
Справа № 191/2411/21
Провадження № 3/191/612/21
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 вересня 2021 року м. Синельникове
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді – Прижигалінської Т.В.
за участю секретаря – Силкіної О.Г.
прокурора – Кисельова В.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області ДСР НП України щодо притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172 – 6 КУпАП:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, освіта вища, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованого: АДРЕСА_2 , раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, -
В С Т А Н О В И В:
Встановлено, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста Індустріального районного суду м. Дніпропетровська, будучи згідно з підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією та відповідно до ст. 1 Закону суб`єктом декларування, порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону за наступних обставин.
Згідно наказу № 121-к від 01.12.2014 Індустріального районного суду м. Дніпропетровська, ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста Індустріального районного суду м. Дніпропетровська з 01.12.2014.
Таким чином, на підставі п.п. «в», п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції", ОСОБА_1 , є суб`єктом, на якого поширюється дія вказаного закону.
Ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в” пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 12 Закону передбачено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено у ч. 5 ст. 12 Закону.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) від 10.06.2016 № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи. Перший етап - з 00 годин 00 хвилин 15 серпня 2016 року, в тому числі і для таких типів декларацій (повідомлень) та суб`єктів декларування: щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 15 серпня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону № 1700-VII відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені декларації подаються протягом 60 календарних днів; декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону № 1700-VII (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 15 серпня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону № 1700-VII відповідальне та особливо відповідальне становище.
Рішенням Національного агентства від 18.08.2016 № 1 «Про внесення змін до деяких рішень Національного агентства з питань запобігання корупції щодо функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», внесені зміни у підпункт 1 пункту 1 рішення Національного агентства від 10.06.2016 року № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», а саме: слова та цифри «15 серпня 2016 року» змінити словами та цифрами «01 вересня 2016 року». Таким чином, система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочала свою роботу в два етапи, а перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року.
Тобто ОСОБА_1 , будучи державним службовцем, займаючи посаду, яка відповідно до примітки ст. 50 Закону не віднесена до категорій посад службових осіб, які займають відповідальне становище, набув обов`язку електронного декларування з 01.01.2017.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» «особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а” і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством».
У 2021 році черговий етап декларування особами, які уповноважені на виконання функцій держави та місцевого самоврядування почався 01.01.2021, який тривав до 01.04.2021. Протягом цього періоду часу, суб`єкт декларування, повинен подати щорічну декларацію за 2020 рік.
За результатами пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:\\public.nazk.gov.iia\searcfi), встановлено, що ОСОБА_1 опублікував щорічну декларацію за 2020 рік 08.04.2021 о 07 год. 12 хв.
Також відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 у період, з 01.01.2021 по 08.04.2021 зазначено, що декларацію було подано 08.04.2021 о 07 год. 12 хв. 03 сек. Активних дій направлених на подання щорічної декларації за 2020 рік до 08.04.2021 ОСОБА_1 не здійснював. Поважні причини несвоєчасного подання декларації не встановлено.
Відповідно до офіційної відповіді голови Національного агентства з питань запобігання корупції Корчак H. М. від 02.03.2017 № 03-05/4886/17 щодо роботи «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб`єктами декларування документів до «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».
Таким чином, ОСОБА_1 , являючись згідно з підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року №1700-VIІ суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 даного Закону, пункту 2 частини 1 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 2 "Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 № 958/29088 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 1 від 18.08.2016, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.08.2016 № 1153/29283, перебуваючи за місцем мешкання, за адресою: АДРЕСА_2 , несвоєчасно, а саме 08.04.2021 року о 07 год. 12 хв., без поважних причин подав декларацію за 2020 рік особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Наказом № 29-к від 26.02.2021 «Про звільнення» ОСОБА_1 було звільнено з посади головного спеціаліста Індустріального районного суду м. Дніпропетровська з 26.02.2021.
Так, відповідно до абзацу 1 ч. 2 ст. 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Отже, ОСОБА_1 повинен був подати декларацію за період з 01.01.2021 по 26.02.2021 рік.
Поданая декларацій здійснюється згідно з Законом України «Про запобігання корупції» шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень, відповідно до пункту 5 частини першої статті 12 Закону України «Про запобігання корупції», має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти.
Відповідно до абз. 1 підпункту 2 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, який затверджено Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції 10.06.2016 № 3 передбачає, що декларація суб ’єкта декларування, визначеного в абзаці першому частини другої статті 45 Закону, який припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається не пізніше дня такого припинення.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи особою, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, повинен був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, у строк встановлений абз. 1 підпункту 2 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, який затверджено Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції 10.06.2016 № 3 (у редакції наказу НАЗК від 12.12.2019 №168/19) та зареєстрованому у Міністерстві юстиції України 27.12.2019 №1300/34271.
За результатами пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції встановлено, що ОСОБА_1 опублікував декларацію за типом «перед звільненням», лише о 07 год. 22 хв. 08.04.2021, тобто поза межами строку встановленого для подання таких декларацій. Також відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 у період з 01.01.2021 по 08.04.2021 зазначено, що декларацію перед припиненням діяльності було подано 08.04.2021 о 07 год. 22 хв. 23 сек. Активних дій направлених на подання декларації перед звільненням до 08.04.2021 ОСОБА_1 не здійснював. Таким чином, ОСОБА_1 , являючись згідно з підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року №1700-VII суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ч. 2 ст. 45 даного Закону, пункту 2 частини 5 розділу ІІ Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3 "Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 27.12.2019 №1300/34271 із змінами, перебуваючи за місцем мешкання, за адресою: АДРЕСА_2 несвоєчасно, а саме 08.04.2021 року о 07 год, 22 хв., без поважних причин подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2021 по 26.02.2021 (декларацію за типом «перед звільненням»). Припинив повноваження 26.02.2021.
В судовому засіданні прокурор підтвердив обставини, викладені у протоколах про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, передбачених ч. 1ст. 172-6 КУпАП, просив притягнути останнього до адміністративної відповідальності, застосувавши покарання у виді штрафу.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчинених правопорушеннях визнав повністю та щиро розкаявся. Пояснив суду, що будучи ознайомленим про необхідність подачі електронних декларацій, завчасно не подав їх, оскільки був зайнятий пошуками іншої роботи. До звільнення під час подачі щорічних декларацій подібних порушень не допускав. Свої письмові пояснення підтвердив.
Суд, заслухавши прокурора, правопорушника ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справ, дійшов наступного висновку.
Згідно ч. 2 ст. 7 та ст. 245, ст. 280 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин кожної справи, правильного і справедливого її вирішення. При цьому суддя зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Постанова суду, відповідно ст. 283 КУпАП має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, а також на достатніх і незаперечних доказах.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, а також іншими документами.
В ході судового розгляду встановлено, що наказом Індустріального районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста з 01.12.2014 року та наказом від 26.02.2021 року було звільнено з посади 26.02.2021 року. Отже, на підставі п.п. «в», п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції", ОСОБА_1 , є суб`єктом, на якого поширюється дія вказаного закону. 01.12.2014 року ОСОБА_1 склав присягу державного службовця, був попереджений про спеціальні обмеження, встановлені Законами України «Про державну службу» та «Про засади запобігання і протидії корупції» щодо прийняття на державну службу та її проходження, а також був ознайомлений з посадовою інструкцією головного спеціаліста про що свідчить його підпис. 02.04.2021 року Національне агенство було повідомлено про факт неподання ОСОБА_1 щорічної декларації за 2020 рік (01.01.2020 – 31.12.2020), а також факт неподання ОСОБА_1 декларації перед звільненням за 2021 рік (01.01.2021 – 26.02.2021). З матеріалів справи вбачається, що суб`єкт декларування ОСОБА_1 отримав електронний ключ (ЕЦП) для здійснення доступу до особистого кабінету Єдиного державного реєстру декларацій 22.03.2021 року, але без поважних причин опублікував щорічну декларацію за 2020 рік 08.04.2021 року о 07 год. 12 хв, а також опублікував декларацію за типом «перед звільненням» 08.04.2021 року о 07 год. 22 хв. за період з 01.01.2021 року по 26.02.2021 року, що є порушенням Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов`язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині 1статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» (у редакції чинній на момент виникнення обов`язку подачі декларації), особи, які зазначені у п. 1 підпунктах «а» і «в» п.2, пункті 5 ч. 1 ст. 3 цього закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агенством.
Відповідно до підпункту 1 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням національного агентства з питань запобігання корупції №3 від 10.06.2016, зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 за №959/29089, щорічна Декларація суб`єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Відповідно до абз. 1 підпункту 2 пункту 5 розділу II цього Порядку декларація суб ’єкта декларування, визначеного в абзаці першому частини другої статті 45 Закону, який припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається не пізніше дня такого припинення.
Враховуючи вимоги п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітку до ст. 172-6 КУпАП, ОСОБА_1 у розумінні вищезазначених норм є суб`єктом декларування, особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та суб`єктом правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме особою, який був зобов`язаний подавати відповідні декларації згідно ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ вих. N 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року звернуто увагу на те, що вирішуючи питання про притягнення осіб до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАІІ, щодо порушення вимог фінансового контролю, яке полягало у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, слід враховувати об`єктивні ознаки складу цього адміністративного правопорушення, зокрема його об`єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації.
Так, наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, зокрема його об`єктивної та суб`єктивної сторони підтверджується тим, що останній не заперечує того факту, що був обізнаний про необхідність своєчасної подачі декларацій, проте легковажно розраховував на їх несвоєчасне подання, що свідчить про наявність у його діях вини у формі непрямого умислу.
Будь-яких поважних причин несвоєчасного подання вказаних декларацій судом не встановлено, а зазначені правопорушником причини вчасного неподання декларацій не є істотними труднощами або непереборними обставинами.
Враховуючи вищевикладене, суд, оцінюючи у сукупності досліджені докази та зазначені правові норми, дійшов висновку, що вони з однозначністю та достовірністю доказують факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При накладенні стягнення в межах санкції частини статті, суд враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, його особу, обставини, що пом`якшують та обтяжують його відповідальність. Відповідно ст. 34 КУпАП обставиною, яка пом`якшує відповідальність ОСОБА_1 за вчинені правопорушення, є щире розкаяння винного. Відповідно ст. 35 КУпАП судом не встановлено обставин, які б обтяжували відповідальність ОСОБА_1 за вчинене правопорушення. Крім того, ОСОБА_1 повністю визнав свою вину, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався.
Частиною 2 статті 36 КУпАП передбачено, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи наведене, суд вважає необхідним накласти на ОСОБА_1 стягнення відповідно до ч.2 ст. 36 КУпАП в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у вигляді штрафу в мінімальному розмірі - п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 850 грн.
Згідно зіст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
На пдставі викладеного, керуючись ст. ст. 9,11,34-35,172-6,221,245,280,283,284 КУпАП, ст.ст.1,3,45 Закону України «Про запобігання корупції», суд,-
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 850 (вісімсот п`ятдесят) грн. в дохід держави : Отримувач: ГУК у Дн-кій обл./м.Син/21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ) : 37988155, Банк отримувача : Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA258999980313040106000004587, код класифікації доходів бюджету : 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , на користь держави в особі: Стягувач: Державна судова адміністрація України, Отримувач коштів : ГУК у м.Києві/м. Київ/22030106, Код за ЄДРПОУ: 37993783, Банк отримувача : Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106, судовий збір в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні 00 копійок.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Дніпровського апеляційного суду через Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: Т. В. Прижигалінська