Рішення № 91589652, 10.09.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2020
Номер справи
120/2349/19-а
Номер документу
91589652
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

10 вересня 2020 р. Справа № 120/2349/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заброцької Людмили Олександрівни,

за участю:

секретаря судового засідання: Кобильняк А.О.,

позивача: ОСОБА_1 ,

представника позивача: Безкоровайного О.М.,

представника відповідача: Дзіся А.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області

про: визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що він є пенсіонером та йому призначено пенсію за вислугу років. В квітні – травні 2018 року позивач отримав пенсію з новим розрахунком відповідно до якого до розміру його грошового забезпечення не було включено надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% та премію в розмірі 125%.

Позивач зазначає, що відповідачем з 01.01.2018 року було суттєво обмежено розмір його пенсії, що порушує його законне право на гідну пенсію.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, тому з метою захисту свої прав та законних інтересів звернувся з цим адміністративним позовом до суду.

Ухвалою суду від 26.07.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Цією ж ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву в порядку, передбаченому статтею 162 КАС України. Також витребувано матеріали пенсійної справи позивача.

31.07.2019 від позивача та його представника надійшла заява про збільшення позовних вимог, в якій він просить суд доповнити прохальну частину позову наступними вимогами:

- визнати протиправними дії Головного управління ПФУ у Вінницькій області щодо проведення перерахунку та виплаті пенсії в неповному обсязі з дня настання такого права, без урахування у складові грошового забезпечення, усіх складових грошового забезпечення виходячи з 100% загального розміру пенсії, відповідних сум грошового забезпечення, як військовослужбовцю, який брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесений до категорії 1;

- зобов`язати Головне управління ПФУ у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату недорахованої частини основного розміру пенсії позивачу виходячи з 100% загального розміру пенсії, відповідних сум грошового забезпечення, як військовослужбовцю, який брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесений до категорії 1, з дня настання такого права однією сумою ( а.с. 39 – 40 ).

07.08.2019 на адресу суду від ГУ ПФУ у Вінницькій області надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Обґрунтовуючи відзив відповідач зазначає, що відповідно до ст. 63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідач зазначає, що перерахунок пенсії здійснюється з моменту виникнення права на такий перерахунок і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки передбачені ч. 2 ст. 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон від 09.04.1992 № 2262-XII).

В свою чергу, порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Постанова № 45).

Крім того відповідач зазначив, що 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова № 103), якою врегульовано проведення перерахунку та виплати пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.04.2018 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі - Постанова № 704).

Зокрема, пунктом 1 Постанови КМУ № 103 передбачено проведення перерахунку пенсії військовослужбовцям з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови КМУ № 704.

На виконання постанов КМУ № 704 та № 103 Вінницький обласний військовий комісаріат (далі - ВОВК) видав довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

До того ж, Головне управління ПФ наголошує, що відповідно до ст. 10 Закону 2262 на органи Пенсійного фонду України покладені функції з призначення та виплати пенсій, а функції визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій виходить за межі їх компетенції. Визначення підстав та порядку встановлення розмірів грошового забезпечення належить до виключної компетенції силових міністерств та відомств.

Отже, Головне управління як територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами де особа проходила службу та не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, які мають бути включені як складові в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Також відповідач зазначає, що п. 1, 2 Постанови № 103 визнані нечинними з 05.03.2019 на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду, якою залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18 від 12.12.2018.

Тому, пункти 1,2 постанови КМУ № 103 є нечинними саме з 05.03.2019, а не з моменту прийняття такого нормативно-правового акту. Тому суду слід врахувати, що скасування 05.03.2019 в судовому порядку пунктів 1,2 Постанови КМУ №103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки станом на час виникнення спірних правовідносин відповідні норми Постанови №103 були чинними та правомірно застосовувались головним управлінням.

На підставі викладеного відповідач просить відмовити в задоволенні позову.

На вимогу суду щодо уточнення позовної вимоги та її належного обгрунтування, викладеної в п.4 позовної заяви, відповідно до ч. 5 ст. 159 КАС України 19.08.2019 від позивача та його представника надійшла заява ( пояснення – уточнення), в якій він просить суд пункт 4 прохальної частини позовної заяви викласти у такій редакції:

- зобов`язати Головне управління ПФУ у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату недорахованої частини основного розміру пенсії позивачу з 05.03.2019 з урахуванням 100% суми підвищеної пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

При цьому позивач обгрунтовує заявлені вимоги правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в рішенні в адміністративній справі № 160/3586/19 ( а.с. 68 – 69 ).

Також додаткові пояснення аналогічного змісту подано 17.09.2019 року ( а.с. 81 – 82 ).

19.08.2019 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій він заперечує проти доводів викладених у відзиві на позовну заяву та просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

26.09.2019 на адресу суду від ГУ ПФУ у Вінницькій області надійшов відзив на заяву позивача про збільшення позовних вимог, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Обґрунтовуючи відзив відповідач зазначає, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Вінницькій області та отримує пенсію за вислугою років. Згідно розрахунку вислуги років, що виданий Вінницьким обласним військовим комісаріатом, вислуга років позивача станом на 01.12.1992 року (момент призначення пенсії) складає - 23 роки.

З урахуванням вислуги років 23 років та виходячи з положень статті 13 Закону № 2262 позивачу призначено пенсію з 01.12.1992 року в розмірі 59% (20 років - 50% + З роки*3% = 59%) сум грошового забезпечення, виходячи з положень статті 13 Закону № 2262.

На момент виникнення спірних правовідносин, статтею 13 Закону № 2262 встановлено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1-100 процентів, до категорії 2-95 процентів.

Але позивач, враховуючи його календарну вислугу років, не набув права на максимальне обмеження навіть 70%, а не 100 % грошового забезпечення.

Отже, Положення статті 13 Закону № 2262 закріплюють право особи на призначення пенсії понад встановлений максимальний розмір пенсії (лише в разі наявної вислуги років понад - 35 роки) на рівні - 95 %, а не - 70 % грошового забезпечення.

Тобто, в разі наявності у позивача вислуги років (понад 35 років), яка б давала право на призначення пенсії у більшому розмірі, максимальний розмір його пенсії обмежувався б 100 % грошового забезпечення, а не 70%.

Враховуючи відсутність у позивача необхідного 35 - ти річного стажу та наявної (його) вислуги років - 23 років, розмір його пенсії складає 59 % грошового забезпечення та не досягає максимального розміру встановленого статтею 13 Закону № 2262 навіть на рівні - 70 % сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1 - 100 процентів, до категорії 2-95 процентів, а тому просив відмовити в задоволенні адміністративного позову ( а.с. 88 )

Також, 26.09.2019 відповідачем подано клопотання про зупинення провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18 (Пз/9901/1/18).

Ухвалою суду від 26.09.2019 клопотання представника відповідача про зупинення провадження в адміністративній справі задоволено.

Провадження в адміністративній справі № 120/2349/19-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18 (Пз/9901/1/18).

Не погоджуючись із ухвалою суду про зупинення провадження у справі позивач звернувся з апеляційною скаргою на дану ухвалу до Сьомого апеляційного адміністративного суду, в якій просив скасувати вказану ухвалу.

Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 04.11.2019 апеляційну скаргу ОСОБА_1 повернуто особі, яка її подала.

21.11.2019 позивачем подано клопотання про поновлення провадження у справі.

Ухвалою суду від 02.12.2019 у задоволенні клопотання позивача про поновлення провадження у справі відмовлено.

Не погоджуючись із ухвалою суду від 02.12.2019 позивач звернувся з апеляційною скаргою на дану ухвалу до Сьомого апеляційного адміністративного суду, в якій просив скасувати вказану ухвалу.

Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 23.01.2020 відмовлено у відкритті апеляційного провадження у справі.

17.03.2020 позивачем подано клопотання про поновлення провадження у справі.

Ухвалою суду від 30.03.2020 провадження у даній справі поновлено та призначено судове засідання.

Ухвалою суду від 15.04.2020 на підставі заяви позивача та його представника відкладено розгляд справи на іншу дату.

Крім того, зазначено, що про дату, час та місце наступного судового засідання учасникам справи буде повідомлено додатково після завершення запроваджених у державі обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, шляхом надсилання судових повісток за адресами їх місця реєстрації (адресами, зазначеними учасниками справи, як адреси для листування), на офіційну електронну адресу, адресу електронної пошти, а також засобами телефонного зв`язку, за номерами телефонів, що містяться в матеріалах справи (або будуть додатково повідомлені учасниками справи).

09.06.2020 від позивача та його представника надійшла заява про залучення до участі у справі третьої особи – Вінницький обласний військовий комісаріат та збільшення позовних вимог, шляхом доповнення позовних вимог наступними вимогами:

- зобов`язати Вінницький ОВК підготувати та надати до Головного управління ПФУ у Вінницькій області оновлену довідку усіх складових грошового забезпечення, станом на 5 березня ОСОБА_1 , для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії;

- зобов`язати Головне управління ПФУ у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату недорахованої частини основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року з урахуванням усіх складових грошового забезпечення ( а.с. 196 – 197 ).

Усною ухвалою суду із занесенням до протоколу судового засідання від 07.09.2020 судом не прийнято до розгляду вищезазначену заяву позивача про залучення до участі в справі третьої особи та збільшення позовних вимог, як таку, що не відповідає положенням ч. 1 ст. 47 КАС України.

У судових засіданнях 07.09.2020 та 10.09.2020 позивач та його представник позовні вимог підтримали та просили задовольнити адміністративний позов.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, з підстав викладених у відзивах на позовну заяву.

З`ясувавши доводи сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи та пенсійної справи ОСОБА_1 , оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступні фактичні обставини.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та до 01.01.2018 отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 59% грошового забезпечення, що підтверджено розрахунком пенсії за вислугу років.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103, відповідач з 01.01.2018 року провів перерахунок пенсії позивача виходячи з 59 % відповідних сум грошового, при цьому обмежив її розмір до виплати з 01.01.2018 – 50 %, з 01.01.2019 – 75 %, а з 01.01.2020 – 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Перерахунок пенсії було здійснено на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії № ХЛ 65141 від 31.03.2018 року, виданої Вінницьким ОВК. У даній довідці зазначені лише такі складові грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років.

Не погоджуючись із діями відповідача щодо виплати пенсії без додаткових складових грошового забезпечення та в обмеженому розмірі, позивач звернувся до адміністративного суду за захистом своїх прав.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.

Виходячи з аргументів сторін, спір у справі виник, зокрема, щодо наявності законних підстав для встановлення обмеження на рівні 50 % та 75 % у виплаті суми підвищення перерахованої пенсії позивача. Вважаючи порушеним своє право на отримання перерахованої пенсії в повному обсязі, відповідно до заявлених позовних вимог, з урахуванням їх уточнення, позивач просить визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Надаючи оцінку окресленому вище питанню, суд відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України, враховує правові висновки у зразковій справі № 160/3586/19, що містяться у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020, оскільки ця адміністративна справа є типовою (відповідачем у них є один і той самий суб`єкт владних повноважень (територіальний орган Пенсійного фонду України), на пенсійному обліку якого перебуває позивач, спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги).

Частиною першою ст. 46 Конституції України закріплено право громадяни на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон від 09.04.1992 № 2262-XII.

Частина 18 ст. 43 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Статтею 51 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Приписами частин 3 та 4 ст. 63 Закон від 09.04.1992 № 2262-XII визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, статтею 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII делеговано Кабінету Міністрів України право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв`язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Постанова № 45).

Згідно з пунктом 1 Постанови № 45 (до внесення змін Постановою № 103) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону від 09.04.1992 № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 704, якою, зокрема, затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, додаткові види грошового забезпечення та розміри надбавки за вислугу років, у тому числі військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу. Ця постанова набрала чинності з 01.03.2018.

21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 103, відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом від 09.04.1992 № 2262-XII до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.

Відповідно до пункту 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством [крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом]) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах:

з 01 січня 2018 року - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Крім того, Постановою № 103 внесено зміни до Постанови № 45.

Відповідно до пунктів 1, 2 Постанови № 45 (у редакції Постанови № 103) пенсії, призначені відповідно до Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.

Отже, при проведенні позивачу перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 відповідач не мав правових підстав не врахувати та не застосовувати до спірних правовідносин положення ст. 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII та Постанови № 103 та в інший спосіб здійснювати виплату перерахованої позивачу пенсії, а саме з 01.01.2018 - 50 % та з 01.01.2019 - 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Втім, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, пункти 1, 2 Постанови № 103 визнано нечинним.

Відтак суд враховує, що 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 10 вказаної Постанови із змінами, внесеними згідно з Постановою № 103, ця постанова набирає чинності з 01.01.2018.

Постанова № 103 в частині внесення змін до Постанови № 704 та Постанова № 704 є чинними.

Отже, з набранням чинності Постановою № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії. Скасування пункту 1 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 2826/3858/18 не впливає на вказані підстави.

Відповідно до п. 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до п. 1 цієї постанови підвищених пенсій передбачено проводити у три етапи.

Разом з тим, у зв`язку з скасуванням п. 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Згідно з роз`ясненнями, наведеними в абзаці 4 пункту 10.2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 № 7 "Про судове рішення в адміністративній справі", визнання акта суб`єкта владних повноважень нечинним означає втрату чинності таким актом з моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням або з іншого визначеного судом моменту після прийняття такого акта.

Таким чином, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання відповідним рішенням суду законної сили.

Відповідно до ч. 2 ст. 255 КАС України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відтак рішення суду в адміністративній справі № 826/3858/18 набрало законної сили з моменту прийняття постанови Шостим апеляційним адміністративним судом, тобто з 05.03.2019.

Як наслідок, у зв`язку зі скасуванням пункту 2 Постанови № 103 за рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, скасовано також обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії.

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що з 05.03.2019 пенсія позивача за вислугу років підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Водночас правових підстав для виплати позивачу перерахованої пенсії з 01.01.2018, на переконання суду, немає.

При цьому суд враховує висновки Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 160/3586/19.

Так, Верховний Суд акцентував увагу на тому, що обмеження часткової виплати суми підвищення до пенсії було скасоване саме у зв`язку з скасуванням пункту 2 Постанови № 103 за рішенням суду у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019.

Відтак суд зазначає, що саме з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням в справі № 826/3858/18, виникло право позивача на виплату пенсії в розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Такого ж висновку про правові наслідки визнання нечинними пунктів 1- 2 Постанови № 103 дійшла Велика Палата Верховного Суду, про що зазначено в постанові від 24.06.2020 (справа № 160/8324/19). Суд Касаційної інстанції при оцінці структури грошового забезпечення, яке слід враховувати при проведенні перерахунку пенсії, зазначив, що саме із 05.03.2019 (з дня набрання чинності судовим рішенням в справі № 826/3858/18) виникли як підстави для перерахунку пенсії із урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, так і право особи на отримання пенсії відповідно до статей 43 і 63 Закону № 2262-XII. Зазначені висновки Великої Палати Верховного Суду можуть бути застосовані до спірних правовідносин, оскільки окреслюють загальні правові наслідки набрання чинності судовим рішенням в справі № 826/3858/18, зокрема в частині дати виникнення права особи на отримання повної суми перерахованої пенсії.

Крім цього, аналогічного висновку щодо виплати повної суми перерахованої пенсії у розмірі 100 % саме з 05.03.2019, а не з 01.01.2018 дійшов Верховний Суд у постановах від 09.04.2020 в справі № 640/19928/18 та від 15.07.2020 в справі № 520/3360/19.

Також, суд зазначає, що на момент здійснення виплати позивачу пенсії у період із 01.01.2018 по 04.03.2019 норми п. 1 та 2 Постанови № 103 були чинними, а тому правомірно застосовувалися відповідачем.

Враховуючи вищенаведене, дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо проведення виплати позивачу підвищення перерахованої відповідно до пункту 1 Постанови № 103 пенсії за періоди з 01.01.2018 по 31.12.2018 в розмірі 50 відсотків та з 01.01.2019 по 04.03.2019 в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, не можуть вважатися протиправними, оскільки виплата у вказаному періоді проведена відповідачем згідно чинного на той час пункту 2 Постанови № 103.

Розглядаючи дану справу суд керується положеннями ч. 2 ст. 9 КАС України, згідно з якими суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

При цьому суд наголошує, що відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 2 КАС України, однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства є принцип верховенства права. Змістовним аспектом цього принципу є становище людини у державі, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ч. 1 ст. 6 КАС України).

Одним із основоположних аспектів (елементів) верховенства права є принцип юридичної визначеності.

Юридична визначеність вимагає, щоб юридичні норми були чіткими і точними та спрямованими на забезпечення того, щоб ситуації та правовідносини залишались передбачуваними. Іншим проявом принципу юридичної визначеності є принцип “належного врядування”. Крім цього, юридична визначеність вимагає дотримання принципу “res judicata” - остаточні рішення судів національної системи повинні виконуватися у належний спосіб.

У рішенні Європейського суду з прав людини (справа Рисовський проти України (заява № 29979/04, пункт 71) Суд зазначив, що принцип "належного урядування", зокрема передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому, на них покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість уникати виконання своїх обов`язків.

14 серпня 2019 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 804 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” (далі - Постанова № 804), якою установив, що “Виплата пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року”.

З пояснювальної записки до проекту вказаної постанови слідує, що метою прийняття постанови є врегулювання питання здійснення виплат в 2019 році особам, пенсій які з 01 січня 2018 року були перераховані відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та виплачувалися у 2019 році у порядку, встановленому пунктом 2 Постанови №103.

В обґрунтування необхідності прийняття акта в пояснювальній записці з поміж іншого зазначено, що метою її прийняття є визначення порядку використання бюджетних коштів, призначених для пенсійних виплат згідно із Законом № 2262, відповідно до статті 4 Бюджетного кодексу України, та у зв`язку з набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року по справі № 826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними, зокрема, пункти 1, 2 Постанови №103, виникла потреба у врегулюванні питання здійснення пенсійних виплат особам, пенсії яких з 01 січня 2018 року були перераховані відповідно до пункту 1 Постанови №103 та виплачувалися у 2019 році у порядку, встановленому пунктом 2 Постанови №103.

Як зазначалося, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт (рішення від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року).

Окрім того, слід відзначити, що у рішенні Верховного Суду від 06 серпня 2019 року у зразковій справі № 160/3586/19, суд вказав, що у зв`язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, рішенням у справі №826/3858/18, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії є неправомірними.

Однак, аналіз Постанови № 804 свідчить про те, що Урядом знову обмежено виплату у 2019 році перерахованих пенсій у розмірі лише 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.

Запровадження Кабінетом Міністрів України Постановою № 804 такого нормативного регулювання виплати перерахованої пенсії вказує на неналежний та непослідовний спосіб регламентації спірних правовідносин, адже Постанова № 804 призвела до повторення помилок при виплаті перерахованої пенсії, на які вказано судами трьох інстанцій при розгляді справ № 826/3858/18 та Верховним Судом у зразковій справі № 160/3586/19.

Із урахуванням прецедентної практики Європейського суду з прав людини суд зазначає, що така діяльність державних органів суперечить принципу "належного урядування", а тому обмеження у виплаті позивачу в 2019 році пенсії у розмірі лише 75 відсотків суми підвищення суперечить засаді "верховенства права", елементом якого є принцип "юридичної визначеності", що повинен знаходити свій прояв в імплементації "належного урядування" в діяльності органів державної влади.

Крім цього, застосування Постанови № 804 до спірних правовідносин вказуватиме ще й на недотримання принципу "res judicata", згідно якого остаточні рішення судів національної системи повинні виконуватися у належний спосіб. Тому, ті висновки судів, що стали підставою для визнання протиправною та нечинною Постанови № 103 (справа № 826/3858/18), повинні бути враховані. Натомість застосування до спірних правовідносин норм Постанови № 804, які дублюють визнані протиправними норми Постанови № 103, призведе до ігнорування остаточних судових рішень, що теж вказуватиме на неврахування основоположного принципу "верховенства права" у взаємовідносинах позивача із органом пенсійного фонду.

Суд враховує ще й те, що на момент вирішення спору по суті, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2020 у справі № 640/19133/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020, Постанову Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" визнано протиправною та нечинною повністю. Рішення судів першої та апеляційної інстанції у справі № 640/19133/19, з поміж іншого, мотивовані недопустимістю повторного регулювання спірних правовідносин у спосіб, що визнано протиправним остаточними судовими рішеннями у справі № 826/3858/18.

Відтак, суд вважає, що Постанова від 14.08.2019 № 804 не підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Щодо вимоги позивача зобов`язати ГУ ПФУ у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.01.2018 року з урахуванням у складі грошового забезпечення додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% та премії в розмірі 125%, суд зауважує таке.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон від 20.12.1991 № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону від 20.12.1991 № 2011-XII, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20.12.1991 № 2011-XII, пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

Так, ст. 43 Закону від 09.04.1992 № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Наведена норма статті міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, ст. 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII делеговано Кабінету Міністрів України право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв`язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Порядок № 45)

Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 (у редакції Постанови № 103) призначені відповідно до Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 п. 5 Порядку № 45 (в редакції Постанови № 103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням

При цьому, у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.11.2019, визнано протиправними та нечинними п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Згідно з ч. 1 ст. 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Таким чином, у відповідності до ч. 2 ст. 265 КАС України, п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність з 05.03.2019.

Тому з 05.03.2019, тобто з дня набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/3858/18, діє редакція п. 5 та додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення вищезазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та Вінницький ОВК, у зв`язку із втратою чинності положеннями п. 1, 2 Постанови № 103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.

Зокрема, п. 3 Порядку № 45 передбачає, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 № 389, військові комісаріати забезпечують згідно із законодавством соціальний і правовий захист ветеранів військової служби (пенсіонерів) та забезпечують оформлення та подання документів органам Пенсійного фонду України для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби.

Тобто, в даному випадку на Вінницький ОВК покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

Велика Палата Верховного Суду по справі № 160/8324/19 зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5).

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Як вже зазначалось вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, Постановою № 704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови № 704).

При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Здійснивши системний аналіз зазначених вище норм чинного законодавства України, суд зазначає наступне.

З 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом від 09.04.1992 № 2262-XII, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII та статті 9 Закону від 20.12.1991 № 2011-XII.

До того ж, рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від Вінницького ОВК у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

При цьому, відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII.

Згідно із ч. 2 та 3 статті 51 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Аналіз наведених судом вище правових норм свідчить про те, що підставою для перерахунку пенсії є рішення Кабінету Міністрів України, а саме Постанова № 704. При цьому, процедура перерахунку пенсії регулюється Порядком № 45, який є чинним.

Водночас, визнання судом протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не зумовлює необхідності повторного повідомлення Пенсійного фонду України, як про виникнення підстав для перерахунку пенсії, так і повторного подання відповідних списків до уповноважених органів. Адже підстава перерахунку пенсії - Постанова № 704 - з ухваленням рішення суду у справі № 826/3858/18 не змінилася. Відповідно, списки осіб, пенсії яких потребують перерахунку, також не змінилися.

Суд зауважує, що ні матеріали пенсійної справи, яка була досліджена в судовому засіданні 10.09.2020 року, ні матеріали адміністративної справи не містять доказів, що після втрати чинності з 05.03.2019 вищезазначених норм Постанови № 103, які обмежували складові грошового забезпечення, що враховуються при перерахунку пенсії, Вінницький ОВК реалізував у повній мірі положення ст. 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, оформив та направив до ГУ ПФУ у Вінницькій області нову довідку про розміри грошового забезпечення позивача, які враховуються при перерахунку пенсії, з урахуванням передбаченних Постановою № 704 додаткових видів грошового забезпечення, які первинно не були включенні через встановлені Постановою № 103 обмеження.

Також суд зауважує, що позивачем в ході судового розгляду справи не повідомлялось про самостійне звернення до Вінницького ОВК щодо отримання нової довідки про розміри грошового забезпечення позивача, які враховуються при перерахунку пенсії, з урахуванням передбаченних Постановою № 704 додаткових видів грошового забезпечення, та подання її до ГУ ПФУ у Вінницькій області.

Відтак, суд приходить до висновку, що на час вирішення даного спору у відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області відсутні підстави для здійснення перерахунку та виплати пенсії позивача з урахування додаткових видів грошового забезпечення позивача ( надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії ), оскільки відповідно до наведених вище норм Порядку № 45 відповідні Головні управління Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, виданих уповноваженими органами, яким в даному випадку є Вінницький ОВК.

Також суд зауважує, що право на захист - це суб`єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: "Права і свободи людини і громадянина захищаються судом" (ст. 55 Конституції України).

Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.

Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Із системного аналізу вказаних норм випливає, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

Як встановлено судом з досліджених матеріалів пенсійної справи, крайній перерахунок пенсії позивача був проведений відповідачем відповідно до наданої Вінницьким ОВК довідки № ХЛ 65141 від 31.03.2018 року, згідно з якою грошове забезпечення позивача складається лише з посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

Суд повторно зауважує, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії. Так, до їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсії. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом, в даному випадку - Вінницьким обласним військовим комісаріатом.

Таким чином, суд приходить до висновку, що вимога позивача про зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткових складових грошового забезпечення, на думку суду, є передчасною, а тому не підлягає задоволенню, адже спір в цій частині фактично не існує, оскільки для проведення відповідного перерахунку пенсії позивачу є необхідним виготовлення та направлення обласним військовим комісаріатом на адресу органу Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача із урахуванням всіх додаткових складових.

З огляду на вище викладене, позовна вимога про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області відновити у електронній пенсійній справі позивача раніше встановлені надбавки у складові грошового забезпечення також є необґрунтованою та безпідставною, а тому не підлягає задоволенню.

Щодо вимоги позивача про визнання протиправними дії ГУ ПФУ у Вінницькій області щодо не проведення перерахунку пенсії позивача виходячи з 100% загального розміру пенсії відповідних сум грошового забезпечення, як військовослужбовцю, який брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби та віднесений до 1 категорії, суд зазначає наступне.

Як встановлено судом, позивач ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугою років. Згідно розрахунку вислуги років, що здійснений Вінницьким обласним військовим комісаріатом, вислуга років позивача станом на 01.12.1992 року (момент призначення пенсії) складає - 23 роки.

З урахуванням вислуги років - 23 роки та виходячи з положень статті 13 Закону № 2262 позивачу призначено пенсію з 01.12.1992 року в розмірі 59 % сум грошового забезпечення.

Відповідно до статті 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 8 липня 2011 року № 3668-VI, який набрав чинності 01.10.2011 року, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

В подальшому, відповідно до Закону України від 27.03.2014 за №1166-VІІ “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України”, який набрав чинності 01.04.2014, було внесено зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, де число “ 80” замінили на число “ 70” (максимальний розмір пенсії).

Отже, Положення статті 13 Закону № 2262 закріплюють право особи, яка під час проходження служби брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесена в установленому законом порядку до категорії 1 або до категорії 2, на призначення пенсії понад встановлений максимальний розмір пенсії на рівні, відповідно, 100% або 95% , лише у разі наявності в такої особи відповідної вислуги років ( понад 37 років ), яка б давала право на призначення пенсії в розмірі 100% або 95% відповідно.

Тобто, в разі наявності у позивача вислуги років (понад 37 років), яка б давала право на призначення пенсії у більшому розмірі, максимальний розмір його пенсії обмежувався б 100 % грошового забезпечення, а не 70%.

Проте, відповідно до матеріалів пенсійної справи, позивач, враховуючи його календарну вислугу років – 23 роки, не набув права на максимальний розмір пенсії - 100 % відповідних сум грошового забезпечення, і відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років, здійсненого Вінницьким ОВК, позивачу призначена пенсія виходячи з 59% відповідних сум грошового забезпечення.

Враховуючи відсутність у позивача необхідного 37 - ти річного стажу для призначення йому пенсії в максимальному розмірі 100% ( за наявної вислуги років - 23 роки), розмір його пенсії складає 59 % грошового забезпечення та не досягає навіть 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Так, пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

В свою чергу, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 за № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) до 1 березня 2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 за № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема із розрахунку пенсії за вислугу років, відповідачем було здійснено з 01.01.2018 року перерахунок пенсії позивача відповідно до Постанови КМУ № 103 та її основний розмір склав 59% від грошового забезпечення ( вислуга років 23 роки ).

Відтак, суд зауважує, що при здійснені відповідачем з 01.01.2018 року перерахунку пенсії позивача відповідно до Постанови КМУ № 103 відповідачем не було зменшено відсоток основного розміру пенсії позивача, оскільки навіть при її призначенні він не досягав 70%, а становив лише 59% відповідних сум грошового забезпечення (а.с. 13).

Таким чином, суд вважає що заявлені позовні вимоги в цій частині є необгрунтованими та задоволенню не підлягають

В силу норми ч. 2 ст. 19 Конституції України посадові особи контролюючих органів зобов`язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог відповідно до вищевикладених мотивів.

Згідно з ст. 5 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору. Відтак позивачем при подачі позову до суду судовий збір не сплачувався.

Керуючись ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05 березня 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 );

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100, код ЄДРПОУ 13322403).

Рішення у повному обсязі виготовлено 16.09.2020

Суддя Заброцька Людмила Олександрівна