Рішення № 91341895, 07.09.2020, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.09.2020
Номер справи
200/4391/20-а
Номер документу
91341895
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 вересня 2020 р. Справа№200/4391/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича розглянувши при секретарі судового засідання Купріян В.Ю. адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Торецького міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області

до Державного підприємства «Торецьквугілля»

про стягнення пені за несвоєчасну сплату страхових внесків та фінансових санкцій за неправомірне використання страхових коштів

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Торецьквугілля» про стягнення з Державного підприємства «Торецьквугілля» на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області суму 5 256 398,24 грн, (п`ять мільйонів двісті п`ятдесят шість тисяч триста дев`яносто вісім грн., 24 коп.), з яких: 5 237 851,30 грн. - пеня за несвоєчасну сплату страхових внесків, 11 238,52 грн. - неправомірно витрачені кошти Фонду, 7305,04 грн. - фінансові санкції, 3,38 грн. - пеня за несвоєчасно повернення страхових коштів.

Ухвалою суду від 04 травня 2020 року позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк не більше п`яти днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху на усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання документу на підтвердження сплати судового збору у розмірі встановленому законом або доказів на підтвердження неможливості його сплати.

Станом на 02 липня 2020 року недоліки позовної заяви усунуто.

Ухвалою від 02 липня 2020 року суд відкрив провадження у справі, призначивши до розгляду на 28 липня 2020 року за правилами загального позовного провадження.

27 липня 2020 року до суду засобами поштового зв`язку надійшов відзив на позовну заяву та заява відповідача про розгляд справи без участі відповідача.

28 липня 2020 року розгляд справи відкладено на 05 серпня 2020 року.

04 серпня 2020 року до суду засобами поштового зв`язку надійшла заява відповідача про розгляд справи без участі відповідача.

05 серпня 2020 року судом в підготовчому засіданні остаточно визначено предмет спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу, визначено обставини справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів, визначено порядок розгляду справи та винесено ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 07 вересня 2020 року.

03 вересня 2020 року до суду засобами електронного зв`язку надійшла заява відповідача про розгляд справи без участі відповідача.

07 вересня 2020 року суд дослідивши матеріали адміністративної справи дійшов висновку про їх достатність для вирішення адміністративного спору.

Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.

Позивач, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 41325231, місце реєстрації, згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 84122, Донецька обл., місто Слов`янськ, вул. Свободи, будинок 5, організаційно-правова форма - інші організаційно правові форми, дата державної реєстрації: 10.05.2017, номер запису: 12771020000006426.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (далі - Закон України № 1105-XIV), Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

До коштів Фонду застосовується казначейська форма обслуговування в порядку, передбаченому для обслуговування Державного бюджету України. Бюджет Фонду затверджує Кабінет Міністрів України.

Фонд є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, символіку, яка затверджується його правлінням.

Відповідно до ст. 9 Закон України № 1105-XIV, Фонд має право накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону.

Враховуючи викладене, позивач є суб`єктом владних повноважень в розумінні ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України та наділений правом звернення до суду з даним позовом відповідно до ст. 43, 46 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідач, Державне підприємство «Торецьквугілля», код ЄДРПОУ 37339348, місцезнаходження, згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 85200, Донецька обл., м. Торецьк, вул. Дружби, будинок 19, дата запису про державну реєстрацію: 01.11.2005, номер запису про державну реєстрацію: 12581230000000121.

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначив, що відповідно до наказу Торецького міського відділення від 24.01.2020 №4 «Про проведення планової перевірки ДП «Торецьквугілля» з 27.02.2020 по 02.03.2020 року була проведена планова перевірка Державного підприємства «Торецьквугілля» з питань: правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за період з 13.12.2018 по 02.03.2020 (акт № 3 від 02.03.2020); дотримання порядку використання коштів Фонду соціального страхування України в період з 01.12.2018 по 31.12.2019 (акт №07 від 28.02.2020).

Акти підписані генеральним директором та головним бухгалтером Державного підприємства «Торецьквугілля».

Перевіркою правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України встановлено, що на дату складання акту від 02.03.2020 №3 Державне підприємство «Торецьквугілля» має заборгованість по сплаті страхових внесків, нарахованих на загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності в сумі 23 289 495,57 грн., яка виникла до 01.01.2011, у тому числі: недоїмка у сумі 887 795,57 грн. та пеня 14 661 386,65 грн.

Позивач зазначає, що за результатами перевірки за період з 13.12.2018 по 02.03.2020 на суму недоїмки нарахована пеня у сумі 5 237 851,30 грн.

На момент подання позову сума пені, нарахована за несвоєчасну сплату страхових внесків 5 237 851 грн. 30 коп. не сплачена.

У ході перевірки з питання дотримання порядку використання коштів Фонду соціального страхування України в період з 01.12.2018 по 31.12.2019, проведеної відповідно до п. 3.3 розділу III Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої поставною правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності «Про затвердження Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження» від 22.12.2010 №29 (акт №04 від 28.02.2020), встановлено порушення ст. 21, п. 5 ч. 1 ст. 23, ч. 1 ст. 24, ч. 3 ст. 30, ч. 1 ст. 31, ст. 34 Закону України №1105 та Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» зі змінами та доповненнями від 23.09.1999 №2240-111 (далі - Закон України №2240), а саме: неправомірне витрачення Державним підприємством «Торецьквугілля» страхових коштів в розмірі 11 238,52 гри., що тягне за собою застосування фінансової санкції в розмірі 50% від суми неправомірно витрачених страхових коштів в розмірі 5 619,26 грн.

Керуючись ч. 1 ст. 21, ст. 22, п. 6 ч. 1 ст. 24, ст. 30 Закону України №2240 та п.п. 5, 6 ч. 1 ст. 10, ч. 6 ст. 15 Закону України №1105, на підставі даних акту №04 від 28.02.2020, управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області було винесено Рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від 05.03.2020 № 94 на загальну суму 16 857,78 грн. та надано відповідачу 10 денний термін для сплати боргу.

У зв`язку з тим, що Державним підприємством «Торецьквугілля» рішення № 94 від 05.03.2020 у встановлений термін не було виконано, керуючись п. 6 ч. 1 ст. 28, ч. 1 ст. 30 Закону України №2240 та ч. 6 ст. 15 Закону України №1105 управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області винесено Рішення № 94/1 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасно повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування України та застосовані фінансові санкції у розмірі 1685,78 грн. (штраф у розмірі 10% несвоєчасно повернутих страхових коштів) та пеня у розмірі 3,38 грн. (0.1% зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу). Загальна сума по рішенню складає 1689,16 грн., яка підлягала сплаті у десятиденний термін.

Станом на день подання адміністративного позову рішення № 94 від 05.03.2020 та рішення 94/1 від 24.03.2020 відповідачем не виконане, сума 18546,94 грн. на рахунки Фонду соціального страхування України не перерахована.

Відповідач не заперечує проти задоволення позовних вимог Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 23.04.2020 року 07-23/632 про стягнення з Державного підприємства «Торецьквугілля» на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області пені за несвоєчасну сплату страхових внесків у розмірі - 5 237 851,30 грн., неправомірно витрачених коштів Фонду у сумі - 11 238,52 грн., фінансових санкцій у сумі - 7 305,04 грн., пені за несвоєчасне повернення страхових коштів у сумі - 3,38 грн., а разом - 5 256 398 (п`ять мільйонів двісті п`ятдесят шість тисяч триста дев`яносто вісім) гривень 24 коп.

Згідно ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Отже, обставини визнаються сторонами та підтверджуються відповідними доказами, а тому не викликають у суду обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання, що відповідно до ч. 1 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства, є підставою для звільнення від доказування.

Вирішуючи спірні правовідносини суд виходив з наступного.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV, спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку. Строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.

Пунктом 2 частини другої статті 45 Закону України від 23 вересня 1999 року №1105-XIV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», в редакції чинній до 1 січня 2011 року передбачено, що роботодавець як страхувальник зобов`язаний: своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Частиною другою статті 52 Закону України від 23 вересня 1999 року №1105-XIV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», яка діяла до 01 січня 2011 року, було передбачено, що за прострочення сплати страхового внеску до Фонду зі страхувальника стягується пеня згідно із законом.

Із набранням чинності Законом України від 08 липня 2010 року №2464-VI«Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» наведена вище норма матеріального права була скасована.

З 1 січня 2011 року на підставі Постанови правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 30 листопада 2010 року № 31 «Про порядок стягнення та обліку заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України», яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 17 грудня 2010 р. за №1286/18581, втратила чинність Постанова правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12 липня 2007 року № 36 «Про затвердження Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України», яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 1 серпня 2007 року за N 867/14134.

Пунктом 2.1 Постанови правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 30 листопада 2010 року № 31 «Про порядок стягнення та обліку заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України» передбачено, що стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, і контроль за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд) та надання страхувальниками за підсумками 2010 року розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду і відомості розподілу чисельності працівників, річного фактичного обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) за видами економічної діяльності здійснюються відповідно до Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду від 12 липня 2007 року №36, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 1 серпня 2007 року за N 867/14134.

Пунктом 5.1 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України було передбачено, що не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк.

Відповідно до пункту 5.2 вказаної Інструкції передбачено, що пеня нараховується з наступного дня після одержання заробітної плати до дня сплати недоїмки включно. Пеня на пеню не нараховується.

Пунктом 5.8 вказаної Інструкції передбачено, що при стягненні недоїмки за платежами до Фонду строки давності не застосовуються. Сплата (погашення) пені здійснюється у такому самому порядку, як і недоїмки.

Пунктом 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» передбачено, що суми внесків, нарахованих на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.

Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Верховний Суд України у постанові від 1 квітня 2015 року № 21-49а14 зазначив, що після набрання чинності Законом № 2464-VІ за органами Фонду збережено повноваження щодо застосування фінансових санкцій (пені) за несплату заборгованості зі страхових внесків, яка виникла до 1 січня 2011 року. Окрім того, частиною третьою статті 25 Закону № 2464-VІ передбачено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Нарахована Підприємству у зв`язку з несплатою страхових внесків при виплаті заробітної плати за період із 1 жовтня по 31 грудня 2010 року, має бути стягнута і після 1 січня 2011 року, оскільки заборгованість зі сплати внесків, на яку нарахована пеня, виникла в період дії частини другої статті 52 Закону № 1105-XIV.

Крім того, у постанові від 19 листопада 2013 року № 21-327а13 Верховний Суд України зазначив, що відповідно до абзацу п`ятого пункту 7 Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 2464-VI, стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства (законів та підзаконних актів), що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.

Враховуючи викладене, а також те, що відповідачем за час судового розгляду справи у добровільному порядку суму заборгованості не сплачена, позовні вимоги відповідачем визнані у повному обсязі, позовні вимоги визнаються судом такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Торецького міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області до Державного підприємства «Торецьквугілля» про стягнення пені за несвоєчасну сплату страхових внесків та фінансових санкцій за неправомірне використання страхових коштів - задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства «Торецьквугілля» (ЄДРПОУ 41325231, 85200, Донецька обл., м. Торецьк, вул. Дружби, будинок 19) на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Торецького міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (ЄДРПОУ 33839013, 84122, Донецька обл., місто Слов`янськ, вул. Свободи, будинок 5) суму 5 256 398,24 грн., (п`ять мільйонів двісті п`ятдесят шість тисяч триста дев`яносто вісім грн, 24 коп.), з яких: 5 237 851,30 грн. - пеня за несвоєчасну сплату страхових внесків, 11 238,52 грн. - неправомірно витрачені кошти Фонду, 7305,04 грн. - фінансові санкції, 3,38 грн. - пеня за несвоєчасно повернення страхових коштів.

Повний текст рішення складено та підписано 07 вересня 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.М. Кониченко