Рішення № 95441561, 11.03.2021, Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
11.03.2021
Номер справи
357/170/21
Номер документу
95441561
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 357/170/21

2/357/1568/21

Категорія 43

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 березня 2021 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого судді - Бебешко М. М. ,

при секретарі - Ковальчук Ю. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду м. Біла Церква в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про витребування безпідставно отриманих грошових коштів,

В С Т А Н О В И В :

У грудні 2020 року представник Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області звернувся до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області з вищевказаним позовом, в якому просив стягнути з ОСОБА_1 надміру виплачену житлову субсидію в сумі 21 463, 85 грн. та стягнути судовий збір в сумі 2 102 грн.

Позовна заява обґрунтована тим, що на підставі поданих ОСОБА_1 документів Управлінням останній було призначено житлову субсидію. З 01 травня 2018 року було суттєво змінено умови надання житлових субсидій та передбачено, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії. Так як субсидія надавалася відповідачу на загальних підставах, то позивачем було здійснено розрахунок житлової субсидії в автоматичному режимі з травня 2018 року як домогосподарству, яке отримувало житлову субсидію у попередньому сезоні та з жовтня 2018 року на опалювальний сезон. Управлінням встановлено, що з 01 травня 2018 року відповідачем не повідомлено про обставини, що мали значення для визначення права на отримання субсидії, а саме не надано інформації про доходи члена сім`ї - невістку відповідача ОСОБА_2 , доходи якої не було враховано при розрахунку субсидії з 01 травня 2018 року.15 жовтня 2020 року згідно наданої відповідачем 12 серпня 2020 року заяви проведено розрахунок суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії. 21 жовтня 2020 року та 20 листопада 2020 року відповідачу направлено листи з повідомленням про повернення надміру наданої суми житлової субсидії, проте відповідачем вказану суму не повернуто, у зв`язку з чим подано позовну заяву до суду.

16 січня 2021 року відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями вказану справу передано на розгляд судді Бебешко М.М.

08 лютого 2021 року відкрито провадження у справі та призначено судове засідання в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

05 березня 2021 року судове засідання відкладено через неявку представника позивача.

11 березня 2021 року представник позивача надав в судовому засіданні заяву про уточнення позовних вимог так як відповідно до перерахунку суми надміру виплаченої субсидії, її розмір склав 10 652, 78 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримала уточнені позовні вимоги в частині стягнення з відповідача надміру виплаченої суми субсидії в розмірі 10 652, 78 грн.

Відповідач в судовому засіданні уточнені позовні вимоги в частині стягнення надміру виплаченої суми субсидії в розмірі 10 652, 78 грн. визнала в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії за зареєстрованим місцем проживання по в АДРЕСА_1

12 серпня 2020 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до Управління соціального захисту населення, в якій просила здійснити перерахунок розміру субсидії з травня 2018 року по липень 2020 року з урахуванням доходів членів сім`ї - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є її невісткою.

Син відповідача - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно наданого паспорта громадянина України зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що збігається з місцем реєстрації відповідача.

Управлінням соціального захисту населення Білоцерківської міської ради зроблено розрахунок суми надміру перерахованої (виплаченої) субсидії ОСОБА_1 за період з травня 2018 року по липень 2020 року, відповідно до якого сума надміру виплаченої субсидії становить 21 463, 85 грн.

21 жовтня 2020 року на адресу ОСОБА_1 позивачем направлено повідомлення про повернення надміру наданої суми житлової субсидії в сумі 21 463, 85 грн. та запропоновано скласти графік погашення надміру отриманих коштів на зручний для нього термін. 20 листопада 2020 року на адресу ОСОБА_1 позивачем повторно направлено вказані повідомлення.

11 березня 2021 року на адресу суду надійшла заява позивача про уточнення позовних вимог, відповідно 03 березня 2021 року позивачем проведено перерахунок надміру виплаченої відповідачу житлової субсидії, і вона складає станом на 05 березня 2021 року 10 652, 78 грн.

Вказані обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами.

При вирішенні справи суд виходить з наступного.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» затверджено Положенням про порядок призначення житлових субсидій.

П.4 даного Положення зазначено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Відповідно до п.9 вказаного Положення - призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року № 329 внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, відповідно якої яких встановлено, що з 1 травня 2018 року призначення житлової субсидії здійснюється подання нових заяв і декларацій, якщо у складі домогосподарства є, у тому числі, особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.

Так, відповідно до п.9 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року № 329 під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.

Зміст п.9 Положення, чинного станом на 01 травня 2018 року знайшов своє відображення в п. 24 Положення, чинного на момент подання позову та розгляду справи справи судом, відповідно до якого - під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

П.16 Положення (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року № 329) було визначено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні.

Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.

Громадянин, якому призначено житлову субсидію, відповідно до п. 16 Положення (чинного станом на 01 травня 2018 року) зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема: зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу; зміни у складі сім`ї члена домогосподарства;

Відповідно до абз.2 п.125 Положення - сума коштів надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії в разі її автоматичного призначення у травні 2018 р. без урахування доходів членів сім`ї осіб із складу домогосподарства розраховується як різниця між розміром призначеної субсидії і розміром субсидії з урахуванням доходів членів сім`ї осіб із складу домогосподарства.

У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення, відповідно до ст.127 Положення, вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.

Відповідно до ч.1 ст.1212 ЦК України - особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Частиною 2 вказаної статті зазначено, що положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Згідно з вимогами ч.1 ст.1213 ЦК України - набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Не підлягають поверненню, відповідно до ст.1215 ЦК України, безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

За таких обставин суд вважає, що позивачем у справі надано достатньо доказів, що підтверджують безпідставне отримання відповідачем надмірно виплаченого розміру субсидії.

Подібна правова позиція висловлена у Постанові Верховного Суду від 04.07.2018 у справі № 598/1874/16-ц (провадження № 61-18186св18).

Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Отже, виходячи з наведених норм, з огляду на встановлені обставини справи та визнання позову відповідачем, суд дійшов висновку про необхідність задоволення вимог позивача та стягнення з відповідача надміру виплаченої житлової субсидії в заявленому в заяві про уточнення позовних вимог розмірі.

Керуючись частиною 1 статті 142 ЦПК України, суд вважає за необхідне повернути позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, тобто 1 051 грн. сплаченого при поданні позову в сумі 2 102 грн., а іншу частину судового збору в розмірі 1 051 грн. стягнути з відповідача на користь позивача.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. 4, 12, 81, 89, 142, 265, 268, 280-282 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

Позов Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області, уточнений 11 березня 2021 року в судовому засідланні до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої житлової субсидії - задоволити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області надміру виплачену житлову субсидію в сумі 10 652, 78 грн.

Повернути Управлінню соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області з Спеціального державного бюджету 1 051 грн. судового збору згідно платіжного доручення № 6934 від 17 грудня 2020 року про сплату 2 102 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області 1051 грн. судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.

Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області, адреса місцезнаходження: 09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, буд. 2. ЄДРПОУ: 03193643

Відповідач: ОСОБА_1 , адреса місце проживання: АДРЕСА_2 . РНОКПП: НОМЕР_1 .

СуддяМ. М. Бебешко