
632/674/21
2-о/621/24/21
РІШЕННЯ
іменем України
16 квітня 2021 року м. Зміїв
Зміївський районний суд Харківської області :
головуючий - суддя Овдієнко В. В.,
секретар судового засідання - Запорожець М. Б.,
заявник - ОСОБА_1 ,
заінтересована особа - Первомайський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), представник заінтересованої особи - Кальченко Н. П.,
розглянувши у порядку окремого провадження за відсутності учасників справи в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території, заінтересована особа - Первомайський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків),
в с т а н о в и в:
08.04.2021 ОСОБА_1 звернулася до Первомайського міськрайонного суду Харківської області із заявою, в якій просила встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт смерті її матері, громадянки України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Харківська область, Ізюмський район, с. Попівка, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , в місті Горлівка, Калинінський район Донецької області, у віці 90 років.
На обґрунтування заяви ОСОБА_1 зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла її мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Маючи в наявності свідоцтво про смерть видане Калинінським відділом записів актів цивільного стану Горлівського міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки серія НОМЕР_1 , також нею було надано копію довідки про причину смерті № 562 від 12.03.2020 за формою № 106/у.
06.04.2021 вона звернулася до Первомайського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Харків) щодо реєстрації смерті її матері ОСОБА_2 , проте, Первомайським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Харків) їй було відмовлено в реєстрації смерті її матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у АДРЕСА_1 , з причин відсутні підстави для державної реєстрації смерті та видачі свідоцтва про смерть українського зразку відповідно до законодавства України на підставі, наданих нею документів.
Додатково їй було роз`яснено, що рішення суду про встановлення факту смерті особи є єдиною підставою для державної реєстрації смерті особи на підставі медичних документів, оформлених медичними закладами на території непідконтрольній українській владі.
Встановлення факту, що має юридичне значення, необхідно їй для державної реєстрації смерті померлої особи та для оформлення допомоги на поховання.
Просиласудовий розгляд справи за її відсутності, наполягала на задоволенні заяви з підстав, викладених у ній.
15.04.2021 відкрито провадження у справі та призначено судовий розгляд по суті на 16.04.2021.
15.04.2021 представник заінтересованої особи ОСОБА_3 із застосуванням засобів електронного зв`язку подала заяву про розгляд справи за відсутності представника відділу згідно чинного законодавства.
Зважаючи на те, що всі учасники справи в судове засідання не з`явилися, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного:
Частинами 1, 3 ст. 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Відповідно до ст. ст. 76-81 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом.
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до абз. другого ч. 1, ч. ч. 2, 4, 5 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Копія судового рішення видається учасникам справи негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Постановою Верховної Ради України "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями" від 17 березня 2015 року № 254-VIII визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Відповідно до ст. 1, ч. ч. 2-4 ст. 9, ч. 1 ст. 10, ч. 1 ст. 17 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Стаття 4 цього ж Закону передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим … реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв`язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.
Громадяни України мають право на вільний та безперешкодний в`їзд на тимчасово окуповану територію і виїзд з неї.
У разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Частинами 1, 3 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті …. проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Відповідно до ст. ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані "намібійські винятки": документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21.06.1971 "Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії" зазначено, що держави - члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але "у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів".
Європейський суд з прав людини послідовно розвиває цей принцип у своїй практиці. Так, у справах "Кіпр проти Туреччини" (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та "Мозер проти Республіки Молдови та Росії" (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016) він приділив значну увагу аналізу цього висновку та подальшої міжнародної практики. При цьому ЄСПЛ констатував, що "Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать" (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §96). При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §92). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі "Мозер проти Республіки Молдови та Росії" наголосив, що "першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]" (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, §142).
Отже, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи ("Намібійські винятки"), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про смерть особи, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів смерті особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право власності (спадкування), право на повагу до приватного та сімейного життя тощо.
За відомостями, що містяться у паспорті громадянина України серія НОМЕР_2 місцем реєстрації заявника ОСОБА_1 є: АДРЕСА_2 (а. с. 5-6).
Відомостями, що містяться у паспорті громадянина України серія НОМЕР_3 , підтверджується місце реєстрації ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_3 (а. с. 10-11).
Згідно довідки управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Харківської області № 6341-263 від 17.11.2014 про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, громадян України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , перемістилася з тимчасово окупованої території за адресою: АДРЕСА_4 (а. с. 8).
Заявник ОСОБА_1 до шлюбу мала прізвище ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про одруження серія НОМЕР_4 (а. с. 9), є дочкою ОСОБА_2 .
До заяви про встановлення факту смерті матері ОСОБА_2 заявник ОСОБА_1 додала копії Довідки про причину смерті (до форми № 106/у № 562) від 12.03.2020, Договору-замовлення на організацію та проведення поховання № 516 від 12.03.2020, Акту приймання-передачі наданих послуг № 516 від 12.03.2020, Договори-замовлення № 315 виданих ФО-П ОСОБА_5 , з яких вбачається, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Горлівка, Калининський район, причиною смерті вказано гостра серцева недостатність атеросклеротична хвороба серця (а. с. 12, 14-17).
Крім того, заявником надано копію свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_1 , у якому зазначено, що воно видане Калинінським відділом записів актів цивільного стану Горлівського міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки 13 березня 2020 року, та з якого вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в місті Горлівка, Калининський район (а. с. 13).
Зі змісту відмови ОСОБА_1 у проведенні державної реєстрації смерті № 206/22.10-37 від 06.04.2021 вбачається, що Первомайським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) відмовлено у державній реєстрації смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території у м. Горлівка Донецької області, оскільки заявником для підтвердження факту смерті ОСОБА_2 пред`явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (а. с. 18).
Отже, заявником ОСОБА_1 доведено, що вона є громадянином України, має зареєстроване постійне місце проживання на території України (а. с. 8); її матір ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , була громадянином України, але померла ІНФОРМАЦІЯ_3 на території, яку визнано тимчасово окупованою територією; факт смерті ОСОБА_2 підтверджується відомостями документів, які не є дійсним в Україні; вказані обставини унеможливлюють отримання дочкою померлої свідоцтва про смерть матері в органах державної реєстрації актів цивільного стану України.
За таких обставин, з метою захисту прав та законних інтересів громадянина України ОСОБА_1 належить задовольнити подану нею заяву та встановити факт смерті її матері ОСОБА_2 , що заявникові необхідно для реєстрації смерті ОСОБА_2 в органах реєстрації актів цивільного стану України та подальшої реалізації права на спадщину.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 13, 76-83, 89, 206, 223, ч. 2 ст. 247, 259, 263-265, 268, 273, 315, 317, 352, 354 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в:
Заяву задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце народження: с. Попівка Ізюмського району Харківської області, що настала ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Горлівка Донецької області, Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області протягом тридцяти днів з дня його складання.
Заявник - ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_5 , внутрішньо переміщена особа, фактичне місце проживання: АДРЕСА_6 ; реєстраційний номер картки платника податків: НОМЕР_5 .
Заінтересована особа - Первомайський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), місцезнаходження за адресою: 64102, Харківська область, м. Первомайський, мікрорайон 3, Громадський центр, код ЄДРПОУ: 41403927.
Повний текст рішення складено 16.04.2021.
Головуючий: В. В. Овдієнко