
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2021 року м. Житомир справа № 240/11093/21
категорія 109020100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Нагірняк М.Ф.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання незаконним та скасування рішення,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання протиправною відмову у затвердженні проекту землеустрою та зобов`язання повторно розглянути його заяву від 22.02.2021року про затвердження такого проекту землеустрою.
Як зазначено в позові, Позивач та його батьки більше 50 років користуються земельною ділянкою, що примикає до їхнього будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Рішенням Тетерівської сільської ради Позивачу був наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність цієї земельної ділянки площею 0,50га для ведення особистого селянського господарства. 22.02.2021року Позивач звернувся з відповідним клопотанням до Відповідача щодо затвердження розробленого проекту землеустрою відносно вказаної земельної ділянки. За результатом розгляду такого клопотання Відповідач відповідно до оскаржуваного рішення від 12.05.2021року протиправно відмовив в затвердженні такого проекту землеустрою без наведення жодних мотивів такої відмови.
Ухвалою суду від 08.06.2021року прийнято позовну заяву, відкрито провадження в адміністративній справі і враховуючи незначну складність справи її призначено до судового розгляду за правила спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач, Тетерівська сільська рада Житомирського району Житомирської області, відзив на позовну заяву до суду не подав, що судом відповідно до вимог ч.4 ст.159 КАС України розцінюється як визнання позову.
Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку надання земельних ділянок державної або комунальної власності у власність або в користування регулюються правовими нормами Земельного кодексу України, що були чинні на день виникнення таких відносин.
Судом встановлено, що рішенням Тетерівської сільської ради Житомирського району від 16.10.2020року Позивачу був наданий дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,50га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться в межах с.Корчак Житомирського району Житомирської області.
22.02.2021року Позивач звернувся з відповідним клопотанням до Відповідача щодо затвердження розробленого проекту землеустрою відносно вказаної земельної ділянки.
Відповідно до положень ст.122 цього Кодексу саме до повноважень Відповідача віднесено вирішення питання про передачу цієї земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність або у користування для сінокосіння.
За результатом розгляду такого клопотання Відповідач відповідно до оскаржуваного рішення восьмої сесії другого скликання Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 12.05.2021року відмовив Позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,50га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться в межах с.Корчак Житомирського району Житомирської області.
Таке рішення Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області не відповідає обставинам справи, не ґрунтується на вимогах чинного законодавства та прийняте не у спосіб, передбачений законом, з огляду на таке.
Відповідно до вимог ч.9 ст.118 Земельного кодексу України, Відповідач, як орган місцевого самоврядування відповідно до наданих повноважень у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Тобто, підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Верховного суду України від 03.10.2018 року (справа N 820/4149/17, провадження N 11-759апп18).
Відповідно до вимог ч.5ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Крім того, у випадку звернення зацікавленої особи з позовом до суду, адміністративний суд повинен надати правову оцінку діям суб`єкта владних повноважень при прийнятті того чи іншого рішення та перевірити його відповідність критеріям правомірності, які пред`являються до рішень суб`єктів владних повноважень та які закріплені у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
При дослідженні в судовому засіданні оскаржуваного рішення Відповідача встановлено, що в ньому відсутні посилання про невідповідність місця розташування земельної ділянки, зазначеної Позивачем в своєму клопотанні від 21.06.2019року:
- вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів;
- вимогам генерального плану Житомирського району;
- вимогам іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель цієї ж адміністративно-територіальної одиниці;
- вимогам проектів землеустрою щодо впорядкування території цих же населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Більш того, в оскаржуваному рішенні Відповідача взагалі відсутні жодні обґрунтування щодо його прийняття.
На підставі викладеного суд робить висновок, що оскаржуване рішення восьмої сесії другого скликання Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 12.05.2021року про відмову Позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,50га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться в межах с.Корчак Житомирського району Житомирської області. винесено не на підставі та не у спосіб, що передбачені чинним земельним законодавством, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Обрання способу захисту прав у сфері публічно-правових відносин визначається судом з урахуванням змісту ч. 2 ст. 2 КАС України, принципів адміністративного судочинства та положень статті 245 КАС України.
Повноваження адміністративного суду в разі задоволення адміністративного позову визначені частиною 2 статті 245 КАС України, відповідно до якої, суд може прийняти, окрім іншого, постанову про: 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Обрання способу захисту порушеного права повинно гарантувати дотримання і захист прав, свобод, інтересів Позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За таких підстав порушене право Позивача підлягає судовому захисту та може бути поновлено виключно шляхом зобов`язання Тетерівську сільську раду Житомирського району Житомирської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 22.02.2021року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,50га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться в межах с.Корчак Житомирського району Житомирської області відповідно до заяви від 21.06.2019року з урахуванням висновків суду, наведених в судовому рішенні.
Судові витрати, передбаченні ст.ст.139-143 КАС України, що підлягають відшкодуванню або стягненню по даній справі відсутні.
Керуючись статтями 2, 77, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити, визнати протиправним та скасувати рішення восьмої сесії другого скликання Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 12.05.2021року про відмову Позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,50га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться в межах с.Корчак Житомирського району Житомирської області.
Зобов`язати Тетерівську сільську раду Житомирського району Житомирської області (вул. Шевченка 25 с. Тетерівка Житомирський район Житомирської області, 12420, код ЄДРПОУ 04348450) повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) від 22.02.2021року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,50га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться в межах с.Корчак Житомирського району Житомирської області відповідно до заяви від 21.06.2019року з урахуванням висновків суду, наведених в судовому рішенні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк