2-а-229/2010
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2010 року Новогродівський міський суд Донецької області
в складі: головуючого судді Грідяєвої М.В.
при секретарі Коваленко О.І.
з участю: позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Новогродівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання дій неправомірними, зобов'язання донарахувати та виплатити недоплачену суму щомісячних виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання дій неправомірними, зобов'язання донарахувати та виплатити недоплачену суму щомісячних виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років, вказуючи на те, що 03.09.2004 року вона народила сина ОСОБА_2 та 14.02.2007 року сина ОСОБА_3, в зв'язку з чим перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та отримує допомогу на дитину, виплату якої здійснює Новогродівське управління праці та соціального захисту населення. Згідно ст.43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. ст.62 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006 року на 2007 рік прожитковий мінімум встановлено з січня 492 грн., з квітня 525 грн., з жовтня 532 грн. Але ст.56 вказаного закону було призупинено ст.43 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” та встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам в розмірах: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому КМУ. Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року вказані положення законів були визнанні неконституційними. Вважає, що відповідач повинен був сплатити їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на сина ОСОБА_3 за період з 09 липня 2007 року по грудень 2007 рік в розмірі 2679 грн. 52 коп., з розрахунку 343,52 грн. з 9 липня, 926 грн. за серпень, вересень 2007 рік та 1410 грн. з жовтня по грудень 2007 рік, а сплатив лише 823 грн. 84 коп., тобто сума недоплати складає 1855 грн. 68 коп. Строк звернення до суду пропустила, тому, що про рішення Конституційного суду своєчасно не знала, на її утриманні знаходиться двоє дітей син ОСОБА_2 та син ОСОБА_3, діти часто хворіють, вона наглядала за ними сама, так як чоловік працює на шахті по змінам. За змінами в законодавстві вона не слідкувала, так як не мала такої можливості. Просить поновити пропущений строк для звернення до суду з позовом, визнати дії відповідача щодо часткового не перерахунку щомісячних виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років неправомірними, зобов'язати відповідача донарахувати та виплатити недоплачену суму вказаної допомоги в розмірі 1855 грн. 68 коп.
В судовому засіданні позивачка підтримала позов в повному обсязі, просить його задовольнити, пояснила причину пропуску строку звернення до суду тім, що про Рішення Конституційного Суду України дізналась не одразу, не змогла своєчасно звернутися до суду з позовом, так як має двох синів: Владислава, ІНФОРМАЦІЯ_1 та Дмитра, ІНФОРМАЦІЯ_2. Діти хворіли ОРВІ, пневмонією, в зв'язку з чим, звертались до лікарів, проходили лікування, вона весь час піклувалася про них та доглядала їх. Крім того, не мала можливості своєчасно звернутися до суду в зв'язку з тим, що чоловік працює на шахті по змінам. Просить врахувати вік дітей, її матеріальне положення, стан здоров'я членів її родини.
Представник УПСЗН в судове засідання не з’явився, згідно письмової заяви просить слухати справу без їх участі, згідно заперечень позов не визнав, просить відмовити, вказавши, що відповідно до ст.56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” позивачу при поданні заяви та всіх необхідних документів було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на двох дітей в розмірі 90 грн. з 01.01.2007 року по 24.04.2007 року, 180 грн. з 25.04.2007 року по 03.09.2007 року, 90 грн. з 04.09.2007 року по 14.02.2010 року. Рішеннями Конституційного суду України від 09.07.2007 року та від 22.05.2008 року вказані статті не визнані неконституційними. Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік” можливі витрати в зв'язку з рішеннями Конституційного суду України від 09.07.2007 року та від 22.05.2008 року не враховані. Також посилається на ст.ст.99, 100 КАС щодо пропущення позивачем строку звернення до суду. Просить в позові відмовити.
Вислухавши позивача, вивчивши матеріали справи суд вважає позов обґрунтованим та таким що підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивачка 14.02.2007 року народила сина ОСОБА_3, в зв'язку з чим УПСЗН їй було призначено допомогу по догляду за дитиною в розмірі 19 грн. з 25.04.2007 року, 94 грн. 95 коп. за травень, червень 2007 року, 101 грн. 16 коп. за липень 2007 року, 103 грн. 41 коп. за серпень 2007 року, 104 грн. 85 коп. за вересень, жовтень 2007 року, 107 грн. 73 коп. за листопад 2007 року та 110 грн. 88 коп. за грудень 2007 року.
Зазначені виплати були нараховані відповідно до ст.101 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, яка надає КМУ право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавств визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами, в зв'язку з чим застосовувались розміри виплат державної допомоги сім'ям з дітьми, визначені КМУ.
Закон України “ Про державну допомогу сім'ям з дітьми” із змінами і доповненнями на липень 2007 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Ст.3 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Ст.15 зазначеного Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Закон України “ Про державну допомогу сім'ям з дітьми” є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей. Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” від 18.01.2001 року передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Ст.43 Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до осягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” є загальним, тому до спірних правовідносин слід застосовувати норми спеціального закону, яким є Закон України ”Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
Ст.1 Закону України ”Про державну допомогу сім'ям з дітьми” встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється КМУ. При цьому, вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, КМУ не делеговані.
Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 ст.92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України №9 від 01.11.1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосування, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Відповідно до ст.56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам – у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому КМУ.
Ст.71 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489 було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”, ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
Рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року у справі про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) ст.ст.56, 71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього Рішення . Рішення Конституційного суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Таким чином, з 09.07.2007 року була відновлена дія ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Вимоги позивачки в частині перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09.07.2007 року по 31 грудня 2007 року підлягають задоволенню виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, але в іншому розмірі ніж наводить позивач, а тому і вимоги в частині визнання дій відповідача неправомірними щодо часткового неперерахунку вказаної допомоги, також підлягають задоволенню.
Законом України “Про державний бюджет України на 2007 рік” передбачено прожитковий мінімум дітей віком до 6 років з квітня 2007 року в розмірі 463 грн., з жовтня 2007 року в розмірі 470 грн.
За цей час відповідач повинен був нарахувати та сплатити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з наступного розрахунку: 343,52 грн.(463 грн./31 день х 23 дня за липень) + 926 грн. (463 грн. х 2 міс. за серпень-вересень) + 1410 грн. (470 грн. х 3 міс. за жовтень-грудень) = 2679 грн. 52 коп., хоча фактично виплатив допомогу за цей час в сумі 606 грн. 77 коп. (75 грн. 05 коп. з 09.07.2007 року + 103 грн. 41 коп. за серпень + 104 грн.85 коп. за вересень + 104 грн. 85 коп. за жовтень + 107 грн. 73 коп. за листопад + 110 грн. 88 коп. за грудень).
З урахуванням викладеного, відповідач повинен перерахувати та доплатити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09.07.2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 2679,52 – 606,77 = 2072 грн. 75 коп.
На думку суду, не заслуговують на увагу заперечення відповідача про відсутність бюджетного фінансування для здійснення зазначених соціальних виплат, в зв'язку з тим, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин не надходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги.
Суд також не приймає посилання представника відповідача щодо пропущення позивачем річного строку звернення до суду, так як позивач є матір'ю двох малолітніх дітей, враховуючи вік дітей (2 роки та 5 років), їх хворобливий стан, звернення за медичною допомогою з приводу захворювань та проходження лікування, робить висновок, що позивач на час виникнення права на звернення до суду займалась своїм головним обов'язком, як мати та дружина, а саме доглядом за дітьми та чоловіком, їх станом здоров'я, лікуванням дітей, та не мала можливості своєчасно звернутися до суду, що підтверджується медичними документами, враховуючи постійні зміни до законодавства, з метою виконання завдань адміністративного судочинства про захист прав фізичних осіб в сфері публічно-правових відносин, суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною.
Відповідно статті 94 КАС України на користь позивача повинні бути стягнуті понесені судові витрати в розмірі 3 грн. 40 коп. за рахунок державного бюджету.
Керуючись Конституцією України, Законом України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року, ст.ст.9, 11, 12, 86, 94, 100, 102, 159, 160, 162, 163, 186 КАС України,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання дій неправомірними, зобов'язання донарахувати та виплатити недоплачену суму щомісячних виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років– задовольнити .
Визнати дії Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення м.Новогродівка Донецької області щодо часткового не перерахунку щомісячних виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років відносно ОСОБА_1 – неправомірними.
Зобов'язати Новогродівське міське управління праці та соціального захисту населення м.Новогродівка Донецької області перерахувати та здійснити виплати ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 2072 грн. 75 коп. за рахунок коштів Державного бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога по догляду за дитино до трьох років» КЕКВ 1341 МФО 834016 ОКПО 30562039 р/с 35414013003262 в Селидівському відділенні ДКУ у Донецькій області.
Стягнути з державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 3 грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Новогродівський міський суд Донецької області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови і подачею апеляційної скарги на неї протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанову виготовлено в нарадчій кімнаті.
Суддя: