Рішення № 94658477, 05.02.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2021
Номер справи
120/5971/20-а
Номер документу
94658477
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

05 лютого 2021 р. Справа № 120/5971/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мультян М.Б., розглянувши у письмовому проваджені в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України у Вінницькій області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України у Вінницькій області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов`язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач посилається на те, що її загальний стаж служби в Державній кримінально-виконавчій службі України на день звільнення в календарному обчисленні складає 13 років 9 місяців 20 днів, а у пільговому обчисленні 17 років 07 місяців 14 днів. Стаж служби в Державній кримінально-виконавчій службі України відповідно до положень чинного законодавства має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу. Тому вказаний стаж необхідно зарахувати позивачу до стажу служби в поліції.

Звернувшись до відповідача з відповідним рапортом про зарахування такого стажу, відповідач відмовив у його врахуванні, мотивуючи тим, що до переліку зазначеному у статті 78 Закону України "Про національну поліцію України" не включено службу в Державній кримінально-виконавчій службі України.

Вказану бездіяльність позивач вважає протиправною в зв`язку із чим звернулася до суду із вказаним позовом.

Ухвалою суду від 28.10.2020 року відкрито провадження у адміністративній справі та вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, відповідно до положень статті 262 КАС України. Даною ухвалою також надано відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

20.11.2020 року подано до суду відзив на адміністративний позов із запереченням проти позову, в якому зазначено, що служба в Державній кримінально-виконавчій службі України не є службою в органах внутрішніх справ, а у зв`язку із тим, що Закон України "Про міліцію" втратив чинність на підставі пункту 5 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію", питання щодо проходження служби поліцейськими, у тому числі перерахунку строку служби регулюються статтею 78 Закону України "Про Національну поліцію".

Так, частиною 2 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено вичерпний перелік органів та установ, періоди роботи яких зараховуються до стажу служби в поліції. Оскільки до переліку не включено службу в органах Державної кримінально-виконавчій служби України, відтак підстави для зарахування даного періоду служби до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки відсутні.

25.11.2020 року від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій підтримано позицію, викладену в позовній заяві та зазначено, що відзив відповідача є законодавчо необґрунтованим та такими, що не спростовує доводи, викладені у позовній заяві як підстави для задоволення позову.

02.12.2020 року на адресу суду надійшли заперечення, в яких підтримано позицію, викладену у відзиві на позовну заяву.

Дослідивши подані документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, суд встановив наступне.

Відповідно до записів у послужному списку ОСОБА_1 № М-240186 з 18.07.2005 року по 31.12.2016 року позивач проходила службу в різних підрозділах Державної кримінально-виконавчої служби України.

Наказом ДПтСУ № 118/о/с-12 від 01.12.2012 року ОСОБА_1 присвоєно звання "майор внутрішньої служби".

Наказом №171/ОС-16 від 27.12.2016 року майора внутрішньої служби ОСОБА_1 , за пунктом 4 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільнено з посади начальника Вінницького районного відділу кримінально-виконавчої інспекції управління Державної пенітенціарної служби України у Вінницькій області, з 31.12.2016 року.

На момент звільнення зі служби, вислуга років ОСОБА_1 в календарному обчислені становила - 13 років 09 місяців 20 днів, у пільговому обчисленні - 17 років 07 місяців 14 днів.

Наказом №7 о/с начальника УПО Вінницької області від 21.01.2017, ОСОБА_1 прийнято на посаду інспектора сектору моніторингу Управління поліції охорони у Вінницькій області з присвоєнням спеціального звання «рядовий поліції».

Стаж в спеціальному званні майор внутрішньої поліції, станом на 27.05.2017 року склав 04 роки 01 місяць 00 днів, що підтверджується Довідкою від 27.05.2017 року УПО у Вінницькій області.

Наказом Національної поліції України №484 о/с від 30.06.2017 року в порядку переатестування ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання «майор поліції».

28.09.2020 року ОСОБА_1 звернулася до начальника Головного управління Національної поліції України у Вінницькій області з рапортом в якому просила зарахувати до її стажу служби в поліції час проходження служби в підрозділах Державної кримінально-виконавчої служби України у період часу з 18.07.2005 року по 31.12.2016 року.

Листом Головного управління Національної поліції України за № 4025/04/12-2020 від 02.10.2020 року позивача проінформовано про те, що статтею 78 Закону України "Про національну поліцію" визначено перелік органів та установ, періоди роботи в яких зараховуються до стажу служби в поліції. Оскільки до переліку не включено службу в Державній кримінально-виконавчій службі України, то такий період не зараховується до стажу служби в поліції.

Позивач вважає, що вказаний період роботи підлягає зарахуванню, а тому звернулася з цим адміністративним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 19 Конституції України).

Спеціальним законом, який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, є Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 року № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII).

Частинами 1 та 2 статті 59 Закону № 580-VIII вказано, що служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Статтею 78 Закону № 580-VIII встановлено, що стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Кримінально-виконавчого кодексу України до законодавчого врегулювання питань проходження служби персоналом органів і установ виконання покарань та його соціального захисту на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи поширюються дія статей 22 і 23 Закону України "Про міліцію", а також порядок і умови проходження служби та грошового забезпечення, передбачені для працівників органів внутрішніх справ.

При цьому, частина 5 статті 23 Закону України "Про державну кримінально-виконавчу службу України" від 23.06.2005 року №2713-IV передбачає, що на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України "Про Національну поліцію", а також порядок і умови проходження служби, передбачені для поліцейських. Умови і розміри грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються Кабінетом Міністрів України.

У попередніх редакціях частиною 5 статті 23 цього ж Закону було передбачено, що на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюються дія статей 22 і 23 Закону України "Про міліцію", а також порядок і умови проходження служби та грошового забезпечення, передбачені для працівників органів внутрішніх справ. На працівників кримінально-виконавчої служби поширюються умови оплати праці, передбачені для працівників органів внутрішніх справ, які не мають спеціальних звань.

Системний аналіз вищеприведених норм законодавства свідчить на користь висновку про те, що фактично законодавець поширив дію усіх норм, які врегульовують порядок і умови проходження служби працівниками органів внутрішніх справ, а в подальшому - поліцейськими, на працівників кримінально-виконавчої служби.

Сутність службової дисципліни, обов`язки осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, види заохочень та дисциплінарних стягнень, порядок і права начальників щодо їх застосування, а також порядок оскарження дисциплінарних стягнень визначені Дисциплінарним статутом органів внутрішніх справ України.

Згідно з преамбулою зазначеного Статуту його дія поширюється на осіб начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України та податкової міліції, які повинні неухильно додержуватися його вимог.

Таким чином, на позивача, як і на інших працівників кримінально-виконавчої служби (окрім тих, на яких розповсюджується дія Закону України "Про державну службу"), під час проходження ними служби в період, що досліджується, розповсюджується дія нормативно-правових актів органів внутрішніх справ України, а в подальшому - поліції, в тому числі й дія статей 22, 23 Закону України "Про міліцію" та відповідні норми Закону України "Про Національну поліцію", Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 №114, Дисциплінарний Статут органів внутрішніх справ України.

Тобто, всі обов`язки, обмеження служби в органах внутрішніх справ та поліції, її специфічні умови, порядок та підстави дисциплінарної відповідальності визнані законодавцем тотожними умовам проходження служби персоналом органів і установ виконання покарань.

З огляду на вищевикладене слід дійти висновку про те, що в правовому аспекті служба в органах внутрішніх справ (в подальшому - в поліції) є аналогічною службі персоналу органів і установ виконання покарань.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №988 від 11.11.2015 року установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Положеннями підпунктів 3-6 частини 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580-VIII зобов`язано Кабінет Міністрів України в місячний строк, крім іншого, прийняти нормативно-правові акти, що випливають із цього Закону та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, ужити заходів щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення поліції України.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VIII від 23.12.2015 року, який набрав чинності 29.12.2015 року, пункт 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" доповнено абзацами другим та третім, згідно з якими за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".

Отже з огляду на викладене, служба в Державній кримінально-виконавчій службі України здійснювалась в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, та відповідно до пункту 3 частини 2 статті 78 Закону № 580-VIII повинна зараховуватись до стажу служби в поліції.

Аналогічного висновку дійшов Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові від 04.12.2019 року у справі №560/2254/19 та постанові від 14.05.2019 року у справі №120/3974/18-а.

Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позовної вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції України у Вінницькій області щодо не зарахування до стажу служби позивача у поліції періодів служби у Державній кримінально-виконавчій службі України з 18.07.2005 року по 31.12.2016 року.

За наведеного, вимога про зобов`язання відповідача врахувати до стажу служби у поліції періоди служби в Державній кримінально-виконавчій службі України з 18.07.2005 року по 31.12.2016 року також підлягає задоволенню, як похідна вимога.

Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції України у Вінницькій області щодо не зарахування ОСОБА_1 до стажу служби у поліції періодів служби у Державній кримінально-виконавчій службі України з 18.07.2005 року по 31.12.2016 року.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції України у Вінницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби у поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, службу в Державній кримінально-виконавчій службі України з 18.07.2005 року по 31.12.2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції України у Вінницькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.

Відповідно до статті 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Головне управління Національної поліції України у Вінницькій області (вул. Театральна, 10, м. Вінниця, Вінницька область, 21050, код ЄДРПОУ 40108672)

Суддя Мультян Марина Бондівна