
ЦИВІЛЬНЕ СУДОЧИНСТВО Справа № 170/518/20
Позовне провадження Провадження № 2/170/101/20
Рядок - 15
Шацький районний суд Волинської області
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
27 серпня 2020 року смт. Шацьк
Шацький районний суд Волинської області у складі
головуючого - судді Жевнєрової Н.В.,
за участю секретаря - Остапчук Н.В.,
прокурора - Шаруновича Є.В.,
представника позивача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в смт Шацьк та в режимі відеоконференції з Луцьким міськрайонним судом Волинської області цивільну справу за позовом першого заступника керівника Ковельської місцевої прокуратури Волинської області Філімонюка І.А. в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області до Шацької селищної ради Шацького району Волинської області про визнання незаконними та скасування рішень органу місцевого самоврядування, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, ОСОБА_2 ,
в с т а н о в и в:
Перший заступник керівника Ковельської місцевої прокуратури Волинської області Філімонюка І.А. звернувся до суду з указаним позовом.
Позов обґрунтовано тим, що Ковельською місцевою прокуратурою в ході встановлення підстав для застосування заходів представницького характеру виявлено факт порушення Шацькою селищною радою Шацького району Волинської області законодавства у сфері регулювання земельних відносин при наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Шацького району Волинської області, у зв`язку із чим виникла необхідність в застосуванні представницьких повноважень шляхом подання позовної заяви. Шацькою селищною радою Шацького району Волинської області 20.08.2019 року прийнято рішення № 53/20.16 «Про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки». Вказаним рішенням ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства в смт Шацьк в урочищі Гарманівське на землях населеного пункту, ненаданих у власність чи користування. В подальшому, розпорядженням секретаря Шацької селищної ради № 138-р від 23.08.2019 року «Про зупинення дії рішень 53 сесії Шацької селищної ради сьомого скликання та скликання позачергової 54 сесії селищної ради сьомого скликання» зупинено дію у тому числі рішення №53/20.16 від 20.08.2019 року. До розпорядження виготовлено додатки із обґрунтуваннями зауважень до зупинених рішень, згідно з якими секретар вважала, що рішення № 53/20.16 від 20.08.2019 року суперечить вимогам Земельного кодексу України через невідповідність схемі планування Шацької селищної ради Шацького району Волинської області, оскільки земельна ділянка відноситься до території громадської забудови. На позачерговій 54 сесії Шацької селищної ради 04 вересня 2019 року рішенням №54/2.7 розглянуто та підтримано обгрунтування зауваження до зупинення рішення №53/20.16 від 20.08.2019 року. Водночас, місцевою прокуратурою з інформації Шацької селищної ради №1043/04-46/2-19 від 07.10.2019 року встановлено, що рішенням №53/20.16 від 20.08.2019 року фактично надано дозвіл на відведення земель лісогосподарського призначення. З метою уточнення встановлених розбіжностей щодо категорії землі місцевою прокуратурою до Шацької селищної ради для отримання пояснень скеровано лист №35/1-164 вих-19 від 22.10.2019 року, у відповідь на який Шацька селищна рада надала копію службової записки начальника відділу землевпорядкування, охорони навколишнього природного середовища та архітектурно-будівельного контролю, головного спеціаліста відділу організаційно-правового забезпечення, згідно з якою під час підготовки обґрунтувань до рішення Шацької селищної ради №53/20.16 від 20.08.2019 року було допущено описку, зокрема замість слів «територія громадської забудови» слід було вказати «частково лісогосподарська територія та територія рекреаційного призначення». Водночас, правова підстава зупинення рішення вказувалась правильна ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України (невідповідність схемі планування Шацької селищної ради Шацького району Волинської області). Допущені описки не вплинули на застосування правильної правової норми для зупинення дії прийнятих рішень сесією селищної ради. Відповідно до схеми планування території Шацької селищної ради Шацького району Волинської області земельна ділянка, запропонована до відведення рішенням Шацької селищної ради №53/20.16 від 20.08.2019 року, відноситься до лісогосподарської території, згідно з генеральним планом смт Шацьк розташована за межами генерального плану та відповідно до схеми землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель Шацької селищної ради Шацького району Волинської області відноситься до земель сільськогосподарського призначення (пасовищ). Це також підтверджується інформацією міжрайонного управління у Любомльському та Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області №10-3-0.232-161/108-20 від 10.07.2020 року. Крім того, на виконання доручення Ковельської місцевої прокуратури Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області проведено перевірку правомірності прийняття рішень Шацькою селищною радою на 53 та 54 сесіях, за результатами якої складено акт 727-ДК/762/АП/09/01-19 від 19.12.2019 року. Контролюючим органом встановлено порушення вимог ч. 7 ст. 118 ЗК України та абз. 2 ч. 3 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». З метою усунення виявлених порушень Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області до Шацької селищної ради скеровано клопотання з питань дотримання вимог земельного законодавства № 727-ДК/0160/КВ/06/01-19 від 20.12.2019 року, яке Шацькою селищною радою зняте з розгляду порядку денного 62 сесії, як таке, що потребує законодавчого обґрунтування. Шацькою селищною радою листом №1234/04-46/2-20 від 06.07.2020 року повідомлено місцеву прокуратуру, що клопотання Головного управління Держгеокадастру у Волинській області розглянуті на 64 сесії селиищної ради сьомого скликання 30.06.2020 року та прийнято рішення №64/5.7, яким відмовлено в задоволенні клопотання Головного управління Держгеокадастру у Волинській області №727-ДК/0160/КВ/06/01-19 від 20.12.2019 року на підставі ч. 2 ст. 59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні", у зв`язку з відсутністю необхідної кількості голосів. Таким чином, виявлені Ковельською місцевою прокуратурою та підтверджені заходами державного нагляду (контролю) Головного управління Держгеокадастру у Волинській області порушення вимог земельного законодавства на даний час залишаються неусуненими. Тому перший заступник керівника Ковельської місцевої прокуратури Волинської області Філімонюк І.А. просить визнати незаконним та скасувати рішення Шацької селищної ради Шацького району Волинської області № 53/20.16 від 20.08.2019 «Про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки»; визнати незаконним та скасувати рішення Шацької селищної ради Шацького району Волинської області №54/2.7 від 04.09.2019 року «Про розгляд обґрунтування зауваження до зупиненого рішення селищної ради від 20.08.2019 року №53/20.16».
В підготовчому засіданні прокурор Шарунович Є.В. пояснив, що здійснює представництво в суді законних інтересів держави відповідно до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", що перевірено судом. Позов підтримав повністю, просив позовні вимоги задовольнити.
Представник позивача Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Ковальчук О.В. в підготовчому засіданні позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити.
Відповідач Шацька селищна рада Шацького району Волинської області в підготовче засідання свого представника не направила, суду подано заяву, у якій відповідач просить розгляд справи проводити без його участі, позовні вимоги визнає повністю.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 , належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибув, заяв, клопотань суду не подав.
Заслухавши думку прокурора та інших учасників справи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю з таких підстав.
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Статтею 118 ЗК України визначено порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами. Відповідно до змісту ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні, до якого додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. Згідно з абз. 1 ч. 7 ст. 118 ЗК України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Частиною 7 статті 118 ЗК України визначений перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за результатами розгляду належним чином оформлених клопотання та додатків до нього, який є вичерпним, а саме: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів; невідповідність місця розташування об`єкта вимогам прийнятих відповідно до цих законів нормативно-правових актів; невідповідність місця розташування об`єкта вимогам генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Судом установлено, що 09 липня 2019 року ОСОБА_2 звернувся до Шацької селищної ради Шацького району Волинської області із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства в смт Шацьк в урочищі Гарманівське, ненаданих у власність чи користування (а.с. 19). 20 серпня 2019 року Шацькою селищною радою Шацького району Волинської області прийнято рішення №53/20.16 «Про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» ОСОБА_3 (а.с. 48).
Розпорядженням секретаря Шацької селищної ради № 138-р від 23.08.2019 року «Про зупинення дії рішень 53 сесії Шацької селищної ради сьомого скликання та скликання позачергової 54 сесії селищної ради сьомого скликання» зупинено дію у тому числі рішення №53/20.16 від 20.08.2019 року.
Зі змісту обґрунтування зауваження до зупинення вказаного рішення вбачається, що секретар селищної ради Цевух Л.В. вважає рішення №53/20.16 від 20.08.2019 року таким, що суперечить вимогам ч. 7 ст. 118 ЗК України через невідповідність схемі планування Шацької селищної ради Шацького району Волинської області (а.с. 50).
На позачерговій 54 сесії Шацької селищної ради 04 вересня 2019 року рішенням №54/2.7 відхилено обгрунтування зауваження до зупинення рішення №53/20.16 від 20.08.2019 року (а.с. 49).
З інформації Шацької селищної ради №1043/04-46/2-19 від 07.10.2019 року вбачається що рішенням №53/20.16 від 20.08.2019 року фактично надано дозвіл на відведення земель лісогосподарського призначення (а.с. 17).
Зі змісту службової записки начальника відділу землевпорядкування, охорони навколишнього природного середовища та архітектурно-будівельного контролю, головного спеціаліста відділу організаційно-правового забезпечення, встановлено, що під час підготовки обґрунтувань до рішення Шацької селищної ради №53/20.16 від 20.08.2019 року було допущено описку, зокрема замість слів «територія житлової забудови» слід було вказати «лісогосподарська територія». Водночас, правова підстава зупинення рішення вказувалась правильна ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України (невідповідність схемі планування Шацької селищної ради Шацького району Волинської області). Допущені описки не вплинули на застосування правильної правової норми для зупинення дії прийнятих рішень сесією селищної ради (а.с. 23).
Відповідно до схеми планування території Шацької селищної ради Шацького району Волинської області земельна ділянка, запропонована до відведення рішенням Шацької селищної ради №53/20.25 від 20.08.2019 року відноситься до лісогосподарської, згідно з генеральним планом смт Шацьк розташована за межами генерального плану та відповідно до схеми землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель Шацької селищної ради Шацького району Волинської області відноситься до земель сільськогосподарського призначення (а.с. 27-30).
Це також підтверджується інформацією міжрайонного управління у Любомльському та Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області №10-3-0.232-161/108-20 від 10.07.2020 року (а.с. 53).
Зі змісту акту 727-ДК/762/АП/09/01-19 від 19.12.2019 року, складеного Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області за результатами проведеної перевірки правомірності прийняття рішень Шацькою селищною радою на 53 та 54 сесіях, вбачається, що контролюючим органом встановлено порушення вимог ч. 7 ст. 118 ЗК України та абз. 2 ч. 3 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (а.с. 37-40). З метою усунення виявлених порушень Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області до Шацької селищної ради скеровано клопотання з питань дотримання вимог земельного законодавства №727-ДК/0160/КВ/06/01-19 від 20.12.2019 року, яке Шацькою селищною радою зняте з розгляду порядку денного 62 сесії, як таке, що потребує законодавчого обґрунтування (а.с. 35-36).
Листом Шацької селищної ради №1234/04-46/2-20 від 06.07.2020 року повідомлено місцеву прокуратуру, що клопотання ГУ Держгеокадастру у Волинській області розглянуті на 64 сесії селищної ради сьомого скликання 30.06.2020 року та прийнято рішення №64/5.7, яким відмовлено у задоволенні клопотання ГУ Держгеокадастру у Волинській області, у зв`язку з відсутністю необхідної кількості голосів.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 200 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову, за наявності для того законних підстав, суд за результатами підготовчого провадження ухвалює рішення про задоволення позову.
Проаналізувавши обставини справи, письмові докази, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, викладені в позові обставини підтверджуються наданими суду доказами, визнання відповідачем позову не суперечить вимогам закону і не порушує права, свободи та інтереси інших осіб, тому суд приймає визнання відповідачем.
Отже позовну вимогу про керівника Ковельської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області до Шацької селищної ради Шацького району Волинської області про визнання незаконними та скасування рішень органу місцевого самоврядування слід задовольнити повністю, визнати незаконними та скасувати рішення Шацької селищної ради Шацького району Волинської області №53/20.16 від 20.08.2019 року «Про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» та рішення Шацької селищної ради Шацького району Волинської області №54/2.7 від 04.09.2019 року «Про розгляд обґрунтування зауваження до зупиненого рішення селищної ради від 20.08.2019 року №53/20.16».
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно пропорційно розміру задоволених вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 142 ЦПК України у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Тому Прокуратурі Волинської області з державного бюджету України слід повернути 50 відсотків судового збору, сплаченого при подачі позову згідно з платіжним дорученням №1076 від 10 червня 2020 року, в сумі 2 102 грн. (дві тисячі сто дві гривні) та стягнути з Шацької селищної ради Шацького району Волинської області (ЄДРПОУ 04334235) на користь Прокуратури Волинської області судовий збір в сумі 2 102 грн. (дві тисячі сто дві гривні).
На підставі статей 116, 118, 122 ЗК України, керуючись статтями 56, 81, 141, 142, 206, 258, 259, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Позов першого заступника керівника Ковельської місцевої прокуратури Волинської області Філімонюка І.А. в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області до Шацької селищної ради Шацького району Волинської області про визнання незаконними та скасування рішень органу місцевого самоврядування, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, ОСОБА_2 , задовольнити повністю.
Визнати незаконним і скасувати рішення Шацької селищної ради Шацького району Волинської області №53/20.16 від 20.08.2019 року «Про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки».
Визнати незаконним і скасувати рішення Шацької селищної ради Шацького району Волинської області №54/2.7 від 04.09.2019 року «Про розгляд обґрунтування зауваження до зупиненого рішення селищної ради від 20.08.2019 року №53/20.16».
Повернути Прокуратурі Волинської області з державного бюджету України 50 відсотків судового збору, сплаченого при подачі позову згідно з платіжним дорученням №1076 від 10 червня 2020 року, в сумі 2 102 грн. (дві тисячі сто дві гривні).
Стягнути з Шацької селищної ради Шацького району Волинської області (ЄДРПОУ 04334235) на користь Прокуратури Волинської області судовий збір в сумі 2 102 грн. (дві тисячі сто дві гривні).
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду складено 04.09.2020 року. Суддя /підпис/ Н.В.Жевнєрова Згідно з оригіналом Суддя Шацького районного суду Волинської області Н.В.Жевнєрова