці, на момент звернення позивача, його трудовий стаж складав 35 років 0 місяців та 26 днів, проте згідно реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування в індивідуальних відомостях про застраховану особу з 08.09.2020 відсутня сплата страхових внесків. При зверненні позивача до Пенсійного органу, ним не була надана уточнююча довідка, передбачена п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній. На підставі викладеного, для здійснення перерахунку пенсії згідно ч.4 ст. 42 Закону України №1058-ІУ від 09.07.2003 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не має законних підстав, оскільки позивачем не надана довідка встановленого зразка згідно додатку №5 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу, яка містила б всю необхідну інформацію, а також позивачем станом на день подання заяви про перерахунок пенсії (08.04.2021) не набуто 24 місяці страхового стажу після призначення, та ще не минула два календарні роки після призначення пенсії.

Позивач, не погоджуючись з позицією відповідача, подав відповідь на відзив, у якій зазначив, що оскільки він звернувся за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах при досягнення ним 50 років, при наявності стажу роботи більше 10 років на роботах за Списком №1, він має право на пенсію за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку за списком №1 згідно п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». А тому рішення, викладене в листі щодо відмови у перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 є протиправним.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , код РНОКПП – НОМЕР_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_2 , виданим Славутицьким МВ ГУМВС України в Київській області 17.07.1999 (а.с.23).

Позивач перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, та отримує пенсію за віком з 22.09.2020, що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_3 (а.с. 24).

Згідно записів трудової книжки від 14.09.1983 (а.с. 19-22) серії НОМЕР_4 позивач працював на різних підприємствах у зоні відчуження в особливо шкідливих умовах праці, зокрема:

- з 01.04.2009 по 30.10.2013 у ТОВ «Монтаж-Енергобуд» оздоблювальником;

- з 28.02.2014 по 07.04.2014 у ТОВ «Ютем-Крансервіс" монтажником сталевих та газобетонних конструкцій;

- з 01.08.2014 по 01.02.2019 у ТОВ «Діоро» арматурником 4 розряду.

З матеріалів пенсійної справи вбачається, що пенсію позивача за віком, в тому числі й за вищевказані періоди було обраховано в одинарному розмірі (всього страховий стаж позивачки складає - 35 років 0 місяців та 26 днів).

Згідно відповіді ДСП «Чорнобильська АЕС» від 10.02.2021 №627/01090250-2021 вбачається, що доза опромінення ОСОБА_1 отримана за період виконання робіт на ДСП ЧАЕС в складі сторонніх організацій з вересня 2005 по липень (включно) 2019 становить 64,33 мЗв (а.с. 14).

Згідно довідки ТОВ «ЮТЕМ-КРАНСЕРВІС» від 11.04.2014 №038-04, дозова нагрузка позивача за період роботи складає з 01.03.2014 по 07.04.2014 – 0,730сЗв (а.с. 15).

З довідки ТОВ «Монтаж-Енергобуд» вбачається, що доза зовнішнього опромінення ОСОБА_1 за період роботи з 2009 по 2012 роки становить 1 сЗв (а.с.16).

Доза зовнішнього опромінення позивача за даними інформаційно-довідкової системи індивідуального дозиметричного контролю ЦРЛ ЧАЕС, отримана за період роботи в ТОВ «ДІОО» в зоні відчуження Чорнобильської АЕС з 24 по 2019 рок склала 53,09 мЗв (а.с. 17).

Також, з довідки ТОВ «ДІОРО» від 28.10.2020 №212 вбачається, що позивач дійсно працював у ТОВ «Діоро» арматурником 4-го розряду, бетонярем 4-го розряду, столяром 4-го розряду в період з 01.08.2014 по 27.02.2020 (а.с. 18).

З реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування вбачається, що у 2009-2019 були сплачені страхові внески роботодавцями позивача за кодами ЄДРПОУ 35511429 (ТОВ «Монтаж-Енергобуд»), 22960999 (ТОВ «Діоро») (а.с. 26-29).

08.04.2021, позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням пільгового стажу за періоди його роботи з 2009 по 2019 роки (а.с. 10).

Проте, рішенням Головного управління Пенсійного фонду у Київській області було від 08.04.2021 №696 було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії на підставі ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Дане рішення обґрунтовано тим, що відповідно до ч. 4 ст.42 Закону, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, якщо застрахована особа має менше як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Згідно абзацу 5 ч.4 ст. 42 Закону, органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок , набули право на проведення перерахунку. Відповідно до статті 24 Закону страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж з 01.01.2004 обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Станом на день подання заяви про перерахунок пенсії (08.04.2021) заявник не має права на здійснення перерахунку згідно ч.4 ст. 42, оскільки не виконана ні одна з умов: не набуто 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку); не минуло два календарні роки після призначення (попереднього перерахунку).

Вважаючи дане рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

У відповідності до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з приписами ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закону №1058-IV) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до частини 3 статті 4 Закону №1058-IV умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення, питання щодо припинення пенсійних виплат (які є складовою порядку пенсійного забезпечення) не можуть регулюватися підзаконними актами.

Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею та є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Законом №1058-IV визначено, зокрема, принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.

Згідно із частиною 4 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених законом.

Згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у редакції діючій на час виникнення спірних правовідносин, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Аналогічні норми викладені у п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Приписами ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У свою чергу, в пунктах 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (Порядок № 637) зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Відповідно до п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи.

Згідно з п. 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Таким чином, аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, який підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Наказом міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за № 1451/11731 затверджено порядок застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (Порядок № 838).

Згідно з п. 3 Порядку № 838 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Аналізуючи зазначену вище норму, слід звернути увагу, що у разі наявності відповідної професії у Списку, що чинний на період роботи особи, до пільгового стажу зараховується увесь період роботи. У разі відсутності професії на час роботи особи у списку, за умови внесення такої професії у подальшому, виникає необхідність підтверджувати умови праці, зокрема, документами про атестацію робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Таким чином, наявність у трудовій книжці, як в основному документі, що підтверджує трудовий стаж, запису про відповідну роботу, яка міститься у списку, чинному на період такої роботи, є належним підтвердженням пільгового стажу та не потребує додаткових документів для його підтвердження, за відсутності обґрунтованої необхідності.

Із наданої позивачем копії трудової книжки, що стосується предмета позову, убачається наступний трудовий стаж, за спірний період:

- з 01.04.2009 по 30.10.2013 у ТОВ «Монтаж-Енергобуд» оздоблювальником;

- з 28.02.2014 по 07.04.2014 у ТОВ «Ютем-Крансервіс" монтажником сталевих та газобетонних конструкцій;

- з 01.08.2014 по 01.02.2019 у ТОВ «Діоро» арматурником 4 розряду.

Постановою Кабінету Міністрів СРСР № 10 від 26.01.1991 затверджено списки виробництв, робіт, професій, посад та показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, зокрема, список № 1.

Серед переліку Списку № 1 згадуються:

« 12202000-17541 Рабочие, руководители и специалисты, постоянно и непосредственно занятые на эксплуатационных, ремонтных, наладочных и экспериментальных работах в условиях радиационной вредности;

12418000-17541 Рабочие, специалисты и руководители, выполняющие работы в условиях радиационной вредности (за фактически отработанное время)».

У подальшому, постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994 затверджено, зокрема, список № 1 в новій редакції, до якого увійшли аналогічні наведеним посади та професії.

Постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 29.02.1996 «Про компенсації та пільги особам, які працюють на Чорнобильській АЕС і у зоні відчуження» установлено, що у період з 1 січня 1996 р. до 1 січня 2000 року працівникам, які постійно виконують роботи з експлуатації Чорнобильської АЕС і у зоні відчуження час роботи зараховується до загального трудового стажу та стажу, що має право на пільгову пенсію за Списком N 1, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 р. N 162 ( 162-94-п ), у полуторному розмірі.

Водночас, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121, Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» правління Пенсійного фонду України затвердило Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (Постанова Пенсійний фонд № 22-1 від 25.11.2005).

Відповідно до п.1.5 Порядку № 22-1 Заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім`ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.

Вищевказаною постановою Пенсійний фонд №22-1 затверджено форму заяви про призначення/перерахунок пенсії. Така форма заяви передбачає розділ наступного змісту "Прошу пенсію: призначити, перерахувати, поновити, перевести з одного виду на інший (непотрібне закреслити)" та "Вид пенсії".

Отже, законодавець дав право особі - пенсіонеру зазначити підставу та вид пенсії для її перерахунку.

Під час розгляду справи судом встановлено, що позивач звертаючись до ГУ ПФУ у Київській області із заявою про перерахунок пенсії від 08.04.2021 у графі "Вид пенсії" зазначив ч.4 ст. 42.

Слід зазначити, що відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року № 1058 (надалі – Закон №1058), у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.

Перерахунок пенсії проводиться на підставі заяви пенсіонера у строки, встановлені ч. 4 ст. 45 Закону № 1058, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії – з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

З наведеного вбачається, що перерахунок пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року здійснюється виключно працюючим пенсіонерам, які мають не менше 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі

З матеріалів справи слідує, що позивачеві була призначена пенсія за віком з 22.09.2020, станом на день звернення з заявою про перерахунок пенсії (08.04.2021) позивач не набув 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії та не минуло два календарні роки після призначення пенсії, що й стало підставою для прийняття відповідачем рішення від 08.04.2021 №696 про відмову у перерахунку пенсії.

Крім того, з огляду на трудову книжку, витяг з Реєстру застрахованих осіб, позивач з 17.03.2020 взагалі не працює, що знайшло також свого підтвердження й у заяві позивача від 08.04.2021 (а.с. 10, 26-28, 22).

Тобто, позовна вимога позивача про перерахунок позивачеві пенсії з урахуванням періоду його роботи з особливо шкідливими умовами праці у пільговому обчисленні у полуторному розмірі до страхового стажу на пільгових умовах у зоні відчуження Чорнобильської АЕС у ТОВ «Монтаж-Енергобуд» з 01.04.2009 по 30.10.2013, у ТОВ «Ютем-Крансервіс» з 28.02.2014 по 07.04.2014, у ТОВ «Діоро» з 01.08.2014 по 01.02.2019 не підлягає задоволенню, оскільки взагалі не була предметом розгляду органом Пенсійного фонду через відсутність відповідної заяви позивача про здійснення такого перерахунку.

Відтак, позивач дійшов хибного висновку про протиправність рішення відповідача від 08.04.2021 №696.

Суд, ще раз наголошує, що перерахунок пенсії здійснюється на підставі заяви пенсіонера з зазначенням у ній виду пенсії, на який особа прагне здійснити перерахунок.

Перерахунок пенсії на підставі ч.4 ст. 42 має інші підстави та умови ніж перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу із кратністю 1,5 за періоди роботи у зоні відчуження ЧАЕС за Списками №№1,2.

Крім того, позовна вимога про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати позивачу та здійснити з 08 квітня 2021 року перерахунок пенсії і виплачувати з урахуванням періодів його роботи з особливо шкідливими умовами праці у пільговому обчисленні у полуторному розмірі до страхового стажу на пільгових умовах у зоні відчуження Чорнобильської АЕС у ТОВ «Монтаж-Енергобуд» з 01.04.2009 по 30.10.2013, у ТОВ «Ютем-Крансервіс» з 28.02.2014 по 07.04.2014, у ТОВ «Діоро» з 01.08.2014 по 01.02.2019, також не підляє задоволенню оскільки є передчасною, оскільки фактично відповідачем не розглядалося це питання та не приймалось жодного рішення.

Таким чином, позивач дійшов хибного висновку про протиправність рішення відповідача.

Приймаючи до уваги наведені норми законодавства та враховуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку, що Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У відповідності до приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають відшкодуванню.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

У задоволенні адміністративного позову, - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лисенко В.І.