
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2021 року Чернігів Справа № 620/4169/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Зайця О.В.,
за участю секретаря Новик Н.С.,
представників позивача Дубовик Н.М., Сливко М.А.,
представників відповідача Мойсієнко Н.О., Артюх А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Чернігівської районної ради Чернігівської області до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області про визнання протиправними та скасування попередження, вимоги,
У С Т А Н О В И В:
Чернігівська районна рада Чернігівської області в особі Голови районної ради Ларченка Олександра Миколайовича звернулась до суду з адміністративним позовом у якому просить:
визнати протиправним та скасувати Попередження Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Північного офісу Держаудитслужби від 17.09.2020 №26-25-05-13/3684-2020 про неналежне виконання бюджетного законодавства з вимогою усунення порушень, що відображено в акті ревізії від 13.08.2020 №05-30/04;
визнати протиправною та скасувати Вимогу Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Північного офісу Держаудитслужби від 16.09.2020 №26-25-05-14/3664-2020 щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства.
27.10.2020 ухвалою судді у справі відкрито спрощене провадження без повідомлення сторін.
Свої вимоги обгрунтовує тим, що вважає оскаржувані акти індивідуальної дії - Попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства №26-25-05-13/3684-2020 від 17.09.2020 та Вимога щодо усунення порушень №26-25-05-14/3664-2020 від 16.09.2020 Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області, не відповідають критеріям обґрунтованості, добросовісності, розсудливості та пропорційності рішення суб`єкта владних повноважень, а тому такі рішення не можуть вважатися правомірними.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Представники відповідача у задоволенні позовних вимог просили відмовити та зазначили, що оскаржуване Попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства №26-25-05-13/3684-2020 від 17.09.2020 та Вимога щодо усунення порушень №26-25-05-14/3664-2020 від 16.09.2020 винесені у відповідності до чинного законодавства України та у межах повноважень відповідача.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено.
Відповідно до п. 5.4.2 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північного офісу Держаудитслужби на І півріччя 2020 року Управлінням Північного офісу Держаудитслжби в Чернігівській області, проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Чернігівської районної ради Чернігівської області за період з 01.07.2017 по 31.05.2020, якою встановлено порушення, що відображені в акті ревізії від 13.08.2020 № 05- 30/04, який підписано із запереченнями. Висновки на заперечення надані листом від 15.09.2020 № 26-25-05-13/3648-2020.
У зв`язку з тим, що під час проведення ревізії виявлені порушення не усунуті відповідно до пункту 7 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» Чернігівській районній раді направлено вимогу щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства від 16.09.2020 № 26-25-05-14/3664-2020 зі строком зворотного інформування до 19.10.2020.
У вимозі зазначено, що під час ревізії виявлено та не усунуто, такі порушення:
- в порушення пункту 7 частини п`ятої статті 22 Бюджетного кодексу України, Чернігівською районною радою у грудні 2018 року та березні 2019 року здійснено видатки на оплату вартості виготовлення проектно-кошторисної документації, проведення її експертизи та виконання будівельних робіт по об`єкту «Капітальний ремонт частини приміщень будівлі по АДРЕСА_2» на загальну суму 482 352,43 грн (в т.ч. в 2018 році на суму 19 524,16 грн та в 2019 році - 462 828,27 грн) за рахунок коштів субвенції з Державного бюджету на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій, який не передбачений Програмами економічного і соціального розвитку Чернігівського району на 2018-2019 роки, що не відповідає напрямам використання бюджетних коштів, визначених п. 3 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій, затверджено постановою КМУ від 06.02.2012 № 106 та відповідно до ст. 119 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VI є нецільовим використання бюджетних коштів;
- в порушення частини першої статті 49 Бюджетного кодексу України та п.6.4.4.1 Правил визначення вартості будівництва ДСТУ Б Д.1.1-1:2013, затверджених наказом Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 № 293 внаслідок завищення фізичних обсягів виконаних будівельних робіт по об`єкту: «Капітальний ремонт (аварійно-відновлювальні роботи) адміністративної будівлі за адресою по АДРЕСА_1, м. Чернігів, з виділенням черговості будівництва: І черга-капітальний ремонт вхідної групи та приміщень першого поверху будівлі; II черга - капітальний ремонт сходової клітини та інших приміщень будівлі», який виконувався фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 ), Чернігівською районною радою зайво здійснено видатки бюджетних коштів у сумі 31 727,00 гривень;
- в порушення частини першої статті 49 Бюджетного кодексу України, п.6.4.3 Правил визначення вартості будівництва ДСТУ Б Д.1.1-1:2013, затверджених наказом Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 №293 та п.4.5 ДСТУ-Н Б Д.2.4-21:2012 «Ресурсні елементні кошторисні норми на ремонтно- будівельні роботи. Вказівки щодо застосування», затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 28.12.2012 №668 внаслідок завищення обсягів та вартості виконаних ремонтно-будівельних робіт по об`єкту: «Капітальний ремонт частини приміщень будівлі по АДРЕСА_2», який виконувався фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 (далі - ФОП ОСОБА_2 ), Чернігівською районною радою зайво здійснено видатки бюджетних коштів у сумі 39 638,00 гривень;
- в порушення пункту 7 частиною п`ятою статті 22 Бюджетного кодексу України, п. 2.2 наказу Міністерства юстиції України «Про умови оплати праці працівників архівних установ на основі Єдиної тарифної сітки» від 15.11.2011 № 3327/5 Чернігівською районною радою профінансовано Комунальну установу «Чернігівський районний трудовий архів» Чернігівської районної ради Чернігівської області, якою здійснено видатки за рахунок коштів районного бюджету на загальну суму 13740,86 грн на виплату матеріальної допомоги, всупереч ст. 98 Кодексу Законів про працю України від 10.12.1971 № 322-VII, ст. 12 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95- ВР;
- в порушення частини першої статті 49 Бюджетного кодексу України, частини першої ст. 193 Господарського кодексу України та п. 3.3 договору від 04.12.2018 № 1/12, внаслідок завищення фізичних обсягів виконаних робіт по об`єкту: «Послуги по улаштуванню пандусу біля адмінбудівлі за адресою АДРЕСА_1 », який виконувався фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 (далі - ФОП ОСОБА_3 ), Чернігівською районною радою зайво здійснено видатки бюджетних коштів у сумі 1697,00 гривень;
- в порушення частини першої статті 49 Бюджетного кодексу України, частини першої статті 193 Господарського кодексу України, п. 6.2.6 Правил визначення вартості будівництва ДСТУ Б Д.1.1-1:2013, затверджених наказом Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 № 293, п. 5.3.1 та п. 5.3.2 Настанови щодо визначення загальновиробничих і адміністративних витрат та прибутку у вартості будівництва, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.08.2013 № 405, п. 3.3 договору від 03.09.2019 № 4, п. 3.3 договору від 18.11.2019 № 9 та п. 3.3 договору від 20.11.2019 № 10, внаслідок завищення вартості виконаних робіт фізичною особою- ідприємцем ОСОБА_4 (далі - ФОП ОСОБА_4 ), Чернігівською районною радою зайво здійснено видатки бюджетних коштів у сумі 1 620,00 гривень;
- в порушення частини першої ст. 49 Бюджетного кодексу України, частини першої ст. 193 Господарського кодексу України, п. 3.3 договору від 19.07.2019 №07/2019, п. 3.3 договору від 03.09.2019 №4, п. 3.3 договору від 18.11.2019 №9 та п. 3.3 договору від 20.11.2019 № 10 внаслідок завищення вартості виконаних робіт по об`єктах, роботи по яких, виконувалися ФОП ОСОБА_3 та ФОП ОСОБА_4 , Чернігівською районною радою зайво здійснено видатки бюджетних коштів у сумі 12 613,35 гривень;
- в порушення частини першої статті 49 Бюджетного кодексу України, частини першої ст. 193 Господарського кодексу України та п. 3.3 договору від 29.11.2019 № 15 внаслідок завищення вартості виконаних робіт по об`єкту: «Послуги з монтажу кабелю для відновлення електропостачання двоповерхової адміністративної будівлі, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 », який виконувався фізичною особою - підприємцем ОСОБА_5 (далі - ФОП ОСОБА_5 ), Чернігівською районною радою зайво здійснено видатки бюджетних коштів у сумі 695,37 гривень;
- в порушення п. 5.8.13 Правил визначення вартості будівництва ДСТУ Б Д.1.1-:2013, затверджених наказом Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 №293 внаслідок встановлених порушень, в частині завищення вартості виконаних ремонтно-будівельних робіт ФОП ОСОБА_1 , призвело до зайвого перерахування Чернігівською районною радою коштів на рахунок фізичної особою-підприємця ОСОБА_6 за проведений технічний нагляд на загальну суму 396,61 гривень.
Крім того, у Вимозі від 16.09.2020 № 26-25-05-14/3664-2020 Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області зазначено про необхідність:
розглянути результати проведеної ревізії та питання щодо притягнення у порядку, встановленому законодавством, до відповідальності працівників Чернігівської районної ради, винних у допущених порушеннях;
забезпечити відшкодування відповідно до норм ст. 130-136 КЗпП України здійснених Чернігівською районною радою видатків на оплату вартості виготовлення проектно-кошторисної документації, проведення її експертизи та виконання будівельних робіт по об`єкту «Капітальний ремонт частини приміщень будівлі по АДРЕСА_2 » на загальну суму 482 352,43 гривень;
забезпечити відшкодування відповідно до норм ст. 23 Бюджетного кодексу України шляхом зменшення бюджетних призначень на 2020 рік за КПКВК МБ 0110180 «Інша діяльність у сфері державного управління» по KERB 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)» на суму 13 740,86 гривень;
забезпечити відшкодування на користь Чернігівської районної ради здійснених витрат, внаслідок завищення обсягів та вартості виконаних ремонтно-будівельних робіт, які виконувалися ФОП ОСОБА_2 в сумі 39638,00 грн, з урахуванням норм ст. 193 Господарського кодексу України, ст. 526 Цивільного кодексу України;
забезпечити відшкодування на користь Чернігівської районної ради здійснених витрат, внаслідок завищення обсягів фактично виконаних ремонтно-будівельних робіт в сумі 31727,00 грн, які виконувалися ФОП ОСОБА_1 з урахуванням норм ст. 193 Господарського кодексу України, ст. 526 Цивільного кодексу України;
забезпечити відшкодування на користь Чернігівської районної ради здійснених витрат, внаслідок завищення обсягів фактично виконаних ремонтно-будівельних робіт в сумі 1697,00 грн, які виконувалися ФОП ОСОБА_3 з урахуванням норм ст. 193 Господарського кодексу України, ст. 526 Цивільного кодексу України;
забезпечити відшкодування на користь Чернігівської районної ради здійснених витрат, внаслідок завищення вартості виконаних робіт в сумі 1620,00 грн, які виконувалися ФОП ОСОБА_4 з урахуванням норм ст. 193 Господарського кодексу України, ст. 526 Цивільного кодексу України;
забезпечити відшкодування на користь Чернігівської районної ради здійснених витрат, внаслідок завищення вартості виконаних робіт в сумі 12613,35 грн (в т.ч. ФОП ОСОБА_3 в сумі 9108,88 грн та ФОП ОСОБА_4 - 3504,47 грн), з урахуванням норм ст. 193 Господарського кодексу України, ст. 526 Цивільного кодексу України;
забезпечити відшкодування на користь Чернігівської районної ради здійснених витрат, внаслідок завищення вартості виконаних робіт, які виконувалися ФОП ОСОБА_5 в сумі 695,37 грн, з урахуванням норм ст. 193 Господарського кодексу України, ст. 526 Цивільного кодексу України;
забезпечити відшкодування на користь Чернігівської районної ради здійснених витрат, внаслідок зайвого перерахування на рахунок фізичної оcoби-підприємця ОСОБА_6 коштів за проведений технічний нагляд в сумі 396,61 грн, з урахуванням норм ст. 193 Господарського кодексу України, ст. 526 Цивільного кодексу України».
За наслідками ревізії Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області склало і направило Позивачу попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства від 17.09.2020 № 26-25-05-13/3684-2020.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з такого.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України від 26 січня 1993 року № 2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон №2939-XII) та Положення про Державну фінансову інспекцію України, затверджене Указом Президента України від 23 квітня 2011 року № 499/2011 (далі - Положення №499). Вказані положення застосовуються в редакції станом на момент спірних правовідносин.
Основні завдання, повноваження і права Держаудитслужби та її міжрегіональних територіальних органів визначено нормами Бюджетного кодексу України, Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон), Положенням про Державну аудиторську службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року № 43 (далі - Положення), та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до статті 1 Закону здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Статтею 2 Закону визначено, що головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Згідно із підпунктом 9 пункту 4 Положення Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших осіб підприємств, установ та організацій, що контролюються, усунення виявлених порушень законодавства; здійснює контроль за виконанням таких вимог; звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; застосовує заходи впливу за порушення бюджетного законодавства, накладає адміністративні стягнення на осіб, винних у порушенні законодавства; передає в установленому порядку правоохоронним органам матеріали за результатами державного фінансового контролю у разі встановлення порушень законодавства, за які передбачено кримінальну відповідальність або які містять ознаки корупційних діянь.
Пунктом 6 зазначеного Положення передбачено, що Держаудитслужба для виконання покладених на неї завдань має право пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; призупиняти в межах повноважень, передбачених законом, бюджетні асигнування, зупиняти операції з бюджетними коштами в установленому законодавством порядку, а також застосовувати та ініціювати застосування відповідно до закону інших заходів впливу в разі виявлення порушень законодавства; у разі виявлення збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір в установленому законодавством порядку.
Зазначені норми кореспондуються з положеннями пунктів 7, 10 та 13 статті 10 Закону, згідно із якими органу державного фінансового контролю надано право пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку.
Частиною другою статті 15 Закону обумовлено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов`язковими для виконання службовими особами об`єктів, що контролюються.
З системного аналізу наведених правових норм слідує, що органу державного фінансового контролю надано право здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред`являти обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення таких порушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об`єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольним об`єктом не забезпечено виконання
осіб, винних у порушенні законодавства; передає в установленому порядку правоохоронним органам матеріали за результатами державного фінансового контролю у разі встановлення порушень законодавства, за які передбачено кримінальну відповідальність або які містять ознаки корупційних діянь.
Пунктом 6 зазначеного Положення передбачено, що Держаудитслужба для виконання покладених на неї завдань має право пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; призупиняти в межах повноважень, передбачених законом, бюджетні асигнування, зупиняти операції з бюджетними коштами в установленому законодавством порядку, а також застосовувати та ініціювати застосування відповідно до закону інших заходів впливу в разі виявлення порушень законодавства; у разі виявлення збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір в установленому законодавством порядку.
Зазначені норми кореспондуються з положеннями пунктів 7, 10 та 13 статті 10 Закону, згідно із якими органу державного фінансового контролю надано право пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку.
Частиною другою статті 15 Закону обумовлено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов`язковими для виконання службовими особами об`єктів, що контролюються.
З системного аналізу наведених правових норм слідує, що органу державного фінансового контролю надано право здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред`являти обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення таких порушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об`єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольним об`єктом не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на коригування роботи підконтрольного об`єкта та приведення її у відповідність з вимогами законодавства і у цій частині вона є обов`язковою до виконання. Щодо відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об`єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються в добровільному порядку підконтрольною установою або шляхом звернення контролюючого органу до суду з відповідним позовом.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від < 02.02.2020 № 804/2282/16, від 20.03.2020 № 814/380/17, від 02.04.2020 № 820/3534/16, від 09.04.2020 №0940/1822/18.
Бюджетним кодексом України регулюються відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства, і питання відповідальності за порушення бюджетного законодавства, а також визначаються правові засади утворення та погашення державного і місцевого боргу (стаття 1 Бюджетного кодексу України).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 113 Бюджетного кодексу України до повноважень органів державного фінансового контролю з контролю за дотриманням бюджетного законодавства належить здійснення контролю, зокрема, за цільовим та ефективним використанням коштів державного бюджету та місцевих бюджетів (включаючи проведення державного фінансового аудита).
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 117 Бюджетного кодексу України за порушення бюджетного законодавства до учасників бюджетного процесу можуть застосовуватися такі заходи впливу, зокрема, як попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства з вимогою щодо усунення порушення бюджетного законодавства - застосовується в усіх випадках виявлення порушень бюджетного законодавства. Виявлені порушення бюджетного законодавства мають бути усунені в строк до 30 календарних днів.
За правилами частини першої статті 118 Бюджетного кодексу України попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства з вимогою щодо усунення порушення бюджетного законодавства може застосовуватися учасниками бюджетного процесу, уповноваженими цим Кодексом на здійснення контролю за дотриманням бюджетного законодавства.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що Держуадитслужба як учасник бюджетного процесу уповноважена Бюджетним кодексом України на здійснення контролю за дотриманням бюджетного законодавства (у частині цільового і ефективного використання бюджетних коштів), наділена правомочностями з накладення санкції у вигляді попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства з вимогою щодо усунення порушення бюджетного законодавства.
Закон визначає правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні, проте саме Бюджетний кодекс України регламентує, зокрема, питання відповідальності за порушення бюджетного законодавства, а відтак є спеціальним нормативним актом щодо регулювання правовідносин в частині способів і форм притягнення осіб до відповідальності за порушення бюджетного законодавства. І саме вказаним спеціальним законом передбачено повноваження органів державного фінансового контролю накладати попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства.
Крім того, відповідно до пункту 24 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме - нецільове використання бюджетних коштів.
Згідно з пунктами 1, 2 частини першої статті 117 Бюджетного кодексу України за порушення бюджетного законодавства до учасників бюджетного процесу можуть застосовуватися такі заходи впливу, зокрема, як: попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства з вимогою щодо усунення порушення бюджетного законодавства - застосовується в усіх випадках виявлення порушень бюджетного законодавства; зупинення операцій з бюджетними коштами - застосовується за порушення бюджетного законодавства, визначені пунктами 1 - 3, 10, 11, 14 - 29, 32 - 36, 38 і 40 частини першої статті 116 цього Кодексу, у порядку, встановленому статтею 120 цього Кодексу.
Згідно пункту 1 статті 119 Бюджетного кодексу України нецільовим використанням бюджетних коштів є їх витрачання на цілі, що не відповідають:
бюджетним призначенням, встановленим законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет);
напрямам використання бюджетних коштів, визначеним у паспорті бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі) або в порядку використання бюджетних коштів;\
бюджетним асигнуванням (розпису бюджету, кошторису, плану використання бюджетних коштів).
В ході ревізії встановлено, що в порушення пункту 7 частини п`ятої статті 22 Бюджетного кодексу України, Чернігівською районною радою у грудні 2018 року та березні 2019 року здійснено видатки на оплату вартості виготовлення проектно-кошторисної документації, проведення її експертизи та виконання будівельних робіт по об`єкту «Капітальний ремонт частини приміщень будівлі по АДРЕСА_2» на загальну суму 482 352,43 грн (в т.ч. в 2018 році на суму 19 524,16 грн та в 2019 році - 462 828,27 грн) за рахунок коштів субвенції з Державного бюджету на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій, який не передбачений Програмами економічного і соціального розвитку Чернігівського району на 2018-2019 роки, що не відповідає напрямам використання бюджетних коштів, визначених п. 3 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на. здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій, затверджено постановою КМУ від 06.02.2012 № 106 та відповідно до ст. 119 Бюджетного кодексу України є нецільовим використання бюджетних коштів
Оскаржуване попередження хоча і є заходом впливу, проте у цьому випадку носить інформаційний характер та не впливає на права, обов`язки або законні інтереси позивача.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 17 вересня 2019 року у справі №821/3929/14.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відсутні підстави для визнання протиправним та скасування Попередження Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Північного офісу Держаудитслужби від 17.09.2020 №26-25-05-13/3684-2020 про неналежне виконання бюджетного законодавства з вимогою усунення порушень, що відображено в акті ревізії від 13.08.2020 №05-30/04; визнання протиправною та скасування Вимоги Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Північного офісу Держаудитслужби від 16.09.2020 №26-25-05-14/3664-2020 щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 ст. 73 КАС України передбачено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Вимогами ст. 76 КАС України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно вимог ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Керуючись статтями 139, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 01 лютого 2021 року.
Суддя О.В. Заяць